środa 29 maja 2024     Magdalena, Teodozja, Maria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kobieta może wszystko
eGorzowska - 8183_UsgHku7SpW2AKhqLWHDV.jpg

Czerwień i czerń to sprawdzone klasyczne połączenie kolorów. Oznacza odwagę, pasję i determinację. Tak też zaprezentowały się organizatorki pierwszego Forum Kobiet, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Międzyrzeczu 18 listopada.

Forum Kobiet to pomysł starosty gorzowskiego Małgorzaty Domagały, członka zarządu powiatu międzyrzeckiego Zofii Plewy i wiceprezes Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Kożuchowie, radnej powiatu świebodzińskiego Jolanty Starzewskiej.

To one zaprosiły w sobotę 18 listopada około sto aktywnych i przedsiębiorczych pań działających w środowiskach wiejskich i małych miastach powiatów: gorzowskiego, międzyrzeckiego i świebodzińskiego na I Forum Kobiet. Przyświecało mu hasło "Kobieta ABC", czyli Aktywna, Bezpieczna, Ciekawa świata.

- Możemy dziś poświęcić czas na zdobycie umiejętności, jak być bardziej aktywną, zapamiętaną w środowisku, jak się aktywizować samemu i jak aktywizować inne panie. Jesteśmy działaczkami w samorządach i wiemy, że taka działalność jest potrzebna. Kobieta może wszystko, a my to dziś udowodnimy - mówiła Zofia Plewa.

- We trzy działamy w różnych środowiskach: na wsi, w mieście, współpracujemy z Kołami Gospodyń Wiejskich, ze stowarzyszeniami lokalnymi, liderkami sołtyskami i wiemy, że macie potrzebę poznawania świata i zdobywania coraz nowszych narzędzi i umiejętności, by świat wokół siebie zmieniać - dodała Jolanta Starzewska.

- To spotkanie to doskonała wymiana informacji i doświadczeń. Trzy powiaty, trzy różne środowiska, różne sołectwa i różne liderki. Nie ma wśród nas idealnych, więc mam nadzieję, że grupa, którą przywiozłam z powiatu gorzowskiego, przeniesie do nas te dobre praktyki koleżanek z Międzyrzecza czy Świebodzina - mówiła starosta gorzowski Małgorzata Domagała.

Przedstawicielki stowarzyszeń lokalnych, kół gospodyń wiejskich, kobiety pracujące w samorządach dzieliły się osiągnięciami i doświadczeniami w animowaniu działań społecznych. Dyskutowały o tym, dlaczego nie wychodzą poza sołectwo czy stowarzyszenie i uciekają od polityki, chociaż zmieniają otoczenie. To dzięki kobietom kręci się świat, bo one mają energię, by go czynić piękniejszym i lepszym.

Forum składało się z debat, prelekcji i warsztatów z przedsiębiorczości oraz pisania małych projektów unijnych. Panie rozmawiały o aktywności społecznej, biznesowej i samorządowej, a także o zdrowiu, opiece nad osobami niesamodzielnymi, bezpieczeństwie, przemocy domowej i tworzeniu grup wsparcia w środowisku lokalnym.

I Forum Kobiet udowodniło, że brakuje tego typu wydarzeń. - Panie bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach, a ich aktywność udzieliła się także mnie i sama zaangażowałam się w tworzenie przykładowego projektu - dodała starosta Małgorzata Domagała. - Mam nadzieję, że te informacje, które tu dziś uzyskały, przekażą swoim lokalnym środowiskom i jako powiat zostaniemy zasypani oddolnymi inicjatywami. To będzie dla nas podpowiedź, jak zaktywizować i zintegrować naszych mieszkańców, bo aktywizacja to problem nie tylko u nas, ale w każdym innym powiecie.

Warsztaty z pisania małych projektów przeprowadziła Fundacja "Merkury", która podpowiedziała również, jak założyć grupę nieformalną, a Barbara Kucharska, Urszula Miara oraz Joanna Kasprzak-Perka przedstawiły zagadnienia opieki nad osobami długotrwale niesamodzielnymi.

Gościem specjalnym pierwszego Forum Kobiet był prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreślał rolę kobiety, jej równość wobec praw i podmiotowość w życiu społecznym. Zachęcając do samorządowej aktywności, przypomniał, że dziś w wielu sołectwach sołtysami w przeważającej liczbie są już kobiety, podczas gdy jeszcze niedawno stanowiły tylko 10 proc. - To pokazuje, że władza tam, gdzie jest najważniejsza, została przejęta przez kobiety, I bardzo dobrze - mówił.
Forum odwiedzili też wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn oraz burmistrzowie: Trzciela Jarosław Kaczmarek i Szprotawy Józef Rubacha. Panowie zabrali głos w dyskusji: Jak mężczyźni wspierają działania kobiet w samorządzie lokalnym.

Spotkanie zakończyło się koncertem muzyki poważnej w wykonaniu uczniów PSM z Międzyrzecza. Kolejne Forum „Kobieta ABC” odbędzie się w przyszłym roku w Gorzowie.

Tekst i foto Hanna Kaup

Fotorelacja:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2017-11-20_kobieta_moze_wszystko,
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
kobieta moze wszystko, zdjęcie 1/6

kobieta moze wszystko, zdjęcie 2/6

kobieta moze wszystko, zdjęcie 3/6

kobieta moze wszystko, zdjęcie 4/6

kobieta moze wszystko, zdjęcie 5/6

kobieta moze wszystko, zdjęcie 6/6
 


20 listopada 2017 19:58, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Prorov" Piotr Basta

ul. 9 Maja 23 d/7, Gorzów Wlkp.
tel. 503 147 604
branża: Sport, rekreacja - nauka, ośrodki, kluby <czytaj dalej>
Romax Pracownia Projektowa Architektoniczno-Urbanistyczna

ul. Pankiewicza 5 -7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 04 89
branża: Architektoniczne biura <czytaj dalej>

W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała ... <czytaj dalej>
Waligóra z lubuskiego
Dziś przedstawiam Waligórę – kolejną po świętokrzyskiej Sośnie na Szczudłach ... <czytaj dalej>
Babimojski rekordowy dzban
Proszę państwa, oto dzban. Gliniany, zwykły dzban, tyle że wygląda ... <czytaj dalej>
Zawód najwyższego zaufania
Powiatowe i miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się 25 maja ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6a.jpg
admin ego:
Na jednym filarze
Chlastawa leży tuż za rogatkami Kosieczyna, niemal na przedmieściach Zbąszynka. ... <czytaj dalej>
admin ego:
Jesteśmy nielegalnie inwigilowani
Wszyscy jesteśmy nielegalnie inwigilowani. Ważny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niekontrolowana ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5319:
Historia i eksponaty. Polska nie ma żadnej historii i bohaterów. Kogo to dzisiaj cokolwiek z historii poza dobrą zabawą i tuti-fruti interesuje, b <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Popieram wniosek o remont/rewitalizację Cmentarza Świętokrzyskiego...
Dyrekcja Muzeum Gorzowskego na Warszawskiej zabiega o unijne środki na <czytaj dalej>
Krystyna z Jenina:
Krystinka była na spotkaniu z mieszkańców Gorzowa z Radnymi Gorzowa . I poruszyła temat zaniedbanego, historycznego Cmentarza Swiętokrzyskiego. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
o spisanie danych <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Zatroszczymy się...... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej