poniedziałek 17 maja 2021     Weronika, Sławomir, Brunon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O wprowadzaniu w błąd opinii publicznej
Redakcja eGo otrzymała stanowisko Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w sprawie utworzenia Akademii Gorzowskiej.

W nawiązaniu do nieprawdziwych informacji dotyczących utworzenia Akademii Gorzowskiej rozpowszechnianych za pośrednictwem przedstawicieli władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Gorzowie Wlkp. informuję o następujących faktach:

1. W dniu 27 marca 2015 roku w siedzibie Zarządu Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze spotkali się przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. w celu podpisania porozumienia dotyczącego utworzenia Akademii Gorzowskiej. Tylko rektor AWF prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński podpisał się pod tym porozumieniem. Władze PWSZ nie zdecydowały się na ten krok.

Według porozumienia przygotowanego przez Zarząd Województwa Lubuskiego, nie ma żadnego zagrożenia dla PWSZ, że po połączeniu z ZWKF ta uczelnia zostanie obciążona zobowiązaniami wynikającymi z realizacji inwestycji budynku fizjoterapii. Zgodnie z umową rozliczenie projektu ciąży na beneficjencie, którym jest AWF a termin ostatecznego rozliczenia wydatków tej inwestycji mija
30 września 2015 roku.

2. Rektor AWF od wielu miesięcy informuje władze PWSZ, że jest zwolennikiem utworzenia Akademii Gorzowskiej, ale według jasnych, czytelnych przepisów, które byłyby korzystne dla przyszłej uczelni wyższej. Tymczasem władze PWSZ powtarzają, że chcą włączenia ZWKF we własne struktury. Pragnę wyjaśnić, że włączenie Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej AWF w struktury PWSZ oznaczałoby utratę uprawnień do doktoryzowania posiadanych przez gorzowski Wydział. Ponowne ich uzyskanie wymagałoby zgody Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz pozytywnej opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To wydłużyłoby procedurę tworzenia przyszłej akademii. Gdyby PWSZ posiadała choć jedno uprawnienie do doktoryzowania, wówczas sprawa tworzenia nowej szkoły wyższej przebiegałaby bez takich problemów. Powtarzanie tez typu „Uprawnienia nawet jak się straci, to można je reaktywować” (dr A. Wołoszyn) uważam, za zbyt lakoniczne w ustach pracownika szkoły wyższej.

3. Nieprawdziwe są także rozpowszechniane przez przedstawicieli PWSZ w gorzowskich mediach informacje, jakoby poznańska uczelnia uzyskała korzyści materialne na budowę nowego budynku dydaktycznego w Poznaniu, w zamian za zgodę na odłączenie wydziału gorzowskiego. Powtarzanie o wpływie Kazimierza Marcinkiewicza na inwestycję jest nierealne, gdyż funkcję premiera pełnił do lipca 2006 roku, natomiast rektorem AWF w Poznaniu był wówczas prof. Tadeusz Rychlewski.
Tymczasem dopiero w 2007 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego uznał budowę nowego budynku dydaktycznego dla Wydziału Turystyki i Rekreacji w poznańskim AWF, za projekt kluczowy dla rozwoju regionu i włączył go do Wielkopolskiego Regionalnego Projektu Operacyjnego na lata 2007-2013. Umowę z Akademią Wychowania Fizycznego władze Województwa Wielkopolskiego podpisały w 2009 roku. Uczelnia 75 procent dofinansowania otrzymała ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą kwotę wyłożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

4. Niezrozumiałe jest także powtarzanie sformułowania przez władze PWSZ, że „nie będzie to (porozumienie – domyślnie) polegało na tym, że wyprowadzone zostaną pieniądze z Województwa Lubuskiego do Poznania, a nam zostanie szansa, aby utworzyć Akademię Gorzowską” (kanclerz PWSZ Roman Gawroniak).

Obiekty budowane z wielkim trudem przez poznański AWF na terenie Gorzowa Wlkp. odmieniają oblicze miasta. Aby dokończyć budynek fizjoterapii uczelnia sprzedała miastu Gorzów dwa swoje obiekty halę sportową i stadion lekkoatletyczny za kwotę 7 milionów złotych. Wcześniej przekazała nieodpłatnie Przystań Wioślarską o wartości 10 mln zł, z czego 7 milionów zł na budowę tego obiektu uczelnia uzyskała z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a 3 miliony zł wyłożyło miasto. Nowoczesny budynek fizjoterapii wraz z estetycznym otoczeniem również będzie służył mieszkańcom Gorzowa. Rozliczenie projektu przez beneficjenta, którym jest AWF, jest niezbędne do zamknięcia inwestycji i nie ma innych możliwości prawnych pominięcia tych procedur.

5. Nieprawdą jest, że AWF nie jest w stanie przeprowadzić sprawnie inwentaryzacji swoich obiektów, aby je szybko włączyć w struktury PWSZ. Obiekty AWF są zinwentaryzowane, ale na ich przekazanie innej jednostce potrzebna jest zgoda Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministra Skarbu.

O wszystkich powyższych argumentach wiedzą władze PWSZ, więc rozpowszechnianie przez nich nieprawdziwych informacji, świadczy o złej woli i zamiarze świadomego wprowadzania w błąd opinii publicznej.

Z poważaniem

Mariola Kuroczycka
Rzecznik prasowy
Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

31 marca 2015 18:45, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Tereny rekreacyjne, drugie takie to chyba tylko na Mazurach. AWF ma zaplecze. Miasto powinno postawić tylko na sport i AWF.
Anonim_3721, 01.04.2015, 21:32, 62.152.148.88 ##

Jak również miasto powinno wysiedlić wszystkich tych, którzy za sportem nie przepadają, a absolwentom AWF rozdać mienie wypędzonych.
Anonim_6217, 01.04.2015, 23:11, 188.146.156.136 ##

Ale ten p. smorawiński jest arogancki, można mieć tylko nadzieje, że Gorzów - gdy odszedł komunista, ani zarząd województwa lubuskiego nie przekaże AWF Poznań żadnych pieniędzy na poznańską uczelnie, dopóty dopóki na papierze nie będzie podpisana zgoda przez p. smorawińskiego na włączenie ZWKF w struktury PWSZ Gorzów. Ten typ w arogancki sposób znowu che wszystkich ograć, ale na szczęście tadzia komunisty już niema. Można się domyślać, nie trzeba być zbyt bystrym,że p. smorawińskiemu od samego początku chodziło tylko o utrzymanie zamiejscowego wydziału w Gorzowie i stanowisk wykładowców w ZWKF, co przekłada się na kwotę dofinansowania uczelni państwowych, a nie na powstaniu Akademi Gorzowskiej i wynikającej z tego założenia likwidacji ZWKF. Cwaniaczki z poznania, Gorzów ani Województwo Lubuskie nie będzie utrzymywało poznańskiej uczeli, niech robi to poznań jezeli AWF chce mieć osobny wydział w Gorzowie.
Anonim_5494, 04.04.2015, 15:46, 176.221.120.53 ##

Na wsi akademia niepotrzebna. Chyba że ku czci pani rektor. Ale to niech jej brązowe nosy finansują. Wara od naszej kasy na niepotrzebne nikomu fanaberie!
Anonim_6931, 04.04.2015, 21:24, 79.184.193.228 ##

Do Anonim_6931, 04.04.2015, 21:24, 79.184.193.228 ##
Ty (Od administratora: z powodu obraźliwych określeń wpis usunięto) to jak miasto wojewódzkie Gorzów wydaje pieniądze to tylko wyłącznie sprawa miasta Gorzowa (wpis usunięto) temu miastu jest potrzebna Akademia, a zwkf niech (wpis usunięto) sami tę frajerską uczelnię finansują, w Gorzowie ten przyczółek pyrlandi nikomu nie jest potrzebny, (wpis usunięto)spadaj razem z zwkf do poz-pyrlandii, a w Gorzowie i tak powstanie Akademia Gorzowska, pomimo działań sabotażowych ze strony krainy pyry.
Anonim_5617, 06.04.2015, 18:38, 176.221.120.53 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Apel o obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Samorządowcy – wśród nich marszałek Elżbieta Anna Polak – przygotowali stanowisko w sprawie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19, skierowane do ... <czytaj dalej>
Pchli targ w nowym miejscu
Gorzowski Rynek Hurtowy uruchomił w nowym miejscu tzw. pchli targ. Teraz mieści się na parkingu, między bramą wjazdową od ulicy Woskowej, ... <czytaj dalej>
Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Top" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Dariusz Małecki

ul. Myśliborska 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 30 54
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
Szulżycka Mariola Pośrednik Ubezpieczeniowy

ul. Sczanieckiej 23 m. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 604 439 084
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Apel o obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Samorządowcy – wśród nich marszałek Elżbieta Anna Polak – przygotowali ... <czytaj dalej>
Siostra Michaela z honorowym obywatelstwem?
Na najbliższej sesji rady miasta radni zdecydują o przyznaniu s. ... <czytaj dalej>
To ma być najlepszy "Dobry wieczór Gorzów"
Miasto zapowiada, że nadchodzące lato będzie lato pełne wrażeń. Od ... <czytaj dalej>
Zgłoś seniora na szczepienie
W momencie uruchomienia szczepień dla seniorów, Wojska Obrony Terytorialnej wprowadziły ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Konkurs na fraszkę
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1d.jpg
Hanna Kaup:
Dla papieża Franciszka, Katedry Notre Dame i Okszy
Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się podczas wędrówek po mniej ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pożegnanie Ireneusza Krzysztofa Szmidta
W słoneczny majowy poniedziałek o 13.15 rozpoczęło się pożegnanie śp. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4113:
+ że coś dla mlodych. Na bezrybiu i rak ryba <czytaj dalej>
Anonim_3473:
A w Łośnie zrobiono porządek na niemieckim cmentarzu. Wycięto krzaki, kilka drzew, ogrodono i założono lapidarium. Przy nim dwie ławeczki zapra <czytaj dalej>
Anonim_4113:
Pocalujta w d..e wójta! <czytaj dalej>
Anonim_8895:
Rozumiem że po wojnie, wg władzy komunistycznej, konieczne było wyrugowanie jakiejkolwiek pamięci po niemieckich mieszkańcach tych ziem.
Je <czytaj dalej>
Miejscowy:
Kto to jest ten Owczarek, jaką firmę prowadził, że wie? W willi powinno być Muzeum naszego Gorzowa, a Landsberg-a. Nie zaś kolejny żłób. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej