czwartek 2 maja 2024     Anatol, Zygmunt, Anastazy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Konfesyjne rozmyślania w fotelu ogrodowym
na koniec sezonu artystycznego
Mylą się ci, którzy spotykając mnie mówią: „Oj, Marek! Ty to się znasz na muzyce. Powiedz…” i tu następuje jakieś pytanie. Nie zawsze potrafię odpowiedzieć, ponieważ nie jest prawdą, że znam się na muzyce. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć – dość kolokwialnie zresztą - że liznąłem nieco z wiedzy o kompozytorach, czytając ich biografie. Że wiem coś tam o kompozycjach z tego, co można przeczytać i z tego, co słyszałem na wykładach w Akademii Muzycznej w Warszawie, do której sobie swego czasu chodziłem jako wolny słuchacz. Także, z tzw. osłuchania. Daleko mi jednak do epitetu „znawca”.

Więc nie napiszę, jak to niektórzy oczekiwali, podsumowania sezonu muzycznego 2014/2015 w Filharmonii Gorzowskiej. I nie sądzę, by ktokolwiek z Miasteczka G. pokusił się o takowe.

Owszem, było w tym czasie kilka znakomitych prezentacji muzycznych, które we mnie – kiedy oglądam teraz programy z koncertów – budzą nadal pozytywne emocje. Ale to przecież bardzo osobniczy, mój własny ogląd.

Uważam za błędne mniemanie, że Filharmonia jest niepotrzebna, że dla kilkunastu melomanów nie warto utrzymywać takiej instytucji kultury, która zabiera pieniądze innym, mniejszym jednostkom. Ha! A gdzie są ci, kto ich zliczy, którzy zapełniali do ostatniego miejsca koncerty z primadonnami operowymi, czterema tenorami i chociażby, jak ostatnio, na występie panów z „Grupy Mozarta” czy też w plenerze, za Wartą, na zakończenie sezonu? Kto zmierzy decybele braw na tych koncertach, zliczy powstawanie z miejsc, liczbę bisów? Owszem, nikt! I proszę nie pisać w portalach, że Filharmonia to twór niepotrzebny. W niej i coś dla melomanów i dla tych, którzy niekoniecznie symfonie Ludwiga van Beethovena uważają za muzykę dla siebie.

György Szántó w swojej książce „Stradivarius” słowami niemieckiego skrzypka Gobby’ego Eberhardta powiedział „…muzyka zaczyna się tam, gdzie umierają słowa”. Rozumiem to tak, że dopóki o muzyce, jej wykonaniu można coś powiedzieć, to jej nie ma. Jeśli słowa nie są w stanie jej opisać, wtedy jest. Znaczy to nic więcej, że tylko o marnej muzyce można pisać, mówić. O wielkiej, milczeć. A więc?

„Syndrom Mozarta”. Wie ktoś, co to takiego? Schorzenie, stan ducha, rodzaj myślenia? Sądzę, że te trzy przymioty razem. Owszem. Nikt nie opisał takiego stanu psychicznego. Ale spotykany jest często. Nader często. I doświadcza go wielu. To przede wszystkim rodzaj relacji. Zwłaszcza pomiędzy tymi o stabilnej pozycji, a outsiderami – tymi, którzy swoją działalność prowadzą na własny rachunek, są osobni. Nie chcą i nie życzą sobie być nikomu poddani. Ba! Nie chcą od kogokolwiek zależeć, być podległymi – stąd jakże spektakularne odejście Amadeusza od biskupa Salzburga. Nie czują się dobrze w ciągłej sytuacji petentów stojących u drzwi. Ale jednocześnie zabiegają o uznanie, aprobatę, uznanie. Taki węzeł gordyjski. Przecina się go mieczem. Mozart nie zdołał. I wielu innych, jak ja. A książkę Norberta Ellasa „Mozart portret geniusza” polecam. To opowieść o Amadeuszu – Człowieku.

Jest jeszcze świadomość. Własnej wartości, która nic nie znaczy w obliczu tych o „stabilnej pozycji” (w przypadku Mozarta była to arystokracja mająca za nic grajka, mimo że był geniuszem. Jakże chwilowymi były jego sukcesy. A jadać musiał ze służbą, ubierać liberię pana).

Jest jeszcze smak i wyczucie. Jaki jest miarodajny? Któremu schlebiać? Jakiemu ufać?

Ludwig van Beethoven osiągnął to, czego Amadeusz Mozart pragnął – niezależność twórcy. Prawdziwe, nieudawane i tylko chwilowe uznanie arystokracji. Później, w czasach romantyzmu, muzycy, kompozytorzy stawali się równymi z establishmentem tamtego świata. Bywali na salonach. Hołubiono ich, nagradzano, zapraszano – Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt. Znane jest powiedzenie Liszta: „Cóż, mój Fryderyku! Skazani jesteśmy na hrabianki!”

A po co ja to piszę? A tak sobie. Po prostu, wakacyjne dywagacje. Wspomnienia.

No właśnie! W tym sezonie artystycznym mój sukces niebywały: cieniutki tomik, z 14. tekstami poetyckimi (mam nadzieję, że ich zawartość upoważnia do tego przymiotnika), który nazwałem „Ad libitum”, sprzedał się w trzech egzemplarzach! Kupiły moje znajome, pewnie z litości. Ciekawym, ile zostało przeczytanych z tych kilku dziesiątek, które rozdałem. Ad libitum – to termin muzyczny. Dowolnie, według uznania. Tak też, osobniczo, prezentuje się w tekstach to, co myślę, przeżywam, czuję, uważam. Nieprawdą jest, że są treściowo zapisem o poszczególnych utworach muzycznych, które przywołuję. To tylko odniesienia. Zapisałem w tym tomiku samotność, marzenia, potrzebę wyciszenia się, oddalenia od „miasta”, jego zgiełku. To teksty o bezsilności, braku oparcia w drugim człowieku, potrzebie bliskości i wspólnego rozumienia muzyki, literatury, o potrzebie piękna, o strachu przed przeznaczeniem – tym co niewiadome, o życzliwości, ludzkiej kondycji, poczuciu odpowiedzialności, spełnieniach, świadomości ułomności każdego z nas, dążeniu do doskonałości.

Nieprawdą jest, że tekst „o lekarzu” nie pasuje do całości, jak napisała w swojej recenzji Pani K K. On nie jest o lekarzu – on jest o bezsilności. Właśnie o braku oparcia w drugim człowieku.

Każdy tekst zaczyna się od słów: „Przychodzę do ciebie z…”. To przecież wołanie! Człowieka, który CHCE być z innymi. Szuka akceptacji. To nie tylko ja. To wielu spośród nas.

Tyle że to niebywale trudno zrozumieć.

Cóż? Sukces tomiku skłania mnie do odesłania uzyskanej kiedyś legitymacji ZLP. Nie chcę obniżać poziomu tejże organizacji. Może wszystko, co piszę, jak to ładnie nazywa literat i krytyk Leszek Żuliński, to „produkty literaturopodobne”?

Nie wytrzymuję tempa peletonu!
A to fragment z blogu Leszka Żulińskiego – poety, pisarza, recenzenta literackiego:

„Andrzej był wyjątkowo osobliwym, wyrazistym poetą i zdolnym dramaturgiem; szkoda, że nie wytrzymał ciśnienia czasów i okoliczności. We wspomnianym wywiadzie na jedno z moich pytań Lenartowski odpowiedział: „Za nikogo się nie uważam. Za faceta, który dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności napisał i wydał parę książek i dzięki temu samemu zbiegowi okoliczności nie napisał książek, które powinien był napisać. Za faceta, którego książki nie mają żadnego miejsca na mapie literatury, w gruncie rzeczy znaczą bardzo niewiele, choć gdy pisałem, wydawało mi się, że będą znaczyć. Może również dlatego stąd to wszystko, że zawsze dobiegałem do jakiejś tam iluzorycznej mety spóźniony, kiedy ostatni sędzia zwijał taśmę i myślał już tylko o żonie i dzieciach, i odpoczynku, a nie rejestrowaniu czyjegoś opóźnienia”.
Jakiś dramat literacki, dramat rozczarowania i zawodu, drzemie do dzisiaj w tej odpowiedzi”.
Jakże wpisuje się ta wypowiedź w moje ostatnie doświadczenia! Owszem, nie dorastam literacko do Lenartowskiego. Ale i tak!
Robić coś, co sprawia radość. Jest potrzebne, chciane i… doceniane, zauważane! Niedeprecjonowane. Mieć z tego satysfakcję, poczucie, że jest coś w tym dobrego. Jakieś piękno.
Tak. Recitale fortepianowe. To było to! Trzeba do nich wrócić. Nie pisać o Muzyce. ale Ją pokazywać.
Pisałem w Łośnie na przełomie lipca i sierpnia.

Z. Marek Piechocki



25 sierpnia 2015 23:04, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


A w skrócie - o co chodzi w tym pisaniu? Widocznie muza kiepska była że trzeba tyle o niej pisać?
Zgodnie z wywodem "...tylko o marnej muzyce można pisać, mówić. O wielkiej, milczeć...."
Anonim_1791, 26.08.2015, 13:58, 78.10.248.2 ##

Anonim1791 - czepiasz się; mi się fajnie czytało. Ja mógłbym kupić " ad libitum ", tylko gdzie ?
Anonim_4986, 26.08.2015, 18:46, 188.146.129.141 ##

W antykwariacie przy WiMBP ):-)
Anonim_6555, 26.08.2015, 21:55, 81.190.177.149 ##

Bardzo mądre, choć refleksyjnie smutne.
Anonim_3535, 26.08.2015, 23:02, 89.228.137.97 ##

Rozważania mimo, że co prawda konfesyjne to jednak melancholijne. Ludzie książki piszą niestety niewielu je czyta. Ludzie komponują ale ... Filharmonie są jedną z podstaw życia kulturalnego miast. Są jednak miasta gdzie korzystania z tego nie wpaja się nawet na uczelnianych wydziałach humanistycznych. Tożsamość kulturalna "masteczka" ucieka w Landsberskie klimaty marginalizując gorzowskich twórców. Róbmy swoje aby to zmienić :)
Rafał K., 27.08.2015, 10:10, 83.11.124.114 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Rodzeń" Firma Usługowo-Handlowa

ul. Podmiejska 17 c, Gorzów Wlkp.
tel. 601 744 242
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>
Produkcja Telewizyjna Tomasz Dura

ul. Inowrocławska 1, Gorzów Wlkp.
tel. 604 349 068
branża: Radiowe, telewizyjne stacje <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
admin ego:
Z Archiwum Państwowego
1 maja – Święto Pracy. Z okazji dzisiejszego święta prezentujemy fragmenty ... <czytaj dalej>
admin ego:
W pradawnym grodzisku
Ileż to razy marudziłam Bodkowi o grodzisku w Stradowie. A ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6589:
Pierwsze zdjęcie od gory:radny Kaczanowski, zobacz, tam jest pomnik Pioniera, nic nie zrobiłeś, aby nie był zaniedbaany. Następna sprawa, ile imp <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Zakład Analizy Nieliniowej Wydział Matematyki niestety tylko to będzie zamiast potomstwa i wychowywania. Będę wychowywał swoje teorie. Jeżeli <czytaj dalej>
Anonim_5511:
internet to pożyteczny wynalazek
ale steve jobs zje..ał ludzkosc tymi ifonami.
ludzie nie rozmawiają już ze sobą tylko sie gapią w te <czytaj dalej>
Anonim_3351:
To nie kwestia dobra czy zła tylko odpowiedzialności i wolnej woli. Zdejmujemy z naszych dzieci odpowiedzialność. Mówimy "to są dzieci wię <czytaj dalej>
Anonim_2113:
Piękna muzyka była w spektaklu. Cudownie zaśpiewana piosenka finałowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej