piątek 30 lipca 2021     Ludmiła, Julita, Piotr
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Miejska Teoria Grawitacji – nauka i miejskie centrum
eGorzowska - 7126_5y5aO8jT435UiLukbsR4.jpgZa planetą Mars, a przed Jowiszem znajduje się krążące wokół Słońca śmietnisko planetarnego gruzu. Takiego samego, z jakiego kształtowały się kiedyś planety układu słonecznego. Nazywa się je pasem asteroid. Skoro składają się z tej samej materii co planety, to dlaczego nie utworzyły planety, tak jak to stało się z Merkurym, Ziemią i pozostałymi? Naukowcy twierdzą, że to właśnie siła przyciągania Jowisza utrudniła łączenie się poszczególnych bloków skalnych. Nie ułatwiał go także brak wystarczająco dużego obiektu centralnego, który nieco mocniej przyciągałby do siebie kolejne bloki skalne, by w końcu utworzyć planetę.

Skutki podobnego zjawiska można dostrzec dziś w Gorzowie. Siła okolicznych miast wysysa z naszej przestrzeni ambitnych, trzeźwo myślących i dobrze wykształconych ludzi, którzy gdzie indziej łatwo mogą zarobić więcej niż tu. Pisałem o tym we wcześniejszym artykule. Dziesiątki lat braku troski o powojenne mienie, przypieczętowane jeszcze upadkiem głównego przemysłu w Gorzowie, dopełniły losu centrum miasta. Coś, co w każdym ośrodku miejskim jest jego największym atutem, siłą rozwojową a zarazem ową „grawitacją” przyciągającą ludzi, kapitał, idee, scalającą społeczność, tu jest tego zaprzeczeniem. Centrum miasta to bodaj największy gorzki gorzowski paradoks. Miasto, które ucieka ze swego centrum, a centrum biednieje i pustoszeje.

Mikroemigracja
Ten exodus z centrum i towarzysząca mu rozbudowa pięknych osiedli na obrzeżach miasta sprawia, że Gorzów staje się miastem-sypialnią. Takim miastem w latach powojennych miały być Tychy. Nie ma w tym zresztą nic złego, o ile to efekt zamierzony. Tychy miały być zapleczem robotniczym dla aglomeracji śląskiej i były nim do czasu, aż mieszkańcy nie uznali, że stać ich na więcej. Takim miastem z pewnością nie powinien stać się Gorzów. To wielka porażka, że taniej można wynająć mieszkanie w centrum, niż analogiczne na Manhattanie. Chyba jednak nie powinienem się dziwić, skoro najbardziej aktywny gorzowski bloger, w mało wyszukany sposób zmiesza z błotem każdego, kto krytykuje wydawanie przez miejskie spółki pieniędzy na odległe pozamiejskie inwestycje. Co ma myśleć mieszkaniec Gorzowa? „Uciekajmy od centrum, tu nikt nie chce inwestować. Nawet miejskie spółki!” A ja jednak się dziwię. Wielkie inwestycje dokonane w Stanowicach przez ZUO, to nie tylko odebranie szansy na wykonanie ich w centrum Gorzowa, bo drugi raz 60 milionów spółka nie wyda przez następne 20 lat. A z pewnością nawet za dużo mniejsze pieniądze można by dodać wiele do serca tego miasta. Co gorsza, to także stworzenie kolejnego ośrodka grawitacji poza miastem, z którym teraz miasto musi konkurować. Niby czemu konkurować? O tym innym razem.

Wiatr zmian

Co można z tym zrobić? Warto się rozejrzeć wokół. Na ośrodki większe i mniejsze. I dodam… nie, nie chodzi o to, aby zbudować większą filharmonię niż Szczecin lub większe targi niż Poznań. Ale może warto zajrzeć na rynek do Drezdenka oraz do Świebodzina? Pomyśleć, co przyciąga nas w centrach miast? Skąd bierze się niepowtarzalny klimat, do którego chce się wracać?

Gorzów musi się zmienić i się zmienia. Czasem nie dostrzegamy tych zmian, bo odczuwamy je jako zbyt wolne. Wielką siłą aglomeracji ościennych jest siła ich uczelni. To kolejne wzmocnienie ich grawitacji. Uczelnie poznańskie i szczecińskie to magnes, który przyciąga dobrych studentów. Ci wyjeżdżają niby na chwilę dla licencjatu lub magisterki… Tam zakochują się, zaczynają pracę i nowe życie, i…. zostają…, a do Gorzowa wracają tylko odwiedzić rodziców. Na szczęście, dawna PWSZ a dzisiejsza Akademia Gorzowska reformuje się szybko. Rozszerza profil z humanistycznego także na techniczny. Wiem, że gorzowianie, nie bez racji, chcieliby w tym obszarze dużo więcej. Z pewnością to jeszcze lata ciężkiej pracy nim ta zmiana będzie odczuwalna, a uczelnia uzyska renomę. Tylko jak to zrobić bez wykonania pierwszego kroku? Trzymam kciuki, bo to prawdziwa cicha rewolucja, a bez dobrej uczelni tutaj, łatwo nie będzie.

Podobnie zmienia się podejście do centrum. W obecnych planach inwestycyjnych Miasta uwzględniono miejską kulturę i miejską naukę. Nawet my w Gorzowskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego będziemy mieli drobny udział w przywracaniu znaczenia centrum miasta. Szkoda, że mało kto ma świadomość tych planów Miasta i mało jaki dziennikarz o nie pyta.
Jeśli Gorzów chce sprostać wyzwaniom współczesnej grawitacji stawianym przed dużymi miastami, to stoi przed poważnymi dylematami. Jak zatrzymać wypływ zdolnych ludzi, jak scalić posiadany potencjał, jak wzmocnić centrum, by stało się punktem przyciągającym mieszkańców oraz osób z innych obszarów? Jaką dać ofertę finansową i pozafinansową, aby zachęcić gorzowian do pracy w lokalnych spółkach i co zrobić, by zamiast eksportować fachowców, zatrzymać własnych i importować dodatkowo zewnętrznych?

PS
I na koniec drobne przymrużenie oka. Bo przydałaby się też odrobina mniej ksenofobii Pana Steblina. Jeśli raz na 10 lat przyjedzie do Gorzowa kilka osób spoza tego miasta, to może jeszcze nie czas ostrzyć kosy? A właściwie, to kto stanowi tę osławioną szczecińską grupę „Hunów”, która sieje w Gorzowie i umyśle redaktora spustoszenie? Bo jak tak czytam, to co na pierwszym stoliku zapisano, to wychodzi mi, że to pan Marcinkiewicz i moja skromna osoba. Co do pana Marcinkiewicza to wydaje mi się, że to gorzowianin, który wyjechał kiedyś na studia do Szczecina i teraz wrócił do swego rodzinnego miasta. Jeśli chodzi o mnie… to mieszkam w Cieszynie a ze Szczecinem łączy mnie trzyletni, a więc krótki, choć barwny epizod. Ale w sumie co to za różnica, skoro obcy?

Pozdrawiam
Artur Czyżewski
Prezes Zarządu Inneko Sp. z o.o.

foto Wikipedia

14 września 2016 22:31, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Człowieku Ty chcesz przenieść GOT do centrum wiesz jak trudno coś zmienić w budynkach firmowych jak jest potrzeba.
Może jeszcze Chruscik do centrum przeniesie.... tyle ptaków będzie w mieście i klimat....
Anonim_4916, 15.09.2016, 10:42, 188.125.237.20 ##

Wyludnianie się centrum Gorzowa to efekt zbyt dużej liczby galerii handlowych praktycznie w centrum miasta. I to jest duży błąd, który trudno będzie naprawić. Centrum powinno chlubić się małymi sklepikami, kawiarniami itp., ale żeby mogły one prosperować, a nie tylko egzystować nie powinno być w Gorzowie aż tylu galerii. Wyludnianie się centrów miast to współcześnie problem wielu mniejszych czy większych ośrodków. Niestety Gorzów podążył za innymi i teraz to się na naszym mieście mści. Nie będę się odnosić do planet i gwiazd, bo moja wiedza w tej materii jest niewystarczająca. Co do Stanowic i Got-u w nich - już są (i Stanwice i GOT) i nie ma co sobie "strzępić języka po próżnicy", ale działać i rozwijać. Jakie są Pana dokonania? Ciągle publikuje Pan jedynie swoje opinie o tym co było. Proszę o więcej konkretów o tym co się dzieje obecnie, bez jakiś planów w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Anonim_2317, 15.09.2016, 11:24, 79.184.34.234 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Wojewoda unieważnia uchwałę
Publikujemy treść komunikatu dotyczącego unieważnienia przez Wojewodę Lubuskiego uchwały Nr XXXVIII/686/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Od Willi Pauckscha do Willi nad Wartą
Publikujemy informację, jaka dotarła do redakcji na temat Willi Paukscha. Willa Pauckscha to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najcenniejszych zabytków Gorzowa ... <czytaj dalej>
Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Gabinet Badań Elektrofizjologicznych

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 507 946 735
branża: Medyczne laboratoria - analizy, badania <czytaj dalej>
Tejs Adam Usługi Budowlane

ul. Zapolskiej 17 m. 19, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
Żak Jacek Usługi Pogrzebowe

ul. Bolesława Krzywoustego 11 m. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 691 507 258
branża: Pogrzebowe usługi <czytaj dalej>

Smutny dzień dla teatru
Takich wiadomości nie lubimy przekazywać. Dziś nad ranem zmarł aktor ... <czytaj dalej>
Ależ gratka
Szykuje sie nie lada gratka dla melomanów. Nie tylko w najbliższą ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest ... <czytaj dalej>
Miałeś COVID? Szpitalni rehabilitanci czekają
W gorzowskim szpitali realizowany jest program rehabilitacji dla osób z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2021 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Facebookowe pułapki
Zbieranie największej liczby znajomych na portalach społecznościowych to dla jednych rodzaj rywalizacji, dla innych dowód na popularność, dla jeszcze innych krok do ekonomicznego sukcesu. Wydawać by się mogło, że jeśli ktoś ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - silje1.jpg
Hanna Kaup:
Co po nas za 400 lat?
Wyobrażacie sobie koncert w liczącej ponad 400 lat cerkwi? W ... <czytaj dalej>
admin ego:
Czachów wprawia w osłupienie
Są takie miejsca na świecie, które wprawiają człowieka w osłupienie. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ogranicz swój cyfrowy ślad
Wykorzystaj wolny czas i ogranicz swój cyfrowy ślad. Przeglądanie Internetu, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Autem po Europie
Coraz więcej kierowców decyduje się na jazdę własnym samochodem po ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1642:
I z takimi "kompetencjami i doswiadczeniami" wysyla Wojcicki swoja wice na budowe ? Sam powinien sie "oddelegowac". <czytaj dalej>
Anonim_7753:
pokemonia w galeriach handlowych.
mamy w mieście 2 wielkie centra handlowe - Askane i Nova park.

i jest szczytem niedołęctwa pracow <czytaj dalej>
Anonim_7753:
Nie chce mi sie tego gamonia już komentować <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
I kto na tym zyska? Bo, że stracą gorzowianie to wiadomo... <czytaj dalej>
Anonim_4268:
czytam o "kampanii Gorzow wie bist du?" i o jej sukcesach, byly koktajle, jablka i foldery tlumaczone na j.niemiecki.
Czy "Gorzow <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej