piątek 25 czerwca 2021     Dorota, Łucja, Wilhelm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Znów awantura w kulturze
eGorzowska - 3531_pilYYeIcmO29zfQzot3.jpgPo ogłoszeniu wyników konkursu dla organizacji pozarządowych, na projekty w zakresie działalności kulturalnej, rozpętała się kolejna awantura.

Urząd Miasta – jak co roku – ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych na projekty w zakresie działalności kulturalnej. Niedawno opublikował listę przyjętych propozycji. Nie znalazł się wśród nich – ze względów formalnych – m.in. Festiwal Romane Dyvesa. Wzbudziło to niezadowolenie Edwarda Dębickiego, który w komentarzu dla gorzowskiego radia powiedział, że podziękuje Gorzowowi i będzie się realizował gdzie indziej.

Informacja wywołała żywą dyskusję także wśród gorzowian. Wymiana zdań miała miejsce również na Facebooku. Pojawiły się opinie, że taka decyzja wydziału kultury jest skandaliczna i przeczy idei ogłoszonego niedawno w Gorzowie Roku Wielokulturowości.

– Jakoś tak się w naszym mieście dzieje, że tych "błędów formalnych" mamy bez liku. I zamiast się rozwijać, okrajamy, likwidujemy, niszczymy. I fakt ten nie dotyczy tylko kultury – pisał Bronisław Mierzwa.

– Był konkurs, jest wymóg. Trzeba go wypełnić. To w ogóle nie powinno podlegać dyskusji. A obrażanie się pana Dębickiego jest nie na miejscu. Czytałam protokół i widziałam wiele projektów, które odrzucono z tych właśnie względów. M.in. świetny projekt Smaki Gorzowa. Braki są brakami – komentowała Hanna Kaup.

– Zasad nie kwestionuję, muszą obowiązywać wszystkich, także i pana Dębickiego. Uważam jednak, że sprawdzanie i weryfikacja prawidłowości wypełnienia odpowiednich rubryczek winna odbywać się z chwilą składania wniosku - ripostował B. Mierzwa.

– Ten, kto decyduje się na złożenie dokumentu – tym bardziej, że nie robi tego pierwszy raz – powinien dokładnie czytać, co go obowiązuje. A zasady są publicznie ogłaszane. Wystarczy sprawdzić - kontrowała Hanna Kaup.

– Także czytałem protokół. I przeraziła mnie prostacka, bezduszna motywacja – powody odrzucania wniosków: tu brakuje podpisów, tam odpisu z KRS, gdzie indziej jeszcze brak określonego przedmiotu działalności , gdzie indziej jeszcze brak określonego przedmiotu działalności pożytku publicznego oferenta... Typowe bezduszne, urzędnicze czepianie się. W Wydziale Kultury pracuje parę osób. I to on ogłosił konkurs. Czy Pani Anna Rystwej (specjalistka od wymogów formalnych dot. składanych wniosków) nie mogła przysiaść i przyjmować przez parę dni wniosków, aby już na etapie ich przyjmowania wskazywać popełnione (duperelne w sumie i do poprawienia od zaraz) błędy formalne? Chcesz konkretów? Dobrze - będzie konkretnie. Skąd się wziął np. powód odrzucenia 4(!) wniosków Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy – bo nie było podpisów wszystkich członków zarządu? A ja nie jestem pewien, czy do reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz jest to (zgodnie z zatwierdzonym przez KRS statutem) wymagalne... Ktoś to sprawdził, analizował Statut Stowarzyszenia? Wątpię... Najprościej odrzucić wniosek i mieć spokój. A gdzie się podziało poczucie służebności Urzędu w stosunku do mieszkańców? Uleciało już, rozwiało się jak sen nasz złoty, czy schowało się za sławetnymi "słupkami" pani dyrektor Wydziału? – dorzucił swoje zdanie Andrzej Trzaskowski.

Dyskusja trwała jeszcze długo. W czwartek po południu na redakcyjną skrzynkę mailową przyszło stanowisko dyr. wydziału kultury Ewy Pawlak, która szczegółowo wyjaśnia zasady i przebieg postępowania konkursowego.

Pisze m.in.: „W uchwale określono tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych ds. opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert. Z § 15 pkt. 7 wprost wynika, że komisja konkursowa dokonuje oceny ofert w dwóch etapach. W pierwszym etapie dokonuje oceny formalnej, m.in. „ustala, które z ofert zawierają błędy formalne i odrzuca je”, następnie dokonuje oceny merytorycznej według określonych w uchwale kryteriów. Projekt uchwały był konsultowany z organizacjami pozarządowymi w październiku 2012 roku: był ogłoszony w BIP-ie oraz został wysłany drogą mailową do wszystkich stowarzyszeń współpracujących z Miastem. Każda organizacja pozarządowa mogła wówczas zgłosić uwagi. Wszystkie konkursy ofert dla organizacji pozarządowych, organizowane przez Miasto (na zadania w sporcie, w sferze społecznej, w kulturze) są realizowane na podstawie tych samych przepisów prawa.
Złożona w konkursie oferta Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy na organizację festiwalu Romane Dyvesa zawierała błędy formalne, co zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami prawa wykluczyło ją z dalszego postępowania.”

Dyr. Pawlak podkreśla, że Festiwal Romane Dyvesa jest imprezą priorytetową, ale wymaga też ogromnego nakładu pracy, która trwa cały rok. Składają się na nią: „Przygotowanie programu artystycznego Festiwalu, dopełnienie wszelkich formalności związanych np. z pozwoleniami na organizację imprezy masowej, aplikowanie o środki w ramach programów ministerialnych, rozliczanie pozyskanych środków”.

Z tego też powodu: „Miasto zaproponowało, by współorganizatorem Festiwalu było Miejskie Centrum Kultury – administrator Amfiteatru – głównego miejsca wydarzeń festiwalowych”.

Jakie jest uzasadnienie tej propozycji współpracy? Cytujemy:
„MCK mogłoby wówczas zaplanować, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem, środki finansowe z przeznaczeniem na organizację Festiwalu. Instytucja jako współorganizator odpowiadałaby bezpośrednio za organizację, finansowanie oraz rozliczenie Festiwalu. Wysokość dotacji dla instytucji na dany rok jest znana już w grudniu, po uchwaleniu uchwały budżetowej. Stowarzyszenie nie musiałoby wówczas brać udziału w konkursie, który zawsze wiąże się z niepewnością co do tego, czy dana oferta uzyska dofinansowanie. Festiwal organizowany byłby zatem wspólnie: przez Stowarzyszenie i Instytucję, z poszanowaniem wypracowanego dorobku, tradycji, profilu artystycznego, dobrych praktyk, praw autorskich, ale także z otwartością na rozwój Festiwalu i dbałością o jego kontynuację.
Przykładem podobnego rozwiązania jest już funkcjonująca formuła organizacji Regionalnego Przeglądu Wykonawców Piosenki Kresowej „Kresoviana”. W roku 2013 Miejskie Centrum Kultury, w porozumieniu z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, zapisało w planie działalności merytorycznej organizację tego przedsięwzięcia. Oznacza to, iż stowarzyszenie nie musiało ubiegać się w konkursie ofert o środki.
Do zastosowania powyższego rozwiązania konieczne jest jednak porozumienie pomiędzy Miejskim Centrum Kultury a Stowarzyszeniem Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy. Propozycja współorganizacji Festiwalu wraz z MCK jest wciąż aktualna”.

Wydział kultury informuje też, że z przyczyn formalnych dofinansowania nie dostały inne organizacje pozarządowe, ale jeszcze w lutym zostanie ogłoszony kolejny konkurs na zadania wpisujące się w Rok Wielokulturowości.

„Wyrażam nadzieję, że tym razem nie zostaną popełnione błędy formalne i Festiwal „Romane Dyvesa” będzie mógł się odbyć jak każdego roku z towarzyszącą mu pozytywną energią, walorami artystycznymi i promocją bezcennych wartości” – kończy dyr. Ewa Pawlak.

Redakcja

foto archiwum redakcji

14 lutego 2013 20:25, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Afanasik Agnieszka Projektowanie Architektoniczne

ul. Dowbór-Muśnickiego 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 47 77
branża: Architektoniczne biura <czytaj dalej>
Wysoczańska Irena Gabinet Stomatologiczny

ul. Kosmonautów 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 74 26
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>

Za granicę z zaświadczeniem
Jeśli wyjeżdżasz za granicę i potrzebujesz informacji o wyniku testu ... <czytaj dalej>
Da Vinci kontra kość kurczaka
Lekarze z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii ... <czytaj dalej>
Artystyczne stypendia dla gorzowian
Stypendium Artystyczne i Twórcze Prezydenta Miasta Gorzowa odebrało 12 osób. Do ... <czytaj dalej>
Ruszają mobilne punkty szczepień
przeciw COVID-19 - aktualizacja
W Gorzowie ruszają mobilne punkty szczepień. Będą zlokalizowane przy stadionie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - facet2b.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na fotoradary
Wyjeżdżasz nad morze? Uważaj, by nie wrócić z niechcianą „pocztówką”. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tu chodzi o porządek
Na rynku ukazała się publikacja „Miejsca składowania odpadów. Poradnik dla ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7857:
Ostatnio literacki Gorzów ponosi ogromne straty, odeszli najważniejszy twórcy słowa.Pamiętam że bardzo fajne wiersze pisał Pan Marek Kierus mo <czytaj dalej>
Miejscowy:
Bardzo się cieszę, ze podpisano taki traktat. Liczyłem, że przez okres tak długi będzie się poprawiał klimat do współpracy i integracji. Ale <czytaj dalej>
Anonim_3689:
Może sam wróć i naucz się czytać i rozumieć to, co czytasz. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo "nie płaca oodatkow!) Wcale! Nie zostawiają 50% zarobionych (w nim i napędzając pkb i profity firm dajac zateudnienie w szkołach i admini <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Mi się osobiście podoba ta droga z podłoża naturalnego. Asfalt tylko będzie oznaczal większy ruch.

Natomoast ruch za duzy jest w mies <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej