wtorek 11 maja 2021     Mira, Franciszek, Ignacy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Seniorzy 2012 – Nie nazywajmy starości problemem
eGorzowska - 2227_O40H4B2DfGSSRFx6bZk6.jpg

Do opery z babcią? Do klubu z dziadkiem? Teraz to jest na topie. Unia Europejska ogłosiła rok 2012 Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Z babcią można nie tylko na spacer. Można zabrać ją do opery albo uczyć się od niej księgowości. Z dziadkiem warto wybrać się do klubu albo na łyżwy. Można go też nauczyć robić zdjęcia tabletem.

O takich inicjatywach, związanych z Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej mówiono w czasie seminarium dla dziennikarzy mediów regionalnych, lokalnych i akademickich w Warszawie. Spotkanie zorganizowały Joanna Gepfert i Katarzyna Chądzyńska z PR Project w odpowiedzi na ogłoszony 18 stycznia w Kopenhadze Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012. Warszawskie seminarium odbyło się pod hasłem „Spotkanie pokoleń. Lata dojrzałości. Nowe możliwości.”

Nie nazywajmy starości problemem
– Przez minione 40 lat średnia długość życia w Europie podniosła się o osiem lat. Przewiduje się, że w następnych 40 latach podniesie się o kolejne pięć lat. Chciałabym, żebyśmy nie patrzyli na to zjawisko negatywnie. Nie nazywajmy starości problemem. Dostrzegajmy, że jesteśmy społeczeństwem, w którym mamy coraz więcej zdrowych i aktywnych ludzi starszych, którzy mają zdjęty obowiązek zawodowy – mówiła zastępca dyrektora Departamentu Informacji Europejskiej, Anna Tuz.

Rafał Rudnicki z polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej zapowiedział wydanie dodatku specjalnego do tygodnika „Newsweek” (znajdą się tam szczegóły Europejskiego Roku 2012), który ukaże się 30 stycznia i otwarcie wystawy „Dekalog wartości”. Można ją oglądać w Galerii Laboratorium – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, przy ul. Jazdów 2, do 3 lutego (od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-19.00). Do projektu zaproszono m.in. Beatę Tyszkiewicz, Marię Czubaszek, ks. Adama Bonieckiego, Krzysztofa Baranowskiego (na zdj.).


Świat zmieniają ludzie z pasją
Świat zmieniają ludzie z pasją, bez względu na to, ile mają lat. W Warszawie przekonywali o tym zarówno realizatorzy projektów z udziałem seniorów, jak i oni sami.

Halina Ziółkowska-Fiala, choć ma 78 lat, to uczy języka esperanto na Uniwersytecie III Wieku. Natomiast Michalina Żebrowska (obie na zdjęciu) od ośmiu lat jest wolontariuszką Muzeum Powstania Warszawskiego.
– Dzięki temu, co robię, nie mam czasu na starzenie się – podkreśla i zachęca, by wszyscy, którzy przeszli na emeryturę nie zamykali się w czterech ścianach, ale szukali swojego miejsca w życiu.


O seniorach i ich działaniach na rzecz otoczenia opowiedziała Beata Tokarz-Kamińska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
– Poprzez wsparcie dotacyjne pomagamy realizować projekty w animacji kultury. Zapraszamy osoby do 30 r. życia i 55+, by pokazać, jak może wyglądać współpraca międzypokoleniowa. Ale w tym układzie seniorzy muszą dać otoczeniu coś z siebie, muszą wejść w wolontariat. Dofinansowaliśmy już 134 projekty na kwotę ok. 1,5 mln zł – mówiła.

Wśród pomysłów wspartych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „ę” jest projekt Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej „Pyszna zabawa – warsztaty kulinarne dla dzieci”. Ich animatorka Wiesława Koryzna nie narzeka, że cały dzień spędza w kuchni, bo gotowanie jest jej pasją.

„Bywalcy gorzowskiego Klubu Seniora lubili spędzać czas w kuchni zanim jeszcze media wykreowały modę na gotowanie. Osoby, które wezmą udział w projekcie, przygotowują potrawy z sercem i przyprawiają je szczyptą pasji. To zamiłowanie chcą przekazać dzieciom i młodzieży – podopiecznym parafialnej świetlicy OPOKA. Pochodzą one z rodzin będących w trudnej sytuacji, ich rodzice rzadko mają czas, aby nauczyć je przyrządzania zdrowych posiłków” – czytamy na stronie seniorzywakcji.pl.

Starzeć się aktywnie

– Na sukces nigdy nie jest za późno – przekonywała Małgorzata Domagała z Inkubatora Dojrzałej Przedsiębiorczości reprezentantka Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM. – Osoby w wieku 45+ najtrudniej przekonać, by zakładały własną działalność. Ale przy wsparciu unijnym realizujemy projekt, w którym wzięło udział 50 osób i 50 go ukończyło.

Seniorzy mogą odnosić sukcesy także w sporcie. W tym roku odbędą się Międzynarodowe zawody Warmia Mazury Senior Games 2012.

Rok 2012 został ogłoszony również Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Szefowa UTW przy SGH w Warszawie Krystyna Lewkowicz zachwalała Regionalną Inaugurację obchodów roku w Krośnie Odrzańskim oraz Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

Masz 50, 60, 70, 80 lat? Martwisz się, że się starzejesz? Martwisz się o swoje miejsce w społeczeństwie? Pamiętaj, masz jeszcze wiele do zrobienia. Nadszedł czas, by społeczeństwo doceniło seniorów i pomogło im starzeć się aktywnie.

Tekst i foto Hanna Kaup
Foto http://ec.europa.eu


seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 1/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 2/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 3/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 4/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 5/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 6/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 7/7
 


21 stycznia 2012 15:25, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"Świat zmieniają ludzie z pasją" - poparci opowiednia kasą!
Anonim_9152, 22.01.2012, 12:35, 89.73.27.82 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
O udział gorzowian
w tworzeniu strategicznego dokumentu
Publikujemy interpelację radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz, skierowaną do prezydenta Jacka Wójcickiego. Szanowny Prezydencie, na najbliższą sesję Rady Miasta przedkłada Pan projekt uchwały o ... <czytaj dalej>
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Pogorzelski Arkadiusz Wyrób Nagrobków

ul. Wyszyńskiego 163, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 11 28
branża: Kamieniarskie usługi <czytaj dalej>
"Zachodnie Centrum Innowacji"

ul. Nowa 5, Gorzów Wlkp.
tel. 695 737 100
branża: Konsultingowe firmy <czytaj dalej>

Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym ... <czytaj dalej>
Zaskakująca prostota - kościół w Brzeźnie
Uwielbiam takie chwile, gdy wypuszczam się bez mapy oraz planu ... <czytaj dalej>
Leczenie astmy w dobie pandemii
Rozmowa z dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim, z Kliniki Chorób ... <czytaj dalej>
Mistrzowie w drodze
Młodzi kierowcy z całej Polski mają szansę na bezpłatne szkolenia ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>
Wyhoduj Mega Dynię
Rusza konkurs Lubuska Mega Dynia. Do wygrania nagrody rzeczowe i <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
Hanna Kaup:
Pożegnanie Ireneusza Krzysztofa Szmidta
W słoneczny majowy poniedziałek o 13.15 rozpoczęło się pożegnanie śp. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4113:
Pocalujta w d..e wójta! <czytaj dalej>
Anonim_8895:
Rozumiem że po wojnie, wg władzy komunistycznej, konieczne było wyrugowanie jakiejkolwiek pamięci po niemieckich mieszkańcach tych ziem.
Je <czytaj dalej>
Miejscowy:
Kto to jest ten Owczarek, jaką firmę prowadził, że wie? W willi powinno być Muzeum naszego Gorzowa, a Landsberg-a. Nie zaś kolejny żłób. <czytaj dalej>
Joanna:
Był naszym Przyjacielem.
Przeszedł do historii Gorzowa (razem z Krysią).
Dziękuję Mu za wszystko.


<czytaj dalej>
Robert Azyl:
Fajny kościółek. tez tam byłem. jak się wejdzie za dzwonnicą na śmietnik za płotem to lepszy dostęp do dzwonów jest . <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej