piątek 26 kwietnia 2024     Maria, Marcelina, Marzena
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kulturalne nagrody marszałka rozdane w Gorzowie
eGorzowska - 12159_PYSNhys2YV6WKcmzVLb.jpgZasłużeni na rzecz kultury w regionie odebrali 9 grudnia Złote Dukaty Lubuskie oraz Nagrody Kulturalne Marszałek Województwa Lubuskiego. Uroczystość odbyła się w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie.

W 14-letniej tradycji nagród po raz pierwszy rozdano je w Gorzowie. Piątkową uroczystość poprowadzili: aktorka Beata Chorążykiewicz i dyr. Jan Tomaszewicz. Koperty z nazwiskami nagrodzonych, niczym deus ex machina, sfrunęły na scenę w koszu niesionym przez białego gołębia. Wśród laureatów nagród kulturalnych była m.in. dyr. Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz oraz organizator koncertów muzyki klasycznej z Drezdenka Wiesław Pietruszak.

Wszyscy odebrali statuetki i nagrody pieniężne oraz gratulacje i życzenia od przedstawicieli władzy samorządowej szczebla wojewódzkiego z marszałek Elżbietą Anną Polak oraz miejskiego z wiceprezydent Małgorzatą Domagałą.
- To niesłychanie ważny dzień dla nas wszystkich w regionie lubuskim, bo kultura to jest to, co zostaje, gdy wszystko inne zostanie zapomniane. Kultura tworzy takie wartości, dla których warto żyć – mówiła marszałek.

Wicemarszałek Łukasz Porycki zapowiedział zmiany w przyszłorocznej edycji nagród:
- Już wcześniej podjęliśmy decyzję, że po raz ostatni będziemy rozdzielać te nagrody. W przyszłym roku będzie to jedna nagroda. Ale bardzo się cieszymy, że w sumie ponad 90 osób zostało już nagrodzonych przez samorząd województwa lubuskiego.

Laureaci nagród kulturalnych
1. Wiesław Pietruszak jest absolwentem matematyki na UAM w Poznaniu. Od 27 lat organizuje koncerty muzyki klasycznej, kładąc główny nacisk na promocję muzyki polskiej i rodzimych talentów.
Za swoją działalność otrzymał wyróżnienia:

• 2001 – Srebrny Krzyż Zasługi – za prace nad reformą oświaty i samorządu w roku 1998; Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – za prowadzenie przez 30 lat spotkań literackich „Spotkania w puszczy” dla czytelników dorosłych oraz dla młodzieży;

• 2005 – Nagroda Kulturalna Drezdenka za organizację Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku okazji X edycji;

• 2009 – „Medal Komisji Edukacji Narodowej” – za osiągnięcia w zakresie edukacji i promocję kultury polskiej wśród dzieci i młodzieży;

• 2015 – honorowa odznaka „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”.

2. Joanna Pisarewicz z Filharmonią Gorzowską związana od 2013 r. a od kwietnia 2021 r. zajmuje stanowisko dyrektora. Prowadzona przez nią instytucja wciąż się rozwija, mimo problemów związanych z ogólnym kryzysem i pandemią COVID-19. Stworzenie tak szerokiej oferty prospołecznej i edukacyjnej, dbałość o każdy szczegół na gruncie marketingu i promocji kultury w świecie świadczą o tym, jak doskonałym jest managerem. Wprowadzenie do repertuaru takich cykli koncertowych, jak choćby: „Pikniki Chopinowskie”, „Dobry Wieczór Gorzów”, „Muzyczne Raczkowanie” czy „Akademia Muzyki”, sprawiły, że Filharmonia Gorzowska kojarzona jest jako miejsce przeznaczone dla wszystkich. Niekwestionowanym osiągnięciem o charakterze wojewódzkim, a nawet na skalę ogólnopolską jest nawiązanie współpracy Filharmonii Gorzowskiej z Filharmonią Zielonogórską. Już w pierwszym roku współpracy zaowocowało to wspólnym cyklem koncertów o charakterze prospołecznym i edukacyjnym. Dzięki jej inicjatywie Filharmonia Gorzowska przystąpiła do Festiwalu „Dni Muzyki nad Odrą”, co pozwoliło na rozszerzenie dotychczasowej formuły i przeobrażenie go w Festiwal „Klasyka bez Granic”.

3. Piotr Szubert – peudonim artystyczny Sinto Valentin. Kompozytor, skrzypek. Ukończył studia na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Krystyny Jureckiej. Podwójny stypendysta Ministra Kultury i ZAiKS – 2020. Zajął II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim FMF Young Talent Award Kraków 2019. Jest laureatem konkursów Regionalnych oraz Ogólnopolskich (Skrzypce Solo) i Międzynarodowych Orkiestr Symfonicznych. Koncertował w Polsce, Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpani jako solista, kameralista oraz w Orkiestrze Symfonicznej. Współpracował z wybitnymi muzykami, kompozytorami: Krzysztof Penderecki, Gavin Greenaway, Richard Bellis, Jerzy Maksymiuk, Krzesimir Dębski, Marina Jaszwili, Krystyna Jurecka, Konstanty Andrzej Kulka, Gary Marlowe, Patrick Lemmens, Nick Wollage, Andrzej Kacprzak.

Nagrodzeni Złotym Dukatem Lubuskim
1. Alfred Siatecki – prozaik, publicysta, reportażysta i autor słuchowisk. Debiutował w 1969 r. opowiadaniem publikowanymi w „Wiadomościach Zachodnich”. Był dziennikarzem „Gazety Lubuskiej” i dwutygodnika społeczno-kulturalnego „Nadodrze”. Od 1985 jest członkiem Związku Literatów Polskich. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagrodzony m.in. Lubuskim Wawrzynem Literackim i Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego. Niemal wszystko, co należy do jego twórczości literackiej i publicystycznej, ma charakter ogólnopolski i dotyczy jednocześnie historii i współczesności regionu lubuskiego. W czasie studiów w Szczecinie założył Akademickie Koło Lubuszan i kierował jego zarządem. Głównym celem AKL było przekonywanie studentów kończących studia w Szczecinie do podejmowania pracy w fabrykach, instytucjach i urzędach środkowego Nadodrza. Organizował konkurs na najlepszego studenta Lubuszanina Primo Optimorum Lubusiensum.

2. Katarzyna Truszkiewicz – jest współwłaścicielką Ośrodka Wypoczynkowego TEMAR w Dąbiu i Kołatce, gdzie od 2020 r. organizuje Lubuskie Lato Teatralne, które w kolejnych edycjach przekształciło się w festiwal artystyczny prezentujący kabaret, operę i koncerty stand up, znany powszechnie jako Lubuskie Lato Kulturalne. W 2021 powołała Fundację Bawmy, której celem jest wpieranie rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Jako Prezes fundacji podejmuje się szeregu inicjatyw wspierających kreatywność, twórczość dzieci i młodzieży w ramach warsztatów kabaretowych. W 2022 w ramach Lubuskiego Lata Kultury przeprowadziła warsztaty muzyczne dla osób niepełnosprawnych, zakończone wspólnym koncertem na scenie w Dąbiu oraz warsztaty gastronomiczne z udziałem Joanny Brodzik. Od wielu lat organizuje wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego.

3. Wojciech Brodziński – inicjator powołania Centrum Aktywnego Seniora – Gmina Dąbie i Gmina Bobrowice. Poseł – Senior Obywatelskiego Parlamentu Seniorów wszystkich kadencji. Przewodniczący Powiatowej Rady Seniorów wszystkich kadencji w powiecie krośnieńskim. Radny Senior Sejmiku Seniorów Województwa Lubuskiego. Przewodniczący Lubuskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Ambasador Rzecznika Praw Obywatelskich Powiatu Krośnieńskiego. Inicjator powstania i długoletni Prezes UTW. Za swoje zaangażowanie odznaczony został: Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej 2018, Odznaką Zasłużony dla Województwa Lubuskiego 2017 r. Przez wiele lat poprzez swoją społeczną pracę aktywował różne środowiska województwa lubuskiego do działań społeczno-kulturalnych, m. in.: współorganizator Lubuskiego Lata Teatralnego 2020, 2021 i 2022, Lata z Książką – edycja 2020 i 2021. Moderował na wielu płaszczyznach szerokie spektrum społeczeństwa do aktywności na terenie województwa lubuskiego. Jego zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechnianie, inicjowanie działań zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie.

Oprac. red.
Foto Hanna Kaup



Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/22

, zdjęcie 2/22

, zdjęcie 3/22

, zdjęcie 4/22

, zdjęcie 5/22

, zdjęcie 6/22

, zdjęcie 7/22

, zdjęcie 8/22

, zdjęcie 9/22

, zdjęcie 10/22

, zdjęcie 11/22

, zdjęcie 12/22

, zdjęcie 13/22

, zdjęcie 14/22

, zdjęcie 15/22

, zdjęcie 16/22

, zdjęcie 17/22

, zdjęcie 18/22

, zdjęcie 19/22

, zdjęcie 20/22

, zdjęcie 21/22

, zdjęcie 22/22


9 grudnia 2022 21:28, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Frankiewicz Dariusz Kiosk Wielobranżowy

ul. PopławskiegoGorzów Wlkp.,
tel. 95 729 95 66
branża: Kosmetyczne artykuły - detal <czytaj dalej>
Hospicjum św. Kamila

ul. Stilonowa 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 22 25
branża: Fundacje, charytatywne instytucje <czytaj dalej>
Banach Andrzej Usługi Ogólnobudowlane

ul. Owocowa 32 j, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 13 43
branża: Budowlane inwestycje <czytaj dalej>

Nie posłuchano nas
O czym myślisz Dariusz? O tym, jak można spieprzyć szansę, ... <czytaj dalej>
Co na to władze miasta?
Wobec informacji o planowanym na 2 maja Marszu Flagi i ... <czytaj dalej>
Miliony na ekonomię społeczną
19 kwietnia 2024 r. w Trzcielu wicemarszałek Łukasz Porycki podpisał ... <czytaj dalej>
Utrudnienia na węźle Pyrzyce
W czwartek 25 kwietnia 2024 r o 10.00 rozpocznie się ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2534.jpg
admin ego:
Pierwsza taka kaplica
Po raz pierwszy od naszego przyjazdu do Buska wieczorne niebo ... <czytaj dalej>
admin ego:
70 tys. osób umiera...
8 mln Polaków regularnie pali, a 70 tys. umiera corocznie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
Zlikwiduje się wszelkie dyktaty i nakazy unijne, cofnie się unijne imunitety, bo za dużo zasłaniają. Generalnie unia przestanie mieć cokowliek <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Jedni mówią , że życie zaczyna się po "pięćdziesiątce", a inni że dopiero po drugiej.
Wszystkiego dobrego Pani Zofio ... <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Język taki a nie inny dla podkreślenia bezsilności. Mam dokładnie takie samo zdanie. Zakleilismy się w skorupie narodowej martylologii i nie wyle <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Jeżeli zapotrzebowanie na takie odruchy "narodowościowe" rośnie, znaczy że w społeczeństwie coś się psuje. Staje się sfrustrowane, <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Gumofilce na traktory i do Warszawy. Żoliborz wam pomoże. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej