czwartek 5 października 2023     Igor, Placyd, Apolinary
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W Lipkach Wielkich
nikt nie sprzeciwił się wycięciu dębów
eGorzowska - 9136_JHybWHBRfWKjSwC4R49L.jpgNa terenie Lipek Wielkich Zarząd Dróg Wojewódzkich prowadzi inwestycję, która ma zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników drogi biegnącej w ciągu ul. Szosowej. Inwestycja, która w całości dotyczy przebudowy relacji: Gorzów Wlkp. - Santok – Drezdenko, trwa od 15 czerwca 2018 i ma się zakończyć 30 sierpnia 2019. Fragment drogi w Lipkach Wielkich oznakowany nr. 158 jest poddawany modernizacji na odcinku 1,41 km, a chodnik - 1,81 km. Zadanie otrzymało dotację z Unii Europejskiej.

Głosy sprzeciwu
Inwestycja jest realizowana w oparciu o wszelkie uzyskane pozwolenia, dokumenty techniczne, zezwolenia i uzgodnienia na wycinkę drzew. W lutym pojawiły się jednak głosy sprzeciwu. Z tego powodu wójt gminy Santok Paweł Pisarek spotkał się 26 lutego w mieszkańcami Lipek Wielkich.
- Trafiły do nas pisma osób zaniepokojonych wycinką przy ul. Szosowej w rejonie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – rozpoczął spotkanie wójt. - Te piękne i dorodne dęby zawsze tu były, ale to one są przy drodze, a nie droga przy nich. Ona została wytyczona wcześniej, ale ruch się zmienił i drzewa stanowią zagrożenie. Stajemy więc przed pytaniem: Chronić drzewa czy realizując inwestycję, zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców? Ponieważ wszystkie uprawnienia są, a pojawiło się niezadowolenie społeczne, postanowiliśmy poddać sprawę pod dyskusję. Osobiście bardzo ubolewam nad wycinką dębów, ale jestem za realizacją inwestycji – powiedział Paweł Pisarek i otrzymał gromkie brawa od obecnych na spotkaniu mieszkańców Lipek Wielkich.

– Dotykamy tu kwestii niedoskonałości naszego prawa, bo gdyby Lasy Państwowe miały obowiązek zatrzymywać te drzewa do śmierci biologicznej, to dęby rosłyby w lasach. Teraz nie przystają do rzeczywistości. My nasadzimy nowe i one oczywiście nie wyrosną za naszego życia ani życia naszych dzieci, ale nie mamy innego wyjścia – dodał wójt.

W wypełnionej do ostatniego miejsca sali wiejskiej w Lipkach Wielkich pojawiło się ponad 150 osób, ale nikogo z inicjatorów sprzeciwu nie było.

Wszyscy za wycinką
- Jestem sołtysem, prowadzę też agencję pocztową i jak rozmawiam z ludźmi, którzy do mnie przychodzą, to wszyscy są za wycięciem drzew. Może dwie, trzy osoby znalazły się przeciwne, ale nam chodzi o to, żeby było bezpiecznie – mówiła przed rozpoczęciem spotkania Mirosława Porańczyk. Podkreśliła też, że przycinka gałęzi nic nie da. - To są stare drzewa, a w pobliżu mamy piękny park i tam nie ma żadnej wycinki.

Pani sołtys była przekonana, że mieszkańcy będą za wycięciem dębów. - Ludzie chcą, żeby droga była ładna, dokończona, żeby były zatoczki. Tu chodzi o bezpieczeństwo uczniów, którzy korzystają z autobusu. Także pracownicy OSW twierdzą, że tam jest niebezpiecznie – uzasadniała.

Wycinka konieczna
Na spotkaniu z mieszkańcami pojawiła się zastępca dyrektora Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze Katarzyna Rudkiewicz. Na pytanie, czy drzewa muszą być wycięte, odpowiedziała:
- Ze względu na bezpieczeństwo i funkcję drogi, muszą, ponieważ planujemy tam dwie zatoki i przejście dla pieszych. Ma to poprawić widoczność i dla uczestników ruchu jest to bardzo ważne. Te drzewa są w słabej kondycji, rosną w skrajni jezdni, ich kora jest naruszona także przez pojazdy. Trzy z nich są w miejscu planowanej zatoki, a jedno - przejścia dla pieszych i uniemożliwia widoczność. Lokalizacja zatoki wymusza przystosowanie geometrii drogi do bezpieczeństwa osób, które mają wsiadać czy wysiadać z autobusu i przechodzić rzez przejście. W tej sytuacji nie mamy wyjścia.

Przesunąć inwestycję

Przeciwnicy wycinki dębów podnosili, że można je uchronić, wystarczy tylko przesunąć inwestycję w drugą stronę.
- Tam mieszkańcy mają swoje posesje, a tu jest propozycja, by zabrać im grunt? Ingerencja w tereny prywatne nie jest możliwa – podkreślała Katarzyna Rudkiewicz.
W tej sprawie głos zabrał Radosław Wawrzyniak, świadomy, że taka inwestycja niesie ze sobą albo zabranie prywatnych działek, albo usunięcie dębów:
– Inwestycja miała mi wyciąć 6 metrów działki – mówił. – TIR-y miałbym pod samymi oknami. Dobrze decyduje się o cudzej własności, ale jak by się ktoś zachował, gdyby chcieli mu zabrać choćby pół metra. Każda nowa inwestycja związana jest z jakimś bólem. Użalanie się nad dziesięcioma czy 20 dębami w miejscu, gdzie jest piękny stary park i z drugiej strony siódmy co do wielkości kompleks leśny, to nieporozumienie.

Siedliska chronione
Na portalu społecznościowym zaangażowany w obronę drzew Adam Korzeniowski zamieścił informację, że 200-letnie dęby są siedliskiem chronionych gatunków porostów.
- Chciałabym, by pokazano mi, gdzie są te siedliska – powiedziała zastępca dyrektora Katarzyna Rudkiewicz, natomiast wójt Paweł Pisarek uzupełnił, że jeśli idzie o porosty, to żyją one na korze i można je bezpiecznie przenieść w inne miejsce. Dodał również:
- Deklaruję, że w uzgodnieniu z zarządcą, przystąpimy do wysadzania drzew z odpowiednim doborem. Jesteśmy w Lipkach, więc oczywistym wydają się tu lipy, ale trzeba je odpowiednio prowadzić. A Lipki Wielkie z pewnością zyskają dzięki tej inwestycji.

Korzyść z surowca
Katarzyna Rudkiewicz odniosła się również do innego zarzutu Adama Korzeniowskiego, który napisał: „Jak tanio i bez zbędnych formalności wejść w posiadanie cennego surowca. Starych pięknych drzew jest coraz mniej. Więc jak można przepuścić taką okazję, jaka trafia się w Lipkach Wielkich?”
- Nie taki jest cel inwestycji, żeby zarobić na drzewach. To poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, którzy tu mieszkają – mówiła dyrektorka. - Oni czekali na tę inwestycję wiele lat. Były konsultacje społeczne. Wycinka tych drzew jest usankcjonowana decyzją wójta, miały miejsce komisje bezpieczeństwa ruchu drogowego, które oceniły konieczność wycinki drzew, dwa albo trzy razy. Ja jestem za drzewami, ale te musimy wyciąć, ponieważ część z nich ingeruje w jezdnię. Nie chcemy zabetonować rzeczywistości, chcemy otaczać się zielenią. Jednak projekt musiał uwzględnić wycinkę drzew. Nasadźmy nowe. One zrekompensują te straty i nie pogorszą bezpieczeństwa na drodze.
Zastępca dyrektora poprosiła również o zaufanie wobec projektantów. – Oni mają odpowiednie uprawnienia, to są osoby świadome, które wiedzą, jak ma przebiegać prawidłowa geometria drogi, wszystkie odległości przejścia dla pieszych, zatok autobusowych. Proszę zaufać naszej wiedzy, organowi zarządzającemu ruchem, który wielokrotnie się wypowiadał na temat bezpieczeństwa na tym odcinku drogi i dać wiarę fachowcom, bo oni wiedzą, co mówią. W tej chwili te drzewa, które są w skrajni drogowej, nie są bezpieczne, dlatego ja chętnie się z przeciwnikami spotkam, by palcem pokazali, co zrobić w zamian.

Spotkanie zakończyło się głosowaniem. Nikt z obecnych nie wyraził sprzeciwu wobec wycinki drzew. Na pytanie, kogo jeszcze należy przekonać, również nie zgłosił się nikt. Na sali panowała jednomyślność.

- Swoją opinię wyrażam z bolejącym sercem – dodał wójt Paweł Pisarek i zakończył temat:
- W tej sprawie nie trzeba być przyrodnikiem, wystarczy być człowiekiem, ale wszystko ma swoją cenę.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/18

, zdjęcie 2/18

, zdjęcie 3/18

, zdjęcie 4/18

, zdjęcie 5/18

, zdjęcie 6/18

, zdjęcie 7/18

, zdjęcie 8/18

, zdjęcie 9/18

, zdjęcie 10/18

, zdjęcie 11/18

, zdjęcie 12/18

, zdjęcie 13/18

, zdjęcie 14/18

, zdjęcie 15/18

, zdjęcie 16/18

, zdjęcie 17/18

, zdjęcie 18/18


26 lutego 2019 21:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nie rozumiem. W miejscowości nie wolno szybciej niż 50km/h. Drzewa stanowią naturalne zabezpieczenie pieszych. Wystarczy bariera energochłonna na ew. pijanych wariatów za kierownicą. W czym problem?...
Anonim_3632, 04.03.2019, 07:43, 213.62.126.132 ##

jak mieszkancy chca miec gorsze powietrze to prosze bardzo
Anonim_7824, 04.03.2019, 12:58, 5.172.232.73 ##

mniejszego na skrajnym zakręcie bym wycial bo zaslania reszte bym zostawil.

ale kałmuki zdecydowaly inaczej
Anonim_7824, 04.03.2019, 13:00, 5.172.232.73 ##

Dokładnie. I na bank jakiś tartak aż zaciera kopyta żeby zdobyć te drzewa.
Anonim_3632, 05.03.2019, 09:00, 213.62.126.132 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Ważne, by szanować innych
Tzw. nieznani sprawcy, a raczej znani, zniszczyli mój bilbord wyborczy. Naklejono kilka małych flag niemieckich, czyniąc mnie zapewne Niemcem, zupełnie ... <czytaj dalej>
Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ... <czytaj dalej>
Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Villa Estetica Urszula Kolasińska

ul. Żwirowa 39 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 604 468 260
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>
Złotnik-Jubiler Tomasz Łoczmiel

ul. Borowskiego 10, Gorzów Wlkp.
tel. 792 125 918
branża: Jubilerstwo - detal <czytaj dalej>

Ogród Biskupi
Castelo Branco jest oddalone od Monsanto o jakieś 50 km. ... <czytaj dalej>
W objęciach Motyla
Na rozpoczęcie sezonu kulturalnego 2023-2024 w Filharmonii Gorzowskiej wręczono doroczne ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających ... <czytaj dalej>
Nowy film Jana Holoubka
Różnorodne premiery przygotowało kino Helios na nowy filmowy tydzień. Można ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Idźmy na wybory
Idźmy na wybory. Takie hasło i taka idea przyświecała tym, którzy spotkali się 1 października na Starym Rynku w Gorzowie. W samo południe, w asyście czterech aut policyjnych i kilku funkcjonariuszy ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1b-1.jpg
admin ego:
Wioska Indiany Jonesa
Wyjątkowości Foz d’Égua nie oddadzą żadne zdjęcia, bardzo trudno też ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Krainie za Tagiem
Alentejo to historyczna prowincja i główny obszar rolniczy Portugalii. Zajmuje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Za często narzekamy i plotkujemy
Chociaż większość z nas nie lubi kolegów z pracy, to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8638:
Widzę że cenzura tuż przed wyborami zadziałała wycinając cały mój post obnażający platformę obywatelską.
Więc może coś i lewicy. T <czytaj dalej>
Finlay:
Untuk pengalaman main slot online terbaik, Anda
butuh mengenal tehnik dan siasat buat mempertingkat kesempatan Anda jadi pemenang
jekpot b <czytaj dalej>
Anonim_2434:
Cieszę się że koleżanka ze szkolnej ławy wybrała podobną drogę zawodową od mojej.LO w Skwierzynie. <czytaj dalej>
Anonim_8638:
Taka kultura polskich pracodawców. Znałem jeleni każdy to był sęp wyzyskiwacz i chamidło <czytaj dalej>
Anonim_8638:
Co nowy sklep otworzą to szukają frajerami która będzie robić za darmo za marchewkę na kiju. I ją myśl nie przyjdzie że może trzeba zapłaci <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej