czwartek 16 maja 2024     Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie wiadomo, skąd się bierze,
ale dotyka 30-40 proc. populacji
eGorzowska - 7712_QERREIDSiWNlHUWLLxj.jpgCoraz lepsze możliwości leczenia, lecz coraz więcej chorych.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, iż z powodu alergii cierpi dziś połowa Polaków. Choroby alergiczne dotykają mieszkańców całego współczesnego świata, bez względu na poziom rozwoju danego kraju. Zdaniem World Allergy Organization – Światowej Organizacji Alergii, u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala zjawiska może rosnąć. Narasta także problem astmy, na którą wg WHO – Światowej Organizacji Zdrowia - choruje na świecie ponad 235 mln osób, w tym ponad 4 miliony Polaków. Choroby te znacząco wpływają na jakość życia nie tylko samych pacjentów, ale też ich rodzin, generują ogromne koszty społeczne i ekonomiczne. Postęp medycyny pozwala jednak na coraz skuteczniejszą walkę z alergią i astmą. Jeśli nie można ich wyleczyć, to przynajmniej udaje się je doskonale kontrolować.

Alergia to nieprawidłowa reakcja na występujące w środowisku, na ogół niegroźne substancje i czynniki, nazwane alergenami. Układ odpornościowy zamiast je zignorować, traktuje jako zagrożenie i uruchamia reakcje obronne. Słowo alergia pochodzi z języka greckiego i jest opisem tego właśnie mechanizmu – allos znaczy inny, ergos oznacza reakcję.

Przyczyny alergii nie zostały do końca poznane, lecz szacuje się, że od 40 do nawet 80 proc. alergików odziedziczyło tę skłonność po swoich przodkach.

Powszechnie występujące alergeny wziewne (dostające się do organizmu przez drogi oddechowe), będące częstą przyczyną alergii, to roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych. Alergię pokarmową wywołują np. mleko i jego składniki, białko jaja kurzego, pszenica, żyto, ryby i owoce morza, kukurydza, orzechy, miód, niektóre owoce i warzywa oraz wiele innych składników pokarmowych, w tym chemiczne dodatki do przetworzonej żywności. Ciężkie uczulenie może wywołać jad owadów błonkoskrzydłych, dość powszechna jest alergia kontaktowa na niektóre metale (np. nikiel), lateks, zdarzają się uczulenia na leki, kosmetyki itd. Lista potencjalnych alergenów jest praktycznie nieograniczona, a ich wpływ na organizm może się objawiać w różny sposób, w postaci różnych chorób: alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek, atopowego zapalenia skóry, pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego, astmy alergicznej itd. Najcięższą postacią alergii jest bezpośrednio zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Diagnostyka alergii na ogół nie przysparza dziś zbyt dużych problemów, choć bywa trudna u małych dzieci. Kiedy rozpoznanie jest pewne, konieczna jest odpowiednia terapia. W alergii stosuje się wiele grup leków objawowych, lecz wszystkie one mają działanie doraźne. Jedyną skuteczną i przyczynową metodą leczenia alergii, znaną zresztą od ponad 100 lat, jest immunoterapia alergenowa, zwana potocznie odczulaniem. Terapia polega na podawaniu osobie uczulonej coraz większych dawek szczepionki zawierającej zwykle jeden, rzadko kilka alergenów, dzięki czemu organizm przyzwyczaja się stopniowo do danego czynnika i przestaje na niego reagować, nie pojawiają się objawy alergii.
Najlepsze efekty immunoterapii osiąga się w przypadku uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść kota, alergeny pleśni. Do niedawna powszechnie dostępna była w Polsce jedynie immunoterapia iniekcyjna, czyli podskórne podawanie roztworu alergenu. Teraz możliwa jest także nowoczesna i nieinwazyjna immunoterapia podjęzykowa, znacznie wygodniejsza dla pacjentów, ponieważ prowadzona samodzielnie, w domu. W immunoterapii podjęzykowej stosuje się roztwór (krople) lub tabletki. W świetle wielu badań ta forma odczulania jest równie skuteczna jak immunoterapia iniekcyjna, a posiada lepszy profil bezpieczeństwa dla chorego. Dostępne są szczepionki podjęzykowe zawierające alergeny pyłków roślin oraz roztoczy kurzu domowego. Trwają starania o poszerzenie oferty o kolejne alergeny.

Naukowcy stale poszukują leków skutecznych w walce z astmą. W ogromnej liczbie przypadków jest już możliwa kontrola tej choroby, m.in. dzięki stosowaniu wziewnych glikokortykosteroidów. Leczenie inhalacyjne staje się coraz łatwiejsze, pojawiły się preparaty zwalczające objawy astmy nawet tylko dzięki przyjmowaniu leku raz dziennie. Poza lekami udoskonalane są także urządzenia do ich aplikowania. Podstawowym warunkiem sukcesu terapeutycznego pozostaje natomiast odpowiedzialność pacjenta, czyli przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. Niestety, osoby cierpiące na choroby przewlekłe mają skłonność do przerywania terapii, kiedy następuje poprawa samopoczucia. W astmie takie postępowanie prowadzi jednak do kolejnego zaostrzenia choroby, dlatego lekarze propagują katalog kilku prostych zasad, których żaden chory nie powinien lekceważyć, m.in. nie zmieniać terapii, w tym leków, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Szczególnym wyzwaniem jest ciężka postać astmy, dotycząca 5-10 proc. pacjentów z tym schorzeniem. W przypadku astmy ciężkiej standardowa terapia nie przynosi efektu w postaci kontroli objawów, a ich nasilenie – duszność, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej, niemożność swobodnego oddechu mogą stanowić zagrożenie dla życia. Przede wszystkim, zawsze znacznie pogarszają jakość tego życia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie. W przypadku astmy ciężkiej zwykle zachodzi konieczność stosowania glikokortykosteroidów doustnych, a te – w przeciwieństwie do glikokortykosteroidów wziewnych - obciążone są poważnymi działaniami niepożądanymi. I nawet ich częste przyjmowanie nie zawsze daje zadowalające efekty. Nadzieją dla chorych stały się nowoczesne leki biologiczne. W Polsce pacjenci mogą korzystać z ministerialnego programu lekowego leczenia ciężkiej astmy alergicznej lekiem biologicznym z grupy przeciwciał monoklonalnych o nazwie omalizumab. Jak wykazało specjalne badanie przeprowadzone na zlecenie jednej z firm farmaceutycznych, dostęp do tego programu nie jest zbyt szybki ani łatwy, jednak korzyści z przyjmowania, spektakularna poprawa stanu zdrowia, pozwalająca na powrót do aktywnego życia, przysłaniają wszystkie niedogodności. Innymi preparatami, na razie niedostępnymi w ramach programów lekowych, są mepolizumab i reslizumab.

Postęp medycyny i farmakologii budzi więc nadzieję dla wielu lekarzy i pacjentów, którzy do niedawna czuli się bezradni w walce z chorobą.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia
Foto: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=120690




5 maja 2017 05:32, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ech wy genderowcy..
A dzis wakacje! Dzięki pisowi których nie jestem zwolennikiem.
Tusk wydluzyl rok szkolny do 1 lipca zabierając dzieciakom tydzień z najlepszego czasu zycia. Wszystko w ramach gender. I dopasowania do naszego wasala Niemiec ktory nagrodził miejscem pracy naszego bohatera narodowego. A zerowkowiczom tez kazal isc od razu do szkoły zabierając rok z dziecinstwa.
Anonim_1418, 23.06.2017, 20:03, 31.0.127.184 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Salon Fryzjerski Damsko-Męski Emilia Matras

ul. Baczyńskiego 1, Gorzów Wlkp.
tel. 669 035 558
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
"Koma" S.C. Sklep Spożywczy

ul. Bolesława Chrobrego 22, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 86 84
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Sjanmar" S.C. Zakład Produkcyjny Jan i Marek Stasik

ul. Wał Poprzeczny 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 89 12
branża: Metalowe artykuły - produkcja <czytaj dalej>

Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
Horse Show w Mierzęcinie
Miłośnicy koni i konkurencji jeździeckich spotkają się 25 i 26 ... <czytaj dalej>
Nowa władza samorządowa
Marcin Jabłoński ponownie marszałkiem województwa lubuskiego. Marcin Jabłoński ponownie został marszałkiem ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
admin ego:
Na czym polega starość
,,Najcięższym zadaniem człowieka jest starość." Na czym polega starość!? ,,Na tym, że ... <czytaj dalej>
admin ego:
Świątki z pińczaka
Nie tylko Ponidzie słynie przydrożnymi kapliczkami, figurkami świętych czy krzyżami, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Nelson:
It May Happen To Obtain Personal Loans For Along With Bad Credit?

신불자대출 <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Starość

Widziałem ją wczoraj

Stała u drzwi werandy

Lewa ręką trzymała laskę
prawą chciała nacisnąć <czytaj dalej>
Anonim_7511:
internat wybudowano dzięki pieniądzom przekazanym z rządu pisu warto podkreslić

podobnie jak szkołę muzyczną i plastyczną przy kwar <czytaj dalej>
Anonim_5142:
przypominam że bolek miał koszulke z napisem "demokracja" i udzielał z nią wywiadów w "miami" za setki tysięcy zł pensji.<czytaj dalej>
Anonim_5142:
korolewicz sie znowu udziela na forum.
jak nie zmiana miasta na bez wualkepe
to z tym lotniskiem wyimaginowanym.

komęt natomiast <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej