środa 29 listopada 2023     Błażej, Walter, Fryderyk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Bez pomocy Rządu Powiat nie spłaci długu
Zamknięta debata Starostwa Powiatowego w Gorzowie poświęcona sposobom zatrzymania spirali długu byłego szpitala w Kostrzynie nad Odrą zakończyła się zasadniczym wnioskiem: Bez pomocy Rządu Powiat nie spłaci rosnącego zadłużenia.

Na zamkniętą debatę zorganizowaną 16 maja przez Starostwo Powiatowe w Gorzowie nie stawił się nikt z reprezentantów Rządu. Nie było Premiera, Ministrów Zdrowia ani Finansów. Zabrakło też senator z województwa lubuskiego Heleny Hatki oraz parlamentarzystów: Witolda Pahla, Józefa Zycha i Stefana Niesiołowskiego.

Obecni na debacie przedstawiciele Wojewody, samorządu niższego szczebla oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Związku Powiatów Polskich zgodzili się, że w świetle obowiązującego stanu prawnego Powiat Gorzowski nie może zamknąć procesu likwidacji byłego SPZOZ ani spłacić zadłużenia, w tym – zobowiązań pracowniczych w kwocie 6 mln zł.

– Tu potrzebne są rozwiązania na szczeblu parlamentarnym – powiedział na wstępie starosta gorzowski Józef Kruczkowski, który przypomniał, że w momencie przejmowania powiatu, szpital w Kostrzynie nad Odrą osiągnął zadłużenie w wysokości 68 mln zł. Dziś przekracza ono 103 mln zł, co jest efektem rosnących odsetek.

Choć dwa lata temu Powiat starał się o wejście do rządowego Planu B, choć wypełnił wszelkie wymagania, nie został do niego włączony z uwagi na zbyt duży poziom zadłużenia.

– Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań, wysłaliśmy w sprawie około 350 pism i nic. Jeśli nie znajdzie się żaden sposób na zmianę sytuacji, w 2018 zadłużenie sięgnie 160 mln zł – uzupełnił wicestarosta Grzegorz Tomczak.

Zarówno przedstawiciele kancelarii prawnej Kukier&Pielin, jak i dyrektor wydziału nadzoru i kontroli Urzędu Wojewódzkiego Teresa Kaczmarek powiedzieli, że ani tzw. likwidacja powiatu, ani wprowadzenie zarządu komisarycznego czy skrócenie procesu likwidacji nie da oczekiwanych rezultatów, gdyż nie spowoduje pozyskania pieniędzy. Nawet zarząd komisaryczny nie ma możliwości na otrzymanie nadzwyczajnych dotacji. Tu potrzebna jest zmiana stanu prawnego i systemowego wskazania programu oddłużenia.

– Nie widzę woli rozwiązania sprawy na skutek nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Należałoby więc utworzyć w budżecie specjalną rezerwę celową – powiedziała poseł Elżbieta Rafalska.

Zainteresowanie sprawą i lobowanie w celu jej rozwiązania zadeklarowała poseł Krystyna Sibińska, która zobowiązała się rozmawiać na ten temat z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem.

Problemu spłaty długu Powiat nie może rozwiązać także dzięki pożyczce.
– Nie wolno nam jej brać na spłatę zobowiązań – wyjaśnił skarbnik Powiatu Marek Szabat.

Także prezes RIO wyjaśnił, że Powiat nie może zaciągnąć 6 mln zł pożyczki na konkretny cel, jakim są płace byłych pracowników, bo muszą być zachowane wskaźniki zabezpieczenia równowagi budżetu, a te zostałyby przekroczone.

Na sali obecna była przedstawicielka Związków Zawodowych i pracownica byłego SPZOZ w Kostrzynie nad Odrą. Ponieważ w bieżącym roku Powiat może przeznaczyć na spłatę pracowniczych zaległości ok. 148 tys. zł, padło pytanie, według jakiego klucza i komu najpierw je wypłacać. Marzena Pankiewicz z ZZ zostawiła to do decyzji Starostwa, a Barbara Rosołowska wskazała, by najpierw wypłacać tym, którzy stracili pracę.

Największym dłużnikiem w sprawie jest ZUS. Dyrektor gorzowskiego oddziału Roman Król powiedział:
– Nie wolno nam umorzyć zobowiązań pracowniczych, bo 40 proc. wierzytelności ma być przeznaczone na późniejsze zabezpieczenie, czyli emerytury. Poza tym, naszą stroną nie jest Starosta, ale Likwidator.

Wniosek, jaki przyniosła debata, potwierdza, że przesunięcie likwidacji SPZOZ w Kostrzynie nad Odrą do końca 2017 roku daje szansę na poszukiwanie programów oddłużenia. Trzeba wspierać wszelkie inicjatywy i lobować za stworzeniem Planu C dla jednostek o podobnie trudnej sytuacji jak Powiat Gorzowski.

Następna debata planowana jest na drugą połowę września.

Tekst i foto Hanna Kaup

, zdjęcie 1/2

, zdjęcie 2/2

Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-05-17_Starostwo_16_maja_2012,

17 maja 2012 22:48, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Art Eco" Sp.j.

ul. Składowa 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 48 32
branża: Klimatyzacja <czytaj dalej>
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej

ul. Wyszyńskiego 64, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 83 00
branża: Straż Pożarna <czytaj dalej>

Wyjątkowa premiera u Osterwy
W najbliższy piątek 1 grudnia, Teatr im. J. Osterwy w ... <czytaj dalej>
Prawie 5 mln zł za fałszywe faktury
Lubuscy pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali cztery firmy wystawiające ... <czytaj dalej>
45 lat DPS w Gorzowie
Dom Pomocy Społecznej nr 1 im. Marie Juchacz w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Prof. Jan Miodek o anglicyzmach w polszczyźnie
Wykładem na temat wpływu anglicyzmów na język polski prof. Jan ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s2ca.jpg
admin ego:
Chipiona - najwyższa z latarń
Opowiadając o Wieży Herkulesa, wspomniałam, że jest ona – według ... <czytaj dalej>
admin ego:
Plaża Katedr
Praia as Catedrais po galisyjsku, po hiszpańsku Playa de las ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
Anonim_6329:
A uniwersytet nie jest lubuski, dlaczego. A do Berlina i Wiednia to mogę dojechać z ZG, a z G to do D....
Budowa lubuskości nie powiodła si <czytaj dalej>
Mieszkaniec:
Napisałbym kródko, sp....cie z takimi, nic nie wnoszącymi inicjatywami, ale trafia mnie bój o g....o. Moze zajmijcie się poprawianiem jakosci ży <czytaj dalej>
Anonim_5439:
My jesteśmy już na poziomie egipskiego Boga RE. Nie to co przedszkolaki z niemieckiej unii. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej