poniedziałek 15 kwietnia 2024     Olimpia, Anastazja, Bazyli
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Urząd Marszałkowski wyjaśnia, my komentujemy
Publikujemy wyjaśnienie nadesłane do redakcji eGo z Urzędu Marszałkowskiego.

"W nawiązaniu do artykułu „Nie będzie 150 mln na szpital”, który 26 lutego br. ukazał się na portalu eGorzowska.pl uważamy, że Czytelnikom należą się wyjaśnienia. W artykule dotyczącym przekształcenia i oddłużenia szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. nie zaprezentowano stanowiska Zarządu Województwa Lubuskiego. Nie dano szansy, by organ tworzący lecznicy mógł rozwiać wątpliwości cytowanych w artykule parlamentarzystów i mieszkańca Gorzowa. W ten sposób pozbawiono Czytelników eGorzowska.pl dostępu do kompleksowych informacji.
Zarząd Województwa Lubuskiego nigdy nie gwarantował, że otrzyma z Ministerstwa Zdrowia 150 mln zł na oddłużenie gorzowskiego szpitala.

W toku konsultacji społecznych informowaliśmy, że możliwe jest uzyskanie ok. 150 mln zł. Nasze wyliczenia oparliśmy na przepisach Ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r. Precyzuje ona krok po kroku, jak należy przekształcić samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową i jakie zobowiązania mogą być umorzone, a na jakie zostanie przyznana dotacja celowa. Jeszcze w kwietniu ub.r. marszałek Elżbieta Polak wysłała do Ministerstwa Zdrowia pismo z pytaniem w przedmiotowej kwestii. W odpowiedzi podsekretarz stanu Marek Haber wyliczył konkretnie, na umorzenie których zobowiązań może liczyć podmiot tworzący gorzowskiego szpitala i na które zobowiązania może otrzymać dotację z budżetu państwa.

W przypadku Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie restrukturyzacji podlegać będzie kwota ok. 236 mln zł (pozostałe ok. 30 mln zł to rezerwy i rozliczenia międzyokresowe, które są ujawnione w sprawozdaniu finansowym szpitala i służą wyłącznie rozliczeniom księgowym).

Możemy otrzymać dotację z budżetu państwa na określone zobowiązania:
- pożyczki w wysokości ponad 80 mln zł, które udzielił szpitalowi podmiot tworzący,
- kredyt w wysokości ok. 30 mln zł, którego poręczycielem jest Samorząd Województwa Lubuskiego.

Podmiot tworzący może się także ubiegać o dotację w wysokości umorzonych zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z nich odsetek, w wyniku zawartych ugod z wierzycielami. Negocjacje dopiero przed nami, więc trudno wyrokować, jakim efektem się zakończą. Liczyć się będzie każda złotówka! Bo tyle, ile wynegocjujemy, tyle otrzymamy z Ministerstwa Zdrowia. Ponadto, umorzeniu podlegać będzie kwota ok. 10 mln zł, wynikająca ze zobowiązań publicznoprawnych, jakie Województwo Lubuskie przejmie od szpitala.

Dlatego szacujemy, że kwota, o jaką możemy się ubiegać z rządowej dotacji, to ok. 130 -140 mln zł oraz ok. 10 mln zł umorzenia. Szpital zostanie zatem z zadłużeniem ok. 80 -90 mln zł, ale będą to zobowiązania głównie wobec właściciela. Wówczas wskaźnik zadłużenia szpitala będzie wynosił ok. 0,4, a więc podmiot tworzący przejmie na swoje barki więcej zobowiązań niż obowiązek ustawowy.

O tym, co zrobić z długiem, jaki pozostanie przy spółce, zadecydują radni sejmiku. Intencją zarządu województwa jest, by powołanie nowej spółki było oparte na stabilnych fundamentach.

Romuald Kreń
Członek Zarządu Województwa Lubuskiego"

Komentarz
Szanowny Panie Marszałku.
Dziękuję za nadesłane wyjaśnienie, ale nie pozostawię go bez komentarza. Pisze Pan: "Zarząd Województwa Lubuskiego nigdy nie gwarantował, że otrzyma z Ministerstwa Zdrowia 150 mln zł na oddłużenie gorzowskiego szpitala.
W toku konsultacji społecznych informowaliśmy, że możliwe jest uzyskanie ok. 150 mln zł."

A ja odpowiadam: Przestańmy bawić się w subtelności.

Po pierwsze, kwota 150 mln zł nie wzięła się z księżyca, nikt z mediów ani parlamentarzystów sam jej nie wymyślił. Była wielokrotnie powtarzana w ciągu minionych miesięcy i gdyby stanowiła nadużycie, Państwo – jako odpowiedzialny za przekształcenie zarząd – powinniście ją dawno zdementować i dawno przesłać powyższy tekst, który media - także my - dostają dopiero teraz. Poza tym, ponieważ dyrektor Marek Twardowski dostał wolną rękę od marszałek Elżbiety Polak, więc jego słowa społeczeństwo ma prawo traktować jako wiarygodne i oczekiwać ich spełnienia, a to on od początku powtarzał, że te pieniądze będą. Jak bowiem inaczej rozumieć powtarzane przez niego na konferencjach zdanie "I my te pieniądze zdobędziemy"?

Po drugie, twierdzenie, że zarząd nie dostał możliwości odniesienia się do kwestii poruszonej przez wspomnianych w artykule posłów, jest co najmniej zadziwiające, bo nie dalej jak 16 lutego w czasie debaty w WiMBP zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia urzędu marszałkowskiego Tomasz  Wróblewski potwierdził, że 150 mln zł to kwota, o jaką możecie - jako zarząd - ubiegać się z rządowej dotacji.
Cały czas pojawia się ta potężna kwota, a tylko gdzieś po cichu dodaje się, że nie ma na nią gwarancji. Co za sens miało mamienie ludzi tymi milionami? Chwilowe uspokojenie nastrojów? Obietnice gruszek na wierzbie? Przy takiej operacji tzw. obywatel od początku chce znać konkrety.

Po trzecie, konferencja poseł Elżbiety Rafalskiej oraz wypowiedź posła Witolda Pahla i gorzowianina Bronisława Mierzwy były komentarzem do tego, co zdarzyło się właśnie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie 16. i 18 lutego w Zielonej Górze. Nie oznacza nic innego, jak troskę o dalsze losy szpitala.

W zakończeniu wyjaśnienia pisze Pan: „Intencją zarządu województwa jest, by powołanie nowej spółki było oparte na stabilnych fundamentach”. A ja – jako zatroskana o los pacjentów z północy – napiszę, że intencją mieszkańców Gorzowa i okolic jest, by działał tu szpital wojewódzki na warunkach, które nie pogorszą, a poprawią sytuację pacjenta, by placówka rozwijała się i świadczyła wszystkie usługi medyczne, zakres jej działań nie był w żadnym stopniu ograniczany, a ona sama niezagrożona upadkiem.

Z wyrazami sympatii i uszanowania

Hanna Kaup

redaktor naczelny/wydawca



28 lutego 2013 19:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku prezesa GIM
Objęcie funkcji prezesa spółki zajmującej się realizacją miejskich inwestycji, jest kolejnym wyzwaniem, które postawił przed Agnieszką Surmacz - byłą wiceprezydent ... <czytaj dalej>
Centrum e-usług powstaje w Gorzowie
To centrum wyniesie lubuskie e-usługi na jeszcze wyższy poziom. - To przełomowy projekt, jeśli chodzi o ucyfrowienie regionu – mówi o ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"24 Godziny" Stowarzyszenie Abstynentów

ul. Łużycka 32 /4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 13 42
branża: Stowarzyszenia, kluby, związki <czytaj dalej>
"Service Pool & Spa" Anna Bilińska

ul. Dąbrowskiej 7 lok. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 694 453 418
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
Elmax-Bud Firma Elektryczno-Budowlana

ul. Grobla 9 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 691 182 505
branża: Elektroinstalatorstwo <czytaj dalej>

Płonie budynek AJP
Około południa 12 kwietnia wybuchł pożar w budynku Akademii Jakuba ... <czytaj dalej>
Bezpłatne porady prawne
Bezpłatne porady prawne udzielane są mieszkańcom powiatu gorzowskiego. Na porady obowiązują ... <czytaj dalej>
Elektroniczny nabór do żłobka
W najbliższy poniedziałek (15 kwietnia) od godziny 8.00, rozpocznie się ... <czytaj dalej>
Premiery i projekty specjalne
Poza premierami w nowym tygodniu kino Helios zaprasza na specjalne ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
admin ego:
Kwietniowa majówka w Młynie na Skraju Lasu
Byliśmy wczoraj na majówce w Młynie na Skraju Lasu i ... <czytaj dalej>
Marek Z. Piechocki:
Czy to jest prawda?
Piątek, 12 kwietnia 2024 roku. Filharmonia Gorzowska. Foyer – przerwa ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
Ze szkołą czy bez jak rządzi KO to i tak szparagi w Niemczech <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Byłem w wili Hermana Pauckscha. Tak wyremontowana, że wygląda gorzej jak w 1990, o ile wiem podpisano dawno dawno temu umowę na remont.
<czytaj dalej>
Anonim_3351:
To wszystko ma sens tylko wtedy gdy odchudzimy podstawę programową. Moje dzieci mają codziennie tyle nowego materiału na lekcjach,że i tak musza <czytaj dalej>
Anonim_3929:
Brawo! Świetny projekt! A Obie panie - Starsza (p. Weronika)i Młodsza (p. Michalina)popisały się znakomitymi, mądrymi odpowiedziami! I piękną p <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dolinki to nie betonowa dżungla - Dolinki to najpiękniejsze osiedle w Gorzowie - morze zieleni i czerwone dachy domków.
Z moich okien , ze str <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej