piątek 14 czerwca 2024     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Marszałek podsumowuje rok 2022

- Budujemy mosty, tworzymy warunki do gospodarczego rozwoju, inwestujemy w zdrowie Lubuszan i dziedzictwo kultury – tak marszałek Elżbieta Anna Polak podsumowuje to, co wydarzyło się w regionie 2022 roku.

Jaki był ten rok? Na pewno pełen inwestycji:
  • oddaliśmy do użytku Centrum Kreatywnej Kultury,
  • zakończyliśmy budowę mostu na Odrze w Milsku,
  • otwarte zostało Centrum Zdrowia Matki i Dziecka,
  • skończyliśmy również termomodernizację Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i rozpoczęliśmy budowę Oddziału Intensywnej Terapii,
  • Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu ukończył modernizację oddziału geriatrii,
  • otworzyliśmy izbę przyjęć i nowe poradnie w szpitalu Obrzycach,
  • rozpoczęliśmy termomodernizację kolejnych oddziałów w Ciborzu i jednostek ochrony zdrowia w Gorzowie Wlkp.,
  • rozpoczęła się budowa oddziału rehabilitacji w Lubuskim Centrum Ortopedii w Świebodzinie.
- Warto podkreślić, że nasze osiągnięcia dostrzeżone są też poza regionem: w rankingach zajęliśmy jako województwo drugie miejsce w Polsce pod względem zamożności per capita - przypomina marszałek. - I jesteśmy skuteczni, złożyliśmy skargę przeciwko niesprawiedliwemu podziałowi alokacji na nową perspektywę i wygraliśmy dodatkowe 53 mln euro, dzięki temu mamy najbogatszy program w historii regionu: 915 mln euro - dodaje.

Ochrona zdrowia to priorytet

W 2022 r. w Lubuskiem odbyło się osiem Pikników Zdrowia i Profilaktyki: w Gorzowie Wlkp., Lubięcinie, Wschowie, Zaborze, Lubniewicach, Osiecznicy, Przytocznej, Iłowej. Promocja zdrowego stylu życia była także elementem Święta Województwa Lubuskiego obchodzonego w Słubicach, Pszczewie, Żarach, Dąbiu i Kożuchowie.

Przyszli lekarze otrzymali 70 marszałkowskich stypendiów, przyznano też 30 stypendiów dla położnych i pielęgniarek.

Dzięki samorządowemu programowi in vitro do tej pory urodziło się 90 dzieci, a w tym roku mamy kolejne 44 ciąże. W zakresie polityki regionalnej region musi jednak sprostać wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem. Lubuskie wypadło z grona milionowych regionów. Tylko w ciągu dekady ubyło 32 tys. mieszkańców.

Katastrofa ekologiczna w Odrze
- Klęska na Odrze to z pewnością ponura karta z kalendarza 2022 roku - mówi Elżbieta Anna Polak. - Wędkarze zostali pozostawieni sami sobie, rządzący udawali, że takie mamy okoliczności przyrody... Ale tu w Lubuskiem szybko wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Pracuje zespół ekspercki, w skład którego wchodzą przedstawiciele uniwersytetów i samorządów: Śląska, Opolskiego, Dolnośląskiego, Lubuskiego, Zachodniopomorskiego i Brandenburgii. Nie mamy wątpliwości, podobnie jak eksperci z Polskiej Akademii Nauk, że to nie natura, a głównie działalność człowieka przyczyniła się do śnięcia ton ryb. Niekontrolowany zrzut ścieków przemysłowych, prace budowlane prowadzone na dnie rzeki, niski poziom wody i wysokie temperatury - to wszystko razem spowodowało namnażanie się toksycznych alg. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ta katastrofa wciąż trwa, dlatego pracujemy nad diagnozą całego ekosystemu Odry w celu przygotowania programu jej rewitalizacji - wyjaśnia marszałek.

Wspieraliśmy uchodźców z Ukrainy
Już w pierwszym tygodniu agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę, na Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego ruszyło Centrum Pomocy Ukrainie. – Tu prym wiodły organizacje pozarządowe, ale samorząd także organizował pomoc na szeroką skalę dla uchodźców w regionie, a na Ukrainę wysyłaliśmy niezbędną pomoc: ambulanse, leki, środki opatrunkowe. Ogółem przeznaczyliśmy na ten cel 7,5 mln zł z samorządowego budżetu. Obecnie Szpital Kliniczny w Zielonej Górze zatrudnia 18 specjalistów z Ukrainy, a szpital w Gorzowie - 46. Wspólnie z innymi samorządami udało nam się przygotować Białą Księgę pomocy Ukrainie, która jest takim drogowskazem, według którego w ramach zespołu pomocy Ukrainie wspólnie z przedstawicielami rządu wciąż pracujemy nad długotrwałym programem pomocy uchodźcom – mówi marszałek województwa lubuskiego.

Wyzwania i plany na przyszłość

W przyszłym roku zakończy się budowa Parku Technologii Kosmicznych. Jest szansa utworzenia w Lubuskiem oddziału Europejskiej Agencji Kosmicznej. W Nowym Kisielinie powstanie też budynek pasywny oparty na odnawialnych źródłach energii. - Od dekady tworzymy Lubuskie jako miejsce zielone i nowoczesne, chcemy być w awangardzie energooszczędnego budownictwa i jednocześnie chronić klimat - uzasadnia inwestycję marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wydatki po raz pierwszy w historii samorządu wojewódzkiego przekroczą miliard złotych. - Zadbamy odpowiednio o nasze wydatki bieżące w związku ze wzrostem kosztów energii, ale nie kosztem inwestycji. Dlatego zdecydowaliśmy o zaciągnięciu kredytu w wysokości 200 mln zł - mówi marszałek.

Największe koszty stanowią inwestycje drogowe. W projekcie budżetu na 2023 rok na infrastrukturę i komunikację zapisano 382 mln zł. Planowana jest budowa obwodnicy Nowej Soli, Drezdenka, Kosieczyna i Chlastawy, modernizacja drogi w Miodnicy, rozbudowa terminala odlotów w Porcie Lotniczym Zielona Góra-Babimost, współfinansowanie organizacji połączeń lotniczych. Najwięcej środków trafi na zwiększenie dotacji dla Przewozów Regionalnych w celu przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu: 118 mln zł.

- Będą stypendia dla lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz utalentowanej młodzieży. W ramach budżetów obywatelskich wesprzemy grantami inicjatywy młodych, seniorów, organizacji wiejskich. Powstanie Lubuska Platforma Innowacji i projekt Inkubatora Młodych, który będzie realizowany w ramach funduszy europejskich nowej perspektywy - zapewnia marszałek. - Wśród inwestycji kulturalnych, które od przyszłego roku będą oddane Lubuszanom, trzeba wymienić teatr lalek! - dodaje.

- Mi osobiście najbliższe są inwestycje w zdrowie - przyznaje Elżbieta Anna Polak. - Kontynuujemy zadania rozpoczęte w tym roku. Spore środki w nowym budżecie chcemy przeznaczyć na onkologię i psychiatrię oraz rewitalizację starego szpitala w Gorzowie przy ul. Walczaka, gdzie powstanie Centrum Usług Wspólnych. - To będzie budżet trudny, ale możliwy do realizacji własnymi siłami, gdyż niestety wciąż w Polsce nie mamy środków z KPO, nie ruszyła też nowa perspektywa z funduszu spójności UE - podsumowuje lubuska marszałek.

LUM


31 grudnia 2022 08:20, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Ośrodek Leczenia i Korekcji Wzroku Bednarek

ul. Witosa 44 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 12 66
branża: Optycy <czytaj dalej>
Dąbrowski Jan Sklep Spożywczy

ul. 30 Stycznia 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 13 99
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Edbu Sp. z o.o. Technika Grzewcza Technika Sprężania

ul. Dworcowa 12, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 59 76
branża: Kompresory <czytaj dalej>

A może do Tirany
Polskie Porty Lotnicze poinformowały o wynikach przewozowych lubuskiego lotniska Zielona ... <czytaj dalej>
Wyjątkowy Dzień Dziecka
Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzyszczynce zorganizował 4 czerwca Dzień Dziecka ... <czytaj dalej>
Wiktoria Kuczyńska z kontraktem
Wiktoria Kuczyńska podpisała kontrakt na sezon 2024/2025 z gorzowskim KS ... <czytaj dalej>
Przejęli klucz na tydzień
Od barwnego korowodu wokół stawu w parku Wiosny Ludów rozpoczął ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2237.jpg
admin ego:
Delete nie wystarczy
W związku z ożywioną dyskusją na temat zmiany nazwy miasta, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Męczące Helsinki
Helsinki nas zmęczyły. Po kompaktowym Tallinie fińska stolica wydała nam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9416:
Gorzów Wielkopolski!
Akademia gorzowska! Nie Jakuba z paradyża
Uniwersytet Lubuski!! <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Jeał pies wójcickiego i Henryka Macieja woźniaka <czytaj dalej>
Anonim_2811:
Tylko Gorzów Lubuski :-D <czytaj dalej>
Anonim_9416:
Gratuluję mieszkańcom wyboru europosłow że szczecina <czytaj dalej>
Spacerowiczka:
Urodziłam się w Gorzowie, mieszkam w Gorzowie i nie rozumiem, dlaczego Gorzów Wielkopolski ma być bardziej polski od Gorzowa. Wybieram Gorzów <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej