
Ponad 650 stron liczy sobie 24. tom Nadwarciańskiego Rocznika Historyczno-Regionalnego. Jego promocja odbyła się 24 listopada w Archiwum Państwowym w Gorzowie.
Redaktorem naczelnym wydawnictwa jest dyr.
Dariusz Rymar, który zaprosił do współtworzenia tomu około 20. autorów. Znaleźli się wśród nich m.in.:
Małgorzata Pytlak oraz
Izabela Ignatowicz, Katarzyna Sanocka-Tureczek, Zbigniew Miler, Andrzej Kaczorowski, Bożena Pomykała Kukorowska i
Krzysztof Wasilewski, Jerzy Szenfeld, Edward Rymar, Weronika Kurjanowicz, Andrzej Talarczyk, Grzegorz Tomczak, Jerzy Zysnarski, Arkadiusz Kalin, Zbigniew Czarnuch, Janusz Dreczka, Krystyna Kamińska.
Większość z nich pojawiła się na wieczorze poświęconym promocji wydawnictwa, które można kupić w siedzibie Archiwum Państwowego przy ul. Ignacego Mościckiego 7.
Tom został podzielony na rozdziały: "Rozprawy i przyczynki"; "Materiały do gorzowskiego słownika biograficznego"; "Polemiki, sprostowania, uzupełnienia, recenzje"; "Wspomnienia"; "Komunikaty"; "In Memoriam"; "Nekrolog gorzowski"; "Książki o regionie"; "Materiały do bibliografii o historii regionu".
Całość otwiera tekst Małgorzaty Pytlak oraz Izabeli Ignatowicz dotyczący cmentarzy średniowiecznych przy kościołach pw. św. Jerzego w Gorzowie i Matki Bożej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich. O kościele w Strychach pisze
Bożena Grabowska, a o pomnikach przedwojennego Gorzowa - Katarzyna Sanocka-Tureczek.
W roczniku znalazły się materiały dotyczące urodzonej w Landsbergu pisarki Christy Wolf, w odniesieniu do jej rzekomej współpracy ze służbami bezpieczeństwa NRD. Tekst
Hannelore Scholz-Lubbering przetłumaczył Andrzej Talarczyk, który zapewniał, że Christa Wolf była postacią nieskazitelną, wręcz kryształową.
Duże zainteresowanie wzbudziła rekomendacja "Zoomorficznej figurki bursztynowej z Dobiegniewa" autorstwa Zbigniewa Milera. To tekst o uznawanym dziś za zaginiony ciekawym znalezisku z okolic Dobiegniewa i Drezdenka.
W roczniku nie zabrakło biografii ludzi związanych z regionem, m.in. pisarza Zygmunta Trziszki, Władysławy J. Czechowskiej ps. Żbik, Anny Makowskiej-Cieleń czy Kazimierza Wnuka znanego jako Szymon Gięty.
Tom zilustrował
Roman Piciński, a na okładce umieszczono historię gorzowskiej kamienicy z ul. Łokietka 17. Autorką opowieści jest miejska konserwator zabytków
Agnieszka Dębska.
24. Nadwarciański Rocznik Historyczno-Regionalny został dofinansowany z funduszy: Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i Urzędu Miasta Gorzów.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>