niedziela 19 maja 2024     Mikołaj, Piotr, Urban
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Ocal drzewa, wyślij petycję
eGorzowska - 11633_L7Ye2rD9G0llyHyQwFg.jpgSprawa planowanej wycinki drzew ma ciąg dalszy. W sobotę 28 maja grupa gorzowian spotkała się przed Sądem Administracyjnym, by przedstawić swoje zamierzenia. Jednym z nich jest petycja do Prezydenta Gorzowa.

Inicjator akcji Paweł Iwanowski napisał:
Ze ścieżki wzdłuż Kłodawki może zniknąć kilkadziesiąt drzew! (pisaliśmy o tym tu: https://www.egorzowska.pl/pokaz,interwencja,11626,zamiast_stawiac_kurtyny_wodne,_postawmy_na_zielen,)

CHCĄ TOBIE BEZPOWROTNIE ZABRAĆ:
  • urokliwe miejsce gdzie pospacerujesz z dzieckiem, żoną, dziadkiem, dziewczyną,
  • miejsce do biegania, wyjścia z psem czy złapania oddechu w upalne dni,
  • ławeczkę w cieniu, z której popilnujesz dziecka bawiącego się na placu zabaw lub posłuchasz śpiewu ptaków,
  • drzewa, które oczyszczają powietrze i dają Tobie tlen,
  • drzewa, które dają schronienie ptakom, akumulują wodę.

Nie bądź obojętny, podpisz petycję, ocal drzewa. Oto treść petycji:

„Do Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Pana Jacka Wójcickiego

Zwracamy się z gorącą prośbą o interwencję i podjęcie rozmów z instytucjami, które brały udział w procedurze wyrażenia zgody na wycinkę drzew wzdłuż brzegów Kłodawki na odcinku od ulicy Borowskiego do ulicy Roosevelta w Gorzowie Wielkopolskim:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim,
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim,
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze Delegatura w Gorzowie Wlkp.

Prosimy Prezydenta Miasta o pomoc nam, mieszkańcom w przekonaniu w/w instytucji do:
  • ponownego rozpoznania sprawy,
  • ponownej oceny stanu drzew,
  • ponownej weryfikacji, które drzewa nadają się faktycznie do wycięcia, a które można i trzeba uratować.
Kilkudziesięcioletnie dorodne drzewa są nieocenionym elementem krajobrazu naszego miasta. Kilka sztuk rzeczywiście wymaga wycinki, niemniej większość z ponumerowanych drzew jest żywa, posiada listowie, kwitnie oraz wygląda na solidnie posadowione w gruncie. Drzewa te od dziesiątek lat opierają się wiatrom.

Stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok. Tyle samo, co 1700 drzewek 10-letnich, zajmujących 265 razy większą powierzchnię.

Drzewa neutralizują zanieczyszczenia powietrza – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%.

Drzewa obniżają temperaturę powietrza od 3 do 8 st. C przez proces odparowywania wody. W ciągu doby oddają 200 - 400 litrów wody, dlatego temperatura powietrza wśród drzew jest odczuwalnie niższa.

Cień drzew wydłuża trwałość ścieżek asfaltowych z 7-10 do 20-25 lat.

Drzewa pochłaniają wodę przez liście i korzenie. Około 30% opadów nigdy nie spada na ziemię, bo zatrzymywane są na liściach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbują korzenie. Drzewa mają niebagatelne znaczenie w ochronie przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy.

Drzewa zwiększają bezpieczeństwo poprzez stworzenie przyjemniejszej w odbiorze przestrzeni zachęcającej do chodzenia – więcej ludzi, to większy nadzór społeczny.

Drzewa są schronieniem dla licznego ptactwa, które jak wiemy znika z miast.

Apelujemy o monit w celu zapobieżenia wycince drzew, niezwłocznej ponownej oceny kondycji fitosanitarnej drzew, a ze względu na wyjątkową wartość środowiskową i krajobrazową, podjęcia działań ratunkowych (np. podpory, usunięcie wyłącznie posuszu, uformowanie koron w sposób przywracający statykę) oraz opracowanie planu nasadzeń zastępczych w tej okolicy w miejsce drzew, których usunięcie będzie konieczne.”

Petycję można podpisać tu: https://www.petycjeonline.com/stop_wycince_drzew_wzdu_rzeki_kodawki?fbclid=IwAR0_dMgR7KqWS2DORA7SjZq38_-vWy7MW9OkWtIjTwgYf4_ZwymlzIJG1OI

Pojawiła się też propozycja, by wysłać wniosek do Wód Polskich. Każdy może zrobić to samodzielnie:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Zarząd Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Walczaka 25A, 66-400 Gorzów Wielkopolski
zz-gorzowwielkopolski@wody.gov.pl

"Zwracamy się do Państwa z wnioskiem o wstrzymanie planowanej wycinki drzew wzdłuż brzegów rzeki Kłodawki na odcinku od ulicy Borowskiego do ulicy Roosevelta oraz o ponowne rozpoznanie sprawy, ponowną ocenę drzewostanu i zweryfikowanie, które drzewa nadają się faktycznie do wycięcia, a które można i trzeba uratować.

Teren planowanej wycinki położony jest wzdłuż urokliwej rzeki Kłodawki oraz ścieżki rekreacyjnej biegnącej wzdłuż jej brzegów. Zieleń, a przede wszystkim kilkudziesięcioletnie dorodne drzewa są nieocenionym jej elementem oraz ozdobą naszego miasta. Teraz kilkadziesiąt drzew zostało wskazanych do wycinki.

Argumentem jest podobno ich zły stan oraz zagrożenie dla mienia mieszkańców.
W naszej ocenie decyzja o wycince jest pochopna, a ocena stanu drzew niewłaściwa. Kilka sztuk rzeczywiście wymaga wycinki, niemniej większość z ponumerowanych drzew jest żywa, posiada listowie, kwitnie oraz wygląda na solidnie posadowione w gruncie. Drzewa te od dziesiątek lat opierają się wiatrom.

Drzewa tworzą niepowtarzalny klimat, oczyszczają powietrze, dają cień i ochłodę w upalne dni wszystkim którzy korzystają ze ścieżki, są schronieniem dla licznego ptactwa, które jak wiemy znika z miast, akumulują wilgoć zapobiegając nadmiernemu wysychaniu gleby, wiążą glebę zapobiegając jej erozji.

Drzewa są jedynym skutecznym elementem krajobrazu podnoszącym jakość powietrza, chroniącym zdrowie ludzi i krajobraz miasta. W dobie tak poważnego kryzysu klimatycznego drzewa to najlepsze, co możemy zostawić przyszłym pokoleniom. Nie wolno nam lekką ręką posłać pod topór kilkudziesięciu drzew, które rosły tu od dziesięcioleci. Musimy ratować tyle ile się da, zwłaszcza, że w okolicy planowanej wycinki ostatnio wycięto już kilkanaście dużych drzew (na działce obok sądu przy ulicy Dąbrowskiego), a w ich miejsce nie planuje się nowych nasadzeń uzupełniających te ubytki. Miną dziesiątki lat zanim ewentualne nowe nasadzenia osiągną produktywność tych wyciętych. Wycięcie takiej liczby drzew odbije się również na wizerunku miasta oraz atrakcyjności samej ścieżki.

Żądamy natychmiastowego odstąpienia od wycinki drzew, niezwłocznej ponownej oceny kondycji fitosanitarnej drzew, a ze względu na wyjątkową wartość środowiskową i krajobrazową, podjęcia działań ratunkowych (np. podpory, usunięcie wyłącznie posuszu, uformowanie koron w sposób przywracający statykę) oraz opracowanie planu nasadzeń zastępczych w tej okolicy w miejsce drzew, których usunięcie będzie konieczne."

Dodatkowe informacje do wykorzystania:


• Stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO 2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok. Tyle samo, co 1700 drzewek 10-letnich, zajmujących 265 razy większą powierzchnię.
• Drzewa neutralizują zanieczyszczenia powietrza – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%.
• Drzewa obniżają temperaturę powietrza od 3 do 8 st. C przez proces odparowywania wody. W ciągu doby oddają 200 - 400 litrów wody, dlatego temperatura powietrza wśród drzew jest odczuwalnie niższa.
• Cień drzew wydłuża trwałość ścieżek asfaltowych z 7-10 do 20-25 lat.
• Drzewa pochłaniają wodę przez liście i korzenie. Około 30% opadów nigdy nie spada na ziemię, bo zatrzymywane są na liściach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbują korzenie.
• Drzewa mają niebagatelne znaczenie w ochronie przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy.
• Drzewa zwiększają bezpieczeństwo poprzez stworzenie przyjemniejszej w odbiorze przestrzeni zachęcającej do chodzenia – więcej ludzi, to większy nadzór społeczny.
• Drzewa są schronieniem dla licznego ptactwa, które jak wiemy znika z miast.

Oprac. redakcja


30 maja 2022 07:35, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Sprzedaż Odzieży Jankowska Aneta

ul. Bolesława Chrobrego 13, Gorzów Wlkp.
tel. 788 048 694
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Zmiany w zasadach ortografii
Komunikat Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 10 ... <czytaj dalej>
Rekordowy Babimost
Port lotniczy Zielona Góra-Babimost z rekordem w Europie. Port Lotniczy Zielona ... <czytaj dalej>
Majowe miejskie granie
W majowej atmosferze mieszkańcy gorzowskich osiedli będą mogli posłuchać muzyki ... <czytaj dalej>
Energia z ceną dynamiczną
Od 24 sierpnia 2024 r. będzie możliwe zawarcie umowy z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2022 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
admin ego:
Po II Lubelskim Forum Muzyki Improwizowanej
Czas żegnać się z Lublinem. II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej ... <czytaj dalej>
admin ego:
Sobkowski zamek
Dawna fortalicja w Sobkowie leży nad samą Nidą i dlatego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Staryh:
Znowu " sami swoi". A wogóle czym oni się zajmują??? <czytaj dalej>
Staryh:
Tak miasto twój wójt sp...ł, że faktycznie rowerem lepiej jeździć, ale powstaje kolejne pole do....nadużyć/?/ Na początek, obowiązkowe kaski <czytaj dalej>
Anonim_9923:
To proponuję jeszcze do każdego roweru, silnik odrzutowy, zestaw Wi-Fi, talerz satelitarny i co tam jeszcze w koszta można wrzucic :-) <czytaj dalej>
Staryh:
Ale pitolenie. Ani słowa o kolejce do "znachora" o bólu w krzyżu, o polityce i innych przyjemnościach wątpliwych u będących starymi l <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Starość

Widziałem ją wczoraj

Stała u drzwi werandy

Lewa ręką trzymała laskę
prawą chciała nacisnąć <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej