sobota 23 września 2023     Tekla, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Znów awantura w kulturze
eGorzowska - 3531_pilYYeIcmO29zfQzot3.jpgPo ogłoszeniu wyników konkursu dla organizacji pozarządowych, na projekty w zakresie działalności kulturalnej, rozpętała się kolejna awantura.

Urząd Miasta – jak co roku – ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych na projekty w zakresie działalności kulturalnej. Niedawno opublikował listę przyjętych propozycji. Nie znalazł się wśród nich – ze względów formalnych – m.in. Festiwal Romane Dyvesa. Wzbudziło to niezadowolenie Edwarda Dębickiego, który w komentarzu dla gorzowskiego radia powiedział, że podziękuje Gorzowowi i będzie się realizował gdzie indziej.

Informacja wywołała żywą dyskusję także wśród gorzowian. Wymiana zdań miała miejsce również na Facebooku. Pojawiły się opinie, że taka decyzja wydziału kultury jest skandaliczna i przeczy idei ogłoszonego niedawno w Gorzowie Roku Wielokulturowości.

– Jakoś tak się w naszym mieście dzieje, że tych "błędów formalnych" mamy bez liku. I zamiast się rozwijać, okrajamy, likwidujemy, niszczymy. I fakt ten nie dotyczy tylko kultury – pisał Bronisław Mierzwa.

– Był konkurs, jest wymóg. Trzeba go wypełnić. To w ogóle nie powinno podlegać dyskusji. A obrażanie się pana Dębickiego jest nie na miejscu. Czytałam protokół i widziałam wiele projektów, które odrzucono z tych właśnie względów. M.in. świetny projekt Smaki Gorzowa. Braki są brakami – komentowała Hanna Kaup.

– Zasad nie kwestionuję, muszą obowiązywać wszystkich, także i pana Dębickiego. Uważam jednak, że sprawdzanie i weryfikacja prawidłowości wypełnienia odpowiednich rubryczek winna odbywać się z chwilą składania wniosku - ripostował B. Mierzwa.

– Ten, kto decyduje się na złożenie dokumentu – tym bardziej, że nie robi tego pierwszy raz – powinien dokładnie czytać, co go obowiązuje. A zasady są publicznie ogłaszane. Wystarczy sprawdzić - kontrowała Hanna Kaup.

– Także czytałem protokół. I przeraziła mnie prostacka, bezduszna motywacja – powody odrzucania wniosków: tu brakuje podpisów, tam odpisu z KRS, gdzie indziej jeszcze brak określonego przedmiotu działalności , gdzie indziej jeszcze brak określonego przedmiotu działalności pożytku publicznego oferenta... Typowe bezduszne, urzędnicze czepianie się. W Wydziale Kultury pracuje parę osób. I to on ogłosił konkurs. Czy Pani Anna Rystwej (specjalistka od wymogów formalnych dot. składanych wniosków) nie mogła przysiaść i przyjmować przez parę dni wniosków, aby już na etapie ich przyjmowania wskazywać popełnione (duperelne w sumie i do poprawienia od zaraz) błędy formalne? Chcesz konkretów? Dobrze - będzie konkretnie. Skąd się wziął np. powód odrzucenia 4(!) wniosków Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy – bo nie było podpisów wszystkich członków zarządu? A ja nie jestem pewien, czy do reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz jest to (zgodnie z zatwierdzonym przez KRS statutem) wymagalne... Ktoś to sprawdził, analizował Statut Stowarzyszenia? Wątpię... Najprościej odrzucić wniosek i mieć spokój. A gdzie się podziało poczucie służebności Urzędu w stosunku do mieszkańców? Uleciało już, rozwiało się jak sen nasz złoty, czy schowało się za sławetnymi "słupkami" pani dyrektor Wydziału? – dorzucił swoje zdanie Andrzej Trzaskowski.

Dyskusja trwała jeszcze długo. W czwartek po południu na redakcyjną skrzynkę mailową przyszło stanowisko dyr. wydziału kultury Ewy Pawlak, która szczegółowo wyjaśnia zasady i przebieg postępowania konkursowego.

Pisze m.in.: „W uchwale określono tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych ds. opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert. Z § 15 pkt. 7 wprost wynika, że komisja konkursowa dokonuje oceny ofert w dwóch etapach. W pierwszym etapie dokonuje oceny formalnej, m.in. „ustala, które z ofert zawierają błędy formalne i odrzuca je”, następnie dokonuje oceny merytorycznej według określonych w uchwale kryteriów. Projekt uchwały był konsultowany z organizacjami pozarządowymi w październiku 2012 roku: był ogłoszony w BIP-ie oraz został wysłany drogą mailową do wszystkich stowarzyszeń współpracujących z Miastem. Każda organizacja pozarządowa mogła wówczas zgłosić uwagi. Wszystkie konkursy ofert dla organizacji pozarządowych, organizowane przez Miasto (na zadania w sporcie, w sferze społecznej, w kulturze) są realizowane na podstawie tych samych przepisów prawa.
Złożona w konkursie oferta Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy na organizację festiwalu Romane Dyvesa zawierała błędy formalne, co zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami prawa wykluczyło ją z dalszego postępowania.”

Dyr. Pawlak podkreśla, że Festiwal Romane Dyvesa jest imprezą priorytetową, ale wymaga też ogromnego nakładu pracy, która trwa cały rok. Składają się na nią: „Przygotowanie programu artystycznego Festiwalu, dopełnienie wszelkich formalności związanych np. z pozwoleniami na organizację imprezy masowej, aplikowanie o środki w ramach programów ministerialnych, rozliczanie pozyskanych środków”.

Z tego też powodu: „Miasto zaproponowało, by współorganizatorem Festiwalu było Miejskie Centrum Kultury – administrator Amfiteatru – głównego miejsca wydarzeń festiwalowych”.

Jakie jest uzasadnienie tej propozycji współpracy? Cytujemy:
„MCK mogłoby wówczas zaplanować, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem, środki finansowe z przeznaczeniem na organizację Festiwalu. Instytucja jako współorganizator odpowiadałaby bezpośrednio za organizację, finansowanie oraz rozliczenie Festiwalu. Wysokość dotacji dla instytucji na dany rok jest znana już w grudniu, po uchwaleniu uchwały budżetowej. Stowarzyszenie nie musiałoby wówczas brać udziału w konkursie, który zawsze wiąże się z niepewnością co do tego, czy dana oferta uzyska dofinansowanie. Festiwal organizowany byłby zatem wspólnie: przez Stowarzyszenie i Instytucję, z poszanowaniem wypracowanego dorobku, tradycji, profilu artystycznego, dobrych praktyk, praw autorskich, ale także z otwartością na rozwój Festiwalu i dbałością o jego kontynuację.
Przykładem podobnego rozwiązania jest już funkcjonująca formuła organizacji Regionalnego Przeglądu Wykonawców Piosenki Kresowej „Kresoviana”. W roku 2013 Miejskie Centrum Kultury, w porozumieniu z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, zapisało w planie działalności merytorycznej organizację tego przedsięwzięcia. Oznacza to, iż stowarzyszenie nie musiało ubiegać się w konkursie ofert o środki.
Do zastosowania powyższego rozwiązania konieczne jest jednak porozumienie pomiędzy Miejskim Centrum Kultury a Stowarzyszeniem Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy. Propozycja współorganizacji Festiwalu wraz z MCK jest wciąż aktualna”.

Wydział kultury informuje też, że z przyczyn formalnych dofinansowania nie dostały inne organizacje pozarządowe, ale jeszcze w lutym zostanie ogłoszony kolejny konkurs na zadania wpisujące się w Rok Wielokulturowości.

„Wyrażam nadzieję, że tym razem nie zostaną popełnione błędy formalne i Festiwal „Romane Dyvesa” będzie mógł się odbyć jak każdego roku z towarzyszącą mu pozytywną energią, walorami artystycznymi i promocją bezcennych wartości” – kończy dyr. Ewa Pawlak.

Redakcja

foto archiwum redakcji

14 lutego 2013 20:25, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ... <czytaj dalej>
Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ... <czytaj dalej>
Jak posprzątasz, może dostaniesz książkę
Gorzów Wielkopolski po raz kolejny włącza się do akcji „Książka za worek śmieci”. 16 września odbędzie się wielkie sprzątanie terenów ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
PZU S.A. Centrum Likwidacji Szkód Filia

pl. Staromiejski 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 45 94
branża: Ubezpieczeniowe firmy <czytaj dalej>
Wasińska Krystyna Nadzór Budowlany

ul. Walczaka 13 a m. 45, Gorzów Wlkp.
tel. 505 122 332
branża: Budowlany nadzór <czytaj dalej>

Będzie badanie, zabawa i tort
Konsultacje medyczne i atrakcje dla całych rodzin – to wszystko ... <czytaj dalej>
Groził, że skoczy z mostu
Policyjne doświadczenie i opanowanie sierżanta Dawida Kamyka sprawiły, że mężczyzna, ... <czytaj dalej>
Liderzy gorzowskiego biznesu
W piątek 16 września podczas gali w Filharmonii Gorzowskiej wręczono ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wybór między dobrym a dobrym
Nocny Szlak Kulturalny to trudny wybór między dobrym a dobrym. Konia z rzędem temu, kto zdołałby/zdążyłby obejść ponad 40 wydarzeń, dlatego w tym roku wybrałam kilka, wciąż naiwnie marząc, że ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 2b.jpg
admin ego:
Na Szlaku Białych Miasteczek
O Setenil de las Bodegas z pewnością nie można powiedzieć, ... <czytaj dalej>
admin ego:
W sercu Andaluzji
Do Antequery ściągnęły nas dolmeny. Dla megalitycznych budowli jestem gotowa ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zadbaj o dobry sen
Według szacunków, ponad 50 proc. dorosłych na świecie nie zapewnia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6328:
Przypomnę ostatni film i zarazem pierwszy polski który wygrał Oscara. To ida. Tylko za wątek w szpitalu gdzie chory przyznał się że siekierą z <czytaj dalej>
Anonim_2364:
Ten biuletyn to świetna sprawa. Nie mogę się co roku nadziwić, że osoby z "takimi" (bardzo ciekawymi) życiorysami mieszkają obok mnie <czytaj dalej>
Kapiszon:
Dlaczego politycy, ze swoimi dworakami nie zro ią jakiejś bijatyki na stadionach np PO przeciwko PiS i Lewicy, 3 drodze. Bilety po 50 szłyby, jak w <czytaj dalej>
Anonim_7499:
No wreszcie ekspert. Jak Tusk zdradził Polskę? <czytaj dalej>
Anonim_2383:
Czy, kiedy i gdzie pan Ryszard Bronisz ponownie wygłosi wykład. W tym czasie przebywałam poza Gorzowem i nie byłam w muzeum, a chętnie posłucha <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej