poniedziałek 6 maja 2024     Judyta, Jan, Jurand
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zajrzeć do wnętrza? Lekarz rodzinny nie ma uprawnień
eGorzowska - 5330_DUh5X5MuiI0m7CNmNvGc.jpgRozmowa ze specjalistą Radiologii i Diagnostyki Obrazowej dr Katarzyną Katulską.

Metoda rezonansu medycznego to jedna z podstawowych technik diagnostycznych. Na czym ona polega?
– Diagnostyka obrazowa w rezonansie magnetycznym to jedno z najnowocześniejszych badań, które obecnie stosujemy dla poznania ludzkiego wnętrza. Jest to też metoda bezpieczna dla pacjenta, a równocześnie precyzyjnie odpowiadająca na wiele pytań, które przed badaniem stawia sobie lekarz. Wskazań jest ogromna ilość i ich zakres systematycznie się poszerza. Przede wszystkim sięga się po tę metodę w diagnozowaniu chorób, urazów i niedomagań ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy), a także pozostałych narządów w obrębie zarówno brzucha, jak i naczyń, kości, choroby wielkich naczyń, guzów tkanek miękkich. Główną zasadą działania rezonansu jest umieszczenie pacjenta w polu magnetycznym. Najprościej mówiąc, ciało ludzkie składa się w znacznej mierze z wody, a zatem i z wodoru. Wzbudzanie protonów wodoru przez pole magnetyczne pozwala na uzyskanie obrazu, przetworzonego przez komputer. Zjawisko to ze względu na swoją wagę i znaczenie diagnostyczne zostało uhonorowane nagrodą Nobla. Należy jednak pamiętać, iż ta wielce skomplikowana technika diagnostyczna dla nas, jej użytkowników, jest zupełnie niegroźna.

Mówi się, że jest to badanie nieinwazyjne i nieszkodliwe, a przy tym bardzo precyzyjne. Co to znaczy?

– W diagnostyce prowadzonej przy pomocy tych aparatów posługujemy się polem magnetycznym o sile 1,5 – 3. To w żaden sposób nie szkodzi ludzkim tkankom.
Co jednak dzieje się z pacjentem podczas badania? Jak on to badanie odczuwa, czy jego nierzadkie obawy i niepokoje mają uzasadnienie?
– Jest to badanie bezpieczne prawie dla wszystkich, z wyjątkiem tej grupy chorych, która ma stymulator serca, lub jest po wszczepieniu implantów ślimakowych, chociaż w naszym rozwijającym się świecie dopuszcza się coraz to nowsze, udoskonalone aparaty, które również w tych utrudnionych warunkach sobie radzą, nie szkodząc pacjentowi. Coraz mniejszym ograniczeniem jest obecność w ciele badanego elementów metalicznych, najczęściej ortopedycznych.

Jeśli zatem nie ma jakichś szczególnych przeciwwskazań, to bez większych obaw możemy poddawać się diagnozowaniu przy pomocy rezonansu magnetycznego?

– Tak, o ile nie należymy do osób, które są chore na klaustrofobię. Podkreślam są chore, ponieważ zdarza się, że lęk przed zamknięciem w małym pomieszczeniu bywa tak silny, że reakcje wywołane wsunięciem do wnętrza urządzenia jest na tyle gwałtowne, że badanie jest niemożliwe do wykonania. Wielokrotnie byłam świadkiem sytuacji, w których z powodu panicznego, a zatem niemożliwego do opanowania lęku, o kontynuacji badania nie było mowy. Pacjent po prostu uciekał z pracowni MRI. Chcę jednak podkreślić, że podczas badania chory nie zostaje sam, chociaż znajduje się w magnesie. Cały czas ma kontakt z fachowym personelem medycznym, który obserwuje jego reakcje. Poza tym, wyposażony jest w specjalny informujący technika, że chce przerwać badanie. Diagnostykę można przeprowadzić także u pacjentów nieprzytomnych, oraz u dzieci. Warunkiem uzyskania wysokiej jakości wyników jest jednak to, aby podczas badania absolutnie się nie poruszać. To wbrew pozorom wcale jest niełatwe.

Długo musi ten bezruch trwać?
– To zależy od rodzaju zastosowanych sekwencji, od siły użytego pola, od wskazań, czyli pytań na jakie podczas badania chcemy uzyskać odpowiedź. Zwykle badanie w rezonansie magnetycznym trwa od 15 minut (badanie głowy) do pół godziny. Chcę jeszcze raz wyraźnie podkreślić: dla pacjentów badanie to jest nieszkodliwe. Nie ma promieniowania rentgenowskiego, które pojawia się w badaniu rtg, czy tomografii komputerowej. Rezonans można powtarzać wielokrotnie u chorych w każdym wieku. Nie występuje bowiem w tym przypadku zjawisko kumulacji.

Trzeba się do tego badania jakoś szczególnie przygotować?

– Do badania MR nie trzeba być na czczo, z wyjątkiem specjalistycznych badań przewodu pokarmowego. Pacjent nie może wejść w obręb pola magnetycznego z żadnymi metalowymi elementami. Zakłócają obraz, a urządzenia elektroniczne (telefony, karty) mogą ulec uszkodzeniu.

Pacjenci za sporą uciążliwość uważają hałas; łomotanie, uderzania stają się męczące, drażnią, sprawiają wrażenie odczuwania bólu…
– Wzbudzanie pola elektromagnetycznego zawsze wiąże się z hałasem. Niemniej jednak, z myślą o poprawie jakości życia pacjenta, podejmuje się próby stosowania systemów cichych. Polega to na tym, że rezonans magnetyczny w takich systemach zastosowania posługuje się unikalną techniką wzbudzania, która nie generuje dźwięku. Takie urządzenia pojawiają się już w coraz częściej. Myślę, że jest to kwestia technologii i kilku lat, które pozwolą tę aparaturę diagnostyczną wyciszyć. W Polsce już mamy taki „cichy” aparat MRI w Opolu, a będą następne. W rutynowych, zwykłych aparatach dla wyciszenia stosujemy albo zatyczki do uszu, albo słuchawki, przez które pacjent słucha muzyki zagłuszającej hałas aparatu.

Jak na razie jednak jest ciasno, głośno, w wymuszonej pozycji. Czy po takim badaniu pacjent czuje się dobrze, może wyjść na ulicę, wsiąść do samochodu, pojechać do pracy?
– Nie widzimy nieprzyjemnych, a na pewno groźnych skutków takiego badania. Z wyjątkiem może sytuacji, kiedy po zastosowaniu środka kontrastowego pacjent wymaga większej obserwacji. To jednak zdarza się rzadko.

Pacjenci chcą być badani rezonansem magnetycznym, wiedzą że jest to metoda rozstrzygająca, ale droga.
– Jest to badanie bardzo pożądane. Wystarczy spojrzeć na kolejki pacjentów oczekujących na badania finansowane z NFZ. Trzeba nierzadko czekać i pół roku. Koszt? W zależności od ośrodka od 450 do 600 złotych, a w kardiologii do tysiąca złotych.

Co decyduje o tym, że przeprowadzając diagnozę wybiera się taki, a nie inny rodzaj badania?
– Rentgen, tomografia, rezonans - to nie są metody zastępujące się wzajemnie. To są metody komplementarne. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta, na co konkretnie się uskarża. Inne są wskazania do wykonania rezonansu głowy, inne do wykonania tomografii komputerowej…
Obowiązują nas procedury i standardy wykonania poszczególnych badań. Tu nie można wybierać, decydują uwarunkowania medyczne. Żeby nie narażać pacjenta na przeprowadzanie nadmiernej ilości rozmaitych badań, staramy się wybrać metodę najwłaściwszą, najcelniejszą, najbardziej efektywną.

Czy wykonanie badań rezonansem magnetycznym wymaga jednak uprzedniego wykonania innych badań obrazowych?

– Nie. Na przykład w przypadkach problemów z centralnym układem nerwowym, rezonans jest zawsze metodą z wyboru.

Kto może skierować na badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego?
– W trybie ambulatoryjnym - kierują specjaliści, w szpitalu - lekarz prowadzący. Lekarz rodzinny nie ma takich uprawnień.

Dziennikarze dla Zdrowia

2 lipca 2014 07:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Golumski Arnold Transport Samochodowy

ul. Żniwna 40, Gorzów Wlkp.
tel. 502 799 055
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
Zespół Szkół Gastronomicznych im. F. Karamać

ul. Kosynierów Gdyńskich 22 /23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 52 42
branża: Szkoły - ponadgimnazjalne - publiczne <czytaj dalej>
"Admas" Studium Języków Obcych

ul. Kazimierza Jagiellończyka 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 24 25
branża: Językowe kursy, szkoły <czytaj dalej>

A gdybyśmy...
A gdybyśmy zamiast do Buska Zdroju dostali z NFZ skierowanie ... <czytaj dalej>
43-letni Miś
43 lata temu 4 maja miał premierę najgłośniejszy, po latach ... <czytaj dalej>
Nie bójcie się o angielszczyznę...
Prof. Jan Miodek o znajomości języków obcych. "Nie bójcie się państwo ... <czytaj dalej>
Bogdaniecki Bieg dla Biało-Czerwonej
Rankiem, 30 kwietnia, boisko Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
admin ego:
Zapraszam do Zalipia
Nie będę oryginalna, nazywając Zalipie malowaną wsią, przecież kwiaty (malowane) ... <czytaj dalej>
admin ego:
Absurd matury
Jakim absurdem stała się matura we współczesnym świecie pewnie najlepiej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2289:
A synowiec tam po co w radzie miasta skoro nie chodzi na sesje.
Paluch po tak durni mieszkańcy wybrali
Jeszcze wierchowicza brakuje tylko d <czytaj dalej>
Anonim_2289:
Grochówki żadnej tam nie widziałem tylko długa kolejkę po watę cukrową.
Nowy wojewoda nowe porządki.
<czytaj dalej>
Anonim_2289:
Nie ma w Polsce wojska. Piknik 3majowy tylko to dowiódł żadnego czołgu ja płaci grunwaldzkim, bo wszystkie oddaliśmy Ukrainie. 2 taki i 2 Pilice <czytaj dalej>
Anonim_4747:
a w gryfinie była super zabawa <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Obchody na "bogato". Już nawet nielegalne, za "tamtej" Polski były z atrakcjami.
Jakieś orkiestry, występy, tance, a tu <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej