piątek 29 marca 2024     Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Pomagajmy inteligentnym owadom
eGorzowska - 12604_icBN7IoZGie8jfbZoUBD.jpg

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Paweł Kamiński z Gostkowic w gminie Bogdaniec od ponad 20 lat prowadzi z żoną Pasiekę w Sadzie. Mają 120 rodzin pszczelich przezimowanych, a w sezonie od 140 do 200.

ROLNIKU, NIE OPRYSKUJ
Szef Koła Pszczelarzy w Bogdańcu jest orędownikiem ekologii i apeluje do rolników, żeby zbytnio nie opryskiwali kwitnących rzepaków i innych roślin.
– Rolnikowi się wydaje, że jak w zbożu pryska na chwasty, to tam nie ma żadnych kwiatów, a one są, np.: kurdybanek czy inne rośliny miododajne. Dlatego lepiej wstrzymać się z opryskami do późnego wieczora i robić to po ustaniu lotu pszczół. Rolnicy pryskają różnymi środkami, a jeśli pszczoła wróci z takiego terenu, przejdzie zapachem oprysku, inne nie wpuszczą jej do ula, bowiem wyczują obcy zapach i uznają, że osobnik jest intruzem. Pszczoły zawsze wyczują chemię, bo są żywym barometrem skażenia środowiska i nie chcą zakazić pszczelej rodziny – wyjaśnia P. Kamiński, który podkreśla też, że te owady w ekosystemie mają bardzo duże znaczenie dla człowieka.

– Zapylają od 70 do 85% wszystkich warzyw i owoców. Robią to od marca, przez kwiecień, maj i czerwiec. Ale najważniejsze są pożytki wiosenne – mówi. – Wtedy wszystko się rozwija, a później, dzień robi się krótszy, pszczoły to wyczuwają i inaczej się zachowują. Są jeszcze poplony, ale wtedy już nie zbieramy pyłku, bo po 25 lipca przygotowujemy owady, by nabrały ciała tłuszczowego i mogły przezimować, a na wiosnę wychować nowe pokolenie.

CAŁOROCZNA PRACA

Pszczelarz, by pomóc owadom w pasiece, pracuje cały rok.
– Przy samych pszczołach pracujemy od pierwszego oblotu wiosennego, który zdarza się przeważnie w lutym. Później znowu są dni chłodne i wszystko warunkuje pogoda. Ale sprawdza się i uzupełnia zapasy pokarmu, dociepla rodziny, by z wiosną jak najszybciej się rozwijały. Później kontroluje się gniazdo, do którego dokłada się węzę lub susz i tak na koniec marca, początek kwietnia wywozi się na pożytki. Jeśli pasieka jest stacjonarna, to cały rok stoi na miejscu i wymaga nieustannej kontroli. Potem robimy wirowanie miodu w sezonie, jak jest już po pożytku, a następnie – po 25 lipca – zaczynamy pobór miodni, składamy siedem, osiem ramek w rodzinie i po sezonie dokarmiamy syropem cukrowym. Jeśli pszczelarz jest nieuczciwy i robi to w sezonie, to patrzy tylko na zyski. Powiedzmy sobie jednak, że wiosną, pszczoła nie weźmie ani kropli melasy cukrowej. Ona woli świeży nakrop roślinny. To kolejny dowód na jej inteligencję. Ponieważ te owady narażone są na warrozę, też ją leczymy. To pasożyt. Jeśli na odwłoku jest brązowy punkt, to sygnał, że dzieje się coś złego. Gdy na ramce widzę go gołym okiem, to już wiem, że w 30 40% rodzina jest porażona warrozą. Wtedy wchodzimy z lekami, ale po miodobraniu. Nie można tego robić w trakcie – wyjaśnia.

RANKING MIODÓW
Paweł Kamiński, zapytany o jego własny ranking miodów, odpowiada: – Najpierw byłby to wielokwiatowy wiosenny, potem akacjowy i gryka. Do tego jeszcze nektarowo-spadziowy. A faceliowy? Jest wspaniały, ale kwaskowaty. I nie każdy go lubi. Gryczany jest bardzo ciemny i stosuje się go jako odtruwający i regenerujący. Żeby się odtruć i zregenerować siły, najlepiej używać go codziennie po troszkę, łyżeczkę. Nie, że zjem słoik i jestem zdrowy. Tak nie robimy. Te produkty przyjmować regularnie po trochę – tłumaczy.

Cała rodzina Kamińskich stosuje miody w przypadku przeziębień czy innych osłabień. – Tak w domu używamy go praktycznie cały rok. Do tego jeszcze dochodzi pyłek, pierzga, mleczko propolisowe – wylicza. – Pyłek to bomba witaminowa, dostarczająca mikro i makroelementów. Pierzga jest jeszcze lepsza, a wygląda jak okrągłe pastylki. Pszczoły te kulki przenoszą do ula, wkładają w komóreczki, ubijają główkami i dodają swoje enzymy gardzielowe. Pierzga sobie fermentuje i daje w efekcie coś takiego jak kapusta kiszona. Propolis rozpuszcza się w spirytusie, najlepiej 70-procentowym. Wtedy bardzo pomaga w problemach jamy ustnej, na ból zębów czy afty.

PRAWDZIWY CZY NIE
Jak rozpoznać, czy miody są prawdziwe, czy zafałszowane? – Miody wiosenne krystalizują się do tygodnia – mówi Paweł Kamiński. – Jeśli pojawiają sie przekwity, to oznacza powietrze zamknięte w miodzie. Jedyny miód nieskrystalizowany do roku to miód akacjowy.

A co z produktami, które stoją w sklepach i są wciąż płynne? – To przegrzewana mieszanka z Unii i spoza Unii. To się nazywa konfekcjonowanie miodu, żeby miał jedną gładką konsystencję. Później widać piankę wychodzącą na górze lub przegrzany krupiec. One nie są tak samo dobre jak prawdziwe, bo tracą swoje właściwości, poprzez poddanie obróbce termicznej. Miód można rozgrzać do temperatury najwyżej 40 stopni C. To się nazywa dekrystalizacja. Robi się ją w specjalnych urządzeniach. Ustawia temperaturę 38 do 40 stopni i przez trzy, cztery dni on sobie chodzi, aż się zrobi płyny. Trudno powiedzieć, co jest w tych sprzedawanych w sklepach. Mogą być i ukraińskie, i chińskie. Ja preferuję kupowanie u lokalnego pszczelarza, bo ten produkt będzie zdrowszy i lepszy – radzi.

Pszczoły lubią wszystkie drzewa miododajne: klony, lipy, głogi, kasztanowce, dęby – bo wtedy jest spadź. Pasieka w Sadzie ma wpisany na listę produktu tradycyjnego miód nektarowo-spadziowy.
– Bardzo dużo spadzi występuje na liściach trzciny i na wierzbach – mówi Paweł Kamiński. – Tyle że to są miody późne: lipiec, sierpień. A po produkty najlepiej zgłaszać się od maja, gdy rzepaki przekwitają. Mamy wtedy: rzepakowy, wielokwiatowy, akacjowy, lipowy, gryczany, nektarowo-spadziowy, a w czerwcu faceliowy.

KAŻDY MOŻE POMÓC

Paweł Kamiński dostrzega niepokojące zmiany w środowisku, szczególnie wycinkę drzew lub inwazyjne działania bobrów. – One wycięły drzewa wzdłuż linii brzegowej Warty i zrobiły tam istne cmentarzysko. Nawet przy wale, jakby przejechać do Świerkocina, to tam gdzie są stawki czy kanały tak samo karczują. Co pojawią się młode odrosty, one to wszystko obgryzą – podkreśla. – I brakuje pożytków. Trwają budowy dróg i wycina się drzewa, ale posadźmy najpierw inne, żeby następne pokolenia je miały. A my tak robimy, że tylko beton, asfalt i wycinanie. Nie robimy nic, żeby zachować drzewa, a człowiek może pomóc pszczołom. Z punktu widzenia pszczelarza – powinien dbać o ciągłość napływu nektaru i pyłu, dlatego my również sadzimy drzewa, siejemy plantacje facelii, gorczycy. Z perspektywy zwykłego człowieka – na pewno warto nasadzać kwiaty miododajne, drzewa, krzewy.

Tekst i foto Hanna Kaup



Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/18

, zdjęcie 2/18

, zdjęcie 3/18

, zdjęcie 4/18

, zdjęcie 5/18

, zdjęcie 6/18

, zdjęcie 7/18

, zdjęcie 8/18

, zdjęcie 9/18

, zdjęcie 10/18

, zdjęcie 11/18

, zdjęcie 12/18

, zdjęcie 13/18

, zdjęcie 14/18

, zdjęcie 15/18

, zdjęcie 16/18

, zdjęcie 17/18

, zdjęcie 18/18


21 maja 2023 07:31, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komunikacja miejska w święta

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie Świąt Wielkanocnych. 30 marca (sobota): linie tramwajowe nr 1, ... <czytaj dalej>
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich. W czwartek (28 marca), na ... <czytaj dalej>
Wielki Tydzień
W Wielki Czwartek (28 marca) o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ... <czytaj dalej>
Negocjacje rolników z rządem
Delegacja protestu rolników z S3 węzeł Myślibórz obejmującego trzy powiaty: gryfiński, myśliborski i pyrzycki brała udział wczoraj w negocjacjach pomiędzy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Askalandia" S.C. Karolina Wieczorek

Al. Konstytucji 3 Maja 102, Gorzów Wlkp.
tel. 500 101 393
branża: Sale zabaw dla dzieci <czytaj dalej>
Bachalska Elżbieta Kancelaria Notarialna

ul. Dzieci Wrzesińskich 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 37 65
branża: Notariusze <czytaj dalej>
Centrum Języka Angielskiego Agnieszka Piotrowska

ul. Wyczółkowskiego 26 l. 16, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 26 03
branża: Tłumacze <czytaj dalej>

Trudna walka o siebie
KIno Helios na świąteczny czas proponuje różnorodne gatunkowo filmy. Moż ... <czytaj dalej>
Teraz Teatr
Orędzie Jona Fossego na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 pt. "Sztuka ... <czytaj dalej>
Koniecznie czytajcie Pegaz Lubuski
Pierwszemu w tym roku numerowi czasopisma literackiego Pegaz Lubuski pod ... <czytaj dalej>
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1120.jpg
admin ego:
Wielkanoc w Danii
Wielkanoc (Påske) trwa w Danii już od wczoraj. Nie, żeby ... <czytaj dalej>
admin ego:
Szkoła wymaga zmian
Jak dobrze, że nie jesteśmy maturzystami. Pisze do mnie nauczycielka akademicka, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4788:
Ci radni są do d..y wszyscy <czytaj dalej>
Anonim_4788:
Słusznie odjęto punkty. Cyjanek to nie morfina. Pisać o czymś czego się nie wi to zwymyślanie i brak wiedzy więc punkty jak najbardziej uzasadn <czytaj dalej>
Anonim_2329:
Zgadzam sie z oceną radnych.. Jestem emerytem, ale takiego bałąganu nie było, takiego tumiwisizmu. Ci radni powinni się wstydzic, że nie pilnowa <czytaj dalej>
FFFF:
Czy Ci bezRadni nie widzieli, nie chcieli widzieć jakości prac w centrum, parku Róż, dmuchania biurokracji w Urzedzie i spółkach, przedłużanyc <czytaj dalej>
Anonim_4777:
Wszyscy ci kandydaci......porownywac nazwiska, KRS i z własnych źródeł. To jest skok na kasę, dlatego głosujmy na .....niewidocznych. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej