sobota 9 grudnia 2023     Aneta, Leokadia, Wiesław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Życie bez okularów jest możliwe
eGorzowska - 12422_ZjJMt0SZwDUO46hNYnsQ.jpgOkulary są podstawową metodą korekcji wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Stosowane są również w początkowym rozwoju zaćmy oraz u osób z presbiopią. Obecnie wszystkie te zaburzenia widzenia mogą być leczone z użyciem nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych, które minimalizują lub nawet całkowicie eliminują konieczność noszenia okularów.

Rezygnacja z okularów dla wielu osób stanowi ogromną wygodę. O tym, jakie trudności wiążą się z noszeniem okularów, można wnioskować z indyjskiego badania, które opublikowano w 2016 r. na łamach pisma “IOSR Journal of Dental and Medical Sciences” . Przeprowadzono je w grupie młodych mieszkańców miast. Aż 72 proc. badanych wskazało, że problemem w przypadku noszenia okularów jest parowanie szkieł podczas picia gorącego napoju, wychodzenia z klimatyzowanego auta lub pokoju, blisko 68 proc. wymieniło zadrapania na szkłach, 66 proc. – rozmazanie obrazu podczas deszczu, 64,5 proc. potrzebę delikatnego obchodzenia się z okularami, blisko 63 proc. stwierdziło, że przez okulary ma problem z oglądaniem filmów 3D, 61 proc. zwróciło uwagę na koszty oprawek i szkieł, a 56 proc. na trudności w noszeniu okularów słonecznych. Wśród innych problemów wymieniano też m.in.: trudność w braniu udziału w zawodach sportowych czy rozrywkach oraz wpływ na postrzeganie czyjejś osobowości.

ZAĆMA – GDY SOCZEWKA OKA ZMĘTNIEJE

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za główny powód upośledzenia wzroku oraz ślepoty na świecie podaje zaćmę oraz nieskorygowane wady refrakcji. Szacuje się, że sama zaćma odpowiada za ok. 50 proc. przypadków upośledzenia widzenia.

Zaćma jest stanem, w którym soczewka oka staje się nieprzezierna, a jej zmętnienie prowadzi do obniżenia ostrości wzroku . Wśród głównych objawów zaćmy wymienia się:
• widzenie za mgłą w początkowym okresie choroby, mogące prowadzić do postępującego obniżenia ostrości wzroku,
• zmianę w postrzeganiu kolorów,
• gorsze widzenie w ciemności,
• postrzeganie efektów takich jak halo wokół źródeł światła .

Do rozwoju zaćmy może przyczyniać się wiele czynników, w tym:
• wiek (najczęściej występuje u osób po 60. roku życia),
• choroby ogólne,
• zażywanie niektórych leków (jak steroidy),
• predyspozycje genetyczne,
• dieta,
• czynniki środowiskowe, jak promieniowanie UV i promieniowanie rentgenowskie,
• palenie papierosów .

WHO podaje, że zaburzenia widzenia, w tym zaćma, rodzą ogromne koszty dla budżetów państw, związane m.in. z utratą produktywności czy samodzielności. Globalnie koszty te są szacowane na 411 mld dolarów . Poza tym zaćma w zaawansowanym stadium często wyklucza z życia społecznego i towarzyskiego, ogranicza samodzielność i zwiększa ryzyko wypadków i urazów.

LECZENIE ZAĆMY – NOWE MOŻLIWOŚCI
Konieczność leczenia zaćmy pojawia się wówczas, gdy okulary przepisane przez okulistę lub optometrystę nie są w stanie poprawić ostrości widzenia, a zaćma istotnie pogarsza jakość życia. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest wówczas zabieg chirurgiczny, podczas którego zmętniała soczewka pacjenta jest wymieniana na przejrzystą sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Sztuczna soczewka jest umiejscawiana dokładnie tam, gdzie była własna soczewka i staje się stałą częścią oka.

Operacja leczenia zaćmy jest bezbolesna i bezpieczna, między innymi dzięki wprowadzeniu systemów, które zwiększają precyzję i bezpieczeństwo zabiegu. Ryzyko powikłań jest niskie. Sam zabieg jest przeprowadzany w czasie do 30 minut, w znieczuleniu miejscowym (krople do oczu), w trybie chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że jeśli nie wystąpią powikłania, pacjent może jeszcze tego samego dnia opuścić szpital.

Operacje leczenia zaćmy są finansowane przez NFZ. Jednak obejmują wyłącznie soczewki jednoogniskowe – do bliży lub dali. Osoby z zaćmą i astygmatyzmem rogówkowym równym lub wyższym niż dwie dioptrie są uprawnione do soczewek jednoogniskowych torycznych.
Tymczasem obecnie możliwe jest (choć to opcja pełnopłatna dla pacjentów) wszczepienie nowoczesnych soczewek, które nie tylko usuwają zaćmę, ale również niwelują wady refrakcji oraz presbiopię: są to soczewki trójogniskowe oraz soczewki niedyfrakcyjne o poszerzonej głębi ostrości.

Soczewki trójogniskowe są skonstruowane w taki sposób, że posiadają trzy punkty skupienia światła, dzięki czemu pozwalają na dobre widzenie zarówno bliży oraz dali, jak i na odległości pośrednie. Największą zaletą soczewek tego typu jest to, że dzięki nim po operacji usunięcia zaćmy można całkowicie uniezależnić się od okularów do czytania, pracy z komputerem czy jazdy samochodem. Okulary mogą być potrzebne jedynie do odczytania np. bardzo drobnego druku.

Innym nowoczesnym rozwiązaniem są soczewki niedyfrakcyjne o poszerzonej głębi ostrości. Swoją budową przypominają one soczewki jednoogniskowe, ponieważ mają tylko jeden punkt skupienia światła. Mimo to ich konstrukcja także umożliwia ostre, wyraźne widzenie dali i na odległości pośrednie, a także funkcjonalne widzenie bliży. Takie soczewki minimalizują potrzebę korzystania z okularów, ograniczając ją do sytuacji, w których konieczne jest przeczytanie bardzo drobnego druku lub czytanie w warunkach słabego oświetlenia. Dodatkową zaletą soczewek tego typu jest to, że wiąże się z nimi bardzo małe ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów fotooptycznych, takich jak olśnienia czy aureole wokół źródeł światła.

Soczewki wewnątrzgałkowe mogą też korygować astygmatyzm, czyli wadę wzroku wynikającą najczęściej z asymetrii w budowie rogówki. Są to tzw. soczewki toryczne, które występują w różnych wersjach: jedno lub wieloogniskowej, trójogniskowej oraz o wydłużonej ogniskowej (EDOF) . Astygmatyzm, który znacząco wpływa na jakość widzenia (powyżej 0,75 D) występuje u około 40% osób z wadą wzroku.

Ważne jest, by soczewki były wykonane z hydrofobowego materiału, posiadały filtr UV, który pochłania szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, oraz filtr światła niebieskiego chroniący siatkówkę oka . Fakt, że soczewka jest hydrofobowa, wpływa na jej stabilność po wszczepieniu i minimalizuje ryzyko powstania tzw. zaćmy wtórnej, czyli zmętnienia torebki tylnej oka, które trzeba usuwać za pomocą zabiegu laserowego . Soczewka powinna też być asferyczna, ponieważ to gwarantuje bardzo dobrą jakość widzenia po operacji.

GLOBALNY PROBLEM
Upośledzenie widzenia stanowi problem miliardów osób na świecie. Z pracy opublikowanej w grudniu 2020 r. na łamach czasopisma „The Lancet Global Health” wynika, że w 2020 r.:
• na świecie żyło aż 43,3 mln osób niewidomych,
• 295 mln osób miało umiarkowane lub poważne upośledzenie widzenia,
• 258 mln miało łagodną wadę wzroku,
• aż 510 mln miało problemy z widzeniem z powodu nieskorygowanej presbiopii,
tj. starczowzroczności (ogólna liczba osób z tym problemem jest znacznie większa).

Prognozy wskazują, że liczby te znacznie wzrosną do roku 2050, kiedy na świecie będzie żyć 61 mln osób niewidomych, 474 mln osób z umiarkowanym lub poważnym upośledzeniem widzenia, 360 mln z łagodnym upośledzeniem widzenia, a 866 mln będzie mieć nieskorygowaną presbiopię.

Wprawdzie w ostatnich trzech dekadach liczba niewidomych osób w średnim wieku i starszych spadła o 28,5 proc., ale ze względu na starzenie się populacji światowej przybywać będzie ludzi niewidzących z powodu zaćmy, nieskorygowanej presbiopii, zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem oraz jaskry.

Dlatego tak ważny jest ciągły rozwój nowych metod diagnostyki i leczenia chorób oczu oraz korekcji wad wzroku. Postęp dotyczy zwłaszcza leczenia zaćmy, gdzie możliwa staje się wręcz całkowita rezygnacja z okularów korygujących istniejącą wcześniej wadę wzroku, na rzecz nowoczesnych soczewek, np. soczewek trójogniskowych oraz soczewek niedyfrakcyjnych o poszerzonej głębi ostrości. W przypadku wad refrakcyjnych (krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm) oraz presbiopii u osób bez zaćmy możliwe jest wykonanie refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE).


Materiał prasowy przygotowany przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia w związku z rozwojem współczesnych technologii okulistycznych. Marzec 2023.
foto pixabay


22 marca 2023 07:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Przy takim "mądrym" artykule powinno się podać ceny dodatków. Ja idę na zabieg i szkoda, że zabrakło rzetelności, woli, odwagi na ile nas skroją doktorzy.
Anonim_6648, 23.03.2023, 19:56, 83.20.91.96 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy

ul. Młyńska 3 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 40 64
branża: Stowarzyszenia, kluby, związki <czytaj dalej>
"Marko" S.C. Zakład Plandekarsko-Odzieżowy

ul. Kostrzyńska 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 40 69
branża: Odzież - robocza <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0497.jpg
admin ego:
Huelva z Wybrzeża Światła
Huelva leży na Wybrzeżu Światła (Costa de la Luz), słynącym ... <czytaj dalej>
admin ego:
Klasztor Tentudia
Monasteiro de Tentudia, czyli klasztor Tentudia rozsiadł się na wzgórzu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej