środa 29 listopada 2023     Błażej, Walter, Fryderyk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wojna żołnierzy Schetyny z żołnierzami Tuska
eGorzowska - 3428_o97o48dDhGK0aARbhSb.jpgPonad pięć godzin trwało spotkanie Wojewody Lubuskiego ze Starostami i Wicestarostami Lubuskimi. Jego celem było uzgodnienie zasad wzajemnej współpracy po tym, jak w mediach pojawił się podpisany przez Starostów list, krytykujący Wojewodę.

Punktualnie o 11.00 drzwi do sali sesyjnej w Starostwie Powiatowym w Gorzowie zostały zamknięte i rozpoczęła się druga część posiedzenia Konwentu Starostów, na której pojawił się wojewoda Marcin Jabłoński. Wyjścia awaryjne były otwarte, służby bezpieczeństwa postawione w gotowości.

Na wstępie Marcin Jabłoński wyraził zdziwienie dokumentem, który – jak się wkrótce okazało – przeciekł do mediów bez woli jego autorów.

– Mimo licznych zaleceń pokontrolnych, które wychodzą do państwa w pismach z Urzędu Wojewódzkiego, nie pojawia się nigdy retoryka, jaka pojawiła się w państwa dokumencie – powiedział na wstępie wojewoda i poprosił o wyjaśnienie motywów i okoliczności powstania sformułowań, które zarzucają mu np. złej jakości zarządzanie urzędem wojewódzkim czy brak rzetelnej i konstruktywnej współpracy.

– To pismo miało mieć charakter roboczy. Nie wiadomo, jak przeciekło do mediów. Miało być przedstawione i omówione dziś. Niewykluczone, że jak je omówimy, to nie będzie miało wagi, jaką media jemu nadały – wyjaśnił przewodniczący konwentu starostów Marek Cieślak.

Starosta słubicki Andrzej Bycka domagał się, by konwent najpierw zajął się swoimi sprawami, a potem wojewody.
– To wojewoda został przez nas zaproszony, a nie my przez niego – argumentował.

Ostatecznie jednak dano pierwszeństwo gościowi. W podobnym do przewodniczącego tonie wypowiedział się starosta świebodziński Zbigniew Szumski:
– My też pytamy, jak to się stało, że roboczy materiał przeciekł do mediów. Zostaliśmy wplątani w niezrozumiałą wojnę między żołnierzami Schetyny, a żołnierzami Tuska. Ulegliśmy prowokacji medialnej. To materiał kiepski. Można było do niego dopasować wszystko.

Wojewoda Lubuski przyjął to stanowisko i podsumował:
– Przyjmuję to, co pan powiedział, ale ubolewam, że tak się stało. Szkoda, że nie znaleźliśmy czasu, by sprawę przedyskutować. Powinniśmy być ostrożniejsi, ponieważ wypowiadamy się o sprawach regionu w przestrzeni publicznej. My w Urzędzie Wojewódzkim nie stosujemy takiej retoryki.

Po wyjaśnieniu sytuacji zajęto się problemami z zakresu geodezji i kartografii oraz gospodarki nieruchomościami na terenie powiatów. Sprawa słubicka, czyli uporządkowania dawnego przejścia granicznego i Terminala Towarowych Odpraw Celnych w Świecku wzbudziła wiele emocji. Wojewoda powołał się na dokumenty, które wpłynęły do LUW i przedstawił stan faktyczny obu nieruchomości. Zaapelował do starosty słubickiego, by niezwłocznie ustosunkował się do rozporządzeń i decyzji, a na konferencji prasowej powiedział:
– Chciałem zaprezentować swoje stanowisko w tej sprawie i ono się nie zmieni.

Po posiedzeniu Konwentu Starostów i Wicestarostów Lubuskich zostanie opracowane stanowisko w sprawie sposobów gospodarowania mieniem skarbu państwa.
– W stanowisku pojawi się też zaproszenie wojewody do udzielania starostom pomocy i wsparcia w działaniach na rzecz państwa. Chcemy także i o to apelujemy do wojewody, by był naszym przedstawicielem w Warszawie – mówił starosta żarski Marek Cieślak.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy poszczególnych wydziałów Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego: Barbara Ziółkowska dyrektor Wydziału Finansów i Budżetu, Małgorzata Krasowska-Marczyk dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, Anna Maćkowiak dyrektor Wydziału Infrastruktury, Teresa Kaczmarek dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli, Grzegorz Dłubek dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Wojciech Woropaj dyrektor generalny LUW oraz lubuski wicekurator oświaty Radosław Wróblewski.

Tekst i foto Hanna Kaup
16 stycznia 2013 22:11, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Wyjątkowa premiera u Osterwy
W najbliższy piątek 1 grudnia, Teatr im. J. Osterwy w ... <czytaj dalej>
Prawie 5 mln zł za fałszywe faktury
Lubuscy pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali cztery firmy wystawiające ... <czytaj dalej>
45 lat DPS w Gorzowie
Dom Pomocy Społecznej nr 1 im. Marie Juchacz w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Prof. Jan Miodek o anglicyzmach w polszczyźnie
Wykładem na temat wpływu anglicyzmów na język polski prof. Jan ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1b-1.jpg
admin ego:
Chipiona - najwyższa z latarń
Opowiadając o Wieży Herkulesa, wspomniałam, że jest ona – według ... <czytaj dalej>
admin ego:
Plaża Katedr
Praia as Catedrais po galisyjsku, po hiszpańsku Playa de las ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
Anonim_6329:
A uniwersytet nie jest lubuski, dlaczego. A do Berlina i Wiednia to mogę dojechać z ZG, a z G to do D....
Budowa lubuskości nie powiodła si <czytaj dalej>
Mieszkaniec:
Napisałbym kródko, sp....cie z takimi, nic nie wnoszącymi inicjatywami, ale trafia mnie bój o g....o. Moze zajmijcie się poprawianiem jakosci ży <czytaj dalej>
Anonim_5439:
My jesteśmy już na poziomie egipskiego Boga RE. Nie to co przedszkolaki z niemieckiej unii. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej