niedziela 19 września 2021     Konstancja, January
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Miejska Teoria Grawitacji – nauka i miejskie centrum
eGorzowska - 7126_5y5aO8jT435UiLukbsR4.jpgZa planetą Mars, a przed Jowiszem znajduje się krążące wokół Słońca śmietnisko planetarnego gruzu. Takiego samego, z jakiego kształtowały się kiedyś planety układu słonecznego. Nazywa się je pasem asteroid. Skoro składają się z tej samej materii co planety, to dlaczego nie utworzyły planety, tak jak to stało się z Merkurym, Ziemią i pozostałymi? Naukowcy twierdzą, że to właśnie siła przyciągania Jowisza utrudniła łączenie się poszczególnych bloków skalnych. Nie ułatwiał go także brak wystarczająco dużego obiektu centralnego, który nieco mocniej przyciągałby do siebie kolejne bloki skalne, by w końcu utworzyć planetę.

Skutki podobnego zjawiska można dostrzec dziś w Gorzowie. Siła okolicznych miast wysysa z naszej przestrzeni ambitnych, trzeźwo myślących i dobrze wykształconych ludzi, którzy gdzie indziej łatwo mogą zarobić więcej niż tu. Pisałem o tym we wcześniejszym artykule. Dziesiątki lat braku troski o powojenne mienie, przypieczętowane jeszcze upadkiem głównego przemysłu w Gorzowie, dopełniły losu centrum miasta. Coś, co w każdym ośrodku miejskim jest jego największym atutem, siłą rozwojową a zarazem ową „grawitacją” przyciągającą ludzi, kapitał, idee, scalającą społeczność, tu jest tego zaprzeczeniem. Centrum miasta to bodaj największy gorzki gorzowski paradoks. Miasto, które ucieka ze swego centrum, a centrum biednieje i pustoszeje.

Mikroemigracja
Ten exodus z centrum i towarzysząca mu rozbudowa pięknych osiedli na obrzeżach miasta sprawia, że Gorzów staje się miastem-sypialnią. Takim miastem w latach powojennych miały być Tychy. Nie ma w tym zresztą nic złego, o ile to efekt zamierzony. Tychy miały być zapleczem robotniczym dla aglomeracji śląskiej i były nim do czasu, aż mieszkańcy nie uznali, że stać ich na więcej. Takim miastem z pewnością nie powinien stać się Gorzów. To wielka porażka, że taniej można wynająć mieszkanie w centrum, niż analogiczne na Manhattanie. Chyba jednak nie powinienem się dziwić, skoro najbardziej aktywny gorzowski bloger, w mało wyszukany sposób zmiesza z błotem każdego, kto krytykuje wydawanie przez miejskie spółki pieniędzy na odległe pozamiejskie inwestycje. Co ma myśleć mieszkaniec Gorzowa? „Uciekajmy od centrum, tu nikt nie chce inwestować. Nawet miejskie spółki!” A ja jednak się dziwię. Wielkie inwestycje dokonane w Stanowicach przez ZUO, to nie tylko odebranie szansy na wykonanie ich w centrum Gorzowa, bo drugi raz 60 milionów spółka nie wyda przez następne 20 lat. A z pewnością nawet za dużo mniejsze pieniądze można by dodać wiele do serca tego miasta. Co gorsza, to także stworzenie kolejnego ośrodka grawitacji poza miastem, z którym teraz miasto musi konkurować. Niby czemu konkurować? O tym innym razem.

Wiatr zmian

Co można z tym zrobić? Warto się rozejrzeć wokół. Na ośrodki większe i mniejsze. I dodam… nie, nie chodzi o to, aby zbudować większą filharmonię niż Szczecin lub większe targi niż Poznań. Ale może warto zajrzeć na rynek do Drezdenka oraz do Świebodzina? Pomyśleć, co przyciąga nas w centrach miast? Skąd bierze się niepowtarzalny klimat, do którego chce się wracać?

Gorzów musi się zmienić i się zmienia. Czasem nie dostrzegamy tych zmian, bo odczuwamy je jako zbyt wolne. Wielką siłą aglomeracji ościennych jest siła ich uczelni. To kolejne wzmocnienie ich grawitacji. Uczelnie poznańskie i szczecińskie to magnes, który przyciąga dobrych studentów. Ci wyjeżdżają niby na chwilę dla licencjatu lub magisterki… Tam zakochują się, zaczynają pracę i nowe życie, i…. zostają…, a do Gorzowa wracają tylko odwiedzić rodziców. Na szczęście, dawna PWSZ a dzisiejsza Akademia Gorzowska reformuje się szybko. Rozszerza profil z humanistycznego także na techniczny. Wiem, że gorzowianie, nie bez racji, chcieliby w tym obszarze dużo więcej. Z pewnością to jeszcze lata ciężkiej pracy nim ta zmiana będzie odczuwalna, a uczelnia uzyska renomę. Tylko jak to zrobić bez wykonania pierwszego kroku? Trzymam kciuki, bo to prawdziwa cicha rewolucja, a bez dobrej uczelni tutaj, łatwo nie będzie.

Podobnie zmienia się podejście do centrum. W obecnych planach inwestycyjnych Miasta uwzględniono miejską kulturę i miejską naukę. Nawet my w Gorzowskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego będziemy mieli drobny udział w przywracaniu znaczenia centrum miasta. Szkoda, że mało kto ma świadomość tych planów Miasta i mało jaki dziennikarz o nie pyta.
Jeśli Gorzów chce sprostać wyzwaniom współczesnej grawitacji stawianym przed dużymi miastami, to stoi przed poważnymi dylematami. Jak zatrzymać wypływ zdolnych ludzi, jak scalić posiadany potencjał, jak wzmocnić centrum, by stało się punktem przyciągającym mieszkańców oraz osób z innych obszarów? Jaką dać ofertę finansową i pozafinansową, aby zachęcić gorzowian do pracy w lokalnych spółkach i co zrobić, by zamiast eksportować fachowców, zatrzymać własnych i importować dodatkowo zewnętrznych?

PS
I na koniec drobne przymrużenie oka. Bo przydałaby się też odrobina mniej ksenofobii Pana Steblina. Jeśli raz na 10 lat przyjedzie do Gorzowa kilka osób spoza tego miasta, to może jeszcze nie czas ostrzyć kosy? A właściwie, to kto stanowi tę osławioną szczecińską grupę „Hunów”, która sieje w Gorzowie i umyśle redaktora spustoszenie? Bo jak tak czytam, to co na pierwszym stoliku zapisano, to wychodzi mi, że to pan Marcinkiewicz i moja skromna osoba. Co do pana Marcinkiewicza to wydaje mi się, że to gorzowianin, który wyjechał kiedyś na studia do Szczecina i teraz wrócił do swego rodzinnego miasta. Jeśli chodzi o mnie… to mieszkam w Cieszynie a ze Szczecinem łączy mnie trzyletni, a więc krótki, choć barwny epizod. Ale w sumie co to za różnica, skoro obcy?

Pozdrawiam
Artur Czyżewski
Prezes Zarządu Inneko Sp. z o.o.

foto Wikipedia

14 września 2016 22:31, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Człowieku Ty chcesz przenieść GOT do centrum wiesz jak trudno coś zmienić w budynkach firmowych jak jest potrzeba.
Może jeszcze Chruscik do centrum przeniesie.... tyle ptaków będzie w mieście i klimat....
Anonim_4916, 15.09.2016, 10:42, 188.125.237.20 ##

Wyludnianie się centrum Gorzowa to efekt zbyt dużej liczby galerii handlowych praktycznie w centrum miasta. I to jest duży błąd, który trudno będzie naprawić. Centrum powinno chlubić się małymi sklepikami, kawiarniami itp., ale żeby mogły one prosperować, a nie tylko egzystować nie powinno być w Gorzowie aż tylu galerii. Wyludnianie się centrów miast to współcześnie problem wielu mniejszych czy większych ośrodków. Niestety Gorzów podążył za innymi i teraz to się na naszym mieście mści. Nie będę się odnosić do planet i gwiazd, bo moja wiedza w tej materii jest niewystarczająca. Co do Stanowic i Got-u w nich - już są (i Stanwice i GOT) i nie ma co sobie "strzępić języka po próżnicy", ale działać i rozwijać. Jakie są Pana dokonania? Ciągle publikuje Pan jedynie swoje opinie o tym co było. Proszę o więcej konkretów o tym co się dzieje obecnie, bez jakiś planów w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Anonim_2317, 15.09.2016, 11:24, 79.184.34.234 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Z NFZ do ministerstwa
Publikujemy komunikat LOW NFZ z 13 września 2021 r. Dotychczasowy dyrektor LOW NFZ Piotr Bromber z dniem 13 września br. otrzymał ... <czytaj dalej>
Nowa wiceprezydent
Zastępcą prezydenta Gorzowa została Iwona Olek. W środę odebrała aktu powołania z rąk prezydenta Jacka Wójcickiego. To doświadczona pracownica samorządu, ... <czytaj dalej>
Budżet Obywatelski 2022 – głosujemy!
Chcesz mieć wpływ na swoją najbliższą okolicę? Sprawdź, jakie pomysły zostały zgłoszone do budżetu obywatelskiego i wybierz te, które powinny ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Hitsa Poland" Sp. z o.o.

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 77 19
branża: Tkaniny, dzianiny - produkcja <czytaj dalej>
"Q-service" Anna Hładka

ul. Myśliborska 21 /25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 86 58
branża: Samochody - części, akcesoria - detal <czytaj dalej>
"Lcj-Study Centre" Dominika Kołaczko

ul. Broniewskiego 6 h l. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 694 453 149
branża: Językowe kursy, szkoły <czytaj dalej>

Książka za śmieci
Ogólnopolska akcja „Książka za worek śmieci” odbędzie się w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Szpitalna rejestracja w nowym miejscu
Rejestracja główna do poradni specjalistycznych Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Z NFZ do ministerstwa
Publikujemy komunikat LOW NFZ z 13 września 2021 r. Dotychczasowy dyrektor ... <czytaj dalej>
Bilety na nowy sezon
Filharmonia Gorzowska rozpoczyna sprzedaż biletów na pierwszą połowę nowego sezonu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2021 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży
Gorzów jest tak skomunikowany z resztą świata, że nawet gdyby ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Za szybko
Był rok 1969. Dwie dziewczynki z dwóch krańców Polski spotkały ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekrutacja i praca w pandemii
Przedsiębiorcy nie zwolnią i nie zawieszą niezaszczepionych? Eksperci: „Ten przepis ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy cyberprzestępcy zakłócą rok szkolny?
Chociaż 1 września wracamy do nauczania stacjonarnego, to niewykluczona jest ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2499:
Tez chcialem jechac pociagiem w Polske bo samochodem tak daleko wyjezdzac to jest zmęczenie a pociag wiadomo wygodniej i mozna spac w podrozy.
<czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Ja rozumiem, że w gorących latach przeobrażeń ustrojowych można było popełnić kardynalne błędy. Także w reorganizacjach na kolei. Ale czy n <czytaj dalej>
Anonim_8593:
Będę tam i w tym roku za dwa tygodnie :) <czytaj dalej>
Anonim_7662:
Jak widać, nie ma normalnych warunków, bo to ogólnopolska akcja i nie ma się co czepiać, ze to "w tym mieście". <czytaj dalej>
Anonim_9235:
W normalnych warunkach zleca się jakieś firmie posprzątanie i gratyfikacja.
W tym mieście miasto przerzuca sprawę na Spółkę miejska, któ <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej