poniedziałek 17 maja 2021     Weronika, Sławomir, Brunon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Chrońmy i rozwijajmy filharmonię
Publikujemy list Hilarego Błonki w sprawie Filharmonii Gorzowskiej.

Biorąc pod uwagę miejsce Rady Miasta Gorzowa Wlkp. w podejmowaniu decyzji na rzecz miasta chcę zapoznać radnych z kilkoma faktami dotyczącymi funkcjonowania Filharmonii Gorzowskiej.
Powodem mojego wystąpienia w tym liście są publiczne wypowiedzi radnych, zdradzające brak elementarnej wiedzy o działalności filharmonii, często przyczyniające się do jej niesłusznego dezawuowania zamiast doceniania, a nawet degradowanie.

Obiekt Filharmonii Gorzowskiej - na miarę XXI wieku, należy pod względem architektonicznym, technicznym i akustycznym do najlepszych w Polsce i wyróżniający się w Europie.
Zespół muzyków dobrany został w sposób wykluczający jakąkolwiek protekcję, uwzględniając wyłącznie poziom muzyczny kandydatów (przesłuchania odbywały się za kurtyną ukrywającą indywidualnie przesłuchiwanego muzyka). Na czele kilkuosobowej komisji przesłuchującej stał ściągnięty z kontraktu w Korei prof. P. Borkowski. Uczyniło to zespół filharmoników gorzowskich chyba jedynym w Polsce pozbawionym tzw. grzechu pierworodnego, jakim są odstępstwa od tej najważniejszej zasady doboru muzyków.

Wielką wartością jest zagwarantowanie filharmonii najwyższego poziomu dyrygenckiego i artystycznego. Dyrektor artystyczny prof. M. Wolińska pomimo stosunkowo młodego wieku ma niezwykle bogate krajowe i międzynarodowe osiągnięcia, a przez dwa lata asystowała prof. K. Pendereckiemu, dyrygowała min. w Sankt Petersburgu w Lucernie w nowojorskiej Karnegie Hall.
Prof. Jan A. P. Kaczmarek (zdobywca Oskara za muzykę filmową) podczas pobytu w Polsce w 2013r. gościł u gorzowskich filharmoników. Po tym co usłyszał powiedział : „macie skarb który musicie chronić”. W dowód uznania zaprosił orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją prof. M. Wolińskiej do zainaugurowania tygodniowego festiwalu TRANSATLANTYK Festiwal w Poznaniu.
Grę gorzowskich filharmoników transmitowała na żywo TVP Kultura – było to w trzecim roku działalności filharmonii!

Niezwykle ważne dla rozwoju Filharmonii Gorzowskiej oraz jej muzyków jest praktyka prof. M. Wolińskiej sprowadzania do Gorzowa najwybitniejszych dyrygentów i kompozytorów polskich do współpracy z orkiestrą.
To jej też powierzył prof. Jan A. P. Kaczmarek poprowadzenie wykonania prapremiery swojego utworu „Uniwersa-Opera Otwarta" 10 maja 2014r. z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Bardzo znaczący był również następny rok artystyczny, w którym Filharmonia Gorzowska z inspiracji prof. Jana A. P. Kaczmarka w przerwie po zakończeniu sezonu artystycznego nagrała płytę z utworami dwóch polskich zdobywców Oskara za muzykę filmową, tj. jego i Br. Kapera. Do nagrania znakomicie wydanej płyty, która ma zaistnieć w międzynarodowym świecie muzycznym, zaproszono wybitniejszego dyrygenta i aranżera Krzesimira Dębskiego.

Na koniec tegorocznego sezonu, w dowód uznania dla poziomu artystycznego, Filharmonia Gorzowska zaproszona została na Galę Muzyki Oskarowej w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie wystąpiła jako gość specjalny w pierwszym dniu gali i w pełnym koncercie dnia następnego - złożonym z utworów Br. Kapera i Jana A. P. Kaczmarka.

Jak widać w ciągu zaledwie pięciu lat istnienia, filharmonia nasza osiąga znaczące miejsce na mapie kulturalnej Polski.

O wadze znaczenia filharmonii dla rozwoju cywilizacyjnego i kulturalnego miasta wiedzieli już nasi sąsiedzi, gdy w 20-tysięcznej Zielonej Górze w 1956 r. uruchomili filharmonię.

Podkreślanie publiczne, że musimy z budżetu miasta wykładać 5mln zł na jej utrzymanie robi wrażenie kosztownego, niechcianego przybytku i w żadnym wypadku nie buduje przychylnej aury wokół tej bardzo znaczącej i już zasłużonej dla Gorzowa instytucji,

Dla pełnej obsady orkiestry pieniędzy potrzeba więcej i to jest zadanie taż Rady Miasta.
Jak zdążyłem zauważyć poprzedni Prezydent Gorzowa musiał użyć podstępu, żeby zdobyć w Zielonej Górze dofinansowanie ze środków unijnych na jej budowę. Swego czasu w wypowiedzi radiowej ówczesny senator St. Iwan wyraził zarzut pod naszym adresem mówiąc: „Gorzów cichaczem wybudował filharmonię”. Pamiętamy, że cały czas w obawie budowano Centrum Edukacji Artystycznej. Brak filharmonii w Gorzowie ustawiałby nas w województwie niżej cywilizacyjnie i kulturalnie.
Nieprzerwane pasmo sukcesów Filharmonii Gorzowskiej, w odróżnieniu od sąsiedzkiej, spowodowało chyba już pierwsze bolesne reakcje z zewnątrz, o czym niedwuznacznie wspomniała publicznie dyrektor M. Pera, mówiąc: „Jak widać nie tylko na żużlu występują antagonizmy między naszymi miastami”.

A zatem chrońmy i rozwijajmy tak wartościową instytucję, a nie bąkajmy, że jest: na zakręcie, ile do niej trzeba dokładać, jak ostatnio bez namysłu wystrzelił w audycji radiowej jeden z miejskich radnych. To jest zupełna niekompetencja i nieodpowiedzialność radnego.

Hilary Błonka

29 września 2016 22:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pytanie anonima to efekt igrzysk, jakie nam funduje władza. Niestety
Anonim_9428, 02.10.2016, 15:32, 89.228.150.44 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Apel o obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Samorządowcy – wśród nich marszałek Elżbieta Anna Polak – przygotowali stanowisko w sprawie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19, skierowane do ... <czytaj dalej>
Pchli targ w nowym miejscu
Gorzowski Rynek Hurtowy uruchomił w nowym miejscu tzw. pchli targ. Teraz mieści się na parkingu, między bramą wjazdową od ulicy Woskowej, ... <czytaj dalej>
Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Apel o obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Samorządowcy – wśród nich marszałek Elżbieta Anna Polak – przygotowali ... <czytaj dalej>
Siostra Michaela z honorowym obywatelstwem?
Na najbliższej sesji rady miasta radni zdecydują o przyznaniu s. ... <czytaj dalej>
To ma być najlepszy "Dobry wieczór Gorzów"
Miasto zapowiada, że nadchodzące lato będzie lato pełne wrażeń. Od ... <czytaj dalej>
Zgłoś seniora na szczepienie
W momencie uruchomienia szczepień dla seniorów, Wojska Obrony Terytorialnej wprowadziły ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Konkurs na fraszkę
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1.jpg
Hanna Kaup:
Dla papieża Franciszka, Katedry Notre Dame i Okszy
Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się podczas wędrówek po mniej ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pożegnanie Ireneusza Krzysztofa Szmidta
W słoneczny majowy poniedziałek o 13.15 rozpoczęło się pożegnanie śp. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4113:
+ że coś dla mlodych. Na bezrybiu i rak ryba <czytaj dalej>
Anonim_3473:
A w Łośnie zrobiono porządek na niemieckim cmentarzu. Wycięto krzaki, kilka drzew, ogrodono i założono lapidarium. Przy nim dwie ławeczki zapra <czytaj dalej>
Anonim_4113:
Pocalujta w d..e wójta! <czytaj dalej>
Anonim_8895:
Rozumiem że po wojnie, wg władzy komunistycznej, konieczne było wyrugowanie jakiejkolwiek pamięci po niemieckich mieszkańcach tych ziem.
Je <czytaj dalej>
Miejscowy:
Kto to jest ten Owczarek, jaką firmę prowadził, że wie? W willi powinno być Muzeum naszego Gorzowa, a Landsberg-a. Nie zaś kolejny żłób. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej