sobota 23 września 2023     Tekla, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gotowi realizować projekt
eGorzowska - 12522_VbNeY34RvfptSRWSUGFY.jpgUrząd Marszałkowski gotowy na realizację projektu linii Skwierzyna - Międzychód w ramach Kolei Plus.

Niedawno publikowaliśmy materiał na temat możliwości remontu linii Skwierzyna – Międzychód. Czytaj tu: https://www.egorzowska.pl/pokaz,z_pierwszej_reki,12505,

Jest odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego.

- Jesteśmy gotowi realizować ten projekt we współpracy z samorządami, czekamy na kolejne kroki ministerstwa i podpisanie umowy – deklaruje członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Potwierdzenie tej gotowości to bardzo dobra informacja dla Gorzowa Wlkp. i ościennych gmin, dlatego o decyzji poinformowano w środę, 19 kwietnia 2023 r. właśnie na północy województwa lubuskiego.

- Dzisiaj wysłane zostało potwierdzenie do Ministerstwa Infrastruktury, że gotowi jesteśmy realizować ten projekt we współpracy z samorządami, czekamy na kolejne kroki ministerstwa i podpisanie umowy – mówił na konferencji prasowej w Biurze Zamiejscowym UMWL w Gorzowie Wlkp. członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Projekt został przesunięty z listy rezerwowej na podstawową w ramach programu Kolej Plus.
Samorządy potwierdziły swój udział w projekcie

Jak podkreślili uczestnicy konferencji, prace nad projektem potrwają kilka lat, dlatego ważne jest, by zacząć już dziś. - W międzyczasie zwróciliśmy się do wszystkich samorządów, które deklarowały gotowość współfinansowania 15% udziału własnego. Takie potwierdzenie otrzymaliśmy. Przygotowaliśmy rzetelnie wszystkie dokumenty. Nie ma jeszcze decyzji. Pojawiły się w przestrzeni publicznej informacje, że ona już jest. Czekamy. Nie dziwi nas to. Gorzów jest bowiem bardzo mocno zaangażowany w prace nad tym projektem – powiedział Marcin Jabłoński. - Wspólnie z samorządami, które leżą na trasie tego połączenia, także wielkopolskimi, opracowaliśmy dokumentację, kosztowała ona ponad 700 tysięcy złotych. Połowa tych środków pochodzi z budżetu województwa, pozostała część to wkład samorządów. Wkład Gorzowa opiewa na ponad 200 tysięcy.

Kilka tygodni temu samorząd województwa podpisał z ministerstwem umowę na drugi z projektów w ramach programu Kolej Plus dotyczący rewitalizacji odcinka Lubsko – Bieniów na kilkanaście kilometrów. Będzie on realizowany około pięciu lat. – W wypadku linii 363 Skwierzyna – Międzychód mamy dużo większe przedsięwzięcie, mamy nadzieje, że to będzie dużo bogatszy i pełniejszy wariant z dobudową części połączenia do strefy gospodarczej w Gorzowie Wlkp. – mówił Marcin Jabłoński. Spodziewana wartość tego projektu to ponad 300 mln zł.

- Budowa infrastruktury kolejowej to zadanie państwa. Kolej Plus to zadanie, w którym to samorządy dodają do zadania rządowego. Wydaje się, że 15% to nie dużo, ale od projektu na kwotę ponad 300 mln zł kilkanaście procent to spora kwota. To duży wysiłek dla budżetu województwa i zarządu województwa lubuskiego. Mamy nadzieję, że te obiecane 8 par pociągów pozwoli na poprawę dostępności komunikacyjnej w regionie – dodał Marcin Jabłoński.

Same tory nie rozwiązują problemu
- Wczoraj decyzją zarządu województwa lubuskiego dostałem polecenie przygotowania i rozpisania postępowania o przygotowanie programu funkcjonalno – użytkowego celem zakupu taboru szynowego. Same tory nie rozwiązują problemu, trzeba również zapewnić możliwość przewozu pasażerów – stwierdził Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji UMWL w Zielonej Górze.

Inwestycja składa się z trzech elementów. - Chodzi o odbudowę linii 363 na odcinku blisko 30 kilometrów, to także remont ponad 12 przystanków na linii od Międzychodu do Gorzowa Wlkp. Poprawi się tutaj jakość obsługi pasażerów. Trzeci element to doprowadzenie połączenia w kierunku strefy gospodarczej po dawnej linii 415 – dodał dyrektor Sławomir Kotylak.

Bardzo ważny projekt dla komunikacji Gorzowa z resztą kraj
u
- O tę inwestycję upominałam się kilkakrotnie w ministerstwie w ramach interpelacji i na komisjach infrastruktury. Jest to bardzo ważny projekt dla komunikacji, dla połączenia Gorzowa Wlkp. z resztą kraju. Jest wielu studentów, uczniów, pracowników, którzy będą korzystali z tej inwestycji - powiedziała podczas konferencji prasowej posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska z Koalicji Obywatelskiej. - W ramach tej inwestycji planowana jest nitka, które doprowadzi kolej do strefy przemysłowej w Gorzowie Wlkp. Cieszę się, że jesteśmy krok dalej i mam nadzieję, że również ta inicjatywa województwa lubuskiego spotka się z dobrym odbiorem i bardzo szybko będą podpisane dokumenty.

- Potrzebujemy jak kania dżdżu połączeń kolejowych. Bardzo ważna jest w tym projekcie możliwość połączenia ze strefą ekonomiczną. Gorzów zgłaszał ten postulat. Z drugiej strony jest inna droga połączenia do Poznania, z czym mamy duży problem. Samorządy pod egidą Urzędu Marszałkowskiego potrafiły się w tej sprawie dogadać. Czekamy na konkretną, ostateczną decyzję – mówił Mirosław Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Cele projektu
Celem projektu jest umożliwienie uruchomienia regionalnych kolejowych połączeń pasażerskich, umożliwiających przejazd z Międzychodu do Gorzowa Wielkopolskiego, z perspektywą utworzenia ciągu komunikacyjnego Poznań – Międzychód – Gorzów Wielkopolski – Szczecin, także w ujęciu międzyregionalnym.

W ramach opracowania analizie poddawana jest możliwość wydłużenia połączenia Międzychód – Gorzów Wielkopolski do strefy ekonomicznej (Chróścik), które możliwe byłoby w wyniku odbudowy (częściowo w nowym śladzie) fragmentu linii kolejowej nr 415 na odcinku Gorzów Wielkopolski Wieprzyce – Chróścik (Gorzów Strefa Ekonomiczna). Wydłużenie połączeń kolejowych (także tych z kierunku Zielonej Góry) umożliwiłoby poprawę dostępności komunikacyjnej mieszkańców północno-wschodniej części województwa lubuskiego oraz zachodniej części województwa wielkopolskiego do istniejących zakładów pracy zlokalizowanych na terenie strefy ekonomicznej (a także do firmy i zakładów, które powstają w dalszej perspektywie).

LUM


21 kwietnia 2023 09:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ... <czytaj dalej>
Jak posprzątasz, może dostaniesz książkę
Gorzów Wielkopolski po raz kolejny włącza się do akcji „Książka za worek śmieci”. 16 września odbędzie się wielkie sprzątanie terenów ... <czytaj dalej>
Zatrważające wyniki badań po pożarze w Przylepie
Zatrważające wyniki badań po pożarze w zielonogórskim Przylepie. - Wyniki badań są powalające. Tak wysokie są przekroczenia wszelkich norm! – podsumowuje ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Halmar" Halina Sumisławska

ul. Ogińskiego 12 D m. 8, Gorzów Wlkp.
tel. 606 752 361
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>
"Kamillo" Salon Fryzjerski Kamil Kaźmierak

ul. Piłsudskiego 11 b/2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 09 55
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
"Alex-Pol" Sp. z o.o. Sklep Meblowy

ul. Szarych Szeregów 1, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Meble <czytaj dalej>

Będzie badanie, zabawa i tort
Konsultacje medyczne i atrakcje dla całych rodzin – to wszystko ... <czytaj dalej>
Groził, że skoczy z mostu
Policyjne doświadczenie i opanowanie sierżanta Dawida Kamyka sprawiły, że mężczyzna, ... <czytaj dalej>
Liderzy gorzowskiego biznesu
W piątek 16 września podczas gali w Filharmonii Gorzowskiej wręczono ... <czytaj dalej>
Ważne wspomnienia
Dziś zamiast opowieści podróżniczych, garstka wspomnień. Nie moich, ale ważnych. Historie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wybór między dobrym a dobrym
Nocny Szlak Kulturalny to trudny wybór między dobrym a dobrym. Konia z rzędem temu, kto zdołałby/zdążyłby obejść ponad 40 wydarzeń, dlatego w tym roku wybrałam kilka, wciąż naiwnie marząc, że ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - obaszewska-001.jpg
admin ego:
Na Szlaku Białych Miasteczek
O Setenil de las Bodegas z pewnością nie można powiedzieć, ... <czytaj dalej>
admin ego:
W sercu Andaluzji
Do Antequery ściągnęły nas dolmeny. Dla megalitycznych budowli jestem gotowa ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zadbaj o dobry sen
Według szacunków, ponad 50 proc. dorosłych na świecie nie zapewnia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6328:
Przypomnę ostatni film i zarazem pierwszy polski który wygrał Oscara. To ida. Tylko za wątek w szpitalu gdzie chory przyznał się że siekierą z <czytaj dalej>
Anonim_2364:
Ten biuletyn to świetna sprawa. Nie mogę się co roku nadziwić, że osoby z "takimi" (bardzo ciekawymi) życiorysami mieszkają obok mnie <czytaj dalej>
Kapiszon:
Dlaczego politycy, ze swoimi dworakami nie zro ią jakiejś bijatyki na stadionach np PO przeciwko PiS i Lewicy, 3 drodze. Bilety po 50 szłyby, jak w <czytaj dalej>
Anonim_7499:
No wreszcie ekspert. Jak Tusk zdradził Polskę? <czytaj dalej>
Anonim_2383:
Czy, kiedy i gdzie pan Ryszard Bronisz ponownie wygłosi wykład. W tym czasie przebywałam poza Gorzowem i nie byłam w muzeum, a chętnie posłucha <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej