czwartek 30 maja 2024     Joanna, Feliks, Ferdynand
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Niemal 300 tys. kartek i listów do powstańców warszawskich
eGorzowska - 8999_sNKMNGmiNAKOfTAtvhuL.jpgMoc życzeń dla Powstańców Warszawskich w jubileuszowym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niemal 300 tysięcy kartek i listów wysłali Polacy z kraju i zagranicy w III edycji akcji BohaterON – włącz historię!, by podziękować uczestnikom walk o stolicę za ich patriotyczną postawę i odwagę.
Co trzecia pocztówka była skierowana do konkretnego bohatera. Łącznie, od początku trwania kampaniido Powstańców napisano ponad pół miliona kartek. 13 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie podsumowano efekty tegorocznej edycji projektu.

Pamięć – edukacja – pomoc – pod takim hasłem jest organizowana ogólnopolska kampania BohaterON – włącz historię! Inicjatywa powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę, a także dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat. Projekt składa się z działań edukacyjnych skierowanych do uczniów i nauczycieli, pomocy bezpośredniej bohaterom walk o stolicę oraz akcji wysyłania kartek do Powstańców, która w tym roku cieszyła się największym do tej pory społecznym odzewem.
– Nasze biuro zostało wręcz zasypane pocztówkami i listami z dowodami uznania dla Powstańców oraz wspaniałymi życzeniami. Łącznie w III edycji akcji BohaterON – włącz historię! Polacy z kraju i zagranicy wysłali aż 290 544 kartki z życzeniami dla uczestników walk o stolicę, co daje 506 051 nadesłanych kartek od początku trwania kampanii. Jesteśmy dumni, że w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości tak wiele osób – zapewnepod wpływem wyjątkowej atmosfery towarzyszącej obchodom rocznicowym – zdecydowało się napisać kilka słów do Powstańców. Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy pokoleniem pamiętającym o świadkach historii, którzy są wśród nas– mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON – włącz historię!

Kartki z życzeniami do uczestników walk o stolicę mógł wysłać każdy, niezależnie od wieku. Od 1 sierpnia do 2 października pocztówki kampanii były dostępne na wszystkich stacjach paliw PKN ORLEN, we wszystkich placówkach Poczty Polskiej, w kolekturach LOTTO, samolotach LOT na rejsach krajowych, średnio- i długodystansowych, w wybranych biurach sprzedaży i LOT Travel oraz check-inach LOT na Lotnisku Chopina w Warszawie, pociągach POLREGIO,Biurach Obsługi Klienta Polskiej Grupy Energetycznej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Kartki można było też wysłać online za pośrednictwem strony internetowej: www.bohaterON.pl. Zostały one wydrukowane i w formie tradycyjnej trafią do Powstańców.
– Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy również biogramy bohaterów walk o stolicę. Każdy uczestnik akcji mógł zapoznać się z indywidualnymi historiami Powstańców i zdecydować, do kogo zaadresuje kartkę z życzeniami.Takich spersonalizowanych pocztówek było aż 111 659. Tradycyjnie – jak co roku – również dzieci w szpitalach wykonywały własnoręcznie pocztówki, które przekażemy Powstańcom– mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Ważnym elementem kampanii BohaterON są działania edukacyjne. W tym roku – dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom” – mogły one zostać zrealizowane na jeszcze szerszą skalę. Do dedykowanego nauczycielom i uczniom projektu „BohaterON w Twojej Szkole” zgłosiły się 2582 przedszkola, szkoły podstawowe i placówki przyszpitalne, w których nauczyciele – oprócz wspólnego tworzenia i wypisywania pocztówek z dziećmi na podstawie otrzymanych scenariuszy zajęć – przeprowadzili lekcje o Powstaniu Warszawskim.

Z kolei nauczyciele szkół ponadpodstawowych zostali zaproszeni do udziału we współorganizowanych z Instytutem Pamięci Narodowej seminariach, podczas których dowiedzieli się, jak korzystać ze źródeł historycznych i rozmawiać ze świadkami historii oraz czym są aktywne metody nauczania. Po spotkaniach każdy z nich wraz z wybranymi uczniami zrealizował miniprojekt dla lokalnej społeczności. Wszystkie inicjatywy zostały poddane pod ocenę jury.

– Nasze działania edukacyjne objęły blisko 350 000 uczniów z całej Polski. Spośród zgłoszonych 128 projektów musieliśmy wybrać trzy najlepsze. Było to niezwykletrudne zadanie, ponieważ wszystkie projekty odznaczały się kreatywnością i niestandardowym podejściem do nauczania historii – a o to nam właśnie chodziło Zrealizowano piękne gry planszowe, filmy, spotkania ze świadkami historii, konkursy fotograficzne, a nawet stworzono medale dla bohaterów walk o stolicę. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, dlatego nie obyło się bez wyróżnień. Najchętniej każdej placówce przyznalibyśmy nagrodę – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Zwycięzcy rywalizacji na najlepszy miniprojekt historyczny:
1. Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie | opiekun: Adam Czarniawski | „Burza" nad Warszawą” | kategoria: gra planszowa | uzasadnienie: za oryginalny pomysł, "lokalność", ogromny nakład pracy, profesjonalne wykonanie, działania w mediach społecznościowych
2. Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie | opiekun: Piotr Kazana | Odcinek Południe 1939-1944 | kategoria: film edukacyjny | uzasadnienie: za wysoką jakość merytoryczną oraz techniczną filmu, „lokalność” oraz rozbudowane działania w mediach społecznościowych
3. Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym | opiekun: Przemysław Szot | DZIECI BOHATEROM | kategoria: rzemiosło/działania bezpośrednie na rzecz Powstańców | uzasadnienie: za bezpośrednie działania skierowane do Powstańców Warszawskich | oryginalność pomysłu | wysoką wartość edukacyjno-wychowawczą dostosowaną do grupy (młodzież wykluczona społecznie)
Wyróżnienia:
• Liceum Ogólnokształcące nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie | opiekun: Aleksandra Skibińska-Brzezicka | Dziękujemy i nie zapomnimy! | kategoria: symbole narodowe | uzasadnienie: oryginalny pomysł, profesjonalne wykonanie, wysoka jakość zaprezentowanych działań, przedsiębiorczość grupy projektowej
• Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Z. Tylewicza w Poznaniu | opiekun: Barbara Nowak | "Byli tacy, jak my" | kategoria: konkurs fotograficzny | uzasadnienie: oryginalny pomysł dostosowany do możliwości grupy docelowej (młodzież niepełnosprawna), wysoka jakość zaprezentowanego materiału
• XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie | opiekun: Tomasz Przygoda | Zdzisław Baszak - Strażnik Pamięci | kategoria: działania lokalne | uzasadnienie: "lokalność", wkład pracy, działania skierowane bezpośrednio do Powstańców Warszawskich.

Komunikacja kampanii – podobnie jak w poprzednich latach – została oparta na motywie popularnego serialu „Czas honoru”. Na potrzeby III edycji akcji powstał nowy spot telewizyjny. Do współpracy po raz kolejny zaproszono odtwórców głównych ról „Czasu honoru”: Magdalenę Różczkę, Agnieszkę Więdłochę, Antoniego Pawlickiego i Macieja Zakościelnego; a także dwóch uczestników Powstania Warszawskiego: Panią Hannę Stadnik, ps. „Hanka” i Pana Jakuba Nowakowskiego, ps. „Tomek”. W spotach promujących projekt BohaterON w Twojej Szkole wystąpił Maciej Musiał.

Okazją do podsumowania III edycji kampanii BohaterON – włącz historię! była uroczysta gala, która odbyła się 13 grudnia w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W obecności Członków Komitetu Honorowego, Przedstawicieli Partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, reprezentacji wybitnych polskich spółek i mediów, a także ambasadorów – Agnieszki Więdłochy i Antoniego Pawlickiego na ręce obecnych podczas uroczystości Powstańców Warszawskich przekazano kartki, listy i laurki wysłane do nich z całego kraju i zagranicy. W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy głos zabrał Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta RP. List w imieniu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał minister Paweł Szrot, Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka do obecnych na sali przemówił płk Tomasz Szewczyk. Wydarzenie uświetnił koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu Kasi Moś. Goście mogli również zobaczyć wystawę zdjęć z powstania autorstwa Zbigniewa Grochowskiego.

Po części oficjalnej Powstańcom Warszawskim zostały wręczone paczki świąteczne zawierające bożonarodzeniowe kartki z życzeniami od dzieci ze szkół przyszpitalnych oraz bony o wartości 250 zł, które Bohaterowie mogą przeznaczyć na dowolny cel: zakup żywności, środków kosmetycznych, odzieży czy wybranych usług. Upominki przekazano w ramach projektu „Świąteczna paczka dla Powstańca” dofinansowanego z programu „Wdzięczni Bohaterom” Ministerstwa Obrony Narodowej. Oprócz paczek wręczonych podczas gali, do Powstańców z całego kraju, którzy otrzymują kartki w ramach akcji BohaterON, trafi blisko 1500 świątecznych prezentów zawierających ręcznie wykonane pocztówki oraz bony.

Partnerem Strategicznym III edycji projektu jest PKN ORLEN. Partnerami kampanii są: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja PZU, Poczta Polska, Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Polskie Line Lotnicze LOT, POLREGIO, Polska Grupa Energetyczna, Telewizja Polska i Polskie Radio.

W Komitecie Honorowym przedsięwzięcia zasiadają: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego i Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

IWKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
niemal 300 tys kartek i listow do powstancow w, zdjęcie 1/1


19 grudnia 2018 22:38, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Na jednym filarze
Chlastawa leży tuż za rogatkami Kosieczyna, niemal na przedmieściach Zbąszynka. ... <czytaj dalej>
Jesteśmy nielegalnie inwigilowani
Wszyscy jesteśmy nielegalnie inwigilowani. Ważny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niekontrolowana ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała ... <czytaj dalej>
O drogach w kraju i województwie
GDDKiA przygotowuje do budowy kolejne inwestycje. Dziś GDDKiA pracuje nad inwestycjami, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image074.jpg
admin ego:
Zachęcać uczniów do aktywności
Ważne słowa padły w Senacie, mam nadzieję że politycy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Perła Szlaku Drewnianych Kościołów
Dziś zapraszamy do Klępska, gdzie stoi najjaśniejsza z pereł Szlaku ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3778:
Jesteśmy nielegalnie inwigilowani? Cały czas. Podawanie swoich danych, niezależne od nas sposoby weryfikacji tożsamości w internecie i obecna ter <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Historia i eksponaty. Polska nie ma żadnej historii i bohaterów. Kogo to dzisiaj cokolwiek z historii poza dobrą zabawą i tuti-fruti interesuje, b <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Popieram wniosek o remont/rewitalizację Cmentarza Świętokrzyskiego...
Dyrekcja Muzeum Gorzowskego na Warszawskiej zabiega o unijne środki na <czytaj dalej>
Krystyna z Jenina:
Krystinka była na spotkaniu z mieszkańców Gorzowa z Radnymi Gorzowa . I poruszyła temat zaniedbanego, historycznego Cmentarza Swiętokrzyskiego. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
o spisanie danych <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej