piątek 17 maja 2024     Weronika, Sławomir, Brunon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Na koniec Przygody z Portugalią
eGorzowska - 12585_kK9BrNA63XNXxRzi2BKp.jpg14 maja. Północny wschód Portugalii już nie taki cieplutki o poranku. Wczoraj mieliśmy tylko plus 8 stopni. Trzeba było wyciągnąć długi rękaw i podkoszulkę. Nie napisałam wcześniej, że w piątek licznik Fredka wykazał już 10 tysięcy przejechanych kilometrów. Jeszcze ze cztery tysiące przed nami.

Miejsce naszego noclegu, na przekór swojej nazwie (Bomba Intermarche), było wyjątkowo ciche, a skoro już trafiliśmy do Povoa de Lanhoso, to trzeba było o nim trochę poczytać. No i okazało się, że to jak zwykle strzał w dziesiątkę. Wiosną 1846 r. rozpoczęła się tu Revolta do Minho – rewolucja Marii da Fonte, której pomnik widzieliśmy wjeżdżając do miasta. Zaczęło się od odmowy przyjęcia nowego prawa zakazującego chowania zmarłych w kościołach, a skończyło na zmianie rządu. Nas jednak bardziej od owej Marii zainteresował zamek, którego istnienia wieczorem nie zauważyliśmy.

Zgodnie z legendą król Alfons Henryk, ten który proklamował powstanie Portugalii, po wygranej bitwie przeciwko wojskom swojej matki Teresy, tu właśnie ją uwięził. Historycy wprawdzie tego nie potwierdzają, ale istnieją zapisy, że Teresa Kastylijska faktycznie tutaj przebywała, tyle że nieco wcześniej. W XIII w. z kolei zamek stał się areną zbrodni z miłości albo raczej z zazdrości. Prapradziadek Nunio Alvareza Pereiry (tego od zwycięstwa pod Aljubarottą) na wieść o niewierności swojej żony, kazał zaryglować wrota i podpalić swoją siedzibę. Nie wypuścił stamtąd nikogo ze służby (bo nie donieśli na swoją panią), nawet zwierzętom się nie upiekło.

Zamek nazywany ongiś Głową Ziemi, posadowiony jest na płaskim wierzchołku Monte do Pilar (385 m n.p.m.), kamiennej ostrogi będącej największym granitowym monolitem na Półwyspie Iberyjskim. Chociaż do naszych czasów dotrwała zaledwie część budowli, to nawet ta odrobina warta jest odwiedzenia. Bilety tylko po 1 euro, a dzieci, studenci i seniorzy powyżej 65 lat mają wejście gratis. Jeżeli uda im się tu wspiąć (co wcale łatwe nie jest) i potem pokonać jeszcze 20 stromych schodów na wieżę, gdzie umiejscowiono malutkie muzeum (w wieży jest jeszcze drabina na punkt widokowy na jej szczycie). Zamczysko częściowo rozebrano już w XVII w., a kamienne bloki posłużyły do wybudowania repliki sanktuarium Bom Jesus z Bragi. Po wizycie w Bradze stwierdzam, że replika to za dużo powiedziane, ale i tak kaplica-sanktuarium Nossa Senhora do Pilar oraz pięć stojących w jej otoczeniu mniejszych kapliczek robią wrażenie.
Zjeżdżając z zamkowej góry mogliśmy jeszcze podziwiać pozostałości osady związanej z protohistoryczną kulturą castro, która występowała w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Protohistoria to okres w dziejach pomiędzy czasem prehistorycznym a historycznym. Dotyczy społeczności, które nie stworzyły własnego piśmiennictwa, ale pamięć o nich zachowała się w źródłach innych kultur. I taką protohistoryczną osadę – Citania de Briteiros – ogromną jak na tamte czasy, bo zajmującą obszar 24 hektarów, odwiedziliśmy krótko po wyjeździe z Lanhoso.
Dzisiejsze ruiny zamieszkałe były w epoce żelaza. Strefa udostępniona do zwiedzania obejmuje 7 hektarów, jest więc gdzie wędrować, a teren wcale nie należy do łatwych. To jeden z pierwszych rodzajów miast, chroniony czterema różnymi liniami wałów otaczających dzielnice mieszkalne, strefy publiczne, obszary hodowli bydła, utwardzone drogi i dwie łaźnie. Drogi wybrukowane różnej wielkości kamieniami kryją wiele niespodzianek. Gdyby nie Bodek, który pomagał mi schodzić, pewnie jeszcze bym się po nich błąkała. Koniecznie też muszę wspomnieć o pani sprzedającej nam bilety (3 euro od osoby). Była tak miła, że wpuściła nas dosłownie 15 minut przed dwugodzinną przerwą w działalności punktu muzealnego (portugalskie muzea pracują z przerwą na sjestę), a potem spokojnie zamknęła wrota. Doskonale wiedziała, ile czasu może zająć zwiedzanie tej arcyciekawej osady (wyszliśmy stamtąd tuż przed ponownym otwarciem).

Z najwyższego punktu Citania de Briteiros widać było kopułę Santuário de Nossa Senhora do Sameiro, położonego blisko drugiego po Fatimie sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa z Góry) w Bradze, do którego się właśnie wybieraliśmy. Podjechaliśmy tam niezwykłą kolejką, która ma tylko dwa wagoniki i liczy sobie już 141 lat. Była pierwszą kolejką linową na Półwyspie Iberyjskim i jest najstarszą, ciągle działającą kolejką linową z przeciwwagą wodną. Działa od 1882 r. Zamiast jechać kolejką, do Bom Jesus można się wspiąć po 577 schodach.

Z Bragi niedaleko już do Barcelos, skąd wywodzi się jeden z symboli kulturowych Portugalii – kolorowe ceramiczne koguty. Wiąże się z nimi średniowieczna legenda o dokonanym w mieście morderstwie i pielgrzymie z Galicji, skazanym za to na śmierć przez powieszenie. Ten, broniąc się, miał zawołać „Moja niewinność jest tak samo pewna jak to, że upieczony kogut zapieje, gdy zawisnę”. I tak się stało – kiedy założono mu na szyję pętlę, ptak nagle ożył i donośnie zapiał. Pielgrzymowi życie darowano. Kiedy po latach wrócił do Barcelos, postawił tam kamienny krzyż (Cruzeiro do Senhor do Galo), na którym do dziś można oglądać płaskorzeźby odtwarzające legendę.

Ponieważ dziś, najpóźniej jutro opuścimy już Portugalię, postanowiliśmy spędzić noc nad brzegiem Atlantyku. Wyszperaliśmy w GoogleMap mały parking przy położonej na uboczu plaży o nazwie Praia de Rio de Moinhos (koło Esposende). Kiedy tu przyjechaliśmy, właśnie trwał odpływ, a cofająca się woda odsłaniała mikro-archipelagi (na zdjęciu). Po dwóch godzinach zachodzące słońce oświetlało już niemal same fale i piasek, a plaża stała się wąziutka. Piękne miejsce.



Tekst i foto Maria Gonta

14 maja 2023 06:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Jetronics Bosch-Service S.C.

ul. Krótka 22, Gorzów Wlkp.
tel. 504 260 778
branża: Samochody - elektronika <czytaj dalej>
Jurgowiak Zbigniew Usługi Stolarskie

ul. Walczaka 106, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 20 81
branża: Stolarskie usługi <czytaj dalej>
"Meibes Metall-Technik" Sp. z o.o.

ul. Mieszka I 39, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 02 63
branża: Metale - żelazne <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Po prostu Ponidzie
Właśnie zdałam sobie sprawę, że od miesiąca karmię Waszą wyobraźnię ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na czym polega starość
,,Najcięższym zadaniem człowieka jest starość." Na czym polega starość!? ,,Na tym, że ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Staryh:
Ale pitolenie. Ani słowa o kolejce do "znachora" o bólu w krzyżu, o polityce i innych przyjemnościach wątpliwych u będących starymi l <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Starość

Widziałem ją wczoraj

Stała u drzwi werandy

Lewa ręką trzymała laskę
prawą chciała nacisnąć <czytaj dalej>
Anonim_7511:
internat wybudowano dzięki pieniądzom przekazanym z rządu pisu warto podkreslić

podobnie jak szkołę muzyczną i plastyczną przy kwar <czytaj dalej>
Anonim_5142:
korolewicz sie znowu udziela na forum.
jak nie zmiana miasta na bez wualkepe
to z tym lotniskiem wyimaginowanym.

komęt natomiast <czytaj dalej>
Anonim_2158:
Wybuduj se pod blokiem a nie w naczynie lotnisko <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej