






Sytuacja jest alarmujÄ…ca. Nie wiadomo, kto i jak ma zlikwidować dÅ‚ug po byÅ‚ym SPZOZ w Kostrzynie nad OdrÄ…. Na koniec 2011 roku kwota peÅ‚nego zadÅ‚użenia przekroczyÅ‚a 102 mln zÅ‚, z czego zalegÅ‚oÅ›ci wobec byÅ‚ych pracowników - 6 mln zÅ‚.
Organem założycielskim dla SPZOZ w Kostrzynie nad Odrą jest samorząd, czyli Powiat Gorzowski. Jego finansowa kondycja nie jest zagrożona, ale jeśli w 2016 r., czyli w momencie zakończenia likwidacji jednostki, będzie musiał przejąć zobowiązania, z pewnością ich nie udźwignie. Dziś dług przekroczył już 102 mln zł, ale jego spirala rośnie z powodu komorniczych odsetek.
Starostwo Powiatowe przez minione lata robiÅ‚o wszystko, by wejść do rzÄ…dowego Programu B, który pozwalaÅ‚ na oddÅ‚użenie placówek sÅ‚użby zdrowia, znajdujÄ…cych siÄ™ w finansowych tarapatach. Niestety, te dziaÅ‚ania nie przyniosÅ‚y efektu.
- W interesie samorzÄ…du i paÅ„stwa leży rozwiÄ…zanie tej trudnej sytuacji. OkazaÅ‚o siÄ™, że Plan B byÅ‚ przygotowany dla przypadków lekkich i Å›rednich. Nasz jest ciężki - powiedziaÅ‚ na konferencji prasowej staorsta gorzowski Józef Kruczkowski.
Dlatego wÅ‚aÅ›nie 16 maja organizuje z zarzÄ…dem powiatu zamkniÄ™tÄ… debatÄ™ w sprawie przyszÅ‚oÅ›ci kostrzyÅ„skiego SPZOZ w likwidacji. Na debatÄ™ zaproszono: premiera Donalda Tuska, ministrów: zdrowia Bartosza ArÅ‚ukowicza i finansów Jacka Rostowskiego, wojewodÄ™ lubuskiego Marcina JabÅ‚oÅ„skiego, wicewojewodÄ™ Jana Åšwirepo, senator RP HelenÄ™ HatkÄ™, posÅ‚ów RP: KrystynÄ™ SibiÅ„skÄ…, ElżbietÄ™ RafalskÄ…, BożenÄ™ SÅ‚awiak, Józefa Zycha, Witolda Pahla, Stefana NiesioÅ‚owskiego, likwidatora SP ZOZ w Likwidacji MikoÅ‚aja Sawczyna oraz przedstawicieli zwiÄ…zków zawodowych i byÅ‚ych pracowników SP ZOZ.
- Debata ma na celu poinformowanie rzÄ…du i jego przedstawiciela w terenie oraz parlamentarzystów o podjÄ™tych przez nas dziaÅ‚aniach zmierzajÄ…cych do spÅ‚aty dÅ‚ugu i zatrzymania spirali rosnÄ…cych odsetek - podkreÅ›liÅ‚ starosta Kruczkowski.
- To ma być merytoryczne spotkanie przedstawicieli rzÄ…du i parlamentarzystów. Chcemy omówić wady systemu prawnego w Polsce, dotyczÄ…cego sytuacji powiatów z problemami po sprywatyzowanych szpitalach. To obowiÄ…zujÄ…ca w 2006 r. ustawa o oÅ›rodkach opieki zdrowotnej pozwalaÅ‚a na bezkarne zadÅ‚użanie siÄ™ szpitali - dodaÅ‚ wicestarosta Grzegorz Tomczak.
- Najważniejsze zagdanienia, jakie pragniemy poruszyć, to kwestia wejÅ›cia Powiatu Gorzowskiego do Planu B oraz prawa finansowego, które uniemożliwa uregulowanie dÅ‚ugów poprzez zaciÄ…ganie na to kredytów. SamorzÄ…d może je spÅ‚acać tylko z dochodów wÅ‚asnych, a ich wielkość uniemożliwia podjÄ™cie tych zobowiÄ…zaÅ„.
Starostwo wystosowało oświadczenie prasowe w tej sprawie. Możesz je przeczytać tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,z_pierwszej_reki,2553,
Starostwo zdaje sobie sprawę z tego, że temat jest trudny i drażliwy, ale wychodzi z założenia, że musi być podjęty. Ciekawe, czy do Gorzowa przyjedzie Premier RP? I jak zachowają się nasi politycy?
Tekst i foto Hanna Kaup
« | listopad 2023 | » | ||||
P | W | Åš | C | P | S | N |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 |