poniedziaÅ‚ek 29 kwietnia 2024     Piotr, Robert, BogusÅ‚aw
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wszystko o drzewach, czyli Kostrzyńska siekierezada -
eGorzowska - 7342_Efy9DhuAVy98ceOzf9GK.jpgW Gorzowie trwa  dyskusja na temat wycinki drzewostanu wzdÅ‚uż ulicy KostrzyÅ„skiej. Publikujemy materiaÅ‚y dotyczÄ…ce sprawy.

Dyskusja na temat wycinki drzew toczy siÄ™ wokóÅ‚ wniosku Prezydenta o odstÄ™pstwo od warunków technicznych, zÅ‚ożonego na rÄ™ce Wojewody Lubuskiego. Na konferencji prasowej we wtorek wiceprezydent Jacek Szymankiewicz poinformowaÅ‚ dziennikarzy, że Minister nie wyraziÅ‚ zgody na odstÄ™pstwo. SprawÄ… zajÄ™li siÄ™ Ludzie dla Miasta. Co wedÅ‚ug nich mówi prawo?

Prawo stanowi, że taki wniosek skÅ‚ada siÄ™ na przykÅ‚ad w przypadku, gdy obowiÄ…zujÄ…ce przepisy stajÄ… w konflikcie z koniecznoÅ›ciÄ… uratowania elementu krajobrazu o szczególnie cennych walorach.
RozporzÄ…dzenie, na które powoÅ‚uje siÄ™ magistrat, wskazuje, że odlegÅ‚ość pnia drzewa od krawÄ™dzi jezdni nie powinna być mniejsza niż 3,0 m, a w przypadku przebudowy albo remontu drogi dopuszcza siÄ™ mniejszÄ… odlegÅ‚ość, jeÅ›li bÄ™dÄ… speÅ‚nione pozostaÅ‚e warunki okreÅ›lone w rozporzÄ…dzeniu.

Prawo budowlane daje jednak możliwość odstÄ™pstwa od tych przepisów w przypadkach szczególnie uzasadnionych, a zgodÄ™ może wydać Wojewoda, po uzyskaniu peÅ‚nomocnictwa od Ministra.

- W naszym przypadku Minister upoważniÅ‚ WojewodÄ™ Lubuskiego do wydania zgody na pozostawienie drzew - mówiÅ‚ PaweÅ‚ Kurtyka.

Dlaczego wiÄ™c drzewa majÄ… iść pod topór?

Z uzyskanych przez Ludzie dla Miasta informacji wynika, że Miasto przedstawiÅ‚o projekt zakÅ‚adajÄ…cy wycinkÄ™ wszystkich drzew, z proÅ›bÄ… o odstÄ™pstwo od rozporzÄ…dzenia w zakresie tej wycinki. Wojewoda uznaÅ‚, że nie ma potrzeby wyciÄ™cia wszystkich egzemplarzy. W tej sprawie wystarczyÅ‚o udzielić dodatkowych wyjaÅ›nieÅ„, np: czy droga jest wpisana do rejestru zabytków, czy można zastosować rozwiÄ…zania alternatywne, minimalizujÄ…ce ryzyko braku widocznoÅ›ci w formie projektów zamiennych .

- Wniosek o pozostawienie wszystkich drzew byÅ‚ z góry skazany na porażkÄ™, natomiast przy odrobinie dobrej woli ze strony magistratu, być może udaÅ‚oby siÄ™ znaleźć rozwiÄ…zania ratujÄ…ce część, tych najbardziej wartoÅ›ciowych drzew - twierdzÄ… Ludzie dla Miasta, którzy w czwartek zwoÅ‚ali konferencjÄ™ prasowÄ… i przedstawili swoje stanowisko w spornej sprawie. PodkreÅ›lili, że Miasto zignorowaÅ‚o propozycjÄ™ Wojewody i nie dostarczyÅ‚o projektu zamiennego, skazujÄ…c tym samym wszystkie drzewa na Å›ciÄ™cie. Wobec braku przedÅ‚ożenia projektów z zachowaniem drzew, Wojewoda nie miaÅ‚ innego wyjÅ›cia, jak odmówić zgody na odstÄ™pstwo. Wynikiem jest projekt przewidujÄ…cy KostrzyÅ„skÄ… SiekierezadÄ™.

W sprawie ważne jest, że przepis rozporządzenia o odległości 3m od jezdni dotyczy z założenia nowych nasadzeń, natomiast istniejąca zieleń przyuliczna ma przede wszystkim nie zagrażać użytkownikom drogi. Stąd też sugestia Wojewody, aby nie wycinać wszystkich drzew, gdyż nie ma takiej potrzeby.

- W naszej ocenie są jeszcze możliwości w kwestii ratowania drzew - informują Ludzie dla Miasta.- Można ponowić prośbę o odstępstwo od rozporządzenia wraz z dołączeniem projektu zamiennego zgodnie z sugestiami Wojewody.

- W zwiÄ…zku z tym, że drzewa nie kolidujÄ… z istniejÄ…cÄ… i projektowanÄ… infrastrukturÄ…, można rozpocząć inwestycjÄ™ na bazie obecnego projektu, jednoczeÅ›nie wystÄ™pujÄ…c o zmianÄ™ decyzji w części dotyczÄ…cej wycinki 100-letniej alei - dodaje radna Marta Bejnar-Bejnarowicz. - To z pewnoÅ›ciÄ… nie zatrzyma budowy ani finansowania z ZITów, gdyż zmiany w projektach budowlanych na etapie realizacji sÄ… normalnÄ… praktykÄ… na każdej budowie.

Marta Bejnar-Bejnarowicz wskazała kilka rozwiązań:
ROZWIÄ„ZANIE 1
Ograniczenie prÄ™dkoÅ›ci jako jedyny lub jeden z kilku elementów rozwiÄ…zaÅ„ zastÄ™pczych.

ROZWIÄ„ZANIE 2
Montaż luster drogowych w newralgicznych miejscach, z których widoczność jest szczególnie niekorzystna

ROZWIÄ„ZANIE 3
Wycinka tylko tych drzew, które bezpoÅ›rednio przy zjazdach z KostrzyÅ„skiej zasÅ‚aniajÄ… widoczność.

ROZWIÄ„ZANIE 4
PodjÄ™cie próby wpisania alei do rejestru zabytków.

MITY I FAKTY
Ludzie dla Miasta podkreÅ›lajÄ…, że to nie drzewa, a nadmierna prÄ™dkość (80 proc. wypadków w Polsce) oraz prowadzenie w stanie nietrzeźwoÅ›ci (ponad 30 proc.) sÄ… w kraju podstawowÄ… przyczynÄ… zdarzeÅ„ drogowych.

Wskazują, że dostępne są badania, pokazujące, że drzewa wpływają na bezpieczeństwo poprzez wytyczanie kierunku jazdy, osłanianie drogi przed słońcem i olśnieniem powodowanym przez inne pojazdy. Ponadto przeciwdziałają znużeniu i zmęczeniu, urozmaicając drogę. Kierowcy jadący trasami zadrzewionymi, poruszają się podświadomie wolniej.

Do wypadków zwiÄ…zanych z wjechaniem na drzewo najczęściej dochodzi poza terenem zabudowanym, gdzie samochody osiÄ…gajÄ… duże prÄ™dkoÅ›ci. W mieÅ›cie jeździ siÄ™ wolniej. Warto zwrócić uwagÄ™, że drzewa przy KostrzyÅ„skiej mogÄ… paradoksalnie uratować komuÅ› życie, ponieważ za nimi planowany jest chodnik. Wyobraźmy sobie sytuacjÄ™, gdy chodnikiem idzie rodzina, a samochód wypada z drogi. Gdy nie ma drzew, na których samochód mógÅ‚by siÄ™ zatrzymać, uderza on w pieszych. Warto przypomnieć sobie nie tak dawny wypadek z Kamienia Pomorskiego (6 ofiar).

Wychodząc z założenia, że przy drogach nie powinno być nic, co może zagrozić człowiekowi, kiedy zjedzie z drogi, należałoby usunąć wszystkie słupy, latarnie a nawet bariery chroniące pieszych.

Argumenty podane przez urzÄ™dników skomentowaÅ‚ PaweÅ‚ Kurtyka. W sprawie ochrony akustycznej mówiÅ‚:  - Tramwaj i pociÄ…gi nadal bÄ™dÄ… jeździć, ruch bÄ™dzie nieco wiÄ™kszy, wiÄ™c haÅ‚as nie zmniejszy siÄ™ znaczÄ…co po zmianie nawierzchni drogi. Drzewa to najlepsza ochrona, zarówno przed nadmiernym haÅ‚asem, jak i przed pyÅ‚ami i spalinami.

OdniósÅ‚ siÄ™ też to zapowiadanego wzrostu ruchu po przebudowie ul. KostrzyÅ„skiej. - Nie ma pewnoÅ›ci, że ruch wzroÅ›nie do monstrualnych rozmiarów. KostrzyÅ„ska (a dalej jej przedÅ‚użenie, czyli Aleje 11 Listopada i Sikorskiego) nie prowadzi do trasy Å›rednicowej czy innej drogi, która umożliwia szybkie poruszanie siÄ™ po mieÅ›cie. Wpuszcza caÅ‚y ruch bezpoÅ›rednio na najbardziej zakorkowane skrzyżowanie w mieÅ›cie - Al Konstytucji z Estkowskiego - tÅ‚umaczyÅ‚ PaweÅ‚ Kurtyka i pytaÅ‚: - Czy chcemy już totalnie zablokować ruch w tym miejscu, zachÄ™cajÄ…c ludzi do korzystania z KostrzyÅ„skiej, zamiast do wyboru alternatyw?

Ludzie jadÄ…cy z podmiejskich miejscowoÅ›ci od strony Kostrzyna do pracy w Gorzowie, zwykle kierujÄ… siÄ™: do Strefy na Baczynie, poprzez ulicÄ™ DobrÄ…, na Górczyn (Stilon i zakÅ‚ady na Podmiejskiej – poprzez trasÄ™ wiodÄ…cÄ… DobrÄ…, MyÅ›liborskÄ…, TrasÄ… ÅšrednicowÄ… i dalej w zależnoÅ›ci od wariantu albo Walczaka, albo PodmiejskÄ…), w niewielkim stopniu na ZamoÅ›cie - pewien odsetek podróżnych kieruje siÄ™ od strony Kostrzyna do ZamoÅ›cia. Te osoby czÄ™sto wybierajÄ… obwodnicÄ™, która szybko, z pominiÄ™ciem ÅšródmieÅ›cia, Å‚Ä…czy Zakanale - a dalej przez TrasÄ™ NadwarciaÅ„skÄ… ZamoÅ›cie, zachodnimi obrzeżami miasta.

- Jak widać, korzystniejsze sÄ… inne wyjÅ›cia, niż podróż KostrzyÅ„skÄ… do Centrum, gdzie nastÄ™pnie należy przejechać Å›ródmiejskimi ulicami, niedostosowanymi do dużego ruchu samochodowego - komentowaÅ‚ P. Kurtyka.

W odniesieniu do oczekiwanego wzrostu ruchu podobnego jak na ul. WyszyÅ„skiego Ludzie dla Miasta uważajÄ…, że tam ruch wzrósÅ‚ nie dlatego, że odbudowano drogÄ™ (tak to trzeba nazwać), tylko dlatego, że miasto nie jest atrakcyjne do zamieszkania i ludzie przenoszÄ… siÄ™ do KÅ‚odawy i ChwalÄ™cic. I ci ludzie generujÄ… dodatkowy ruch.

Gmina Bogdaniec nie rozbudowuje siÄ™ aż tak gwaÅ‚townie. Poza tym ma kolej, która jest szybsza od auta. Dochodzi też kwestia zarzÄ…dzania transportem publicznym. Do dnia dzisiejszego nie powstaÅ‚ wspólny bilet obejmujÄ…cy komunikacjÄ™ miejskÄ…, gminnÄ… oraz transport kolejowy. A linia na Kostrzyn (również na Krzyż) to ponad 40 procent ruchu kolejowego w caÅ‚ym województwie lubuskim, z potencjaÅ‚em do dalszego wzrostu udziaÅ‚u. Ten szlak jest wyremontowany i przy odpowiednich zachÄ™tach (czÄ™ste kursy w równych taktach, wÄ™zÅ‚y przesiadkowe Å‚Ä…czÄ…ce transport publiczny z kolejÄ…, tanie bilety aglomeracyjne na wszystkie rodzaje transportu publicznego w formie karty miejskiej, bÄ…dź aglomeracyjnej), miasto i powiat sÄ… w stanie zachÄ™cić część podróżnych do pozostawienia auta w domu i przesiadki na kolej. A to oznacza jeszcze dodatkowe zmniejszenie ruchu koÅ‚owego na KostrzyÅ„skiej, a przynajmniej utrzymanie go na obecnym, niewielkim poziomie.

Pierwotnie pojawiaÅ‚a siÄ™ liczba kilkunastu drzew, które miaÅ‚y być wyciÄ™te na rzecz budowy zatok autobusowych. Teraz podaje siÄ™, że chodzi o 122 drzewa, z czego 40 koliduje z zatokami, chodnikami, Å›cieżkami rowerowymi i przejÅ›ciami dla pieszych. 82 bÄ™dÄ… wyciÄ™te, bo ograniczajÄ… widoczność na 32 zjazdach na KostrzyÅ„skÄ….

Jakie linie autobusowe będą regularnie obsługiwać zatoki autobusowe?

- Z racji biegnÄ…cej obok linii tramwajowej, zatoki bÄ™dÄ… obsÅ‚ugiwać przede wszytskim linie nocne. Zatem, czy nie wystarczy tylko wymalować oznakowania poziomego (koperty) pod postój autobusu przy przystanku? JeÅ›li zatoki bÄ™dÄ… speÅ‚niaÅ‚y swojÄ… rolÄ™ tylko nocÄ…, kiedy ruch jest najmniejszy, to czemu ma sÅ‚użyć podnoszenie kosztów inwestycji? - pytajÄ… Ludzie dla Miasta.

- Zapewne pojawiÄ… siÄ™ gÅ‚osy mówiÄ…ce, iż bÄ™dziemy musieli organizować komunikacjÄ™ zastÄ™pczÄ…, gdy trzeba bÄ™dzie wyÅ‚Ä…czyć z użytkowania sieć tramwajowÄ…. PamiÄ™tajmy jednak, że wiÄ™kszość remontów istniejÄ…cych linii tramwajowych w ramach planu transportowego bÄ™dzie skoordynowana z remontem KostrzyÅ„skiej, aby za jednym zamachem przebudować caÅ‚e torowiska w tym samym czasie. Można zatem zaÅ‚ożyć, że nowe torowiska bÄ™dÄ… ulegać awarii w znacznie mniejszym stopniu niż obecne, a tym samym nie bÄ™dzie aż tak dużego zapotrzebowania na organizacjÄ™ komunikacji zastÄ™pczej po wykonaniu wszystkich remontów, szczególnie na odcinku ul. KostrzyÅ„skiej - dodaje P. Kurtyka.

Kolizje z drogami rowerowymi
W caÅ‚ym mieÅ›cie sÄ… mieszane ciÄ…gi pieszo-rowerowe, drogi pieszo-rowerowe oraz drogi rowerowe. Droga rowerowa to wydzielona droga przeznaczona do ruchu tylko rowerowego. Aby wyznaczyć ciÄ…g mieszany pieszo-rowerowy, wystarczy zachować trzymetrowy pas pod chodnik, po którym dopuÅ›ci siÄ™ ruch rowerowy. Przy niewielkim ruchu pieszym na tym odcinku, rowerzyÅ›ci - zachowujÄ…c oczywiÅ›cie odpowiednie zasady bezpieczeÅ„stwa - nie bÄ™dÄ… nikomu zagrażać, gdyż na takim ciÄ…gu pierwszeÅ„stwo ma pieszy.

Drzewa
Drzewa to ważny element ekonomiczny, ekologiczny i spoÅ‚eczny miasta. RegulujÄ… temperaturÄ™ otoczenia, ograniczajÄ… oddziaÅ‚ywanie tak zwanej miejskiej wyspy ciepÅ‚a. RedukujÄ… prÄ™dkość wiatrów, przyczyniajÄ…c siÄ™ zimÄ… do ograniczenia strat ciepÅ‚a. PprzyczyniajÄ… siÄ™ do zwiÄ™kszenia wilgotnoÅ›ci powietrza, Å‚agodzÄ…c suszÄ™ miejskÄ…, zarówno poprzez transpiracjÄ™ jak i okresowe zatrzymywanie wody w koronach, na liÅ›ciach, a także poprawiajÄ…c wchÅ‚anianie wody opadowej przez glebÄ™ – uÅ‚atwiajÄ… retencjÄ™ wody, zmniejszajÄ… jej spÅ‚yw do kanaÅ‚ów burzowych.
Drzewa produkujÄ… tlen i pochÅ‚aniajÄ… dwutlenek wÄ™gla, sÄ… w tym jednak najbardziej efektywne, ze wzglÄ™du na rozmiary. Poza tym pochÅ‚aniajÄ…c dwutlenek wÄ™gla wbudowujÄ… go  w drewno, czego nie sÄ… w stanie dokonać roÅ›liny zielne, których tkanki butwiejÄ… i wydzielajÄ… dwutlenek wÄ™gla jeszcze w tym samym, najdalej nastÄ™pnym roku.

Drzewa potrafiÄ… ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%. WykazujÄ… niezwykÅ‚e wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci fotoremediacyjne – pochÅ‚aniajÄ… wiele zanieczyszczeÅ„ gazowych i pÅ‚owych, w wyniku rizofiltracji oczyszczajÄ… wody opadowe. Fitoremedjacja, jest w praktyce jedynym sposobem na oczyszczanie zdegradowanych siedlisk przyulicznych i innych miejskich. TÅ‚umiÄ… miejski haÅ‚as – poprzez rozpraszanie i pochÅ‚anianie Å‚agodzÄ… szorstkość dźwiÄ™ków. SÄ… miejscem, w którym przebywajÄ… liczne owady ptaki i ssaki, bez drzew w mieÅ›cie by ich nie byÅ‚o. Szczególnie cenne sÄ… w tym przypadku drzewa stare, w tym dziuplaste. Drzewa ogrywajÄ… zatem ogromnÄ… rolÄ™ w ksztaÅ‚towaniu różnorodnoÅ›ci biologicznej ekosystemów miejskich."

Dlaczego nasadzenia nie równoważą strat?
Bo stare drzewa sÄ… cenne i sÄ… nam potrzebne. Stuletni buk pochÅ‚ania rocznie ok. 4800 kg CO 2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok. TakÄ… samÄ… produktywnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie siÄ™ charakteryzować 1700 drzewek 10-letnich, zajmujÄ…cych 265 razy wiÄ™kszÄ… powierzchniÄ™ niż dojrzaÅ‚y buk.

Drzewa zmniejszajÄ… zanieczyszczenie tlenkiem wÄ™gla, tlenkami azotu, ozonu i szczególnie niebezpiecznymi wielopierÅ›cieniowymi wÄ™glowodorami aromatycznymi. Za te substancje odpowiadajÄ… samochody i tzw. niska emisja, czyli palenie w piecach wÄ™glem, koksem, czy Å›mieciami. Im bliżej drogi znajdujÄ… siÄ™ drzewa, tym ich możliwoÅ›ci oczyszczajÄ…ce wiÄ™ksze – nawet do 9 razy w porównaniu do drzew oddalonych od ulic.

Rachunki ocienionej przez drzewa nieruchomoÅ›ci sÄ… o ok. 15-35% niższe, ponieważ zmniejsza siÄ™ zapotrzebowanie na energiÄ™ (drzewa zarówno ochÅ‚adzajÄ… powietrze latem, jak i zapobiegajÄ… nadmiernemu wychÅ‚adzaniu siÄ™ budynków zimÄ…).

Trwałość asfaltu dzięki cieniowi przedłuża się z 7-10 lat do 20-25. Wiąże się to ze zmniejszonym nagrzewaniem powierzchni w ciągu dnia i wychładzaniem jej w nocy (zjawisko erozji wietrznej).

Drzewa również zwiÄ™kszajÄ… bezpieczeÅ„stwo poprzez stworzenie przyjemniejszej w odbiorze przestrzeni zachÄ™cajÄ…cej do chodzenia – wiÄ™cej ludzi, to wiÄ™kszy nadzór spoÅ‚eczny.

Z tym wiąże siÄ™ kolejne pozytywne oddziaÅ‚ywanie drzew – przyczyniajÄ… siÄ™ one do wzrostu przychodu lokali usÅ‚ugowych o 20% zlokalizowanych wzdÅ‚uż zadrzewionych ulic, wÅ‚aÅ›nie dlatego, że wiÄ™cej osób przemieszcza siÄ™ takimi ulicami na piechotÄ™ i mogÄ… spontanicznie do jakiegoÅ› sklepu wejść i zrobić zakup.

Drzewa również zwiÄ™kszajÄ… wartość nieruchomoÅ›ci z nimi sÄ…siadujÄ…cych. Badania naukowe wskazujÄ… jednoznacznie, że jesteÅ›my gotowi wiÄ™cej zapÅ‚acić za mieszkanie, z którego okien widać drzewa.

WpÅ‚ywajÄ… również na psychikÄ™ i zdrowie czÅ‚owieka – obniżajÄ… agresjÄ™, stres, napiÄ™cie i ciÅ›nienie krwi, również u prowadzÄ…cych pojazdy mechaniczne, redukujÄ…c tzw. „road rage”, czyli stan wÅ›ciekÅ‚oÅ›ci drogowej w czasie prowadzenia auta.

UspokajajÄ…ce dziaÅ‚anie drzew odnosi siÄ™ również do osób dotkniÄ™tych ADHD. U dzieci i mÅ‚odzieży drzewa zaÅ› wpÅ‚ywajÄ… na twórczy sposób myÅ›lenia i zdolność koncentracji.

oprac. wg Marta Bejnar-Bejnarowicz, Alina Czyżewska, Paweł Kurtyka, Grzegorz Witkowski



8 grudnia 2016 21:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imiÄ™:
 
Komentarze:


MBB jak zwykle ma durnowate rozwiÄ…zania.

Drzewa można ocalić prawie wszystkie
przesuwając całą drogę o 2 metry w prawo w stronę torów bo tylko po jednych będzie jeździł trawmaj ALE nie będę już komentował co.

>>W odniesieniu do oczekiwanego wzrostu ruchu podobnego jak na ul. Wyszyńskiego Ludzie dla Miasta uważają, że tam ruch wzrósł nie dlatego, że odbudowano drogę (tak to trzeba nazwać), tylko dlatego, że miasto nie jest atrakcyjne do zamieszkania i ludzie przenoszą się do Kłodawy i Chwalęcic. I ci ludzie generują dodatkowy ruch.

Nie, to raczej z powodu fatalnej K. Wielkiego wszyscy jeżdżą Wyszyńskiego i potrzebne rondo a przynajmniej usunięcie metalowych barierek ograniczających widoczność i CPN na mieszka 1 żeby nie jeździć do Wyszyńskiego.


Te idiotyczne argumenty za zostawieniem drzew sobie darujcie bo czytać tego się nie da.

Drzewa są potrzebne tylko jako ochrona środowiska i atrakcyjność geograficzna oraz atrakcyjność otoczenia i szlaku spacerowo-rowerowego.

MBB ma bardzo słabą kondycję psycho-fizyczną i Witkowski powinien przejąć dowodzenia w LDM-ie bo 2 babki o małym rozumku kierują ruchem przez co Gorzów+ urósł w dominującą siłę a one pociągnęły stowarzyszenie w stronę genderu.
Anonim_3974, 09.12.2016, 00:10, 31.0.122.113 ##

Anonim_3974 czyli Roman Nowak czyli g. Straciłeś życiową szansę. Trzeba było skończyć jakąś szkołę i pójść na studia. Potem zdobyć uprawnienia zawodowe i już rozumiał byś o czym piszą. Prawda że proste. A tak te brednie musisz wypisywać. Chłopie lecz się, bo wykształcenia już nie zdobędziesz.
Anonim_6145, 09.12.2016, 06:45, 89.228.144.123 ##

Jakiś oszołom, który wszędzie wypisuje te same "durnowate" argumenty. Faktycznie brak mu wiedzy i rozumku, za to ma rozbujany system nerwowy. A to kwalifikuje do specjalisty
Anonim_5317, 09.12.2016, 07:49, 89.228.148.90 ##

Gorzów to miasto barbarzyńców! Świadczy o tym zamiar wycięcia drzew które stanowią dobro publiczne. Myślę ze decyzje podejmował jakiś urzędnik bez wyobraźni! A - być może - wiążą się z tym jakieś profity? Sprawy by nie było gdyby ktoś odpowiadał materialnie za takie decyzje!
Anonim_6519, 09.12.2016, 11:09, 77.253.251.250 ##

6145 mam wykształcenie wyższe pełne skończyłem 4 typy szkół w tym zawodowe i techniczne a ldm to po prostu jakaś masakra umysłowa
Anonim_7696, 09.12.2016, 11:44, 5.172.238.5 ##

6145 mam wykształcenie wyższe pełne skończyłem 4 typy szkół w tym zawodowe i techniczne a ldm to po prostu jakaś masakra umysłowa
Anonim_7696, 09.12.2016, 11:44, 5.172.238.5 ##

Niemożliwe.
Anonim_6145, 09.12.2016, 12:05, 89.228.144.123 ##

3974 daj linka do zeskanowanego dyplomu to wybijesz mu argumenty.
Anonim_9156, 09.12.2016, 12:11, 188.146.28.26 ##

http://bip.wrota.lubuskie.pl/umgorzow/system/obj/10459_Informacja_z_realizacji_strategii_rozwoju_sportu_i_turystyki_do_2026r..pdf

spójrzcie jaka Ewa Hornik ma priorytety w sporcie
dyrektor sportu i kultury.
przecież to jest jakaś paranoja
żeby kobieta nadzorowała sport która w ogóle się na nim nie zna.
Anonim_3974, 09.12.2016, 13:58, 5.172.236.119 ##

Wydział Gospodarki Komunalnej odpowiada za utrzymanie zieleni w mieście, i to on i jego szefowa powinni ponieść konsekwencje za brak czujności. Już kiedyś wycięto drzewa na ul.Chrobrego a potem osę odpowiedzialna za to spotkała surowa kara. Teraz za grzech zaniechania też tak powinno być.
Anonim_6845, 09.12.2016, 17:41, 176.221.121.95 ##

Na kpinę zakrawa fakt że w międzyczasie rozstrzygnięto (?) konkurs projektów utrzymania zieleni w mieście!!
Anonim_9947, 09.12.2016, 19:29, 87.205.29.31 ##

Żeby te drzewka nie przysłoniły uchwalenia budżetu z 50mln zadluzenia na konsumpcje w 2017 m.in. winde w bloku cichonskiego za 150tys na kredyt
Anonim_7696, 11.12.2016, 08:29, 5.172.235.98 ##

Po zmianie prezydenta liczyłem na zmianę dyrektora wydziału Inwestycji aroganckiego szkodnika zieleni miejskiej. Walczyłem o drzewa na mojej ulicy przy budowie chodnika zaprojektowanego przez szkodnika naszej zieleni Romankiewicza i przegrałem , bo jak zwykły obywatel może podważać jedyną słuszną decyzję. Wykonawca inwestycji apelował do mieszkańców o walkę o pozostawienie drzew jarzębinowych , że wcale nie kolidują z realizacją inwestycji. Prosiłem o interwencję urzędnika Wydz. ochrony środowiska , który mi obiecał ,że jeżeli wygram batalię o drzewa to on prywatnie za każde drzewo postawi mi butelkę koniaku. On wiedział , że nie mam szans.
Anonim_6693, 12.12.2016, 21:23, 89.228.145.115 ##

Bo stare drzewa są cenne i są nam potrzebne. Stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO 2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok. Taką samą produktywnością będzie się charakteryzować 1700 drzewek 10-letnich, zajmujących 265 razy większą powierzchnię niż dojrzały buk.

A dlaczego nie napisano, że stare drzewa pobierają więcej tlenu niż go produkują ?
Pisanie na siłę, szukanie na siłę, tworzenie na siłę. Faktycznie czuć, że walka wyborcza się szykuje. Nie ładnie...
Zniesmaczona, 14.12.2016, 16:06, 94.254.253.103 ##

ja
Anonim_6596, 15.12.2016, 10:49, 159.205.79.76 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Oni tu zostajÄ…
„ZostajÄ™!” to hasÅ‚o nowej kampanii promujÄ…cej Gorzów, która ma zwrócić uwagÄ™ na zalety naszego miasta, dziÄ™ki którym jest ono doskonaÅ‚ym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ 27 kwietnia. WyjÅ›cie pielgrzymki na trasÄ™ z Paradyża do Rokitna nastÄ…pi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
NieczÄ™sto zdarza siÄ™, aby tradycyjnie Å›piewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeÅ„ na lat „dwieÅ›cie”. Tak wÅ‚aÅ›nie ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doÅ›wiadczenia wiem, że najważniejsze sÄ… relacje bezpoÅ›rednie. Ustalenia, które zapadajÄ… wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Rzeczoznawcy-PZM" S.A.

ul. Borowskiego 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 77 77
branża: Rzeczoznawcy <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa "Śródmieście"

ul. Sikorskiego 129, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 31 35
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Trans-Stal" Magdalena Oszmyła

ul. Zielona 33 /34, Gorzów Wlkp.
tel. 693 855 893
branża: Surowce wtórne, zÅ‚om <czytaj dalej>

Kraina olejem płynąca
O Ponidziu mawiajÄ…, że to kraina winem i miodem pÅ‚ynÄ…ca. ... <czytaj dalej>
Nauczyciele są ważni
Kiedy chodziÅ‚am do szkoÅ‚y, nie byÅ‚o w tym nic nadzwyczajnego, ... <czytaj dalej>
Milion na FilharmoniÄ™ GorzowskÄ…
Sejmik samorzÄ…dowy podjÄ…Å‚ uchwaÅ‚Ä™ w sprawie wsparcia dziaÅ‚aÅ„ Filharmonii Gorzowskiej. W ... <czytaj dalej>
Poznajcie radnych wojewódzkich
Z dniem 30 kwietnia wygasa VI kadencja Sejmiku samorzÄ…dowego. Od ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecieÅ„ 2024 »
P W Åš C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosiÅ‚ w niedzielÄ™ kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkaÅ„ców na spacer ulicami Å›ródmieÅ›cia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa PaÅ„stwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszajÄ… uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale PamiÄ™ci „Dumni z PowstaÅ„ców” to ogólnopolski konkurs dla szkóÅ‚ <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8183.jpg
admin ego:
O dobrym nauczycielu
To już trzeci program z cyklu „Przerwa na rozmowÄ™”. TVP 3 ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej
Niedziela, jak wiadomo, jest w sanatorium dniem bezzabiegowym, a że ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymaÅ‚a policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziaÅ‚ać wiÄ™cej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2113:
PiÄ™kna muzyka byÅ‚a w spektaklu. Cudownie zaÅ›piewana piosenka finaÅ‚owa. <czytaj dalej>
Anonim_2289:
108tys
I durna dajÄ…ca efekt odwrotny kampania <czytaj dalej>
Anonim_4577:
Dobrze! Bo wiele dobrych koncertów w tym sezonie.
Również w Sali Kameralnej. Także autorskie, naszych filharmoników. Wczoraj np. wystÄ™p dwà <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest tak bo zdurnieliÅ›my..... <czytaj dalej>
Anonim_9837:
Tę kwestię reguluje kościół katolicki
Nauczy się by wybierać dobro.

Ale feministkom temat jest obcy i stÄ…d lewica czyli opieku <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej