piątek 17 maja 2024     Weronika, Sławomir, Brunon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Zielone Świątki
eGorzowska - 11648_9TrwMHx3t2tlhhvuKTJh.jpgJednym z patronów piątego czerwca jest św. Bonifacy Winfrid – benedyktyn, misjonarz, biskup. Żył na przełomie VII i VIII w. Podobno przy całej swej świątobliwości był gwałtowny i niezbyt tolerancyjny, jednak bez krzty mściwości czy złośliwości. Może dlatego jego słynny spór o antypody ze św. Wirgiliuszem z Salzburga nie zakończył się oskarżeniem tego drugiego o herezję.

W VIII w. antypody pojmowano dwojako – Bonifacy był zwolennikiem skostniałej teorii, że chodzi o niepochodzących od Adama i Ewy „innych ludzi żyjących w innym świecie pod ziemią”, a także „inne słońce i księżyc”, natomiast Wirgiliusz po nowatorsku wierzył w kulistość Ziemi i antypody rozumiane jako punkt położony dokładnie po drugiej stronie planety. Spór zakończył się wstrzymaniem biskupiej nominacji dla Wirgiliusza (otrzymał ją dopiero po śmierci swego adwersarza).

Św. Bonifacy jest patronem Niemiec, Holandii i Anglii oraz krawców, księgarzy, kasjerów i piwowarów. To o nim mówi dzisiejsze przysłowie „Dobry w czerwcu Bonifacy, gdy w maju dobry Serwacy”, proszę więc sobie przypomnieć pogodę z (prawie) połowy maja i dzisiejszą aurą nie zaprzątać sobie głowy.

Na Serwacego nie było wcale tak źle, natomiast prognozy na dziś są wręcz wyśmienite. To bardzo dobrze wróży, ponieważ „Deszcz podczas Zielonych Świątek niedobry czyni początek, tu częsty grzmot niezwyczajny, rok czyni nieurodzajny” oraz „Jeśli w Zielone Świątki deszcz pada, wielką biedę zapowiada”.

Tak, to prawda. Dzisiaj celebrujemy Zielone Świątki. W kalendarzu liturgicznym figuruje Zesłanie Ducha Świętego, zwane też Pięćdziesiątnicą (Pentecost), jest w tym jednak pewien kruczek.

Pięćdziesiątnica – jak sama nazwa wskazuje – przypada dokładnie w 50. dzień po Zmartwychwstaniu Pańskim, natomiast dziś mija dopiero 49. dzień od tego wydarzenia, w Kościele katolickim traktowany jako VIII Niedziela Wielkanocna.

Protestanci nadal świętują przez dwa dni, więc warto o tym pamiętać wybierając się jutro np. do Niemiec, Danii, Szwajcarii, Norwegii, czy Holandii. W Polsce drugi dzień Zielonych Świątek, jako dzień wolny od pracy, zniesiono w 1951 roku.

Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, święto zawsze przypada w okresie największego rozkwitu roślin oraz coraz cieplejszych dni i nocy. Kolejne przysłowie podsumowuje to tak: „Do św. Ducha nie zdejmuj kożucha, a po św. Duchu legnij na kożuchu”.

Ponieważ Zielone Świątki obchodzono już w okresie przedchrześijańskim, zdążyły obrosnąć obrzędami, mającymi przynieść dostatek gospodarstwu, powodzenie oraz zdrowie gospodarzom, a dobytek uchronić od zarazy i katastrof.

Do najbardziej znanych należy majenie domostw tatarakiem, który nie tylko dekorował, pachniał i złe moce odganiał, ale przy okazji wypędzał aromatem wszelkie pchły, muchy i komary. Z pewnością dlatego szczególnie dbano o dokładne rozrzucenie go po podłogach i pewnie także stąd wzięło się przysłowie „Na Zielone Świątki robimy porządki” (oczywiście w wigilię święta).

Drugą ze sztandarowych roślin zielonoświątkowych była brzoza. Ci, którzy nie mieli dostępu do tataraku, w ramy obrazów, futryny okien i pod strzechy wtykali brzezinę, mającą zabezpieczać przed skutkami nawałnic. Wśród wyznawców prawosławia podobną rolę pełniły gałązki lipy i klonu. Po zakończeniu dekorowania świątyń, pozostałe gałązki zabierano i wtykano w ogródkach (jako ochronę przed kretami).

Na Podlasiu wykorzystywano do majenia również wianki z derezy (widłaka gwiaździstego), bylicę oraz łopian, których nadzwyczajne moce brały się z legendy głoszącej, że ścięta głowa Jana Chrzciciela upadła właśnie pomiędzy te rośliny.

Ważną czynnością był również zbiór ziół, które po święceniu i wysuszeniu służyły do ochrony zabudowań przed piorunami. Kiedy grzmiało lub gdy spodziewano się wielkiej burzy, sypano je na ogień i okadzano chałupy. Sztandarowy zielonoświątkowy zestaw do święcenia to tatarak, przywrotnik pospolity, dzięgiel, bylica boże drzewko, bylica pospolita, kopytnik pospolity, tojeść rozesłana, mięta, pięciornik gęsi, rozchodnik ostry, żywokost lekarski i macierzanka.

Pozostaje tylko zapytać: Masz zielone? Mam! Grasz w zielone? Gram!



Tekst i foto Maria Gonta


5 czerwca 2022 08:03, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Figura Mariola Burdziuk Jan S.C. Biuro Rachunkowe

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 507 028 563
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
"In Pack" Piechocki Marek

ul. Podmiejska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 93 59
branża: Opakowania <czytaj dalej>
Głowiak Ewa Kancelaria Radcy Prawnego

ul. F. Walczaka 12C lok.1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 783 55 65; 696 114 115
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - x.jpg
admin ego:
Po prostu Ponidzie
Właśnie zdałam sobie sprawę, że od miesiąca karmię Waszą wyobraźnię ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na czym polega starość
,,Najcięższym zadaniem człowieka jest starość." Na czym polega starość!? ,,Na tym, że ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Staryh:
Ale pitolenie. Ani słowa o kolejce do "znachora" o bólu w krzyżu, o polityce i innych przyjemnościach wątpliwych u będących starymi l <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Starość

Widziałem ją wczoraj

Stała u drzwi werandy

Lewa ręką trzymała laskę
prawą chciała nacisnąć <czytaj dalej>
Anonim_7511:
internat wybudowano dzięki pieniądzom przekazanym z rządu pisu warto podkreslić

podobnie jak szkołę muzyczną i plastyczną przy kwar <czytaj dalej>
Anonim_5142:
korolewicz sie znowu udziela na forum.
jak nie zmiana miasta na bez wualkepe
to z tym lotniskiem wyimaginowanym.

komęt natomiast <czytaj dalej>
Anonim_2158:
Wybuduj se pod blokiem a nie w naczynie lotnisko <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej