piątek 7 maja 2021     Ludmiła, Gizela, Benedykt
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Afera rowerowa
eGorzowska - 10781_deLki0NFMY4aCyvPhzME.jpgJak informuje Urząd Marszałkowski, w sobotę na skwerze przed Urzędem Miasta Zielona Góra stanął billboard, który narusza dobre imię oraz podważa zaufanie do marszałka województwa oraz całego regionu lubuskiego.

Co przedstawia billboard? Rowerzystę potrąconego przez samochód z napisem Lubuskie a pod nim napis: „Marszałek nie dba o bezpieczeństwo mieszkańców”.

Co na to marszałek Elżbieta Anna Polak?
- Ten billboard stawia w złym świetle nie tylko marszałka – organ samorządu województwa lubuskiego, ale również całe województwo lubuskie, szkodzi naszemu dobremu wizerunkowi. Treści tam zamieszczone to kłamstwo, które jest zniesławieniem – mówiła na konferencji prasowej. – To pomówienie wyczerpuje art. 212 kodeksu karnego, dlatego skierujemy wezwanie do usunięcia tego billboardu oraz przeprosin. Jeżeli nasze wezwanie będzie nieskuteczne z pewnością złożymy pozew i odbędzie się proces. Na podstawie kodeksu karnego właściwe organy mogą także przeprowadzić postępowanie z urzędu. Taką opcję przewiduje kodeks postępowania karnego.

Nie wiadomo jeszcze, kto jest autorem tego „promocyjnego” billboardu, wiadomo za to, że zarząd zwrócił się do prezydenta Zielonej Góry o ujawnienie danych właściciela. Zawiadomiono też Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Komendanta Miejskiego Policji, by wyeliminować prowizorycznie ustawiony billboard, który stwarza niebezpieczeństwo w ruchu pieszym jak i drogowym – jest podpierany blokami betonowymi.

Do informacji umieszczonych na billboardzie odniósł się dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Sławomir Kotylak.
– Nic tak nie broni merytorycznego przekazu, jak fakty. A fakty są takie, że Zarząd Dróg Wojewódzkich nadzoruje 85 km dróg rowerowych. Na tych drogach, w 2020 roku nie doszło do żadnego wydarzenia z udziałem rowerzysty odnotowanych w kronikach policyjnych. Natomiast w całym województwie 50 proc. zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów odnotowanych w raportach policyjnych miało miejsce na terenie dwóch miast: Zielonej Góry i Gorzowa. W roku 2019 w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego województwo dokonało 89 inwestycji na łączną kwotę przekraczającą kilkanaście milionów złotych. W roku 2020 wykonano 68 inwestycji polegających na budowie: chodników, oświetlenia, przejść, czyli wszystkich elementów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego – podsumował.

W związku z sytuacją Marszałek Województwa Lubuskiego wydała oświadczenie. Oto jego treść:

W dniu 10.04.2021 r. na terenie przyległym do Urzędu Miasta Zielona Góra przy ul. Podgórnej 22 zamieszczony został billboard przedstawiający rowerzystę potrąconego przez samochód z napisem Lubuskie a pod nim napis: „Marszałek nie dba o bezpieczeństwo mieszkańców”.
Treść billboardu stawia w złym świetle Marszałka i Województwo Lubuskie, i szkodzi dobremu wizerunkowi. To kłamstwo, którego celem jest zniesławienie i podważenie zaufania do Marszałka i Województwa Lubuskiego. Oczywiście jest to POMÓWIENIE, czyn z art. 212 Kodeksu Karnego. Skierujemy wezwanie do PRZEPROSZENIA i USUNIĘCIA billboardu, a jeśli to nie nastąpi, będzie PROCES.
Osobiście nie mogę patrzeć na to obojętnie ponieważ doszło do publicznego zniesławienia organu samorządu wojewódzkiego. Kodeks postępowania karnego przewiduje ściganie z urzędu za takie czyny.
Na drogach rowerowych nadzorowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich nie odnotowano żadnego zdarzenia z udziałem rowerzystów, natomiast w Zielonej Górze w 2020 roku rowerzyści poszkodowani zostali w 11 wypadkach.
Wspomniany billboard został umieszczony w pasie drogowym w taki sposób, że zagraża bezpieczeństwu przechodniów i innych użytkowników ruchu drogowego. Dlatego wystąpiliśmy do Prezydenta Miasta Zielona Góra o ujawnienie danych właściciela billboardu w celu skierowania wezwania przedsądowego.
W celu usunięcia zagrożenia, została zawiadomiona również Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Komentarz
Trudno dziwić się reakcji marszałek Polak - na ten wydawałoby się po prostu głupi wybryk - bo to, co dzieje się z dyskursem politycznym w kraju, przekracza wszelkie granice. I trudno tu nie podejrzewać właśnie politycznego podtekstu. Polsko-polska wojenka nabiera na sile i sięga argumentów rodem z matrixa. Nie wiem, kim trzeba być, by wymyślać podobne hasła i stawiać podobne billboardy, ale z pewnością nie wolno takim działaniom pobłażać. Przekraczanie norm i granic przyzwoitości już dawno sięgnęło dna, dlatego należy dowiedzieć się, kto stoi za tym patriotyczno-obrończym działaniem związanym z "troską" o bezpieczeństwo Lubuszan, założyć sprawę sądową i upublicznić jej finał.


Tekst i foto Hanna Kaup wg UM

12 kwietnia 2021 18:12, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
O udział gorzowian
w tworzeniu strategicznego dokumentu
Publikujemy interpelację radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz, skierowaną do prezydenta Jacka Wójcickiego. Szanowny Prezydencie, na najbliższą sesję Rady Miasta przedkłada Pan projekt uchwały o ... <czytaj dalej>
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Paolo" Sklep Obuwniczy Paweł Rystwej

ul. Sikorskiego 134, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 15 85
branża: Obuwie - detal <czytaj dalej>
"Mini Max" Sp.j. Agencja Promocyjno-Handlowa Hurtownia

ul. Podmiejska Boczna 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 74 81
branża: Chemia gospodarcza - hurt <czytaj dalej>

Nasz AS - wspomnienie
Za czasów „Ziemi Gorzowskiej” pisałam felietony o kulturze. Bohaterem jednego ... <czytaj dalej>
Odszedł Ireneusz Krzysztof Szmidt
Informację o śmierci prezesa gorzowskiego oddziału ZLP Ireneusza Krzysztofa Szmidta ... <czytaj dalej>
Oddaj książkę, kiedy chcesz
Przed Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gorzowie stanęła wrzutnia. ... <czytaj dalej>
Nie ma dyrektora, jest pełnomocnik
Miasto informuje, że kierownik referatu unijnych projektów edukacyjnych w wydziale ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>
Wyhoduj Mega Dynię
Rusza konkurs Lubuska Mega Dynia. Do wygrania nagrody rzeczowe i <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
Hanna Kaup:
Zaskakująca prostota - kościół w Brzeźnie
Uwielbiam takie chwile, gdy wypuszczam się bez mapy oraz planu ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Nasz AS - wspomnienie
Za czasów „Ziemi Gorzowskiej” pisałam felietony o kulturze. Bohaterem jednego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Robert Azyl:
Fajny kościółek. tez tam byłem. jak się wejdzie za dzwonnicą na śmietnik za płotem to lepszy dostęp do dzwonów jest . <czytaj dalej>
Anonim_4426:
lat temu próbowałem pozyskać dotacje unijne od tej instytucji Korolewicza (wtedy to się mieściło w parku 111) to przyznawali jakieś preferencyj <czytaj dalej>
Anonim_4426:
jestem przeciwny tej inwestycji i temu towarzystwu które na tym pozyska sobie wygodne miejsca pracy

inkubator przedsiębiorczości na zawa <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Remont Willi jest bezsprzecznie pożądany. Natomiast cała ta idea pomocy przedsiębiorcom przypomina mi, z zastrzeżeniem innego adresata usług, ni <czytaj dalej>
Anonim_3473:
Owszem! Nikt nie zrobił tyle dla literatury gorzowskiej, co On i sądzę że już się nie znajdzie ktoś taki.
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej