
Konik i budda z brązu, zabytki pochodzące z Chin, Afryki, starożytnej Grecji czy Rzymu a także XX-wieczne, a mało znane sierszeńki jedno lub dwupęcherzowe to tylko niektóre wartościowe przedmioty, o których piszą autorzy trzeciego tomu „Custodii”.
W Muzeum im. J. Dekerta przy ul. Warszawskiej odbyła się nieco spóźniona promocja rocznika, podsumowującego prace placówki w roku 2020.
W trzecim roczniku „Custodii”, podzielonym na cztery części: Artykuły, Komunikaty, Muzelne skarby i Varia, znajdują się interesujące artykuły autorstwa pracowników muzeum, pod redakcją dr
Małgorzaty Pytlak, dr.
Mirosława Pecucha,
Moniki Pławskiej,
Aleksandry Widziak i
Izabeli Ignatowicz. Recenzentem całości jest dr hab.
Dariusz Rymar. Wstępem opatrzyła wydawnictwo dyr.
Ewa Pawlak.
Spotkaniu towarzyszyła wyjątkowa figurka buddy, znajdująca się w gorzowskich zbiorach od lat 60. minionego wieku – datowana wcześniej na wiek XIX – dzięki badaniom okazała się pochodzić z początku wieku VI i być jednym z cenniejszych skarbów naszego muzeum.
Natomiast na 200 ilustrowanych stronach rocznika "Custodii" znajdziecie m.in. historię miniaturowego konika z brązu (można jego replikę zakupić) czy znajdującego się w zbiorach muzeum pod numerem drugim szóstaka koronnego Jana Kazimierza, a także odpowiedź na pytanie, czym są mało znane sierszeńki jedno lub dwupęcherzowe.
Małgorzata Pytlak obszernie podsumowuje realizację wystawy „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa”,
Petra Wienke przedstawia historię rodziny Schroederów, natomiast całość kończą
Aleksandra Widziak i Małgorzata Pytlak, biografią byłego dyrektora Muzeum Lubuskiego
Zdzisława Linkowskiego.
Choć w 2020 r. muzeum było nieczynne przez 153 dni, to jednak wiele projektów udało się przeprowadzić. Ważne były działania edukacyjne – 69 lekcji i warsztatów muzealnych – oraz pomysł i realizacja cyklu filmowego „A jednak działa”. W serwisie YouTube umieszczono 50 filmów, które wyświetlono ponad 4 tys. razy.
Trzeci tom rocznika Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie wart jest zakupienia, bo gwarantuje ciekawą i pouczającą lekturę. To kompendium wiedzy o naszej historii i zasobach muzealnych. Koszt jednego egzemplarza to 25 zł.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
W środę wydział komunikacji krócej
W najbliższą środę (8 lutego) z powodu obowiązkowego szkolenia wszystkich pracowników czas bezpośredniej obsługi interesantów w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta ...
<czytaj dalej>Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ...
<czytaj dalej>Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha.
Światowy Dzień ...
<czytaj dalej>Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację.
Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ...
<czytaj dalej>