wtorek 28 maja 2024     Augustyn, Jaromir, Wilhelm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Koniecznie czytajcie Pegaz Lubuski
eGorzowska - 13595_P4gizws0RaHRYz8toLJD.jpgPierwszemu w tym roku numerowi czasopisma literackiego Pegaz Lubuski pod redakcją Agnieszki Kopaczyńskiej-Moskaluk towarzyszy hasło: Choroba/Niemoc.

Na 68 stronach, które rozpoczyna jak zawsze niezwykle celny wstępniak na temat, autorstwa redaktorki naczelnej, znalazły się teksty poetyckie i prozatorskie, recenzje, relacje, felieton, a także oprawa zdjęciowa, którą stanowią zdjęcia z Hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie – ongiś prezentowane na wystawie Hanny Kaup „Jak siebie samego” – oraz fotografie natury Waldemara Gwizdały.

Od razu powiem, że numer poświęcony niechcianej części naszego życia, koniecznie trzeba przeczytać. A ponieważ promocja Pegaza została zaplanowana w Wielkim Tygodniu, tym bardziej trafiony to temat i pomysł.

Pośród wierszy m.in. ks. Jerzego Hajdugi, Janiny Jurgowiak czy Z. Marka Piechockiego, których analizę pozostawiam czytelnikom, pragnę wyróżnić prozę, która w sposób szczególny mnie dotknęła.

Przede wszystkim pierwszy trzyczęściowy „Traktat o podróży” Renaty Paligi, to rzecz wyjątkowa. Profanum, Sacrum i Homo Animalis czytałam, a właściwie połykałam każde słowo, którym autorka buduje świat przedstawiony, czyniąc narratorem to pałeczkę dżumy, to naturę, to tych, którym „eleganccy oprawcy” co to „…lubili psy. Karmili psy. Dbali o psy” okrutnie odebrali życie. To pisanie przejmująco mądre, refleksyjne, zakończone zdaniem: „Ludzie szukają początku i końca, jakby istniał jakikolwiek początek i koniec”. Czytajcie koniecznie.

Zaraz potem poznajcie nadzwyczajną historię o nadzwyczajnym związku dwojga ludzi. Opowiadanie Jerzego Alskiego „Hania” o chorej na raka kobiecie, o uczuciu nie do prostego nazwania, kończy wzruszająca wypowiedź córki bohaterki, która zwraca się do jej przyjaciela słowami: „To ty byłeś morfiną mamy – powiedziała. – Nie potrzebowała żadnej innej. Zazdroszczę wam…” Po czym odwróciła się do jego syna i ujmując jego twarz w obie ręce powiedziała: – Obiecaj, że dasz mi to samo. Żeby mnie nigdy nie bolało”.

Z kolei Beata Igielska, bohaterką delikatnie snutych „Przebiśniegów” czyni Tereskę, której pierwsze prawdziwe uczucie i marzenia o ukochanym zbiegły się z wybuchem wojny. Znajdziecie w tej opowieści atmosferę minionych bezpowrotnie czasów i wciąż to samo zderzenie dwojakiego myślenia, z jednej strony ludzi żyjących tu i teraz, odrzucając od siebie dobiegające sygnały i najgorsze myśli oraz tych, którzy – obserwując tę samą rzeczywistość – przeczuwają nadchodzące zło.

Aneta Gizińska-Hwozdyk
w „Kawałku nieba” opowiada o chorej na raka pani Marii, która otrzymała w darze jeszcze trochę życia. Krótka historia pełna słów o silnym znaczeniu, nie bez powodu otrzymała wyróżnienie w konkursie.

Wreszcie Mariusz Sobkowiak w historii „O chłopcu, który w niedzielę spacerował ze swoim tatą, zaraz po mszy” pokazuje los dziecka uwikłanego w ojcowskie uzależnienie. Gdy dźwigając go pijanego na swych niedojrzałych barkach, skończył tę swoistą krzyżową drogę przez wieś i dotarł do domu, tam: ”… jego bracia próbowali nakłonić Ojca, by położył się do łóżka. Obnażyli go z szat. Przybili do krzyża”.

I jeszcze jedno opowiadanie Helki Cąkały, na które chcę zwrócić uwagę. „30 kwietnia 1997” to wspomnienie czasów sprzed pół wieku, spowodowane spotkaniem ulicznego grajka. Wspomnienie – niczym krótkometrażowy film o tym, jakim jest człowiek dla innego człowieka. O autorze/autorce nic nie wiemy, bo chce zachować anonimowość. Można się więc domyślać, a ponieważ czas temu służy, zachęcam.

Choroba/Inność/Cierpienie – bardzo potrzebny temat o ludzkich doświadczeniach. I jak napisała we wstępniaku Agnieszka Moskaluk „NIEktórzy jednak potrafią to doświadczenie ubierać w NIEzwykłe słowa. One dziś. Tu.”.

Czytajcie więc. Koniecznie. Całość. Czas Wielkiego Tygodnia sprzyja lekturze jak żaden inny.

Spotkanie promocyjne w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się 28 marca o 17.00. Wstęp wolny. Egzemplarze nowego numeru będzie można otrzymać bezpłatnie.

W drugiej części organizatorzy zapraszają na rozmowę z Z. Markiem Piechockim, który w tym roku otrzymał Wawrzyn Lubuski za walory edytorskie "Listów po czasie" oraz dyplom za całokształt twórczości.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/4

, zdjęcie 2/4

, zdjęcie 3/4

, zdjęcie 4/4


27 marca 2024 08:03, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Jaworski-Ziemecka" S.C.

ul. Sczanieckiej 47, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Junior" S.C. Hurtownia S. Burba K. Kupczyk

ul. Daszyńskiego 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 57 71
branża: Biurowe artykuły - hurt <czytaj dalej>
Gospodarczy Bank Spółdzielczy Oddział I

ul. Wojciechowskiego 2 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 41 00
branża: Banki <czytaj dalej>

Okrutny los pierwszych syjamskich bliźniaczek
Znęcanie się fizyczne i psychiczne, okrutne eksperymenty medyczne – życie ... <czytaj dalej>
Poznaj pracę laboratorium
W poniedziałek 27 maja od 13.00 do 16.00 Wielospecjalistyczny Szpital ... <czytaj dalej>
Radni są dla Ciebie
Znacie nowych radnych? Jeśli nie, zapiszcie ich dane i kontakty. ... <czytaj dalej>
Nie ma jak u mamy
W maju przypadają liczne święta. Jednym z nich jest Dzień ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - omaraa.jpg
admin ego:
O drogach w kraju i województwie
GDDKiA przygotowuje do budowy kolejne inwestycje. Dziś GDDKiA pracuje nad inwestycjami, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Waligóra z lubuskiego
Dziś przedstawiam Waligórę – kolejną po świętokrzyskiej Sośnie na Szczudłach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Popieram wniosek o remont/rewitalizację Cmentarza Świętokrzyskiego...
Dyrekcja Muzeum Gorzowskego na Warszawskiej zabiega o unijne środki na <czytaj dalej>
Krystyna z Jenina:
Krystinka była na spotkaniu z mieszkańców Gorzowa z Radnymi Gorzowa . I poruszyła temat zaniedbanego, historycznego Cmentarza Swiętokrzyskiego. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
o spisanie danych <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Zatroszczymy się...... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Kristinki z Jeninka nie widać ! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej