poniedziałek 15 kwietnia 2024     Olimpia, Anastazja, Bazyli
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kolejny ruch Starosty
Publikujemy odpowiedź Starosty Gorzowskiego na ostatnie stanowisko Wojewody Lubuskiego w sprawie spłaty zobowiązań pracowniczych byłego SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą.

O sprawie pisaliśmy niedawno w materiale "Wojewoda kontra Starosta" - czytaj: http://www.egorzowska.pl/pokaz,polityka,3522,wojewoda_kontra_starosta,

W związku z kolejnym stanowiskiem zamieszczonym na stronie internetowej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, a dotyczącym długu byłego kostrzyńskiego szpitala (SP ZOZ-u w Likwidacji) i spłaty zobowiązań pracowniczych tej jednostki, chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że zawarte w stanowisku informacje są nieprawdziwe i godzące w organy Powiatu i jego mieszkańców.

1. Starosta Gorzowski nie jest organem wykonawczym Powiatu, takim organem jest Zarząd Powiatu. Stąd też, Starosta Gorzowski nie może osobiście ponosić odpowiedzialności za wszystkie działania samorządu.

2. Zarząd Powiatu III kadencji podjął w 2007 roku skuteczne działania, które zatrzymały spiralę narastającego bieżącego długu szpitala i powołał do życia Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o., która dobrze funkcjonuje i nie przynosi strat dla Powiatu.

3. Powiat, wbrew temu co twierdzi Wojewoda, podjął również starania o skorzystanie z rządowego programu pomocy tzw. Plan B. Powiat uzyskał pozytywne opinie w sprawie, ze wskazaniem potrzeby dotacji bilansującej wniosek. Potrzeba takiej dotacji potwierdziła RIO w Zielonej Górze w swojej uchwale nr 82/2011 z dnia 17.02.2011r. Jednak Ministerstwo Finansów nie udzieliło Powiatowi takiej dotacji, pomimo że w programie rządowym pozostały niewykorzystane pieniądze.

4. Przedkładanie Wojewodzie Lubuskiemu uchwał do oceny prawnej jest obowiązkiem samorządu i wynika z art. 78 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Dlatego Starosta złożył do zbadania uchwałę dotyczącą wypłaty zaległych wynagrodzeń dla pracowników byłego szpitala w Kostrzynie nad Odrą. Zwłaszcza w tak skomplikowanej sytuacji, opisanej w pismach do Wojewody Lubuskiego z dnia 9.01.2013r. i 22.01.2013r. Zarząd Powiatu oczekiwał ścisłej współpracy przy badaniu przedmiotowej uchwały.

5. Zarząd Powiatu nie oczekiwał od Wojewody Lubuskiego decyzji ws. wypłaty zobowiązań wobec byłych pracowników, tylko oceny prawnej w/w uchwały Zarządu Powiatu oraz współpracy w zakresie skutecznej pomocy rządowej, bez której rozwiązanie problemu spłaty długu byłego szpitala jest niemożliwe.

6. Twierdzenie Wojewody, że Powiat Gorzowski nie otrzymał pomocy rządowej na spłatę długu szpitala, ponieważ nie wypłacił byłym pracownikom szpitala ani złotówki jest nie prawdą i jest bezpodstawne. Nie było żadnych możliwości prawnych i finansowych na spłatę zobowiązań szpitala.

7. Cytowane pismo z dnia 5.02.2013 r., podpisane z upoważnienia Wojewody przez Panią Teresę Kaczmarek - Dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli nie jest oceną prawną uchwały Zarządu Powiatu. To właśnie RIO w Zielonej Górze swoim pismem z dnia 23.11.2012r. przekazała w/w uchwałę do oceny Wojewodzie.

8. Zamieszczenie w budżecie Powiatu wydatków na określone cele nie stanowi podstawy roszczeń ani zobowiązań Powiatu wobec osób trzecich, ani roszczeń tych osób wobec Powiatu.

9. Pomimo zaistniałej sytuacji, Zarząd Powiatu mając na uwadze podjęcie takich czynności, które mogłyby ostatecznie rozwiązać problem, zaproponował Wojewodzie Lubuskiemu pilne spotkanie z Prezydium Rady Powiatu i Zarządem Powiatu w terminie dogodnym dla Wojewody.

10. Zarząd Powiatu ma nadzieję, że zaistniały spór nie będzie skutkował brakiem współpracy na linii samorząd-wojewoda, która leży nie tylko w interesie wierzycieli szpitala, ale przede wszystkim całej społeczności powiatu gorzowskiego.

Dawid Gierkowski
Rzecznik Prasowy
Starosty Gorzowskiego


14 lutego 2013 19:44, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku prezesa GIM
Objęcie funkcji prezesa spółki zajmującej się realizacją miejskich inwestycji, jest kolejnym wyzwaniem, które postawił przed Agnieszką Surmacz - byłą wiceprezydent ... <czytaj dalej>
Centrum e-usług powstaje w Gorzowie
To centrum wyniesie lubuskie e-usługi na jeszcze wyższy poziom. - To przełomowy projekt, jeśli chodzi o ucyfrowienie regionu – mówi o ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Dorado" Waldemar Kryński Detal-Hurt

ul. Kazimierza Wielkiego 250, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 02 31
branża: Wędkarstwo <czytaj dalej>
Sibiak Renata Pośrednicy Ubezpieczeniowi

ul. Siewna 16, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 22 22
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Płonie budynek AJP
Około południa 12 kwietnia wybuchł pożar w budynku Akademii Jakuba ... <czytaj dalej>
Bezpłatne porady prawne
Bezpłatne porady prawne udzielane są mieszkańcom powiatu gorzowskiego. Na porady obowiązują ... <czytaj dalej>
Elektroniczny nabór do żłobka
W najbliższy poniedziałek (15 kwietnia) od godziny 8.00, rozpocznie się ... <czytaj dalej>
Premiery i projekty specjalne
Poza premierami w nowym tygodniu kino Helios zaprasza na specjalne ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0434.jpg
admin ego:
Kwietniowa majówka w Młynie na Skraju Lasu
Byliśmy wczoraj na majówce w Młynie na Skraju Lasu i ... <czytaj dalej>
Marek Z. Piechocki:
Czy to jest prawda?
Piątek, 12 kwietnia 2024 roku. Filharmonia Gorzowska. Foyer – przerwa ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
Ze szkołą czy bez jak rządzi KO to i tak szparagi w Niemczech <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Byłem w wili Hermana Pauckscha. Tak wyremontowana, że wygląda gorzej jak w 1990, o ile wiem podpisano dawno dawno temu umowę na remont.
<czytaj dalej>
Anonim_3351:
To wszystko ma sens tylko wtedy gdy odchudzimy podstawę programową. Moje dzieci mają codziennie tyle nowego materiału na lekcjach,że i tak musza <czytaj dalej>
Anonim_3929:
Brawo! Świetny projekt! A Obie panie - Starsza (p. Weronika)i Młodsza (p. Michalina)popisały się znakomitymi, mądrymi odpowiedziami! I piękną p <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dolinki to nie betonowa dżungla - Dolinki to najpiękniejsze osiedle w Gorzowie - morze zieleni i czerwone dachy domków.
Z moich okien , ze str <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej