
Porozumienie, którego efektem ma być rozwój naukowy i gospodarczy Gorzowa podpisali: prezydent
Jacek Wójcicki i rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża prof.
Elżbieta Skorupska-Raczyńska.
Porozumienie ma charakter długofalowy. Będzie się opierać na współdziałaniu w ramach powołanego przez uczelnię Akademickiego Centrum Transferu Innowacji, w obszarze społecznym, środowiskowym oraz innowacji technologicznych.
- Deklarujemy pełną otwartość ze strony władz miasta. Gorzów potrzebuje uczelni i idącego za tym wsparcia intelektualnego, wsparcia wiedzą, umiejętnościami technicznymi – powiedział Jacek Wójcicki i zapewnił, że miasto będzie pomagać uczelni w jej rozwoju.
Partnerzy porozumienia zobowiązali się do współpracy opartej na wymianie doświadczeń, wiedzy i aktywnym działaniu na rzecz rozwoju w obszarach: społecznym, środowiskowym i innowacji technologicznych.
Współpraca miasta i akademii będzie obejmowała partnerów otoczenia gospodarczego, ośrodki naukowo-badawcze oraz gorzowskie instytucje edukacyjne. Ma to sprzyjać tworzeniu nowoczesnych technologii i absorbowaniu ich na potrzeby miasta i regionu. Pozwoli podmiotom współpracującym w ramach tworzonego ośrodka rozwoju innowacji, na opracowywanie i wdrażanie projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych.
- Nasze plany zmierzają w kierunku powołania Akademickiego Centrum Transferu Innowacji. Temu centrum będą podlegały wydziałowe ośrodki innowacji, które powstaną na każdym wydziale akademii – poinformowała prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.
Powołanie centrum umożliwi realizację innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych zgodnych
z potrzebami miasta, regionu i środowiska gospodarczego. Przyczyni się też do uatrakcyjnienia ofert pracy i rozwoju dla osób, które migrują w poszukiwaniu zatrudnienia w innowacyjnych branżach.
Działalność centrum ma obejmować badania w zastosowaniu informatyki i sztucznej inteligencji w rozwiązaniach dla gospodarki, digitalizację, optymalizację i automatyzację procesów przemysłowych, budowę rozwiązań smart-city, badanie alternatywnych źródeł energii oraz innowacyjnych technologii w zakresie energetyki i jakości środowiska.
Oprac. redakcja
Foto Łukasz Kulczyński
Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ...
<czytaj dalej>Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha.
Światowy Dzień ...
<czytaj dalej>Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację.
Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ...
<czytaj dalej>Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ...
<czytaj dalej>