środa 1 maja 2024     Józef, Jeremiasz, Filip - Święto Pracy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Logistyczna przyszłość
eGorzowska - 1351_zkFJkQBrMEhCswgcjbQD.jpg

„Logistyce w służbach mundurowych” poświęcona była konferencja zorganizowana 25 marca w Zespole Szkół Mechanicznych.

To III logistyczna konferencja, której inicjatorem i organizatorem jest Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie we współpracy z Wyższą Szkołą Logistyczną w Poznaniu.

Logistyk przyszłością szkoły
– W zawodzie logistyk i spedytor kształcimy od czterech lat – mówi dyr. Mechanika Janina Grzecznowska (na zdj).

 

– W tym roku wypuszczamy pierwszych 28 absolwentów. A pomysł na konferencję zrodził się przed czterema laty, kiedy szukaliśmy możliwości rozwoju naszej placówki. Wtedy pojawiły się ogromne problemy z branżą metalową i mechaniczną. Upadły bardzo duże zakłady. Na szczęście, przekształciły się w mniejsze spółki i przedsiębiorstwa i w tej chwili ta branża bardzo dobrze się rozwija. Kiedy powstają mniejsze czy większe zakłady, przy nich tworzy się cała logistyka. Chcę podkreślić, że ona nie jest związana tylko z branżą spożywczą. Każdy zakład typu TPV czy Faurecia musi mieć logistyków, którzy zaplanują proces przepływu materiałów od producenta do odbiorcy. To właśnie przekonało nas, że warto zainwestować w kształcenie w tym zawodzie. I zainteresowanie młodzieży jest przeogromne. Nasz absolwent jest bardzo dobrze przygotowany do wykonywania swojego zawodu, więc przyszły pracodawca służb mundurowych uniknie problemu z dokształcaniem i doskonaleniem jego umiejętności. Dostanie konkretną osobę z umiejętnościami praktycznymi i rozbudowaną wiedzą na ten temat. A służby mundurowe bardzo dynamicznie się rozwijają, unowocześniają proces funkcjonowania, dlatego jest duże zapotrzebowanie na specjalistów, którzy skończą logistykę.

Za mundurem panny sznurem
To powiedzenie sprawdza się także w Mechaniku. Coraz więcej dziewcząt wiąże swoją przyszłość z pracą w wojsku, policji czy straży miejskiej. Dlatego też wśród zaproszonych gości znaleźli się najważniejsi reprezentanci służb mundurowych z Gorzowa.
O szansach na karierę żołnierza zawodowego mówił komendant Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień ppłk Lucjan Jopkiewicz, a o szczegółach pracy w Straży Miejskiej zastępca komendanta z Gorzowa Andrzej Jasiński (na zdj.). – Straż Miejska to młoda formacja powołana przez samorządy lokalne ustawą z 27 sierpnia 1997 – rozpoczął komendant i wyjaśnił, że w zakresie uprawnień, strażnika obowiązuje znajomość ponad 30 ustaw i 50 artykułów z kodeksu wykroczeń.


Obecnych na konferencji najbardziej interesowały środki logistyczne, jakimi dysponuje funkcjonariusz. – W Gorzowie mamy trzy samochody, w tym jeden specjalnie przystosowany do przewozu osób nietrzeźwych, oraz pięć rowerów. Nie dysponujemy tu skuterami ani motocyklami (w Polsce jest ich odpowiednio 199 i 45). Na ponad 10 tys. strażników miejskich w kraju każdy ma do dyspozycji kajdanki - jako środek przymusu bezpośredniego - i niemal każdy – pałki. Ręcznych miotaczy ognia jest ok. 7 tys. i 124 paralizatory, ale tych środków można użyć tylko w specjalnych sytuacjach i po uzyskaniu zezwolenia – wyjaśniał komendant Jasiński.
Dodał też, że podobnie rzecz się ma z bronią palną. Na całą Polskę jest jej 78 sztuk, a strażnik może jej użyć tylko w dwóch przypadkach: gdy konwojuje wartościowe dokumenty zawierające tajemnicę państwową lub gdy ochrania budynki użyteczności publicznej.
Ciekawostką jest fakt, że jako środek przymusu bezpośredniego traktuje się w straży miejskiej psy (jest ich 30 w kraju) oraz konie (również 30). – Proszę pamiętać, że konie nie są środkiem lokomocji i że straż miejska wycofuje się z posiadania koni, bo ich utrzymanie pochłania ogromne koszty – dodał. Przypomniał też, że strażnicy zarabiają głównie dzięki 159 fotoradarom, ale podkreślił, że wstydzić się powinni ci, którzy popełniają wykroczenia, a nie, którzy je piętnują i nakładają kary.

Gorzów to nie Londyn, ale…
Gorzów to nie Londyn, ale warto wiedzieć, jak tam wyglądają działania związane z bezpieczeństwem mieszkańców. Stąd o Centrum Mobilizacji w stolicy Wielkiej Brytanii mówiła rektor WSB Maja Kiba-Janiak (na zdj.).


– Moja wizyta tam miała miejsce w szczególnym dniu – rozpoczęła. – Gdy tam weszłam, na ekranach monitorów zobaczyłam dwa samoloty, które uderzały w jakiś wieżowiec. Myślałam, że to jakaś symulacja ćwiczeń lotniczych. Niestety, okazało się, że to był atak na WTC.
Z prezentacji rektor WSB uczniowie dowiedzieli się m.in., że w Anglii po poinformowaniu o zdarzeniu, pierwszy pojazd ratunkowy pojawia się na miejscu po sześciu, a drugi – po siedmiu minutach. Samo połączenie odbierane jest już po siedmiu sekundach, ale aż 50 proc. alarmów stanowią alarmy fałszywe.
W Anglii działa system EISEC, który wyświetla numer dzwoniącego telefonu i pozwala zlokalizować komórkę, by ustalić miejsce, w którym doszło do zdarzenia. Czasami bowiem jest tak, że informator nie potrafi określić, gdzie się znajduje.
Bardzo ważna w sytuacjach kryzysowych jest też baza narodowych gruntów i nieruchomości, w których przechowuje się całą historię życia poszczególnych budynków, łącznie z jego wyjściami ewakuacyjnymi. Dzięki wykorzystaniu tych wiadomości, służby ratownicze mogą ustalić bezpieczny plan działania.

Logistyczne kodowanie

Współorganizatorem III konferencji w Mechaniku była Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. O jej osiągnięciach w minionym dziesięcioleciu oraz tkwiącym potencjale opowiedział dyr. administracyjny Wojciech Zalewski (na zdj).


Zainteresował słuchających systemami kodów paskowych, które w produkcie są jak odcisk linii papilarnych człowieka, europejskimi kodami QR oraz systemem RFID. W tym wypadku na zasadzie fal radiowych można sczytywać z produktów ceny bez konieczności wyjmowania ich na taśmę kasową.
W WSL specjaliści pracują także nad bezpieczeństwem zakupów internetowych. Zorganizowali ogólnopolski konkurs, który patronatem objął wicemarszałek Waldemar Pawlak. – Badają 80 kryteriów i oznaczają bezpieczne e-sklepy. Już mamy 1,5 tys. konkursowych zgłoszeń z Polski – mówił W. Zalewski. Nie ukrywał też, że największy procent studentów ich uczelni pochodzi właśnie z naszego województwa. – Czekamy jeszcze na pierwszych absolwentów Mechanika – dodał na zakończenie.

Kolejna konferencja za rok.

Hanna Kaup

Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO Konferencja Logistyka

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2011-03-28_Konferencja_Logistyka,

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 1/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 2/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 3/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 4/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 5/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 6/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 7/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 8/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 9/9


28 marca 2011 16:39, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


popieram poprzednika.Dyrekcja,klika,kolejny raz okazja do bibki.Co to za stwierdzenie-"w tym roku wypuszczamy...".Wypuszcza sie psa pani dyrektor.....
Anonim_1316, 01.06.2011, 07:47, 81.190.164.143 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Art-Com"

ul. Towarowa 8, Gorzów Wlkp.
tel. 886 289 118
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Ar-Mag" Andrzej Jastrzębski

ul. Kołłątaja 1 a m. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 30 03
branża: Metalowe artykuły - hurt <czytaj dalej>

Internet to jego sprawa
97 lat temu w Grodnie przyszedł na świat twórca globalnej ... <czytaj dalej>
Kiedy dziecko było dzieckiem
Zanim w piątkowy wieczór na teatralnej scenie pojawili się tancerze, ... <czytaj dalej>
Rekordowa strata
Rekordowa strata finansowa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za rok ... <czytaj dalej>
Zielony Ład do wyrzucenia
W piątek 26 kwietnia w Warszawie odbyło się spotkanie Ministra ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s.jpg
admin ego:
Z Archiwum Państwowego
1 maja – Święto Pracy. Z okazji dzisiejszego święta prezentujemy fragmenty ... <czytaj dalej>
admin ego:
W pradawnym grodzisku
Ileż to razy marudziłam Bodkowi o grodzisku w Stradowie. A ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6589:
Pierwsze zdjęcie od gory:radny Kaczanowski, zobacz, tam jest pomnik Pioniera, nic nie zrobiłeś, aby nie był zaniedbaany. Następna sprawa, ile imp <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Zakład Analizy Nieliniowej Wydział Matematyki niestety tylko to będzie zamiast potomstwa i wychowywania. Będę wychowywał swoje teorie. Jeżeli <czytaj dalej>
Anonim_5511:
internet to pożyteczny wynalazek
ale steve jobs zje..ał ludzkosc tymi ifonami.
ludzie nie rozmawiają już ze sobą tylko sie gapią w te <czytaj dalej>
Anonim_3351:
To nie kwestia dobra czy zła tylko odpowiedzialności i wolnej woli. Zdejmujemy z naszych dzieci odpowiedzialność. Mówimy "to są dzieci wię <czytaj dalej>
Anonim_2113:
Piękna muzyka była w spektaklu. Cudownie zaśpiewana piosenka finałowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej