niedziela 16 czerwca 2024     Alina, Aneta, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Interweniują u Marszałek, Ministra Transportu i PKP
eGorzowska - 4441_ZjznoKh3lwxex8ac4naV.jpgZachodni Ośrodek Polityki Regionalnej wysłał pisma do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz PKP Intercity. Dotyczą one kolejowej komunikacji Gorzowa.

W załączonym pismach ZOPR wyraża stanowisko dotyczące zmian rozkładu jazdy wchodzącego w życie w połowie grudnia.

Pismo do marszałek Elżbiety Polak:

Szanowna Pani Marszałek!
W związku z planowanymi zmianami w rozkładzie jazdy Przewozów Regionalnych obejmującymi stację Gorzów Wlkp. chcielibyśmy zająć stanowisko, które wyraża troskę o dostępność komunikacyjną dla mieszkańców.

Naszą dezaprobatę wzbudza fakt, iż według zaproponowanego rozkładu ostatni pociąg do Gorzowa przyjeżdża o godz. 21:39. Mamy nadzieję, iż zostanie to skorygowane zgodnie z szeroko pojętym interesem użytkowników kolei. Ponadto nowy rozkład nie uwzględnia bardzo popularnego wśród pasażerów pociągu „Wilda”, który w piątek i niedzielę wieczorem zapełniał się w szczególności mieszkańcami Gorzowa studiującymi w Poznaniu. Apelujemy, by uwzględnić go w planowanym rozkładzie, bowiem połączenie te stanowi jedno z kluczowych w przypadku młodych ludzi.
Ponadto wnosimy o dodatkową parę pociągów na trasie Kostrzyn-Krzyż, co wymiernie wpłynęłoby na poprawę komfortu podróżowania na tej trasie. Nasze zaniepokojenie wzbudza fakt, iż w planowanym rozkładzie najpóźniejsze połączenie z Gorzowa do Kostrzyna miałoby być o 21:04, a do Krzyża o 21:41. Odbiera to sporej części potencjalnych użytkowników możliwość dostosowania swoich planów do właściwości czasowych wspomnianego połączenia. Posunięcie te może swe negatywne skutki objawić w okresie weekendu, gdy występuje szczególnie wysokie natężenie ruchu pasażerskiego na tej trasie. Proponujemy, by brak późniejszego połączenie Gorzów-Kostrzyn uzupełnić wznawiając kursowanie wspomnianego pociągu InterRegio (lub w taryfie Regio) „Wilda”, który odjeżdżałby z Poznania ok. godz. 20:00, a w Gorzowie byłby planowo ok godz. 22, a następnie wydłużyć owe połączenie do Kostrzyna, gdzie planowo pociąg docierałby ok godz. 22:50. Zapewni to wówczas pasażerom zdecydowanie wyższy komfort w planowaniu podróży oraz zwiększy dostępność transportową dla całego subregionu.

Wyrażamy zadowolenie, iż po wielu latach deklaracji uruchomione ma zostać bezpośrednie połączenie Gorzów Wlkp. - Zielona Góra. Liczymy, iż przyczyni się ono do poprawienia szeroko rozumianej spójności naszego województwa. Nasze wątpliwości budzi jednak duża częstotliwość połączeń (cztery dziennie). W naszej ocenie trzy kursy w ciągu dnia (np. rano, popołudnie, wieczór) w zupełności zaspokoją potrzeby transportowe na rzeczonej trasie. Zdecydowanie bardziej korzystnie z punktu widzenia pasażerów z Kostrzyna, Gorzowa, Strzelec Krajeńskich i Drezdenka byłoby uruchomienie wspomnianego dodatkowego połączenia na linii nr 203 z Kostrzyna do Poznania i z powrotem.

Chcielibyśmy również uzyskać informacje o zaawansowaniu prac nad uruchomieniem bezpośrednich połączeń kolejowych na trasie Gorzów-Berlin. Liczymy, iż takowe pojawią się bez zbędnej zwłoki po uzyskaniu homologacji na zakupiony tabor przed kolejną zmian rozkładu w grudniu 2014 r.

Liczymy na przychylne przyjęcie i rozpatrzenie ujętych w piśmie postulatów, wyrażając jednocześnie nadzieję na uzyskanie jak najkorzystniejszej wersji rozkładu jazdy dla całego województwa lubuskiego.

Z poważaniem:

Zarząd Zachodniego Ośrodka Polityki Regionalnej
Michał Obiegło
Mateusz Muchel
Bartosz JurekPismo do ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka (pismo tej samej treści przesłano również do prezesa PKP Intercity Janusza Malinowskiego)

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z planami nowego rozkładu jazdy, który przewiduje skasowanie połączenia TLK „Lubuszanin” na trasie Gorzów/Zielona Góra – Warszawa Wsch. pragniemy zająć stanowisko w interesie mieszkańców regionu.

Likwidacja wspomnianego połączenia stanowi kolejny przykład trwającego od wielu lat ograniczania dostępności komunikacyjnej dla mieszkańców subregionu gorzowskiego oraz powiatu myśliborskiego w województwie zachodniopomorskim. Jeszcze kilka lat temu Gorzów prócz Warszawy i Poznania był skomunikowany kolejowo bezpośrednimi połączeniami z innymi największymi polskimi miastami - Krakowem, Wrocławiem i Katowicami. Obecnie funkcjonuje jedynie połączenie do Warszawy przez Poznań, które według zaproponowanego rozkładu od grudnia ma zostać zastąpione mniej korzystnym połączeniem „Szczecinianin”. Biorąc pod uwagę uwarunkowanie ekonomiczne, w tym ceny paliw płynnych i energii elektrycznej, ale przede wszystkim potrzeby i interes mieszkańców, proponujemy wprowadzenie innych zmian, które mogłyby wpłynąć na rentowność omawianego połączenia poprzez zwiększenie liczby pasażerów. Takimi rozwiązaniami mogłyby być promocje cenowe, abonamenty, ewentualna rezygnacja z kursów w dni o najmniejszym obłożeniu. Kasowanie całego pociągu jest zabiegiem nazbyt radykalnym z kilku choćby powodów: po pierwsze zastępowane jest mniej korzystnym czasowo połączeniem. Warto wskazać, iż podróż „Lubuszaninem” pozwalała pasażerom zrealizowanie celów podróży w stolicy i powrót jeszcze tego samego dnia bez zbędnej zwłoki. Po drugie stabilność połączeń jest ważnym elementem w budowaniu pozytywnej relacji z pasażerem-klientem, opartym na zaufaniu oraz przewidywalności. Szczególnie ten drugi argument zdaje się być decydujący, bowiem biorąc pod uwagę częstą zmianę rozkładów poziom zaufania i przychylności pasażerów do przewoźnika znacznie spada. W przypadku pociągu „Lubuszanin” z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się negatywnego odbioru i pogorszenia nastawienia do kolei ze strony pasażerów.
Drugi aspekt, znacznie bardziej niepokojący, to ustawiczne ograniczanie dostępności komunikacyjnej dla mieszkańców subregionu gorzowskiego. Owy stan rzeczy można jednak zmienić, a bardziej od pieniędzy potrzebna jest dobra wola. Korzystną zmianą byłoby wprowadzenie połączeń Gorzowa np. z Wrocławiem,., Katowicami i Krakowem, w piątek i w niedzielę, na bazie jeżdżącego w roku 2005/2006 pociągu „Gorzowiak”.

Ponadto pragniemy wskazać, iż bardzo istotne dla odradzania się linii nr 203, czyli dawnej Kolei Wschodniej jest uruchomienie połączenia z Berlina do Gdańska przez Gorzów i Piłę, czyli najkrótszą w tym przypadku trasą. Przy zoptymalizowanych godzinach kursowania i atrakcyjnych cenach biletów, mogłyby to być rentowne i niezwykle atrakcyjne połączenia.

Liczymy, na pozytywne przyjęcie i uwzględnienie powyższych uwag. Nagląca sprawa likwidacji „Lubuszanina” jest dla nas, jak i mieszkańców subregionu gorzowskiego równie istotna, co odbudowanie siatki komunikacyjnej Gorzowa z ważnymi aglomeracjami naszego kraju.

Z wyrazami szacunku
Zarząd Zachodniego Ośrodka Polityki Regionalnej

Michał Obiegło
Mateusz Muchel
Bartosz Jurek18 października 2013 14:29, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Zaścianek" Kawiarnia Emilia Kamila Małecka

ul. Borowskiego 36, Gorzów Wlkp.
tel. 696 291 766
branża: Kawiarnie <czytaj dalej>
"Kamillo" Salon Fryzjerski Kamil Kaźmierak

ul. Piłsudskiego 11 b/2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 09 55
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>

Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
Czy wiemy o sobie wszystko
W nowym filmowym tygodniu Kino Konesera zaprasza na film "Do ... <czytaj dalej>
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
Grozi im 12 lat więzienia
Mieli pistolet, grozili jego użyciem. Podejrzani zatrzymani i aresztowani. Policjanci zatrzymali ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - krystyna pronko (2).jpg
admin ego:
Nielegalne próby przekroczenia granicy
Komunikat Urzędu Wojewódzkiego w sprawie cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. W ... <czytaj dalej>
admin ego:
W pierwszym Muzeum Muminków
Specjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4249:
Dlaczego nikt o tym nie poinformował społeczeństwa ? <czytaj dalej>
Anonim_4249:
W sierpniu znowu uciekniemy do Kominternu unijnego ? Gdzie są ukryci 3000 emigrantów niemieckich z Afryki, czyżby w polskich koszarach ? <czytaj dalej>
Anonim_4375:
A ja dziękuję za przeczytanie i komentarz, jakże mile łechcący próżność autora... ):-) <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Aha! Świetny portret "Pana od kamery TV"! <czytaj dalej>
Anonim_4375:
Chyba Ją nam zabiorą gdzieś w Świat daleki - te kreacje są niesamowite. Mogłyby uświetnić jakiś
spektakularny, ponadczasowy spektakl tea <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej