czwartek 20 czerwca 2024     Bogna, Florentyna, Rafał
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gotowi realizować projekt
eGorzowska - 12522_VbNeY34RvfptSRWSUGFY.jpgUrząd Marszałkowski gotowy na realizację projektu linii Skwierzyna - Międzychód w ramach Kolei Plus.

Niedawno publikowaliśmy materiał na temat możliwości remontu linii Skwierzyna – Międzychód. Czytaj tu: https://www.egorzowska.pl/pokaz,z_pierwszej_reki,12505,

Jest odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego.

- Jesteśmy gotowi realizować ten projekt we współpracy z samorządami, czekamy na kolejne kroki ministerstwa i podpisanie umowy – deklaruje członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Potwierdzenie tej gotowości to bardzo dobra informacja dla Gorzowa Wlkp. i ościennych gmin, dlatego o decyzji poinformowano w środę, 19 kwietnia 2023 r. właśnie na północy województwa lubuskiego.

- Dzisiaj wysłane zostało potwierdzenie do Ministerstwa Infrastruktury, że gotowi jesteśmy realizować ten projekt we współpracy z samorządami, czekamy na kolejne kroki ministerstwa i podpisanie umowy – mówił na konferencji prasowej w Biurze Zamiejscowym UMWL w Gorzowie Wlkp. członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Projekt został przesunięty z listy rezerwowej na podstawową w ramach programu Kolej Plus.
Samorządy potwierdziły swój udział w projekcie

Jak podkreślili uczestnicy konferencji, prace nad projektem potrwają kilka lat, dlatego ważne jest, by zacząć już dziś. - W międzyczasie zwróciliśmy się do wszystkich samorządów, które deklarowały gotowość współfinansowania 15% udziału własnego. Takie potwierdzenie otrzymaliśmy. Przygotowaliśmy rzetelnie wszystkie dokumenty. Nie ma jeszcze decyzji. Pojawiły się w przestrzeni publicznej informacje, że ona już jest. Czekamy. Nie dziwi nas to. Gorzów jest bowiem bardzo mocno zaangażowany w prace nad tym projektem – powiedział Marcin Jabłoński. - Wspólnie z samorządami, które leżą na trasie tego połączenia, także wielkopolskimi, opracowaliśmy dokumentację, kosztowała ona ponad 700 tysięcy złotych. Połowa tych środków pochodzi z budżetu województwa, pozostała część to wkład samorządów. Wkład Gorzowa opiewa na ponad 200 tysięcy.

Kilka tygodni temu samorząd województwa podpisał z ministerstwem umowę na drugi z projektów w ramach programu Kolej Plus dotyczący rewitalizacji odcinka Lubsko – Bieniów na kilkanaście kilometrów. Będzie on realizowany około pięciu lat. – W wypadku linii 363 Skwierzyna – Międzychód mamy dużo większe przedsięwzięcie, mamy nadzieje, że to będzie dużo bogatszy i pełniejszy wariant z dobudową części połączenia do strefy gospodarczej w Gorzowie Wlkp. – mówił Marcin Jabłoński. Spodziewana wartość tego projektu to ponad 300 mln zł.

- Budowa infrastruktury kolejowej to zadanie państwa. Kolej Plus to zadanie, w którym to samorządy dodają do zadania rządowego. Wydaje się, że 15% to nie dużo, ale od projektu na kwotę ponad 300 mln zł kilkanaście procent to spora kwota. To duży wysiłek dla budżetu województwa i zarządu województwa lubuskiego. Mamy nadzieję, że te obiecane 8 par pociągów pozwoli na poprawę dostępności komunikacyjnej w regionie – dodał Marcin Jabłoński.

Same tory nie rozwiązują problemu
- Wczoraj decyzją zarządu województwa lubuskiego dostałem polecenie przygotowania i rozpisania postępowania o przygotowanie programu funkcjonalno – użytkowego celem zakupu taboru szynowego. Same tory nie rozwiązują problemu, trzeba również zapewnić możliwość przewozu pasażerów – stwierdził Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji UMWL w Zielonej Górze.

Inwestycja składa się z trzech elementów. - Chodzi o odbudowę linii 363 na odcinku blisko 30 kilometrów, to także remont ponad 12 przystanków na linii od Międzychodu do Gorzowa Wlkp. Poprawi się tutaj jakość obsługi pasażerów. Trzeci element to doprowadzenie połączenia w kierunku strefy gospodarczej po dawnej linii 415 – dodał dyrektor Sławomir Kotylak.

Bardzo ważny projekt dla komunikacji Gorzowa z resztą kraj
u
- O tę inwestycję upominałam się kilkakrotnie w ministerstwie w ramach interpelacji i na komisjach infrastruktury. Jest to bardzo ważny projekt dla komunikacji, dla połączenia Gorzowa Wlkp. z resztą kraju. Jest wielu studentów, uczniów, pracowników, którzy będą korzystali z tej inwestycji - powiedziała podczas konferencji prasowej posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska z Koalicji Obywatelskiej. - W ramach tej inwestycji planowana jest nitka, które doprowadzi kolej do strefy przemysłowej w Gorzowie Wlkp. Cieszę się, że jesteśmy krok dalej i mam nadzieję, że również ta inicjatywa województwa lubuskiego spotka się z dobrym odbiorem i bardzo szybko będą podpisane dokumenty.

- Potrzebujemy jak kania dżdżu połączeń kolejowych. Bardzo ważna jest w tym projekcie możliwość połączenia ze strefą ekonomiczną. Gorzów zgłaszał ten postulat. Z drugiej strony jest inna droga połączenia do Poznania, z czym mamy duży problem. Samorządy pod egidą Urzędu Marszałkowskiego potrafiły się w tej sprawie dogadać. Czekamy na konkretną, ostateczną decyzję – mówił Mirosław Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Cele projektu
Celem projektu jest umożliwienie uruchomienia regionalnych kolejowych połączeń pasażerskich, umożliwiających przejazd z Międzychodu do Gorzowa Wielkopolskiego, z perspektywą utworzenia ciągu komunikacyjnego Poznań – Międzychód – Gorzów Wielkopolski – Szczecin, także w ujęciu międzyregionalnym.

W ramach opracowania analizie poddawana jest możliwość wydłużenia połączenia Międzychód – Gorzów Wielkopolski do strefy ekonomicznej (Chróścik), które możliwe byłoby w wyniku odbudowy (częściowo w nowym śladzie) fragmentu linii kolejowej nr 415 na odcinku Gorzów Wielkopolski Wieprzyce – Chróścik (Gorzów Strefa Ekonomiczna). Wydłużenie połączeń kolejowych (także tych z kierunku Zielonej Góry) umożliwiłoby poprawę dostępności komunikacyjnej mieszkańców północno-wschodniej części województwa lubuskiego oraz zachodniej części województwa wielkopolskiego do istniejących zakładów pracy zlokalizowanych na terenie strefy ekonomicznej (a także do firmy i zakładów, które powstają w dalszej perspektywie).

LUM


21 kwietnia 2023 09:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Prosper" Agencja Reklamowa

ul. Walczaka 110, Gorzów Wlkp.
tel. 95 73533 33w .17
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
"U Hanysa" Bar Andrzej Śladek

ul. Pomorska 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 34 66
branża: Bary <czytaj dalej>

Z wizytą u Mikołaja
Najbardziej wyczekana przez Cysię wizyta w Napapiiri (Krąg Polarny) u ... <czytaj dalej>
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Zakończyli rok akademicki
To było wspólne zakończenie roku akademickiego Uniwersytetów III Wieku z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5b.jpg
admin ego:
Związki Gorzowa z Wielkopolską
Jeszcze w sprawie przynależności Gorzowa do Wielkopolski. Ziemia na której był ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pośród meszek, komarów i wędrujących reniferów
Wczorajszy dzień spędziliśmy pod znakiem fińskiej Laponii, przepięknych widoków, komarów ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
Anonim_4245:
ratownictwo medyczne i fizjoterapia to są kierunki po których są najniższe wynagrodzenia na liscie płac

więc po co kto miałby isc na <czytaj dalej>
Anonim_4245:
bo korolewicz z ekipą zajmując stolce w instsytucjach otoczenia okołobiznesowego
wraz z łysym optymistą w różowych okularach Gawroniakiem <czytaj dalej>
Anonim_4245:
prawo i medycyna im się marzy.
może nawet otworzą! dla 20 studentów
Nie o takie kierunki chodzi.

AJP powinno działać jak da <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej