środa 4 października 2023     Rozalia, Franciszek, Konrad
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Żeby nie było, jak chce Jędrzejczak
Dwie dekady Gorzowa
eGorzowska - 11332_kFEXkziyEWCFVkV20Hml.jpg

Publikujemy trzecią, ostatnią część rozmowy z członkiem zarządu województwa lubuskiego, byłym prezydentem Gorzowa Tadeuszem Jędrzejczakiem.

Część pierwszą przeczytasz tu:
https://www.egorzowska.pl/pokaz,miasto,11303,jestem_dziecko_szczescia...,
Część drugą tu: https://www.egorzowska.pl/pokaz,miasto,11311,

Jak pana zdaniem wypada ogólne podsumowanie minionego 20-lecia dla Gorzowa?
- Miasto jest zupełnie inne, przyjazne, spokojne, jeździ się nowymi autobusami. Skończą jeszcze ten program tramwajowy – choć inwestycje tramwajowe są nietrafione, bez sensu, bo dziesiątki milionów złotych nie rozwiązują problemów, a stwarzają kolejne finansowe, ale zostawmy to.
W końcówce zabrakło mi jednej rzeczy: właśnie połączenia AWF z AJP i stworzenia uczelni, która nie będzie miała 50 kierunków, a może cztery. Po to było Centrum Edukacji Artystycznej. Tam miało być wszystko, co nowe, związane z technologiami w reklamie, sztuce wizualnej, a oprócz tego nauka na instrumencie, śpiew, balet i z drugiej strony Centrum Edukacji Zawodowej. Myśleliśmy o tym, by zrobić kładkę do akademii, bo chcieliśmy, by te dwa główne kierunki były laboratoriami dla inżynierów, ale Mizerny powiedział, że kupili książki i tak to się biznes włączył. I on kiedyś przyniósł mi sowę, jako symbol mądrości, bo uratowałem ZREMB, ale po kilku latach zajmowania się PWSZ-em stał się moim zapiekłym wrogiem. Na inauguracji roku akademickiego odczytał list, jak to niszczę środowisko akademickie. I tu znów jest problem w Gorzowie, że mamy takie elity.
I niech pani zobaczy. Był gotowy projekt MOS za 21 mln zł. Miałem to wpisane w ZIT. Żałuję do tej pory, bo wystarczyło podpisać i przesłać do Zielonej Góry. Pomyślałem, że Jacek to zrobi. Do głowy by mi nie przyszło, że można z tego zrezygnować.

Co więc z tym CEZiB-em?
- To było pomyślane całkiem inaczej. Chodziło o to, że tam właśnie Elektryk nie miał być przenoszony, bo uczyć, jak budować stacje elektroenergetyczne, to każdy głupi umie. Pod tym płaszczykiem chcieliśmy ograniczyć w szkołach zatrudnienie nauczycieli, którzy nic nie umieją. A to się wzięło stąd, że na ul. Pomorskiej jest Centrum Kształcenia Ustawicznego. Myśmy tam włożyli 6,5 mln zł z projektów unijnych, a kadra, która tam pracowała, nawet folii nie pozdejmowała ze sprzętów, bo nie wiedziała, jak na tym pracować. No tak robić postępu to się nie da. Tu chodziło o to, by były nowe technologie, informatycy, kształcenie w obcych językach, dostęp do komputerów. Myśli pani, że to Wojciechowską obchodziło?

Gdyby się pan miał zabawić w proroka, to jak pan widzi przyszłość Gorzowa?
- Podstawowa sprawa. Będzie inaczej, jeżeli prezydent zmieni swoje myślenie o Gorzowie, że Gorzów jest w sam raz. Bo nie jest w sam raz. Nie jest. Zaprogramuje nowe środki finansowe w ramach dużego okresu finansowania i zwiąże silnie podgorzowskie gminy. Musimy się z nimi połączyć, bo nie jest prawdą, że w Polsce i Europie ludzie tylko wyjeżdżają do większych ośrodków, które dają większe możliwości rozwoju. To my musimy taki ośrodek stworzyć, by dał możliwości rozwoju w Gorzowie. W Zielonej Górze jest taka sama rozmowa. Nie ma naboru na historię. Młodzi wyjeżdżają. I tak jest w całej Polsce poza Warszawą czy Trójmiastem. Stwórzmy więc warunki do tego, ale musimy być razem, bo wtedy będzie inny budżet i możliwości, a warunki życia w niczym się nie zmienią. Dlaczego o tym mówię? Bo w ostatnich 20 latach liczba gorzowian utrzymywała się na podobnym poziomie: 124, 125 tys. Teraz podobno 121 tys., ale podgorzowskie gminy podwoiły liczbę swoich mieszkańców. I to są ludzie, którzy wyjechali z Gorzowa, a tak naprawdę korzystają z infrastruktury tego miasta. Jeśli postawimy na innowacyjną gospodarkę, kierunki, które będą zapraszały studentów, Gorzów będzie się rozwijał. To, co jest teraz, nie da rozwoju na następne 20 czy 30 lat. Ale tak samo jest w Zielonej Górze. Pracuję tam już 5 lat i powiem szczerze, że szału nie ma.

To problem średniej wielkości miasteczek?
- Ale to wcale nie są miasteczka. Tu jest się czym zająć, tylko musi być zrozumienie, że nie będzie w Gorzowie odlewni żeliwa, bo została zlikwidowana za mojej pierwszej kadencji i nie wróci. Nie będziemy produkowali już nigdy taśm magnetofonowych, bo ich nikt nie używa, ale możemy w Gorzowie produkować kadrę w specjalnościach, w których nie będą nigdzie uczyć i ludzie tu będą przyjeżdżać po naukę na kierunkach artystycznych, plastycznych, różnych. Patrzę na fenomen wydziału lekarskiego, który powstawał w Zielonej Gorze, jak przychodziłem do zarządu. Była awantura, bo popierałem marszałek Polak. Nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy, jak to będzie wyglądało. I to wyszło. A u nas jest za dużo fachowców od wszystkiego, za dużo niezadowolonych, którzy otwierają dzioba tam, gdzie ich nikt nie pyta. To jest nieprawdopodobne. Kiedyś powiedziałem, że gdyby Tadeusz Jędrzejczak na podwórku urzędu miasta wykopał dziurę i znalazł tam złoto, to natychmiast byłaby uchwała radnych, że to jest złoto niskiej próby. I to tak wygląda, a tak się nie da. Ale jestem przekonany, że Gorzów ma znacznie większe możliwości rozwojowe niż Zielona Góra. Gorzów ma gospodarkę. W Polsce są montownie, nie ma żadnej myśli technologicznej, myśmy za Leszka Balcerowicza i amerykańskich doradców sprzedali wszystko. Teraz próbujemy montować jakieś holdingi. Oby to się udało. Mi Obajtek nie przeszkadza. Nie jestem człowiekiem, który innym zagląda do kieszeni. Nigdy nie przeczytałem żadnego oświadczenia majątkowego moich pracowników, bo mnie to nie interesowało. To sobie może robić wojewoda, gdy jest problem. Ale nie może być w mieście tak, że jedni mówią, że zbudujemy szkołę artystyczną, a inni, że nie, że wyremontujemy to, co stoi na Chrobrego. Tak nie może być. Bo tego wyremontować się nie da. Robią to 20, 30 lat i nic. Ale jak Jędrzejczak chce zrobić nowy projekt, to nie, bo to Jędrzejczak.

To nie jest problem nas jako „pierwszego pokolenia na sedesie”, że wywodzimy się z różnych źródeł, że każdy czegoś się boi, nie potrafimy zaakceptować innych? Zazdrościmy?

- Tak jest w całej Polsce, ale u nas więcej agresji, niż gdzie indziej. Za czasów prezydentury byłem przez osiem lat członkiem Zarządu Miast Polskich i objechałem całą Polskę, bo mieliśmy co dwa tygodnie posiedzenia w innych miastach i tam nie było takich awantur, jak u nas, nie było próby niszczenia tego, co jest dobre, tak jak z filharmonią. Budował się zespół, zaczęło się nagrywać płyty, pierwszy kontrakt zagraniczny, płyta z nagrodą, zaczęło się dziać na wysokim poziomie, zaczęło się kręcić, była pełna widownia, nauczyliśmy się zarządzać i przyszli kowboje i co? Roz…li wszystko. W zamian nic nie zaproponowali. Zespół już nie ten. To tak jak w sporcie, dwa dni bez treningu i zespół nie jest ten sam. To dopiero się kształtowało, stąd ja na 750-lecie tak kładłem nacisk, by wszystko pokazać. Bo to jest też kwestia słabego związku uczuciowego z tym miejscem, dlatego tak chciałem na rocznicę, by ludzie coś napisali, by wyszli z domów, poszli na bulwar, bo u nas tego trochę brakuje. I tu trzeba przywódców, a nie ciągłych krytykantów. Nie można bez przerwy słuchać idiotów, gdy ludzie inteligentni z bezsilności machają ręką.

Znam takich, którzy jeszcze się tym żywią, ale jaki jest sens coś komuś udowadniać, jeśli wiadomo, że po drugiej stronie mur?
- Pani mówi, że mam opinię zawziętego. Tu nie o to chodzi. Agresja rodzi się przecież z bezsilności. Jak jest o czym dyskutować, spierać się, to OK. Jak byłem prezydentem, spotykaliśmy się wszyscy, spieraliśmy się, jak coś zrobić, tak albo tak. Czasami trzeba się było wycofać, ale jak przeszliśmy całą drogę myślową, prawną, finansową i wszelką, dopiero to wtedy pokazywaliśmy. Ale jak pani pokazuje, a przychodzi kretyn, który niczego nie przeczytał, a jest przeciwko wszystkiemu? I jeszcze pani Sibińska idzie po Obotryckiej, kręcą film, jak wyremontować urząd, a przecież wiadomo, że tego nie zrobią. To manipulacja, kłamstwo i populizm. Powtarzali niestworzone rzeczy, na FB hejt na mnie rzucali. Ja po tym wszystkim nie chciałem już kandydować, ale moi zastępcy mówili: „Szefie, szkoda, dokończymy jeszcze to czy tamto”. Mnie się nie chciało. Nie w sensie, że mnie jako człowiekowi, ale jak sobie pomyślałem, że znowu mam się użerać z tymi prostakami, gdzie pani wie, że za nimi siedzi biznesmen, który ma frytki i nie płaci czynszu, a był, żeby mu coś umorzyć, a ja nie mogę, bo prawo nie zezwala, to on mi mówi, że jak bym chciał, to bym zrobił. A jak można w Lamusie wynająć radnej lokal? To jest zgodne z prawem? To nikt nie wie? Wiedzą, tylko myślą, że się nie wyda. A Jacek ma i tak dużo szczęścia. Przecież ten wyrok sądowy, w którym adwokaci napisali, że ten kto zapłacił podwójnie za faktury, nie jest przestępcą, to jest kłamstwo, ale niech mu będzie, ja mu źle nie życzę. Ale jeśli chodzi o te nieruchomości, które radna załatwiła, to jest przestępstwo. Nie mogę zrozumieć jednej rzeczy, bo to wyszło w pierwszym roku, kiedy odszedłem. Pozałatwiali wszystko i dziwię się, że nikt się tego nie czepia, ale Wójcicki dał im, co chcieli i siedzą cicho. Wszyscy zadowoleni i very happy, a że nic pozytywnego się nie dzieje, to co? Jak można zamiast budować szkołę artystyczną, iść do rodziców i mówić, że wyremontuje się gimnazjum na rogu na Szkolnej, tylko żeby nie było tak, jak ja chciałem.

I ten niespodziewany zakup Przemysłówki…
- W ogóle nie wiem, po co?

Wielu zadałam to pytanie i nikt nie wie.
- No, żeby nie było tak, jak chce Jędrzejczak.

Dziękuję.

Rozmawiała Hanna Kaup


1 lutego 2022 17:00, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


To se pogadali!nie zgadzam.sie zupełnie!z tą wizją ta wisja tadzia została calkowicie przez mieszkańcow odrzucona!

Po 1wsze nie jakies egsotyczne kierunki tylko najnormalniejsze ktore ludzie chcą studiowac i sa po nich perspektywy!tl to co jest w ajp.mozna łatwo przerobić. Zupełnie nie pasuje tam awf. Ale dobra a ajp jeszcze chce dublować fizjoterapie. Jak kiedys informatyke wykanczajac wisz. Dzis z dawnego dobrego wisz vo odkupili za zlotowke miasto kupiło z powroyem za dziesiatki milionów! Na wydział komunikacji um!
Wiszu juz nie ma. Nie ma wsb.
Ale dobra maja jakies tam inzynierskie kierunki tylko znowu głupoty!oni sie tam bawią klockami lego a to wogole nie jest pod rynek prwcy bo raczynska i gawroniak na ktorego mowie lysy idm.ota osm krzykacz ktory wszystko widzi w rozowych okularach a pojecia nie ma po czym stąpa!
Bezpieczenstwo narodowe jego prorytet!
Tylko co po tym mozna robic isc do policji wojska? Mozna i bez takich studiow!
Koszykarko azs sobie upatrzyl i robj hobbi czyniac z kobiet babochlopy. Pod nie miasto hale buduje za 100baniek zamiast.. a szkoda sobie strzępic ry..a jak powiedzial stonoga.

Montownie..
Wlasnie miaato mogloby wesprzec przedsiebiorcow lokalnych i tych ktorzy chca nimi zostac. A tu te cale otoczenie okolobiznesowe robi sobie nowe siedziby dla ist iejacych firm w inkubatorze. Masakra.

Takto beda tylko nowr macdonald i magazyny z poraca na wozku widlowym

Gorzow w sam raz był i powiniem byc a nie jest! Jetlst przystania filharmonijną. W obiekt grajacych na pile wydaje sie kilka ml rocznie a jego bufowa pochlonela 150. W czasie gdy tyle ulic bylo zrujnowanych jedna wielka dziura. W czasie gdy szkolnictwo wyzsze sie walilo (i zawalilo sie do tysiaca studentow. Za moich czasow bylo 5K).
I te.kolchozy tylko zagraniczne.
Zadne rozwiniete miasto nie ma takiego zateudnienia w montowniach jak nasze. Maja do 20%- a my 35% w przemysle.i budownictwie. Dlatego zarabaimy najmniej w Polsce.
Ale.dibra byly tanie ceny mieszkan teraz sa takie jak w poxnaniu szczecinie i warszawie jesli chodzi o ceny najmu! A koszt zakupu mieszkan wzrosl 2x przez tych ukrwincow.
I nie jest orawda ze Gorzow ma 121 a nie 124 tys mieszkancow.

Bo ich przylazlo 20 tys!

90% mlodych konczacych mature deklaruje ze z miasta wyjedzie. Na studia do wiekszych miast lub za granice. Do lepiej platnej pracy

Ale.nawet nie to jest dramatem tylko warunki zycia w miescie. Z 1 juz tylko basenem (2 tory wolne). Zabranymi dniami miasta odwolanymi imprezami moto racing czyboperacja krok ze zrujnowana gielda ktora roj calkowicie prawie usunal z bulwarami pustymi brakiem kladki bo sie poklocil z koleja z parkingami rozszerzonymi o platne w calym.miescie.
Z dziurawa jak ser deoga ood LUW i brakiem oarkingu.

Tskie miasto.wojewodzkie. z takim zmarnowanym ootencjalem.
A porownac Poznan.
Wielkie targi zoo drapacze chmur aglomeracja politehnika uam zaglebie informatyki. Itd
Anonim_2556, 04.02.2022, 20:58, 5.172.236.227 ##

Projekt.dofinansowania cku przy pomorskiej akurat pana chwalilem. To soaba szkola tam staly tokarki p9srodku ale kadry bardzo slabe nic nie uczyli zawodu. A tych tokarek nawet sie nie dotykalismy. Tylko na.mechanice samovhodowej dyktowal do zeszytu. Aw bufowlance mielismy oraktyke na stqcji kkntroli p9jazdow. Zdnych naoraw tlyko wpisywali do dzirnniczka pomiar luzu zaworowego i sie podpisac a byl9 grabienie lisci. I taka edukqcja.

Dlatego tylu gorzowiaj prwcuje dzis na tasmie gdzie nie trzeba wyksztalcenia bo go nikt ie ma!
Anonim_2556, 04.02.2022, 21:01, 5.172.236.227 ##

A ci co.maja rozczarowani Gorzowem wyjechali na Zachod. Albi robai gdzies na ibsludze ko8enta orzy sprzedazy telefonow
Anonim_2556, 04.02.2022, 21:03, 5.172.236.227 ##

Mozna jeszcze to miasto troche podniesc
Poprawic w nim wrunki zycia

Tylko potrzebne sa dobre projekty.
A wszystko idzie w zla strone.
Przemyslowka sie ladnie konczy.. moze powstanie tam cos dla mlodizezy bo teraz sa tylko lodziarnie i macdonalds.

Kierunki.. te co sa rozwinac. Handel. Przesiebiorcszosc. Nowoczesny marketing (w tym internetowy). Elektromechanika. Samochodowy wyzszy. Elektronika. Inzynieria oprogramowania. Ale tez administrator systemow i sieci. Szkoleniania na Sap! I dopiero automatyka i sterowniki (w tych zakladach co sa zwykly elektryk to robi)
Sztuka (grafika, muzyka, film). Pielegniarstwo oczywiscie. Ale z programem mieszkaniowym zeby nie pouciekaly.
Budownictwa brakuje. Filologia niem. Angielska.ogolnie 4 wydzialy co są wynagaja drobnej korekty. Polegajacej na calkowitym orzeksztalcenku w kierunki przydatne i potrzebne. Z zatrudnieniem specjslistow. A nie jak teraz egzotyczne kierunki pod zainteresowania gawroniaka! I raczynskiej! Jako utrzynalnia miejsc pracy i najleoszy pracodawca w regionie.
Anonim_2556, 04.02.2022, 21:13, 5.172.236.227 ##

Z dorbych rzezy ladne chodniki i drogi (posrodku ktorych niewyrownane wszedzie studzienki nakanlizacyjne!) Z tej scieski rowerowrj w centeum sie kazdy smieje posrodku drogi. Tam oowinno byc duze rondo na sikorskiego a nie swiatla. Brak kladki na zawarcie prsy kolrjowym orzez co urwana sciezka n klodawka.
Park roz ladnie odnowiony tylko oststnie drzewa ostatnio huragan malik przewrócil.

Koncerry jskies dobre latem ala dni miastam wartownia to dobry krok ale euforia dzwieku i dni Gorzowa duze to bylo cos.

Gielde ten plqc byly miasto powinno wykupic. Ibtam orzeksztakcic w najwieksza gielde w regionie.

Boirowce w centrum zagosoodarowac programami unijnymi na dg. Tylkobm teraz w niwym ładzie sie nic nir oplaca.. a mikro sie zwijają..

wesprzec oowstawanie i rozwij firm rodzimych. Silcare sie powstał np activcom. Takie projekty prywatnych osob.
Mamybduzy opotencjal w spawalnictwie.
Na dawnych zakladwch stilonu tez jest ootencjal tyloo papudraki nir umieja go wykorsystac. Bo starr komuchy jeszcze z prl tym zarzadzaja.
Wszystko tam pokracznie idzie

Mamy kadry zarzadzajace jakie mamy.. wszystko pozajmowane mysz sie nie przecisnie. Slowianka to samo.

Z dobrych rzeczy jeszcze oark kopernika odnowiony siemiradzkiego. Gorczynski. Npark nowa panatoni magazyny jeronimo. Nowy auchan ma powstac i orsy drogach jakoes inwestycje nowe sklepy..
Stadiob atletyczny sie buduje. Hala orzy slowiance. Cezib ten nieszczesny sie slamazrzy o neszcze wojt nie podjwl decyzji czy burzyc ruine.

Ceka nas paraliz komunikwcyjny remont kosynierow. Chrobewgo skonczy sie za 2 lat..
I tka bedzie ulica straszyc tym budynkiem szkoly muzycznej.

Siedziba tvp nie powstaje moze to dobrze.
Skarbowka na zawarciu tez nic.

Moze zrobia waetownie znowu latem chociaz to dobre..

Ale jak ood katedra jak w tamtym roku bedzie to rzepolenie na krzesełkach i miliony w to wywalone w bloto..

Fabryka akunulatorow planowana. Zeby zajac caly teren mironickiej.. nie o takie inwestycje chodzi a kielec zalatwia gdzies w Polsce wogole sie nie interesuje juz Gorzowem.

W hali targowej kolejne obiekty handlowe.

Brak budowy mieszkan przez miasto.. jest tylkonplan na 1 budynek na zawarciu. I tylko plan.
Anonim_2556, 04.02.2022, 21:26, 5.172.236.227 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Ważne, by szanować innych
Tzw. nieznani sprawcy, a raczej znani, zniszczyli mój bilbord wyborczy. Naklejono kilka małych flag niemieckich, czyniąc mnie zapewne Niemcem, zupełnie ... <czytaj dalej>
Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ... <czytaj dalej>
Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Ogród Biskupi
Castelo Branco jest oddalone od Monsanto o jakieś 50 km. ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających ... <czytaj dalej>
Nowy film Jana Holoubka
Różnorodne premiery przygotowało kino Helios na nowy filmowy tydzień. Można ... <czytaj dalej>
Przyjdź na spotkanie. Dostaniesz biuletyn
Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda zaprasza na spotkanie promocyjne związane ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Idźmy na wybory
Idźmy na wybory. Takie hasło i taka idea przyświecała tym, którzy spotkali się 1 października na Starym Rynku w Gorzowie. W samo południe, w asyście czterech aut policyjnych i kilku funkcjonariuszy ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1ba.jpg
admin ego:
W Krainie za Tagiem
Alentejo to historyczna prowincja i główny obszar rolniczy Portugalii. Zajmuje ... <czytaj dalej>
admin ego:
Niezapomniany klimat
Że Idanha-A-Velha jest bardzo starą miejscowością, to naprawdę widać, jednak ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zadbaj o dobry sen
Według szacunków, ponad 50 proc. dorosłych na świecie nie zapewnia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8638:
W upadku PRL-u czy raczej transformacji ustrojowej Jarek grał pierwsze skrzypce. Był mózgiem Wałęsy robola nieuka. Zrobił go prezydentem. <czytaj dalej>
Anonim_8638:
Zaraz po tusku <czytaj dalej>
Anonim_6721:
Jeden wpis mało. Trzeba było aż 3 razy z tą propagandą? Jarosław Kaczyński to największe nieszczęście jakie się Polsce trafiło od upadku P <czytaj dalej>
Anonim_6732:
wierzę i wiem że jarosław jest prawym człowiekiem tj nie kradnie, posiada niewielki majątek w postaci mieszkania, emeryutury, pensji. Nie ma żon <czytaj dalej>
Anonim_6732:
powinni iść tylko ci co się interesują stanem państwa i potrafią go realnie ocenić
bez wpływu zakłamanych mediów. niestety 100% społec <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej