
Spektaklem "Wesele" zespół Teatru im. J. Osterwy uczcił 55. Międzynarodowy Dzień Teatru.
Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy 27 marca. W tym roku Teatr im. J. Osterwy uczcił to święto w niedzielny wieczór ostatnią swoją premierą, czyli "Weselem" wg Stanisława Wyspiańskiego.
(Recenzję spektaklu przeczytasz tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,7543,)
Od lat z okazji Dnia Teatru ludzie z nim związani przygotowują orędzia. Tym razem, słowa francuskiej aktorki
Isabelle Huppert oraz polskiego reżysera
Leszka Mądzika przeczytała
Beata Chorążykiewicz.
"Są przestrzenie, w których czujemy się bezpiecznie, mimo że dotykają one przeżyć zarówno bolesnych jak i radosnych. Stają się domem otwartym, przygarniającym tych, którzy szukają i tych, którzy zbliżyli się do tajemnicy prawdy o nas samych. Teatr jest taką świątynią, do której tłumnie bądź samotnie zdążamy, by przeżyć spotkanie z drugim człowiekiem, ufni w jego szczerość, wrażliwość i talent. Tego intymnego spotkania pragną tak twórcy jak i widzowie.
Teatr prowadzi nas w świat, gdzie marzenia, pragnienia są na wyciągniecie ręki. Poddajemy im się, wyrażając wdzięczność nie tylko brawami, ale i ciszą. A jeżeli jeszcze ta cisza potrafi się przebić przez zgiełk, który nas czeka po wyjściu z teatru, to misja teatru jest spełniona. Błogosławieństwem teatru jest nie tylko fakt, że człowiek człowiekowi przekaże swoje przeżycia, ale że wychodzi z tego spotkania wzbogacony o doświadczenia, których dotąd nie znał.
W swoim pędzie świat wyręcza nas z myślenia, nie dając przystani na namysł. Może świat opamięta się dopiero wtedy, kiedy przeczuje absurdalność swojej drogi. To na tej drodze powinniśmy stawiać teatry wybudowane nie tyle z betonu, ile z prawdy. Obrazy spektakli powinny krzyczeć dramatem człowieka, który wtapia się w scenografię spalonego Aleppo. Mamy może niewiele dróg, które prowadzą do uratowania człowieka, ale na pewno jedną z nich, choć nieraz błotnistą i trudną, jest teatr. Swoją terapię rozpoczął jeszcze przed wiekami, ale to dzisiaj wyjątkowo jej potrzebujemy" - czytamy w tekście Leszka Mądzika.
Po przedstawieniu "Wesela" dyr.
Jan Tomaszewicz podziękował swojemu zespołowi, podkreślając pozornie niewidoczną na scenie pracę grupy techników, operatorów światła i dźwięku, pracowni krawieckiej, stolarskiej, charakteryzacji czy administracji, która - jak powiedział - robi, co może, by sprzedać wyprodukowane spektakle. Mówił również o kolejnych planach remontowych, których osobiście dopilnuje, bowiem przez następne pięć lat będzie dyrektorował gorzowskiemu teatrowi.
Jan Tomaszewicz przyjął również gratulacje. W imieniu Urzędu Marszałkowskiego kosz kwiatów przekazał zastępca przewodniczącego sejmiku
Mirosław Marcinkiewicz, a członek zarządu
Tadeusz Jędrzejczak życzył, aby teatr pozostał sferą wolnego słowa.
Przewodniczący rady miasta
Sebastian Pieńkowski podkreślił, że ogromne emocje wzbudziło w nim obejrzane "Wesele". Przywołując słynne słowa Stanisława Wyspiańskiego "Teatr mój widzę ogromny" wyraził przekonanie, że taki właśnie teatr mamy w Gorzowie.
Prezydent
Jacek Wójcicki porównał zespół teatru do płynącego statku, który - by pokonywać fale - wciąż wymaga dosypywania do pieca.
Były też życzenia od Wojewody Lubuskiego, dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
Edwarda Jaworskiego, nauczycieli i uczniów oraz starosty gorzowskiego
Małgorzaty Domagały. Starosta - zamiast kwiatów, które zwiędną - podarowała obraz przedstawiający powiat gorzowski. Odniosła się również do treści orędzia i życzyła, by Teatr im. J. Osterwy był dla widzów wskazówką na życie, by inspirował, uczył i ubogacał.
Do życzeń dołącza się również redakcja portalu www.egorzowska.pl, dziękując wszystkim pracownikom za ich niezmienne zaangażowanie w budowanie w Gorzowie kultury, za emocje, zaskoczenia, za słowa, o których codzienność zdaje się zapominać, za uświadamianie, jak ważna jest prawda, nawet gdy niewygodna i trudna do przełknięcia, za odkrywanie wszystkich odcieni ludzkiego życia.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>