sobota 19 czerwca 2021     Gerwazy, Protazy, Julianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Muzycznie i patriotycznie w FG
eGorzowska - 3179_OXpkcLSG6VhsSi27NFCc.jpg

Wieniawski, Moniuszko, Karłowicz i Noskowski – z okazji Święta Niepodległości Filharmonia Gorzowska zaprasza na spotkanie z wielkiej urody dziełami największych polskich kompozytorów.

Uwertura Bajka Stanisława Moniuszki czaruje piękną melodią i wdziękiem, II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego pozwala podziwiać niebywały kunszt artystyczny solisty, dzieła: Zygmunta Noskowskiego uwertura koncertowa Morskie oko i poemat Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza, to muzyka przepełniona kontemplacją natury i przyrody, ich piękna i potęgi.

W najbliższy piątek, 9 listopada o 19:00, odbędzie się koncert "Bądźmy dumni z muzyki polskiej". Solistą koncertu będzie Adam Roszkowski – skrzypek Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej; dyryguje Monika Wolińska.

Koncert poprzedzi otwarta dla publiczności próba generalna o godz. 11:00.

Program koncertu:
Stanisław Moniuszko – Uwertura Bajka
Henryk Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll op.22
Zygmunt Noskowski - Uwertura koncertowa Morskie oko op. 19
Mieczysław Karłowicz - Poemat symfoniczny Odwieczne Pieśni op.10

Wykonawcy:
Adam Roszkowski / skrzypce
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Monika Wolińska / dyrygent

9 listopada, piątek, godz. 11:00
Otwarta próba generalna
Bilety: 10 zł indywidualny

9 listopada, piątek, godz. 19:00
Koncert „Bądźmy dumni z muzyki polskiej”
sala koncertowa Filharmonii Gorzowskiej
Bilety: 32 zł / 25 zł / 10 zł

Adam Roszkowski
– skrzypek, kameralista, na scenie występuje od 6 roku życia. Absolwent białostockiej filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Konserwatorium Królewskiego w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem (grande distinction). Studiował skrzypce pod kierunkiem prof. Adama Korniszewskiego i prof. Tadeusza Gadziny, dyrygenturę w klasie Prof. Ronalda Zollmana oraz muzykę kameralną w klasie Prof. Muhiddin Demiriz i Prof. Eliane Reyes.
Uczestnik i laureat licznych konkursów i warszatwtów muzycznych muzycznych. W latach 2005 i 2006 otrzymywał stypendium zagraniczne rządu Belgii.
W 1997 roku wykonał „Koncert h-moll” Camilla Saint-Saens'a z Orkiestrą Filharmonii Białostockiej pod batutą Michała Nesterowicza. W latach 2008 - 2010 występował z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod batutą takich znakomitości jak Gabriel Chmura, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Antoni Wit czy Tadeusz Wojciechowski. Współpracuje również z Orkiestrą Sinfonia Viva w Warszawie oraz Charlemagne Orchestra for Europe w Brukseli.
Od 2008 roku gra recitale na terenie Polski i Belgii. Regularnie występuje w Domu Pracy Twórczej w Wigrach, w cyklu „Mistrz i uczeń” z prof. Adamem Korniszewskim, „In memoriam for Michel Rabin”. W 2010 roku z z pianistką Zofią Łałak wykonał cykl recitali chopinowskich, między innymi w ramach inauguracji Roku Chopinowskiego w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Na zaproszenie wybitnego polskiego pianisty Janusza Olejniczaka zagrał z nim koncert w 2011 roku. Sukcesem zakończył się także jego tegoroczny koncert w Polish Slavic Center w Nowym Jorku.
Jest liderem II skrzypiec w Filharmonii Gorzowskiej.
Miłośnik romantyzmu i frazy romantycznej, z pasją oddaje się także muzyce jazzowej.

Monika Wolińska – 18 października 2009 roku zadebiutowała jako pierwsza Polka za pulpitem dyrygenckim w nowojorskiej Carnegie Hall. Po występie, który zakończył się ogromnym sukcesem, słynny krytyk amerykański David Dubal powiedział: „Monika posiada to, czego brakuje wielu współczesnym dyrygentom – wielką wrażliwość i wspaniałe wyczucie brzmienia instrumentów”.
Monika Wolińska rozpoczęła edukację artystycznąw wieku lat sześciu. Ukończyła trzy kierunki studiów: skrzypce w klasie prof. Henryka Bałabana, prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w klasie prof. Janusza Staneckiego (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) oraz dyrygenturę symfoniczno – operową w klasie prof. Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej w Warszawie.
Edukację artystyczną kontynuowała, aktywnie uczestnicząc w kursach mistrzowskich, prowadzonych między innymi przez Kurta Masura oraz Pierre Bouleza.
Współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie. W sezonie 2007/2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W charakterze asystentki współpracuje z Maestro Jerzym Semkowem czy prof. Krzysztofem Pendereckim.
Koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą, m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, The Susquehanna Symphony Orchestra, Lucerne Music Festival Orchestra, Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego w Sankt Petersburgu, moskiewską Orkiestrą Kameralną „Moscovia”, Narodową Ortkiestrą Mołdawii, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz z większością orkiestr polskich filharmonii. Jako dyrygentka brała udział w wielu prestiżowych festiwalach, m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Sankt Petersburgu czy jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.
Monika Wolińska dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. W styczniu 2012 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W 2005 roku ukazała się jej książka o wielkim polskim dyrygencie Stanisławie Wisłockim, zatytułowana: Stanisław Wisłocki – dyrygent i pedagog.
W 2011 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.
W kwietniu 2012 roku ukazała się nagrana z Orkiestrą Sinfonia Varsovia debiutancka płyta Moniki Wolińskiej, poświęcona twórczości polskiego kompozytora Eugeniusza Morawskiego.

FG

 


7 listopada 2012 22:09, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Probus" Doradztwo i Szkolenia Ireneusz Kowalski

ul. Kochanowskiego 2 lok. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 502 444 091
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>
Piotrowska Czesława Usługi Biurowe

ul. Staszica 11 c m. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 661 964 806
branża: Tłumacze <czytaj dalej>
"Chmielewski" Przedsiębiorstwo Handlowe

ul. Cicha 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 90 36
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>

20 i jeszcze 10 lat minęło
W tym roku nie ma plakatu. Jest z porzedniego jubileuszu. ... <czytaj dalej>
Kolejny spacer
To będzie drugi spacer po Gorzowie. Zbigniew Rudziński oprowadzi szlakiem ... <czytaj dalej>
Komedia kryminalna po polsku
Kolejny filmowy tydzień w kinie Helios otwiera polska komedia kryminalna ... <czytaj dalej>
Dobry Wieczór Gorzów - aktualizacja
Przed nami kolejny weekend z Dobry Wieczór Gorzów. Tym razem ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tu chodzi o porządek
Na rynku ukazała się publikacja „Miejsca składowania odpadów. Poradnik dla ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
StakasyVd:
cheap generic cialis <czytaj dalej>
Miejscowy:
Bardzo się cieszę, ze podpisano taki traktat. Liczyłem, że przez okres tak długi będzie się poprawiał klimat do współpracy i integracji. Ale <czytaj dalej>
Anonim_3689:
Może sam wróć i naucz się czytać i rozumieć to, co czytasz. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo "nie płaca oodatkow!) Wcale! Nie zostawiają 50% zarobionych (w nim i napędzając pkb i profity firm dajac zateudnienie w szkołach i admini <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Mi się osobiście podoba ta droga z podłoża naturalnego. Asfalt tylko będzie oznaczal większy ruch.

Natomoast ruch za duzy jest w mies <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej