
Na mapie administracyjnej Polski stolicÄ… województwa lubuskiego jest Zielona Góra. Gorzowa nie ma.
Sprawa dotyczy podręcznika do III klasy szkoły podstawowej. Mama ucznia tej klasy
Anita Kruszewska na portalu spoÅ‚ecznoÅ›ciowym opublikowaÅ‚a zdjÄ™cie z książki syna i zadaÅ‚a pytanie: "Kto pierwszy znajdzie błąd który mam na myÅ›li.....?"
W zwiÄ…zku z tym, wysÅ‚aliÅ›my do redakcji Didasko, która wydaÅ‚a podrÄ™cznik do klasy III
Joanny Białobrzeskiej, Radosne Odkrywanie Świata Od A Do Z, pytania:
Dlaczego w części 1, na str. 139 znajduje siÄ™ mapa administracyjna, na której w województwie lubuskim stolicÄ… jest Zielona Góra? PrzypomnieliÅ›my, że to błąd, bowiem Zielona Góra jest jedynie stolicÄ… samorzÄ…dowÄ…, a rzÄ…dowÄ… - Gorzów. WskazaliÅ›my też, że podobna sytuacja z dwoma stolicami jest w województwie kujawsko-pomorskim, w którym autorzy podrÄ™cznika zaznaczyli Bydgoszcz i ToruÅ„.
ZapytaliÅ›my również, jak wyjaÅ›nić przeniesienie zapisu "zachodniopomorskie" i "kujawsko-pomorskie", bowiem w obu przypadkach zostaÅ‚y zastosowane podwójne myÅ›lniki, co oznacza, że te nazwy powinniÅ›my pisać jednakowo, a to błąd.
NastÄ™pnego dnia spróbowaliÅ›my skontaktować siÄ™ telefonicznie z redakcjÄ…. Niestety, w redakcyjnym telefonie włączaÅ‚a siÄ™ automatyczna sekretarka. ZadzwoniliÅ›my wiÄ™c do ksiÄ™gowoÅ›ci. Po kilku godzinach oddzwoniÅ‚a do nas
Krystyna WojtasiÅ„ska. Nie chciaÅ‚a powiedzieć, kim jest w firmie. Na powtórzone przez nas pytania odpowiedziaÅ‚a:
- Rozumiem, że te sytuacje sÄ…. Nie wiem dlaczego. Tak siÄ™ staÅ‚o. Wiele osób to oglÄ…daÅ‚o. Nie chcÄ™ na nikogo przerzucać winy. My to poprawimy. NakÅ‚ad siÄ™ już koÅ„czy, wiÄ™c w nowym poprawimy.
- Kiedy to będzie? - drążyliśmy.
- To trudno obiecać. ZresztÄ…, nigdy wczeÅ›niej nie mieliÅ›my żadnych sygnaÅ‚ów, żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci. A poza tym, to żadna praca nie jest nigdy skoÅ„czona, a my nie jesteÅ›my zamkniÄ™ci na wskazówki od rodziców i nauczycieli - mówiÅ‚a.
- Co w takim razie zamierzacie państwo w tej sytuacji. Przecież to jest przekazywanie dzieciom nieprawdziwej i błędnej wiedzy - pytaliśmy dalej.
- Ale co mamy zrobić? Nie mieliÅ›my żadnych sygnaÅ‚ów. A jeÅ›li to bardzo poważny uchybek, proszÄ™ o adresy tych szkóÅ‚ i zrobimy erratÄ™. PowtórzÄ™ raz jeszcze, nikt nam tego nie sygnalizowaÅ‚. PrzyznajÄ™, że dywiz (łącznik – znak pisarski oznaczony znakiem „-” -
dop. red.) był zbędny - twierdziła Krystyna Wojtasińska.
Po tej rozmowie napisaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiedź przyszła od rzecznika MEN
Joanny DÄ™bek, która na pytania: Czy Ministerstwo wydaÅ‚o zgodÄ™ na wprowadzenie podrÄ™cznika do szkóÅ‚ i jeÅ›li tak, to kiedy? Kto opiniowaÅ‚ podrÄ™cznik i zatwierdzaÅ‚? Jak Ministerstwo skomentuje powyższe błędy? odpowiedziaÅ‚a:
"Minister Edukacji Narodowej dopuszcza podrÄ™czniki do użytku szkolnego na podstawie pozytywnych opinii rzeczoznawców. PodrÄ™cznik „Od A do Z. Klasa III. PodrÄ™cznik część 1”, autorstwa Joanny BiaÅ‚obrzeskiej (Didasko SJ J. P. BiaÅ‚obrzescy) otrzymaÅ‚ pozytywne opinie merytoryczno-dydaktyczne dr MaÅ‚gorzaty Drost-Rudnickiej, rekomendowanej przez Uniwersytet Opolski i dr hab. Marzenny Magdy-Adamowicz, rekomendowanej przez Uniwersytet Zielonogórski oraz pozytywnÄ… opiniÄ™ jÄ™zykowÄ… dr Joanny Dobkowskiej, rekomendowanej przez Towarzystwo Kultury JÄ™zyka. W zwiÄ…zku z powyższym podrÄ™cznik zostaÅ‚ dopuszczony do użytku szkolnego decyzjÄ… z dnia 29 kwietnia 2011 r.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróci siÄ™ do ww. rzeczoznawców o wyjaÅ›nienia. (
podkr. red.)
Zgodnie z art. 22aq ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572) minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze decyzji administracyjnej, może cofnąć dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika:
1) na wniosek podmiotu, o którym mowa w art. 22an ust. 3;
2) z urzÄ™du - jeżeli co najmniej dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw oÅ›wiaty i wychowania stwierdzi, że podrÄ™cznik:
a) utracił aktualność lub przydatność dydaktyczną, lub
b) zawiera błędy merytoryczne, z powodu których podrÄ™cznik nie powinien być w użytku szkolnym".
W sprawie wydawnictwa Didasko zgÅ‚osiÅ‚a siÄ™ również
MaÅ‚gorzata Pacholczyk, która napisaÅ‚a do nas: "To byÅ‚o dawno, bo córka Matylda jest teraz w szóstej klasie, a to byÅ‚o w klasach 1-3. Chyba caÅ‚a "maÅ‚a 13" korzystaÅ‚a z zestawów Didasko. NajwiÄ™cej błędów byÅ‚o w matematyce. PamiÄ™tam dÅ‚ugie zadanie z treÅ›ciÄ…, gdzie pomylone byÅ‚y imiona dzieci tak, że siÄ™ nie daÅ‚o rozwiÄ…zać. ByÅ‚y ukÅ‚adanki do wyciÄ™cia, gdzie brakowaÅ‚o linii przerywanych i dzieci pÅ‚akaÅ‚y".
Komentarz
Kiedy rozmawiaÅ‚am z przedstawicielkÄ… wydawnictwa, odniosÅ‚am wrażenie, że rozmawiam z uczniem, który chodzi do szkoÅ‚y i dopiero siÄ™ uczy, ale wszystko wskazuje na to, że zadanie, które dostaÅ‚ do odrobienia, przerosÅ‚o jego możliwoÅ›ci. Z drugiej strony zadziwiajÄ…ce jest, że opiniÄ™ merytoryczno-dydaktycznÄ… wydaÅ‚a profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Marzenna Magda-Adamowicz. Nie uwierzÄ™, że mapy administracyjnej Polski nie widziaÅ‚a.
Hanna Kaup
foto Anita Kruszewska
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>