poniedziałek 6 grudnia 2021     Mikołaj, Emilian, Leontyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Problemy ze snem
eGorzowska - 11143_hnFNpGkQ6rRnytlYvcFw.jpg

Bezsenność stała się jedną ze współczesnych plag. To kolejna choroba cywilizacyjna, którą określa się już jako epidemię.

W ciągu ostatnich 100 lat czas poświęcony na sen skrócił się o prawie dwie godziny. Nie inaczej jest w naszym kraju. Polacy są jednym z najbardziej dotkniętych bezsennością europejskich społeczeństw.

Prawie połowa rodaków cierpi na różne zaburzenia snu, choć jeszcze pod koniec ubiegłego wieku było to niespełna 30 proc. Aktualnie bezsenność stanowi trzecią najczęstszą przyczynę dolegliwości spośród schorzeń dotyczących układu nerwowego – po bólach głowy i zaburzeniach lękowych – z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarzy.

– Jakość nocnego wypoczynku znacznie ucierpiała wskutek pandemii, która nasiliła zaburzenia okołodobowego rytmu snu i czuwania – mówił podczas jubileuszowej, XX Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie” prof. Adam Wichniak z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii. – Jako jedni
z pierwszych zwrócili na to uwagę naukowcy z Chin. Jak pokazały ich badania, podczas pandemii koronawirusa ok. 70 proc. Chińczyków skarżyło się na pogorszenie jakości snu.

Inne badania pokazują, że na problemy ze snem uskarża się teraz 74 proc. Francuzów, przy czym 50 proc. z nich obserwuje u siebie znaczne nasilenie zaburzeń snu. W Polsce prowadzimy podobne badania – poinformował prof. Wichniak. – Spośród obserwowanych negatywnych zjawisk szczególnie niepokojąco narastają zaburzenia snu u młodzieży. Kiedyś były to sporadyczne przypadki, dziś problem staje się powszechny. Zmiana stylu życia związana z pandemią COVID-19 sprawiła, że kłopoty ze snem wśród osób poniżej 35 lat życia są teraz częstsze, aniżeli w starszych grupach pacjentów. Nie zmieniło się natomiast to, że kobiety cierpią na bezsenność częściej niż mężczyźni.

Zapotrzebowanie na sen nie jest jednakowe dla każdego. Nie zmienia to faktu, że statystycznie w łóżku spędzamy coraz mniej czasu, a zbyt krótki lub zaburzony sen nie daje potrzebnego organizmowi odpoczynku. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sen jest jedną z podstawowych potrzeb naszego organizmu. Zaniedbując ją, narażamy organizm na liczne negatywne konsekwencje zdrowotne.
– Jedną z przyczyn zaburzeń snu jest rozregulowanie naszego rytmu okołodobowego. Prawidłowy rytm zapewnia właściwy przebieg procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Za tę cykliczność odpowiada nasz zegar biologiczny, zlokalizowany w przedniej części podwzgórza, w jądrach nadskrzyżowaniowych – wyjaśnił ekspert.

Zegar biologiczny dyktuje, kiedy powinniśmy być aktywni, a kiedy należy kłaść się spać.
W ten sposób wyznacza pory i związane z nimi tryby funkcjonowania naszego organizmu. Takie zróżnicowanie jest niezbędne, by organizm mógł sprawnie przeprowadzać wszystkie potrzebne procesy. Dlatego też zaburzenia rytmu okołodobowego, zwłaszcza długotrwałe, prowadzą do różnorakich zmian chorobowych.

Najważniejszym czynnikiem oddziałującym na rytm okołodobowy i swoistym dyrygentem jest światło – jego udział w tym zakresie wynosi ok. 70 proc. Docierając do siatkówki oka, światło wywołuje szereg reakcji różniących się w zależności od jego rodzaju, a także pory dnia. Najsilniej wpływa na rytm okołodobowy światło niebieskie, emitowane przez monitory telewizorów, komputerów i inne urządzenia elektroniczne. Działanie fal świetlnych jest ściśle związane z melatoniną, nazywaną hormonem ciemności. Melatonina jest bowiem wydzielana wtedy, gdy jest ciemno, czyli w godzinach nocnych (od około godziny 21.00 do 7:00 rano).

Melatonina to neurohormon produkowany głównie w szyszynce. Kiedy nasi przodkowie kończyli aktywność wraz z nastaniem zmroku, a wstawali o świcie, produkcja melatoniny w ich organizmach była dostrojona do trybu życia, co gwarantowało zdrowy sen. Współcześnie jednak często pracujemy w „nienaturalnych” dla zegara biologicznego godzinach nocnych, korzystając przy tym z urządzeń emitujących światło niebieskie.

W efekcie wydzielanie melatoniny zostaje zakłócone, co prowadzi do problemów
z zasypianiem, zaburzeń jakości snu, a nawet do bezsenności. Ponadto, produkcja melatoniny spada wraz z wiekiem, dlatego wspomniane problemy dotyczą zwłaszcza osób po 55. roku życia.
– Wiele osób doświadczających problemów ze snem wybiera najprostsze, ale zarazem bardzo ryzykowne rozwiązanie – sięgają po tabletkę na sen. Z badań wykonanych we Francji wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powodu bezsenności tabletki przyjmowało ok. 16 proc. Francuzów, czyli około 2 razy więcej niż przed rozpoczęciem się pandemii. Nie tędy droga – zwraca uwagę prof. Wichniak. – Łatwo przyjmować tabletki nasenne, ale zdecydowanie trudniej się od nich potem odzwyczaić. Zwłaszcza tym, którzy wolniej metabolizują leki, czyli w szczególności osoby starsze. Przy przedłużających się zaburzeniach snu należy udać się do lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad, aby ustalić przyczyny tych zaburzeń. Konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem określonej specjalności – jeśli pojawi się podejrzenie, że przyczyną problemów może być jakaś konkretna choroba.

Oznacza to, że leczenie zaburzeń snu powinno być dostosowane indywidualnie do pacjenta. Jest to tzw. leczenie spersonalizowane, uwzględniające wiele czynników, takich jak m. in. wiek chorego, styl życia, dietę, aktywność fizyczną. W terapii każdorazowo zalecane jest natomiast prowadzenie chronobiologicznego dziennika snu, a w przypadku stwierdzenia zaburzeń rytmu okołodobowego snu ogromnym wsparciem jest melatonina.

Praca wieczorem i nocą przy sztucznym oświetleniu, niska ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia, brak aktywności fizycznej, praca zmianowa, stres – wszystko to sprawia, że zaburzenia rytmu snu i czuwania należą dziś do najczęstszych problemów zdrowotnych. Jak jednak podkreśla prof. Wichniak, można i należy im przeciwdziałać!

Materiał prasowy przygotowany przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia w związku
z prelekcją prof. dr hab. n. med. Adama Wichniaka w trakcie XX Ogólnopolskiej Konferencji “Polka w Europie”, zorganizowanej pod hasłem Nie tylko COVID-19! Medycyna w dobie pandemii koronawirusa. Wypowiedzi autoryzowane. Październik 2021.

foto pixabay


19 października 2021 21:18, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Gorzów blisko świąt
Inni mają bożonarodzeniowe targi, jarmarki i Betlejem, a my od lat mamy „Gorzów blisko świąt”. To kampania, dzięki której grudzień ... <czytaj dalej>
Tamtędy nie przejdziesz
Wykonawca przebudowy stadionu lekkoatletycznego w Gorzowie, ze względów bezpieczeństwa, zamknął ścieżkę dla pieszych, biegnącą między stadionami. Obecnie na tym terenie są ... <czytaj dalej>
Kolejna wycinka. To oburzające
Publikujemy interpelację radnej klubu Kocham Gorzów Marty Bejnar-Bejnarowicz skierowaną do Prezydenta Gorzowa. Panie Prezydencie, piszę w związku z planem wycinki naturalnego parku ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gardenia" Anna Pławska

ul. Młyńska 4, Gorzów Wlkp.
tel. 516 095 288
branża: Pośrednictwo pracy <czytaj dalej>
"AFP Geodezja" Piotr Foltyński

ul. Okulickiego 52 /5, Gorzów Wlkp.
tel. 665 720 610
branża: Geodezja - usługi, sprzęt <czytaj dalej>

Walka z układem
Ta historia wstrząsnęła Polską. Obejrzyj film "Lokatorka". Szczegóły repertuaru na nowy ... <czytaj dalej>
Podróże w czasach pandemii (4)
Hindusi, muzułmanie, chrześcijanie i buddyści to na Mauritiusie mieszanka religii ... <czytaj dalej>
Gorzów blisko świąt
Inni mają bożonarodzeniowe targi, jarmarki i Betlejem, a my od ... <czytaj dalej>
Czas na "Opowieść Wigilijną"
Przed nami Święta Bożego Narozenia, a więc czas na "Opowieść ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2021 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4f.jpg
Hanna Kaup:
Podróże w czasach pandemii (5)
Niewielka wyspa Mauritius poprzecinana jest drogami i dróżkami wzdłuż i ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Podróże w czasach pandemii (4)
Hindusi, muzułmanie, chrześcijanie i buddyści to na Mauritiusie mieszanka religii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowco, nie niszcz auta
Na stan samochodu wpływa sposób, w jaki nim jeździmy. Nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ważne zmiany dla kierowców
Od 1 grudnia autostrady bez szlabanów. Niestety, e-Toll zamiast ułatwiać, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9864:
***** *** <czytaj dalej>
Anonim_9864:
Żałujecie cyganowi. Jacek jak zwykle spier.. przekazanie. Wszystko czego sie tknie partoli wystarczy na niefo popatrzec na jego zachowanie gesty mim <czytaj dalej>
Anonim_9864:
Nono jakie wycieczki. Tylko omikrona mi stamtad nie prsywieźć <czytaj dalej>
Anonim_3595:
Pan Debicki u schylku zycia zapomnial sie wstydzic wnoszac takie podanie do Prezydenta. <czytaj dalej>
Kklo:
Panie Dębicki, ze sobą, na drugą stronę tego nie zabierzesz. Po za tym jest w gorzówku wiele innych osob które są ....skromne i nikt ich do &qu <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej