niedziela 19 września 2021     Konstancja, January
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W Gorzowie na jazzowo - z konferencją w tle
eGorzowska - 8909_kzYsMMlu76CQiXuzaDOB.jpgJesień to ożywienie w Jazz Clubie Pod Filarami. W październiku w muzycznej piwnicy zagrali m.in. Amerykanka Shaun Booker z zespołem i gorzowianin Marek Konarski. W najbliższym czasie wystąpią: Cisza Jak Ta, Wojtek Justyna TreeOh oraz w ramach Gorzów Jazz Celebrations z projektem "Tribute to Getz and Jobim" Toninho Horta i Piero Odorici.

Jazz Club Pod Filarami rozpoczął kolejny muzyczny sezon. Od października wiele dzieje się w klubowej piwnicy przy ul. Jagiełły. A jeszcze więcej przed nami. Szczegóły znajdziecie na www.jazzfilary.pl i poniżej.

W tym roku, poza koncertami, po raz pierwszy Jazz Club Pod Filarami był współorganizatorem wydarzenia na skalę krajową - konferencji "Codzienność i powszechność muzyki a praktyki popkulturowej edukacji. Pisaliśmy o tym tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,8884,

Pierwotnie konferencja miała odbyć się w Lublinie. Niestety, okazało sie to niemożliwe z przyczyn niezależnych od inicjatorów wydarzenia, czyli prof. prof. Wojciecha Burszty i Andrzeja Białkowskiego. Wtedy szef gorzowskiego klubu odebrał telefon.
- Andrzej Białkowski nieśmiało zapytał, czy nie podjąłbym się zrobienia tego w Gorzowie. Oczywiście, się zgodziłem, bo było to związane z Małą Akademią Jazzu, która jest praktyką edukacji popkulturowej - wyjaśnia Bogusław Dziekański. - I tak naprawdę na początku października dostałem pismo adresowane do pani rektor, wysłałem jej mailem i po południu, po inauguracji roku odpisała, że uczelnia wyraża zgodę.

Oparcie konferencji na współpracy z Akademią im. Jakuba z Paradyża to był warunek organizacji naukowego wydarzenia. Wynikała z tego obopólna korzyść, która dla Jazz Clubu Pod Filarami była swoistym wyróżnieniem.
- Wszyscy uczestnicy konferencji wyrazili zgodę na Gorzów, podkreślając, że powinna odbyć się w tym miejscu, w którym rodziła się idea Małej Akademii Jazzu - mówił Bogusław Dziekański, który w niespełna dwa tygodnie przygotował grunt pod ogólnopolskie spotkanie.

Bogusław Dziekański, który nazywa siebie tylko pośrednim ogniwem wydarzenia, znów postawił pierwszy krok w zagadnieniu edukacji kulturowej, o której mówi się, by wprowadzić ją w krąg życia szkolnego.
- Ja już poszerzyłem MAJ o nowe działania, takie jak performance tekstów polskich piosenek rockowych czy tożsamościowe funkcje muzyki popularnej, np. hip hopu. Zorganizowaliśmy świetne spotkania mające inną temperaturę niż nasze wcześniejsze działania, bo adresowane do starszej młodzieży - mówi B. Dziekański. - Świadomie wprowadziłem na teren MAJ I i II LO, bo prowadząc ich przez dwa lata, kończę kontakt i tracę ich z pola widzenia. A to jest przypominanie się czymś fajnym na innym poziomie. Podsycam i odświeżam to, co ich spotkało wcześniej.

Szef Filarów stawia na osobowości. Kiedy na konferencji w Warszawie spotkał Piotra Majewskiego i Pawła Tańskiego, zaprosił ich do siebie. - A mam już pomysł na Mariusza Czubaja, który pisze świetne kryminały, a w II LO są "kryminaliści", czyli młodzież, która też to robi i chcę, by Mariusz, przy okazji bycia tutaj, spotkał się z nimi. To też MAJ, ale rozszerzony model. Chcę dać młodzieży możliwość kontaktu z wartościowymi rzeczami w obszarze dominującej kultury popularnej. Pomagają w tym profesorowie, którzy wyglądają jak łobuzy - dodaje Dziekański. - I takie łobuzy trzeba wprowadzać na teren szkoły, bo wtedy odczarowuje się naukę i zarazem daje fajne osobowości. Ja sobie to niedawno uzmysłowiłem, że tu idzie o osobowości. I to nieświadomie wzięło się z mojej fascynacji jazzem i jego muzykiem. Bo kogo słuchasz? Za kim biegniesz? Kto cię fascynuje? Osobowości. I w sposób intuicyjny swoje doświadczenia przeniosłem na to, żeby stymulować młodzież do refleksji - podkreśla.

Czy kolejna konferencja odbędzie się w Gorzowie? Tego nie wiadomo. Pierwszy krok został postawiony, a tymczasem możemy Jazz Club Pod Filarami zaprasza na muzyczne wydarzenia.

Oto kogo usłyszymy w najbliższym czasie:
2 listopada: Cisza Jak Ta, godz. 19.30
„Mają świeżość wczesnego Starego Dobrego Małżeństwa, nastrój dojrzałej Wolnej Grupy Bukowiny i to tajemnicze coś jeszcze, co ma tylko Cisza Jak Ta" - napisał o zespole dziennikarz radiowej Trójki J. Molczyk.

Bilety: 35 zł z rezerwacją miejsca przy stoliku.
Bilety rezerwacja na:
bilety@jazzfilary.pl

3 listopada: Wojtek Justyna TreeOh! godz. 19.30

Wojtek Justyna TreeOh! łączy dynamiczny funk-jazz z wielokolorową i różnorodną rytmicznie muzyką świata, sięgając jednocześnie po nowe faktury sonorystyczne. Założony w Holandii zespół Wojtka Justyny, polskiego gitarzysty cenionego za brzmienie i wszechstronność stylistyczną, tworzą wraz z nim muzycy pochodzący z różnych części Europy.
Wojciech Justyna - guitar
Daniel Lottersberger - bass (Austria)
Alex Bernath – perkusista (Niemcy)
Diogo Carvalho – insr. Perkusyjne, syntezator Mooga (Portugalia)

Bilety: 30 zł z rezerwacją miejsca przy stoliku, 20 zł bez rezerwacji, 10 zł szkolny/studencki
Rezerwacja na:
bilety@jazzfilary.pl

Przy rezerwacji prosimy podać nr telefonu do kontaktu. Rezerwacja ważna do 19.45 w dniu koncertu.

4 listopada, godz. 19.30 Jedyny w Polsce koncert
GORZÓW JAZZ CELEBRATIONS AT JAZZ CLUB POD FILARAMI - TONINHO HORTA, ,,Tribute to Getz and Jobim"

Toninho Horta i Piero Odorici swoim nowym projektem oddają hołd Antônio Carlosowi Jobimowi, najważniejszemu przedstawicielowi i kompozytorowi bossanovy, i wielkiemu saksofoniście Stanowi Getzowi, najważniejszemu interpretatorowi twórczości Jobima.
Repertuar koncertu oparty będzie przede wszystkim na kompozycjach Jobima, ale także na oryginalnych utworach Horty i znanych standardach jazzowych.
Toninho Horta po raz pierwszy wystąpi w Polsce na jedynym koncercie.

Bilety: 90 zł z rezerwacją miejsca przy stoliku, 60 zł bez rezerwacji, 20 zł szkolny/studencki
Rezerwacja na:
bilety@jazzfilary.pl

Przy rezerwacji prosimy podać nr telefonu do kontaktu. Rezerwacja ważna do godz. 19:45 w dniu koncertu.

Tekst i foto Hanna Kaup


1 listopada 2018 15:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Z NFZ do ministerstwa
Publikujemy komunikat LOW NFZ z 13 września 2021 r. Dotychczasowy dyrektor LOW NFZ Piotr Bromber z dniem 13 września br. otrzymał ... <czytaj dalej>
Nowa wiceprezydent
Zastępcą prezydenta Gorzowa została Iwona Olek. W środę odebrała aktu powołania z rąk prezydenta Jacka Wójcickiego. To doświadczona pracownica samorządu, ... <czytaj dalej>
Budżet Obywatelski 2022 – głosujemy!
Chcesz mieć wpływ na swoją najbliższą okolicę? Sprawdź, jakie pomysły zostały zgłoszone do budżetu obywatelskiego i wybierz te, które powinny ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Euroalarm

ul. Zaułek 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 83 37
branża: Alarmowe systemy - instalacja <czytaj dalej>
"Paryżanka" Michał Baranowski

ul. Witosa 50 51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 70 62
branża: Jubilerstwo - detal <czytaj dalej>

Książka za śmieci
Ogólnopolska akcja „Książka za worek śmieci” odbędzie się w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Szpitalna rejestracja w nowym miejscu
Rejestracja główna do poradni specjalistycznych Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Z NFZ do ministerstwa
Publikujemy komunikat LOW NFZ z 13 września 2021 r. Dotychczasowy dyrektor ... <czytaj dalej>
Bilety na nowy sezon
Filharmonia Gorzowska rozpoczyna sprzedaż biletów na pierwszą połowę nowego sezonu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2021 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży
Gorzów jest tak skomunikowany z resztą świata, że nawet gdyby ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Za szybko
Był rok 1969. Dwie dziewczynki z dwóch krańców Polski spotkały ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekrutacja i praca w pandemii
Przedsiębiorcy nie zwolnią i nie zawieszą niezaszczepionych? Eksperci: „Ten przepis ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy cyberprzestępcy zakłócą rok szkolny?
Chociaż 1 września wracamy do nauczania stacjonarnego, to niewykluczona jest ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2499:
Tez chcialem jechac pociagiem w Polske bo samochodem tak daleko wyjezdzac to jest zmęczenie a pociag wiadomo wygodniej i mozna spac w podrozy.
<czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Ja rozumiem, że w gorących latach przeobrażeń ustrojowych można było popełnić kardynalne błędy. Także w reorganizacjach na kolei. Ale czy n <czytaj dalej>
Anonim_8593:
Będę tam i w tym roku za dwa tygodnie :) <czytaj dalej>
Anonim_7662:
Jak widać, nie ma normalnych warunków, bo to ogólnopolska akcja i nie ma się co czepiać, ze to "w tym mieście". <czytaj dalej>
Anonim_9235:
W normalnych warunkach zleca się jakieś firmie posprzątanie i gratyfikacja.
W tym mieście miasto przerzuca sprawę na Spółkę miejska, któ <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej