wtorek 21 maja 2024     Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Pobyt stały a Karta Polaka
eGorzowska - 11834_eVpUMm2lWpPaMKW3agqK.jpgRozmowa z dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich w LUW w Gorzowie Pawłem Klimczakiem.

Po wybuchy wojny w Ukrainie, sporo jej obywateli przybyło do Gorzowa. Jak w tej sytuacji wygląda praca urzędu paszportowego?
- Po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie naszym zadaniem było stworzenie punktów informacyjnych na dworcach. I tam dużo się działo w pierwszych tygodniach, bo przybywało mnóstwo ludzi zdezorientowanych, którzy nie wiedzieli, co robić. Szybko powstawały procedury, jak im zapewniać wyżywienie, miejsce zamieszkania, więc we współpracy z wszystkimi organami, strażą pożarną, policją udało się nam wypracować taki system działania, który pozwalał w miarę szybko ludzi, którzy byli na dworcach, przekazywać do miejsc, w których mieli zapewnione i mieszkanie, i wyżywienie. Tam też dostawali informacje, jak ich życie będzie w Polsce wyglądało, czy są tu legalnie, czy mogą wyjechać dalej, itd.

Za chwilę mija pół roku od tego momentu. Chciałabym zapytać o uchodźców, wśród których są osoby ubiegające się o Kartę Polaka lub kartę stałego pobytu.
- Jeśli chodzi o osoby, które będziemy nazywać w uproszczeniu uchodźcami, w specjalnych przepisach dla nich jest opcja starania się o pobyt czasowy, z tym że nie wcześniej niż dziewięć miesięcy od przyjazdu do Polski.

Czyli jeszcze nie.
- Jeszcze nie mogą składać tych wniosków. Dziewięć miesięcy to czas na przygotowanie, okrzepnięcie i sprawdzenie, ile tych osób rzeczywiście będzie chciało zostać na dłużej, więc gdzieś na przełomie listopada, grudnia zaczniemy przyjmować wnioski od uchodźców o pobyt czasowy.

Ile on trwa?

- Do trzech lat. Przy czym będzie to uproszczona procedura, gdyż w normalnych warunkach sprawdzamy źródła dochodów, utrzymania i wiele różnych warunków. Tu skupimy się bardziej na tym, czy osoba nie zagraża naszemu bezpieczeństwu, czy dane osobowe się zgadzają. Ale to dopiero zimą.

A Karta Polaka?
- To jest zupełnie inne rozwiązanie. To dokument poświadczający przynależność do narodu polskiego. Dawniej wydawana była przez naszych konsulów za granicą i konsulowie przeprowadzali to postępowanie – głównie Rosja, Białoruś i Ukraina. Teraz przez wszystkie zawirowania konsulowie często nie są w stanie tej procedury przeprowadzić albo też konsulaty zawiesiły swoją działalność i KP nie można załatwić w Ukrainie, Białorusi czy Rosji. Dlatego też wyszło rozporządzenie, które ten obowiązek przeniosło na wojewodów. I oni od 1 sierpnia mogą przeprowadzać procedurę nadawania KP.

Czyli sprawa świeża.
- Sprawa świeża. Jesteśmy w trakcie reorganizacji, by móc te wnioski przyjmować i rozpatrywać, bo to jest też kwestia dostępu do systemów, przeszkolenia ludzi, więc rozporządzenie wyszło, a my za kilkanaście dni musimy przedstawić tę procedurę, jak się o kartę starać. Natomiast to, co ważne, Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego, natomiast nie jest dokumentem, na którym się podróżuje przez granicę, ona nie legalizuje pobytu, nie potwierdza obywatelstwa, daje pewne uprawnienia związane z przynależnością do narodu polskiego. To są zniżki, np. w komunikacji miejskiej, brak obowiązku zezwolenia na pracę, jeśli ktoś chce pracować w Polsce, czy brak kosztów przy wyrabianiu wizy w związku z KP. Jednym słowem to szereg wmyienionych w ustawie mniej lub bardziej istotnych przywilejów dla osób, które nie są Polakami, ale miały przodków Polaków i do tej przynależności się też przyznają.

A osoby, które posiadają Kartę Polaka, przyjechały tu po wybuchu wojny i złożyły wniosek o pobyt stały? Kiedy on zostaje rozpatrzony?
- To dość proste postępowanie, ponieważ nasz konsul za granicą już przeprowadził większość pracy, czyli sprawdził przynależność, pochodzenie i wydał KP. Jeżeli wniosek wpłynął do nas, to w zasadzie po sprawdzeniu z innymi organami, policją, strażą graniczną, ABW w kwestii bezpieczeństwa, wydajemy decyzję o nadaniu pobytu stałego w Polsce. Dość sprawnie w ciągu kilu miesięcy takie postępowanie się kończy.

A co w sytuacji, gdy ktoś przyjeżdża do Polski i chce się starać o pobyt stały w związku z pochodzeniem?
-
Wtedy my badamy wszystkie dokumenty i nie kończy się to wydaniem Karty Polaka, ale stałego pobytu w związku z pochodzeniem. Wtedy robimy tę pracę, którą konsul wykonywał wcześniej, jeśli ktoś starał się o kartę, czyli sprawdzamy, czy ten ktoś mówi po polsku, czy miał związki z Polską, czy ma pochodzenie. Trochę to skomplikowane. No i osobiste stawiennictwo jest obowiązkowe. Pobieramy odciski palców. Bez tego nie ma nic.

Od czego zależy czas rozpatrzenia?
- Tu każda sprawa jest inna. Jeśli np. otrzymamy informację, że osoba nie mieszka pod adresem, który wskazała we wniosku, to wymaga dalszych czynności sprawdzających, dlaczego to nie jest ten adres, więc często jest wiele dodatkowych sprawdzeń. Natomiast największym dla nas problemem jest obowiązek pozostawienia odcisków paców przed rozpoczęciem postępowania. Każdy cudzoziemiec musi być u nas osobiście, pobieramy od niego odciski palców, które później są kodowane w karcie pobytu. To jest wąskie gardło, ponieważ każda taka wizyta złożenia odcisków palców, to kilkanaście co najmniej minut i dzienny limit osób, które możemy przyjąć, jest ograniczony, więc my umawiamy według kolejności wpływów wniosków na te wizyty. Dopiero jak mamy odciski, wszczynamy postępowanie, sprawa toczy się dalej.

Zdarzają się odmowy? Jeśli tak, to w jakiej sytuacji?
- Odmowa wynika wyłącznie z kwestii zagrożenia ładu i porządku. Jeśli to były osoby karane i dopuściły się przestępstw niejednorazowych, handlu ludźmi, co się zdarza, podobnie jak sfałszowane dokumenty, gdy trafia ktoś z Kartą Polaka. Współpracujemy ze strażą graniczną i sprawdzamy wszystkie dokumenty, ich autentyczność, ponieważ proceder fałszowania dokumentów, zwłaszcza tych z pochodzeniem polskim, jest dość szeroko zakrojony.

Kiedy już jest karta stałego pobytu, co wtedy?
- Karta Polaka nie oznacza, że mamy do czynienia z obywatelem Polski. To dalej jest cudzoziemiec. Dopiero po uzyskaniu stałego pobytu pojawiają się kolejne możliwości starania się po pewnym czasie o obywatelstwo. Natomiast musimy rozróżnić dwie rzeczy. Najpierw jest karta pobytu czasowego i tych jest dużo więcej, bo ok. 20 tys. spraw rocznie, natomiast stałe pobyty są konsekwencją dłuższego pobytu w Polsce, więc tych jest kilkaset rocznie. Stały pobyt jest o tyle dobry, że nie trzeba go już odnawiać. Później wymienia się samą kartę tak jak dowód osobisty i jeśli nie wydarzy się znów jakaś sytuacja związana z zagrożeniem dla Polski, to już się tego nie cofa i nie powtarza. A pobyt czasowy, jak sama nazwa mówi, jest to tylko czasowe zezwolenie, które należy odnawiać i za każdym razem udowadniać, że nadal istnieją okoliczności, które każą komuś w Polsce zostać. Pobyt stały zwalnia z obowiązku starania się o zezwolenie na pracę, więc troszeczkę więcej daje przywilejów.

Dziękuję.

Rozmawiała Hanna Kaup
foto Hanna Kaup


16 sierpnia 2022 08:26, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Dunal" Jarosław Dunal

ul. Małorolnych 8 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 601 901 219
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
"Auto Tuning"

Al. 11 Listopada 98, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 10 28
branża: Samochody - tuning <czytaj dalej>

Nowe władze Ruchu Miejskiego LDM
W piątek 17 maja odbyło się zebranie Ruchu Miejskiego Ludzie ... <czytaj dalej>
Muzyczny Zapiecek z Senioritkami
Klub Na Zapiecku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w ... <czytaj dalej>
Zdał osiem matur na 100 procent
Zdał 8 matur na 100 proc. 8 matur na 100 ... <czytaj dalej>
Na co stać gospodynię domową
W nowym filmowym tygodniu czekają nas kolejne premiery. Koniecznie zobaczcie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1560.jpg
admin ego:
Podróż w czasie
W prehistorycznej kopalni krzemienia pasiastego w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego byliśmy ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nowa ustawa o zawodzie psychologa
Prawo.pl: powstanie nowa ustawa regulująca zawód i samorząd zawodowy psychologów Zasady ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
DavidVaxAQ:

Source:

- кракен вход через тор


кракен вход через тор <czytaj dalej>
Anonim_9923:
O ile tablice edukacyjne i "lecznicza zieleń" podrożą koszty inwestycji?
"... W naszym interesie jest by ten miś był jak najd <czytaj dalej>
Staryh:
Znowu " sami swoi". A wogóle czym oni się zajmują??? <czytaj dalej>
Staryh:
Tak miasto twój wójt sp...ł, że faktycznie rowerem lepiej jeździć, ale powstaje kolejne pole do....nadużyć/?/ Na początek, obowiązkowe kaski <czytaj dalej>
Anonim_9923:
To proponuję jeszcze do każdego roweru, silnik odrzutowy, zestaw Wi-Fi, talerz satelitarny i co tam jeszcze w koszta można wrzucic :-) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej