czwartek 13 czerwca 2024     Antoni, Lucjan, Gracja
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Centrum e-usług powstaje w Gorzowie
eGorzowska - 13626_Z3AqsxxhCzbLgyUZkk8.jpgTo centrum wyniesie lubuskie e-usługi na jeszcze wyższy poziom.

- To przełomowy projekt, jeśli chodzi o ucyfrowienie regionu – mówi o Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych w Gorzowie marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

W Gorzowie Wlkp. powstaje Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych. Zaprezentowano je w środę, 3 kwietnia 2024 r.

– Zaprosiliśmy państwa po to, żeby opowiedzieć o czymś, co uważam za bardzo ciekawe przedsięwzięcie i niezwykle wartościowy projekt, który – miałem takie wrażenie – zaczął obrastać legendą jak yeti. W tym sensie, że wszyscy o nim słyszeli, a nikt nie widział. Pomyśleliśmy więc, że czas najwyższy pokazać coś, co jest warte blisko 60 mln złotych. To jeden z większych projektów realizowanych w tej chwili w regionie. Po zakończeniu takich projektów, jak most w Milsku, Centrum Zdrowia Matki i Dziecka czy Park Technologii Kosmicznych, to jedna ze sztandarowych inwestycji, która jest już realizowana kilka lat. Poczuwam się do odpowiedzialności za ten projekt również dlatego, że byłem twórcą jego założeń – przyznał marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Inwestycja składa się z trzech elementów:
1. Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych – Data Center
  • Szacowana wartość projektu: 31 733 333,00 zł, dofinansowanie: 26 973 333,05 zł, wkład własny: 4 759 999,95 zł.
  • Projekt zakończono w IV kwartale 2023 r.
2. „Rewitalizacja budynku Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim na potrzeby Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych – etap I"
  • Wartość projektu: 27 433 492,21 z czego 12 664 276,00 zł stanowią środki własne Beneficjenta a 14 769 216,21 zł. środki UE.
3. „MedBrain L – lubuski projekt wsparcia diagnostyki i medycyny systemami Sztucznej Inteligencji"
  • Wartość projektu: 8 000 000,00 zł, z czego 1 200 000,00 zł stanowią środki własne Beneficjenta a 6 800 000,00 zł. środki UE.

Będziemy przygotowani do funkcjonowania w cyfrowym świecie
Praca nad Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych rozpoczęła się blisko 5 lat temu. – Był to projekt rewolucyjny – wychodził naprzeciw potrzebom i wyzwaniom, jakie później okazały się faktem, gdy przyszedł kryzys związany z pandemią COVID-19, zamknięciem wszystkiego, co funkcjonowało wokół nas i koniecznością przestawienia się w bardzo szerokim, wcześniej niewyobrażalnym zakresie na usługi cyfrowe. Wtedy właśnie realizowana była ta część projektu, która dotyczyła rewitalizacji obiektu przyszłego centrum – wyjaśnił lubuski marszałek.

W związku z kryzysem covidowym pojawiły się kłopoty na rynku wykonawców, wzrosły też ceny, wydłużył się więc okres realizacji projektu. Ostatecznie jednak na rewitalizację budynku przy ul. Walczaka podpisano umowę opiewającą na blisko 28 mln złotych.

Projekt to również sposób na wpisanie się w pewne założenia polityki unijnej, która mówi m.in. o poszukiwaniu efektu synergii w realizowanych projektach. – Stąd projekt rewitalizacyjny – przywracanie do nowych funkcji pięknego, zabytkowego, ale już mocno podniszczonego obiektu i dostosowanie go do projektu cyfrowego, który jest realizowany w tym miejscu – czegoś, co jest wyzwaniem przyszłości i nowej technologii – dodał marszałek.

– W ten projekt są wpisane założenia nowej instytucji, która jest fundamentem różnych funkcji cyfrowych i teleinformatycznych potrzebnych dla całego województwa celowo umiejscowionym w Gorzowie. Ważne projekty mające znaczenie regionalne realizowane są nie tylko w jednym miejscu, ale w wielu miejscach, w tym także oczywiście w Gorzowie – stwierdził marszałek Marcin Jabłoński.

Centrum bezpiecznych danych i inkubator innowacji

Projekt ma umożliwić całej sferze publicznej w województwie lubuskim wykorzystanie bezpiecznej infrastruktury teleinformatycznej. To część stanowiąca centrum danych, w którym będą przechowywane dane z lubuskich jednostek ochrony zdrowia czy administracji publicznej. – To, dlaczego ważne jest bezpieczeństwo danych, pokazało wszystko, co wydarzyło się wokół nas w ostatnich dwóch latach – wojna w Ukrainie, wojny hybrydowe, cyberataki. Ten projekt w swoich założeniach przewidywał pewne rzeczy. Jest kontynuowany i będzie umożliwiał w przyszłości przygotowanie się na takie sytuacje, kiedy wszystkie dzieci muszą uczyć się zdalnie i potrzebne są ogromne zasoby do tego, żeby utrzymać infrastrukturę teleinformatyczną, która pozwoliłaby np. szkołom w całym województwie wykorzystać nowoczesne metody nauczania. Tu chcemy posadowić tę infrastrukturę teleinformatyczną, która pozwoli zgodnie z obowiązującymi przepisami na stworzenie czegoś, co nazywa się security operation center. Każda z jednostek ochrony zdrowia musi mieć takie centrum. Chcielibyśmy, aby nie tworzyły tych centrów wyspowo, tylko u siebie, ale żeby było to działanie przemyślane. Stąd w nazwie jest centrum usług wspólnych, bo jeśli pewne rzeczy, nakłady i funkcje się uwspólni, wtedy efektywność całego przedsięwzięcia będzie dużo większa. Chcielibyśmy posadowić tutaj także wszystko, co wiąże się z informacją przestrzenną województwa – plany zagospodarowania przestrzennego wszystkich samorządów lokalnych. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mieli szybki, swobodny i pełen dostęp do informacji, które wiążą się z terenem, na którym mieszkają i na którym chcą zainwestować. Do 2026 r. wszystkie samorządy w Polsce muszą przygotować plany ogólne, co jest wymogiem Komisji Europejskiej i wynika z konieczności spożytkowania funduszy unijnych. Później muszą kontynuować te prace poprzez uchwalanie planów szczegółowych, do czego również potrzebne są gigantyczne zasoby teleinformatyczne. Takie właśnie będą w tym miejscu – zapowiedział marszałek Marcin Jabłoński.

Dodatkowo w Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych znajdą się dane o infrastrukturze drogowej. Takie rozwiązanie jest wszechstronne, ale również tanie. – Koszty takiego wspólnego działania będą niewspółmiernie niższe niż gdyby próbować budować serwerownie w klasycznym wydaniu w każdym z miejsc, czyli w jednostkach ochrony zdrowia czy jednostkach samorządowym – tłumaczy marszałek województwa lubuskiego.

Ponadto centrum ma służyć jako miejsce rozwoju innowacji technologicznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. We współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. lubuski samorząd zainicjował projekt MedBrain dotyczący zastosowania sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej. Poza szpitalem w Gorzowie obejmuje on wojewódzkie lecznice w Zielonej Górze i Torzymiu.

– Liczymy, że w okolicach czerwca 2024 r. ten projekt będzie się zbliżał do zakończenia. Myślę, że to będzie funkcjonalne, bardzo nowoczesne, ładne miejsce i będzie inspiracją do wielu ciekawych działań w zakresie nowoczesnych technologii oraz platformą do współpracy choćby z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. – podsumował marszałek Marcin Jabłoński.

CLOUD G, czyli chmura danych w Gorzowie
Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych to nazwa robocza. – Myślimy nad komercyjną nazwą dla tego przedsięwzięcia. Mamy kilka pomysłów. Jednym z najnowszych jest G CLOUD albo CLOUD G. „G" – od Gorzowa, a „cloud" to oczywiście wirtualna chmura – wyjaśnił Wojciech Olszewski, dyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego.

Lubuskie.pl
Paweł Wańczko/lubuskie.pl


4 kwietnia 2024 10:21, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


z analfabetami, którzy płaczą, że Pegasus szpieguje
Anonim_6779, 10.04.2024, 17:22, 18.228.26.85 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Miejskie Centrum Kultury Amfiteatr

park SiemiradzkiegoGorzów Wlkp.,
tel. 95 720 86 46
branża: Teatry, filharmonie <czytaj dalej>
Kukier & Pielin Kancelaria Radców Prawnych

ul. Roosevelta 16 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 87 60
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>
"Kam-Bud" Jacek Krawczyk

ul. Koniawska 14 lok. 3, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Przejęli klucz na tydzień
Od barwnego korowodu wokół stawu w parku Wiosny Ludów rozpoczął ... <czytaj dalej>
Zwolniony z egzaminu dojrzałości
Bardzo rzadko się zdarza, aby uczeń jeszcze w trakcie swojej ... <czytaj dalej>
Tydzień Seniora
VII obchody Gorzowskiego Tygodnia Seniora rozpoczną się 10 czerwca o ... <czytaj dalej>
Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat
Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. I tak ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - ndianin.jpg
admin ego:
Zmiana nazwy miasta
Drodzy Mieszkańcy - właśnie garstka ludzi decyduje o Was, bez ... <czytaj dalej>
admin ego:
Z Tallina do Helsinek
Jest 5:44. Wypływamy z Tallina do Helsinek. Prom miał ruszyć ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
B. Mierzwa :
Zdecydowanie jestem za tym aby Gorzow Wielkopolski pozostał Gorzowem Wielkopolskim. Tu się urodziłem, tu chodziłem do szkół, tu pracowałem i tu <czytaj dalej>
Anonim_4752:
Czy tam ktokolwiek w ogóle mówił o korzyściach że zmiany nazwy? Bo jak czytam o pitoleniu JMR albo wywodach na temat zamalowywania, to nie widzę <czytaj dalej>
Anonim_5678:
Ludzie, nie widzicie, że to temat zastępczy? Że promują się osoby nie z Gorzowa lub mające poczucie niższości, że kojażeni są z Wielkopolsk <czytaj dalej>
Anonim_8245:
Właśnie Pani redaktor powinno zależeć, aby naszemu miastu niepotrzebne było dookreślenie. Gorzów ze swoim bogactwem kulturowym,historią, geogr <czytaj dalej>
Anonim_4837:
Gorzów Wielkopolski- kropka nie jest potrzebna <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej