sobota 19 czerwca 2021     Gerwazy, Protazy, Julianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Miejska Teoria Grawitacji
eGorzowska - 7080_MsbnOufV0U4sO0EAMBLo.jpgZapowiedziałem tekst o wynagrodzeniach. I ten taki będzie… choć nie od razu.

Wszyscy, kończąc szkołę, wiemy, że świat kręci się dzięki sile przyciągania. Dzięki Newtonowi wiemy nawet, że choć nic na to nie wskazuje, to nie tylko nasza planeta przyciąga nas, ale także my przyciągamy ją. Dla fizyka teoretyka z pewnością to istotny fakt, że i my ją równie silnie przyciągamy jak ona nas, jednak nasze własne obserwacje dowodzą, że ile byśmy się nie starali, to gdy podskoczymy w górę, na ogół jednak my spadniemy na ziemię, a nie odwrotnie. Ta prosta obserwacja jest bardzo istotna także dla Gorzowa. Dlaczego? Bo prawo ciążenia obowiązuje też miasta. I tego zapewne wielu czytelników nie wie, pomimo że w Gorzowie owa siła grawitacji jest odczuwalna niemal namacalnie. Jak działa Miejskie Prawo Grawitacji?

Spójrzmy na mapę. Gorzów to ponad 100-tysięczne miasto w północno-zachodniej części kraju. W promieniu 100 kilometrów od niego znajduje się podobny ośrodek – Zielona Góra. W tej samej odległości dwa ośrodki pięć razy większe: Poznań i Szczecin. Co to ma wspólnego z grawitacją? Tak, tak… miasta przyciągają się tak samo, jak na przykład planety. Gorzów jest pod potężną siłą przyciągania większych sąsiadów. I choć samo miasto nigdzie się nie przemieści… to jego mieszkańcy… i owszem.

Dokąd wyjeżdżają młodzi… i nie tylko młodzi?
Rozmawiałem z wieloma gorzowianami. Wszyscy zgadzali się z jednym: Młodzi ludzie chętnie wyjeżdżają z miasta. Nie tylko za granicę. Grawitacja dużych ośrodków jest z każdym rokiem coraz mocniejsza. Dlaczego? Co stanowi o jej sile?... To nie będzie temat na jeden tylko artykuł.

Zacznijmy więc od wymienienia dwóch przyczyn, a o innych następnym razem. Sprawa pierwsza… MOBILNOŚĆ. Od kilku lat Gorzów stał się dobrze skomunikowany drogowo z resztą kraju oraz … Berlinem. Zachodnich sąsiadów pomińmy, choć to czynnik istotny. Warto jednak zwrócić uwagę, że od kilku lat czas dotarcia do Szczecina i Poznania skrócił się o połowę i wynosi tylko 60 minut dynamicznej jazdy. Odległość mierzy się dziś czasem podróży, a nie kilometrami. Stąd odległość skróciła się dwukrotnie, a zgodnie z teorią oznacza to, że grawitacja wzrosła czterokrotnie. Ale na ten fakt wielkiego zbliżenia do dużych aglomeracji nakłada się fakt drugi… obiecana przeze mnie sprawa wynagrodzeń.

Tu cytat na temat wynagrodzeń z portalu forsal.pl: „Narzekać nie mogą także pracownicy przedsiębiorstw zatrudnieni w Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Rzeszowie. Ich przeciętne zarobki wynoszą od ponad 3,9 tys. zł do ponad 4,5 tys. zł. […] Na drugim biegunie są Kielce, Bydgoszcz, Białystok, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, które okupują ostatnie pozycje rankingu z przeciętnym wynagrodzeniem wynoszącym 3,2-3,4 tys. zł.”

Gorzowska Autarkia
Co to autarkia? To taka gospodarka, która próbuje być samowystarczalna i obywać się bez wymiany dóbr i ludzi z otoczeniem. Co to ma wspólnego z Gorzowem? Fakt, że Gorzów zaczyna być rozrywany siłami grawitacji większych ośrodków, może ujść uwagi niewprawnego obserwatora. Zaskakuje mnie jednak postrzeganie miasta przez lokalne media jako samodzielnego „państwa-miasta”. Gorzów to nie miasto oderwane od otaczającego świata, nie wyspa gdzie z rzadka dopływa statek z dostawą owoców cytrusowych, nie samodzielny odrębny samowystarczalny ośrodek mogący ignorować otoczenie. I raczej nie może też liczyć, że to on będzie przyciągał mieszkańców Szczecina i Poznania. Wręcz przeciwnie. W jednym z niedawnych wydań "Gazety Lubuskiej" autor niemal z oburzeniem wytyka „wysokie” zarobki w spółkach komunalnych, a szczególnie w gorzowskim MZK. To - średnio rzecz biorąc - nieco ponad 3 tys. zł brutto, czyli najwięcej w lokalnych spółkach komunalnych. Autor nawet nie zająknął się, że owo najwyższe gorzowskie uposażenie to ogon zarobkowy w kraju. Co tam zresztą kraj. To za duży obszar do ogarnięcia dla dziennikarza. To ogon zarobkowy w porównaniu z tym, co dzieje się w miastach, do których mogą wyjechać gorzowianie nawet bez zmiany adresu, czyli Poznania i Szczecina.

Skutki Upośledzeń
Co powoduje ten sposób myślenia? No cóż… Media to czwarta władza. Nikt nie chce się narazić na wytykanie, że daje zarobić pracownikom z publicznych pieniędzy. Prezesi więc zamykają oczy na to, jak ich najwartościowsi pracownicy opuszczają firmę i znajdują zatrudnienie gdzieś indziej. Czy to pracowników wina, że jakiś dziennikarz przespał moment, gdy bezrobocie w Gorzowie się skończyło i o pracownika trzeba walczyć, oferując mu za solidną pracę godziwą płacę? Nawet w spółkach komunalnych! Czy to ich wina, że miasta okoliczne kuszą ofertami, w których można przebierać? Czy to wina pracowników, że nie widzą cnoty w pensjach, które media uznałyby za wystarczająco niskie, aby ich nie potępić? Sam jestem ciekaw, jaką kwotę ów dziennikarz uznałby za godziwą dla pracowników, aby nie uznał za konieczne ostrzegać mieszkańców miasta przed zarobkami w spółkach komunalnych? A tytuł artykułu już budził grozę: „Jeśli płacisz za wodę […] licz się ze spółkami”. Ciekawi mnie też, czy ów dziennikarz wie, jak wielu obcokrajowców już zastąpiło w lubuskim lokalnych pracowników, którzy nie chcieli zarabiać aż tak mało? Ciekawi mnie, kiedy pojawi się dziennikarz, który miast potępiać zbyt wysokie, jego zdaniem, choć najniższe w kraju zarobki, zacznie potępiać zatrudnianie na czarno i brak chęci właścicieli spółek do dzielenia się pozytywnymi efektami wzrostu gospodarczego z pracownikami, którzy go wypracowują?

Co czeka Gorzów?

Są dwie drogi: jedna to droga kontynuacji dla dziennikarskiego zacietrzewienia w poszukiwaniu gorzowskiego dna wynagrodzeń. To bardzo przyjemny populistyczny kierunek myślenia. Wystarczy czujne rozglądanie się wokół, czy aby ktoś nie zarabia kilku złotych więcej od innych. Oczywiście towarzyszyć temu będzie uciekanie lokalnych pracowników z aspiracjami, do lepszych ośrodków i zastępowanie ich przez ludność napływową z bliskiego i bardzo dalekiego wschodu. Pracować będą na miejscu tylko ci, którzy zaakceptują najniższe w Polsce wynagrodzenia. Druga droga to zauważenie, że Gorzów nie jest autarkią - lecz ma wielkich sąsiadów - i stopniowe podjęcie rękawicy… także w obszarze wynagrodzeń. Jest to możliwe, o ile liczący się dziennikarze dostrzegą, że na to, co dzieje się w Gorzowie, wpływa jego otoczenie, a prezesi, gdy pozwala na to ekonomiczna sytuacja ich spółek, oprą się populizmowi i dadzą zarobić dobrym pracownikom.

Pozdrawiam

Artur Czyżewski
Prezes Zarządu Inneko Sp. z o.o.

29 sierpnia 2016 11:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Sever" Piotr Seweryński

ul. Budowlanych 13 /8, Gorzów Wlkp.
tel. 601 686 126
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
Kruczyk Waldemar Wykańczanie Wnętrz

ul. Przemysłowa 50 lok. 8-9, Gorzów Wlkp.
tel. 608 148 459
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
"Speed Trans" PHU Filip Łukaszewicz

ul. Komandosów 4, Gorzów Wlkp.
tel. 663 663 399
branża: Pomoc drogowa <czytaj dalej>

20 i jeszcze 10 lat minęło
W tym roku nie ma plakatu. Jest z porzedniego jubileuszu. ... <czytaj dalej>
Kolejny spacer
To będzie drugi spacer po Gorzowie. Zbigniew Rudziński oprowadzi szlakiem ... <czytaj dalej>
Komedia kryminalna po polsku
Kolejny filmowy tydzień w kinie Helios otwiera polska komedia kryminalna ... <czytaj dalej>
Dobry Wieczór Gorzów - aktualizacja
Przed nami kolejny weekend z Dobry Wieczór Gorzów. Tym razem ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tu chodzi o porządek
Na rynku ukazała się publikacja „Miejsca składowania odpadów. Poradnik dla ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
StakasyVd:
cheap generic cialis <czytaj dalej>
Miejscowy:
Bardzo się cieszę, ze podpisano taki traktat. Liczyłem, że przez okres tak długi będzie się poprawiał klimat do współpracy i integracji. Ale <czytaj dalej>
Anonim_3689:
Może sam wróć i naucz się czytać i rozumieć to, co czytasz. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo "nie płaca oodatkow!) Wcale! Nie zostawiają 50% zarobionych (w nim i napędzając pkb i profity firm dajac zateudnienie w szkołach i admini <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Mi się osobiście podoba ta droga z podłoża naturalnego. Asfalt tylko będzie oznaczal większy ruch.

Natomoast ruch za duzy jest w mies <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej