
"Życie codziennie w dawnym Gorzowie przełomie XIX/XX wieku" oraz "Historia w Łaźni" - to m.in. wydarzenia, które upamiętniły 70. rocznicę polskiego Gorzowa. Odbyły się 30 stycznia w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta oraz w Łaźni Miejskiej.
Tradycyjnie z okazji Dania Pamięci i Pojednania w południe zabrzmiał w Gorzowie Dzwon Pokoju. Po południu odbyły się inne wydarzenia, m.in. otwarcie wystawy "Życie codzienne w dawnym Gorzowie" w muzeum Spichlerz oraz "Historia w Łaźni" przygotowana przez Miejskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Promocji Kultury Kamienica i Dom Historii Gorzowa.
Najpierw w Spichlerzu zaprezentowano kolejną odsłonę stałej ekspozycji "Gorzów na szlakach historii", która poszerzyła się o "Życie codzienne w Gorzowie na przełomie XIX/XX wieku". Do przybyłych licznie gości - również dawnych landsberczyków - słowo skierowała dr
Katarzyna Sanocka-Tureczek. Powiedziała m.in.: - Spotykamy się w dniu wyjątkowym dla byłych i współczesnych mieszkańców Gorzowa. Właśnie mija 70. rocznica wkroczenia Armii Czerwonej do Gorzowa. Z jednej strony był to koniec II wojny światowej w Gorzowie, ale zarazem początek wielkiej i przymusowej wędrówki ludów, która dotknęła zarówno Niemców, jak też Polaków. Dziś wydarzenia te, które musimy zachować w pamięci dla kolejnych pokoleń - by więcej się nie powtórzyły - są także okazją do odzyskiwania przeszłości tego miasta.
„Życie codzienne w Gorzowie na przełomie XIX/XX wieku” prezentuje minioną codzienność, którą można poznawać dzięki zbiorom własnym Muzeum Lubuskiego i uprzejmości stowarzyszenia Stiftung Brandenburg.
Szczególne miejsce na wystawie znalazły pozostałości sklepu kolonialnego. Wg dr Katarzyny Ssanockiej-Tureczek są one bezcenne. Znajdziemy tam nawet oryginalne produkty, takie jak skrobia kukurydziana dr. Oetkera z przełomu lat 30. i 40. minionego wieku czy żelatyna. Są fotografie i albumy byłych mieszkańców, drewniane narty zjazdowe czy wózek dziecięcy. Jest też ławeczka wykonana na wzór ławki z dawnego Stadtpark, dzisiejszego Parku Wiosny Ludów.
O 18.30 w Łaźni Miejskiej, krótkim występem Gorzowskiej Orkiestry Dętej rozpoczął się wieczór wspomnień.
Robert Piotrowski wygłosił słowo o historii miasta, fragmenty prozy Christy Wolf i Natalii Bukowieckiej czytały aktorki Teatru im. J. Osterwy
Edyta Mielczarek i
Anna Łaniewska. Na zakończenie, w dziesiątą rocznicę powstania, zaprezentowano film
Zbigniewa Sejwy,
Moniki Kowalskiej i
Grzegorza Kowalskiego "Wspomnienia z miasta L."
Wieczór zakończył się minutą ciszy poświęconą Honorowemu Obywatelowi Miasta Gorzowa ks. Witoldowi Andrzejewskiemu, który zmarł tuż po godz. 18.00.
Tekst i foto Hanna Kaup
Wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.
Fotorelacja z muzeum Spichlerz:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-02-01_o_dawnym_gorzowie_w_70_rocznice,
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Ważne, by szanować innych
Tzw. nieznani sprawcy, a raczej znani, zniszczyli mój bilbord wyborczy. Naklejono kilka małych flag niemieckich, czyniąc mnie zapewne Niemcem, zupełnie ...
<czytaj dalej>Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą.
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ...
<czytaj dalej>Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ...
<czytaj dalej>Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym.
Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ...
<czytaj dalej>