środa 1 lutego 2023     Brigida, Iga, Ignacy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W Gorzowie na jazzowo - z konferencją w tle
eGorzowska - 8909_kzYsMMlu76CQiXuzaDOB.jpgJesień to ożywienie w Jazz Clubie Pod Filarami. W październiku w muzycznej piwnicy zagrali m.in. Amerykanka Shaun Booker z zespołem i gorzowianin Marek Konarski. W najbliższym czasie wystąpią: Cisza Jak Ta, Wojtek Justyna TreeOh oraz w ramach Gorzów Jazz Celebrations z projektem "Tribute to Getz and Jobim" Toninho Horta i Piero Odorici.

Jazz Club Pod Filarami rozpoczął kolejny muzyczny sezon. Od października wiele dzieje się w klubowej piwnicy przy ul. Jagiełły. A jeszcze więcej przed nami. Szczegóły znajdziecie na www.jazzfilary.pl i poniżej.

W tym roku, poza koncertami, po raz pierwszy Jazz Club Pod Filarami był współorganizatorem wydarzenia na skalę krajową - konferencji "Codzienność i powszechność muzyki a praktyki popkulturowej edukacji. Pisaliśmy o tym tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,8884,

Pierwotnie konferencja miała odbyć się w Lublinie. Niestety, okazało sie to niemożliwe z przyczyn niezależnych od inicjatorów wydarzenia, czyli prof. prof. Wojciecha Burszty i Andrzeja Białkowskiego. Wtedy szef gorzowskiego klubu odebrał telefon.
- Andrzej Białkowski nieśmiało zapytał, czy nie podjąłbym się zrobienia tego w Gorzowie. Oczywiście, się zgodziłem, bo było to związane z Małą Akademią Jazzu, która jest praktyką edukacji popkulturowej - wyjaśnia Bogusław Dziekański. - I tak naprawdę na początku października dostałem pismo adresowane do pani rektor, wysłałem jej mailem i po południu, po inauguracji roku odpisała, że uczelnia wyraża zgodę.

Oparcie konferencji na współpracy z Akademią im. Jakuba z Paradyża to był warunek organizacji naukowego wydarzenia. Wynikała z tego obopólna korzyść, która dla Jazz Clubu Pod Filarami była swoistym wyróżnieniem.
- Wszyscy uczestnicy konferencji wyrazili zgodę na Gorzów, podkreślając, że powinna odbyć się w tym miejscu, w którym rodziła się idea Małej Akademii Jazzu - mówił Bogusław Dziekański, który w niespełna dwa tygodnie przygotował grunt pod ogólnopolskie spotkanie.

Bogusław Dziekański, który nazywa siebie tylko pośrednim ogniwem wydarzenia, znów postawił pierwszy krok w zagadnieniu edukacji kulturowej, o której mówi się, by wprowadzić ją w krąg życia szkolnego.
- Ja już poszerzyłem MAJ o nowe działania, takie jak performance tekstów polskich piosenek rockowych czy tożsamościowe funkcje muzyki popularnej, np. hip hopu. Zorganizowaliśmy świetne spotkania mające inną temperaturę niż nasze wcześniejsze działania, bo adresowane do starszej młodzieży - mówi B. Dziekański. - Świadomie wprowadziłem na teren MAJ I i II LO, bo prowadząc ich przez dwa lata, kończę kontakt i tracę ich z pola widzenia. A to jest przypominanie się czymś fajnym na innym poziomie. Podsycam i odświeżam to, co ich spotkało wcześniej.

Szef Filarów stawia na osobowości. Kiedy na konferencji w Warszawie spotkał Piotra Majewskiego i Pawła Tańskiego, zaprosił ich do siebie. - A mam już pomysł na Mariusza Czubaja, który pisze świetne kryminały, a w II LO są "kryminaliści", czyli młodzież, która też to robi i chcę, by Mariusz, przy okazji bycia tutaj, spotkał się z nimi. To też MAJ, ale rozszerzony model. Chcę dać młodzieży możliwość kontaktu z wartościowymi rzeczami w obszarze dominującej kultury popularnej. Pomagają w tym profesorowie, którzy wyglądają jak łobuzy - dodaje Dziekański. - I takie łobuzy trzeba wprowadzać na teren szkoły, bo wtedy odczarowuje się naukę i zarazem daje fajne osobowości. Ja sobie to niedawno uzmysłowiłem, że tu idzie o osobowości. I to nieświadomie wzięło się z mojej fascynacji jazzem i jego muzykiem. Bo kogo słuchasz? Za kim biegniesz? Kto cię fascynuje? Osobowości. I w sposób intuicyjny swoje doświadczenia przeniosłem na to, żeby stymulować młodzież do refleksji - podkreśla.

Czy kolejna konferencja odbędzie się w Gorzowie? Tego nie wiadomo. Pierwszy krok został postawiony, a tymczasem możemy Jazz Club Pod Filarami zaprasza na muzyczne wydarzenia.

Oto kogo usłyszymy w najbliższym czasie:
2 listopada: Cisza Jak Ta, godz. 19.30
„Mają świeżość wczesnego Starego Dobrego Małżeństwa, nastrój dojrzałej Wolnej Grupy Bukowiny i to tajemnicze coś jeszcze, co ma tylko Cisza Jak Ta" - napisał o zespole dziennikarz radiowej Trójki J. Molczyk.

Bilety: 35 zł z rezerwacją miejsca przy stoliku.
Bilety rezerwacja na:
bilety@jazzfilary.pl

3 listopada: Wojtek Justyna TreeOh! godz. 19.30

Wojtek Justyna TreeOh! łączy dynamiczny funk-jazz z wielokolorową i różnorodną rytmicznie muzyką świata, sięgając jednocześnie po nowe faktury sonorystyczne. Założony w Holandii zespół Wojtka Justyny, polskiego gitarzysty cenionego za brzmienie i wszechstronność stylistyczną, tworzą wraz z nim muzycy pochodzący z różnych części Europy.
Wojciech Justyna - guitar
Daniel Lottersberger - bass (Austria)
Alex Bernath – perkusista (Niemcy)
Diogo Carvalho – insr. Perkusyjne, syntezator Mooga (Portugalia)

Bilety: 30 zł z rezerwacją miejsca przy stoliku, 20 zł bez rezerwacji, 10 zł szkolny/studencki
Rezerwacja na:
bilety@jazzfilary.pl

Przy rezerwacji prosimy podać nr telefonu do kontaktu. Rezerwacja ważna do 19.45 w dniu koncertu.

4 listopada, godz. 19.30 Jedyny w Polsce koncert
GORZÓW JAZZ CELEBRATIONS AT JAZZ CLUB POD FILARAMI - TONINHO HORTA, ,,Tribute to Getz and Jobim"

Toninho Horta i Piero Odorici swoim nowym projektem oddają hołd Antônio Carlosowi Jobimowi, najważniejszemu przedstawicielowi i kompozytorowi bossanovy, i wielkiemu saksofoniście Stanowi Getzowi, najważniejszemu interpretatorowi twórczości Jobima.
Repertuar koncertu oparty będzie przede wszystkim na kompozycjach Jobima, ale także na oryginalnych utworach Horty i znanych standardach jazzowych.
Toninho Horta po raz pierwszy wystąpi w Polsce na jedynym koncercie.

Bilety: 90 zł z rezerwacją miejsca przy stoliku, 60 zł bez rezerwacji, 20 zł szkolny/studencki
Rezerwacja na:
bilety@jazzfilary.pl

Przy rezerwacji prosimy podać nr telefonu do kontaktu. Rezerwacja ważna do godz. 19:45 w dniu koncertu.

Tekst i foto Hanna Kaup


1 listopada 2018 15:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację. Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ... <czytaj dalej>
Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ... <czytaj dalej>
Jeszcze możesz zagłosować
Kto będzie bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego; szparagi czy truskawki? Decyzja należy do gorzowian, a głosować można jeszcze tylko przez ... <czytaj dalej>
Nie będzie modernizacji deptaku?
Hydrobudowa nie podpisze umowy na modernizację deptaku ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską/Wełniany Rynek. Poznańska firma Hydrobudowa, która wygrała przetarg na ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Wspólne korzenie
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta zaprasza na ... <czytaj dalej>
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak ... <czytaj dalej>
Niebezpieczne światy
Dwie interesujące premiery ma do zaoferowania w nowym tygodniu kino ... <czytaj dalej>
O Litwie i Szkocji
25 stycznia. „Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła” i ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Zakochaj się w Gorzowie
To będzie kolejna okazja by zakochać się w Gorzowie. Wspólnie z <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Przyszedł luty
Styczeń się skończył. Przeleciał bardzo szybko ani się człowiek (czyli ... <czytaj dalej>
admin ego:
Najdłuższa zebra
31 stycznia, wtorek. Powszedni dzień bez dedykowanych przysłów i nadmiaru ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Produkujemy więcej śmieci
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1169:
Gdzie ja sie w przeszlosci zabujałem?
Na dekerta w uliczce prostopadłej do ostrego akretu do szpitala w lewo.
Czekałem tam w smaochodzie <czytaj dalej>
Anonim_1169:
W parku róż już nie ma tej laweczki tegonustronnego miejsca z krzakami odgradzajacymi unikalne miejsce od otoczenia.

Wókt jak wszystko <czytaj dalej>
Anonim_1169:
Polacy przechodzą obojętnie wobec naprawde potrzebujacych pomocy. Mijają żebraka na ulicy gonią bezdomnego który prosi o parę zł (proszą najc <czytaj dalej>
Anonim_1169:
Nawet nie wiedzą na co pójdą te pienoądze. Na walke z sepsą. Na urządzenia do diangozowania sepsy. Ani materiałów video ani zdjęc ani statyst <czytaj dalej>
Anonim_1169:
Ludzie raz w roku w wielkiej zabawie własneji rozrywce dla własnego dobrego samopoczucia i hojności wrzucą 10zł do puchy wośp i myślą utwierdz <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej