środa 23 czerwca 2021     Wanda, Józef, Albin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Szykuj się na noc w lesie
eGorzowska - 10700_G8aYzZlQEdtfFQWqbe.jpgOdpoczynek w lesie z nocowaniem i to bez konsekwencji? Wkrótce będzie to możliwe. W maju ruszy program Zanocuj w lesie.

Coraz więcej osób szuka odpoczynku w lasach. To nie tylko miłośnicy aktywności terenowej, nastawieni na bliski kontakt z naturą, minimalizm i samowystarczalność. To również ci, którzy chcą na jakiś czas uciec od zgiełku miast, co jest ważne szczególnie w okresie pandemii, gdy szukamy miejsc odludnych i spokojnych.

W minionym roku Lasy Państwowe pilotażowo realizowały projekt „Zanocuj w lesie”. Zaprosiły do niego wybrane nadleśnictwa (46 obszarów – ich listę znajdziesz tu na mapie Banku Danych o Lasach: http://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/lista-obszarow-pilotazowych). Co prawda, nie było wśród nich najbliższych Gorzowowi czy lubuskich w ogóle, to – jak zapowiadają nadleśniczy z Bogdańca Piotr Pietkun i Kłodawy Tomasz Kalembkiewicz – wkrótce tam się pojawią.

Nie łamać przepisów ustawy
Ponieważ ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego, dlatego Lasy Państwowe w 2019 r. (ze środowiskami bushcraftowców i surwiwalowców) wyznaczyło pilotażowe obszary przeznaczone do odpoczynku i nocowania, obejmujące ponad 65 tys. ha lasów. To doświadczenie pokazało, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu.

- Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu/wakacji/weekendu, wszystkich którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób które być może nigdy wcześniej nie nocowały na dziko w lesie, bez udogodnień. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Tak więc w każdym z 429 nadleśnictw zostaną wydzielone specjalne tereny, z których miłośnicy nocowania w lesie będą mogli korzystać bez obaw o naruszenie ustawy. Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021. Oczywiście, będzie obowiązywał tam regulamin. Czytaj tu: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/regulamin-korzystania-z-obszarow-pilotazowych.

Najważniejsze jego punkty to:
  • Maksymalna liczba osób nocujących przez dwie noce z rzędu bez zgłoszenia, to dziewięć.
  • Nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwóch nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.
  • Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
  • Miejsce musi być posprzątane zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).
Gdzie w okolicach Gorzowa?
- Choć nie byliśmy zaproszeni do testowania programu, ale pozytywne opinie ze strony społeczeństwa przekonują nas, że warto w tym kierunku iść – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec Piotr Pietkun. – Chcemy u nas znaleźć takie tereny. Pomysłów mam kilka. Chciałbym wyznaczenie tych miejsc powiązać z okolicą zbiorników wodnych. Nasze nadleśnictwo ma tylko cztery większe, nad którymi można odpocząć. Teraz robimy analizę, przy którym będzie pierwszy wyznaczony teren.

Nadleśniczy myślał o jeziorze Rak przy Mosinie, ale też Wielkim, Marwicko czy Długim przy Sosnach.

Podobnego zdania jest nadleśniczy Nadleśnictwa w Kłodawie Tomasz Kalembkiewicz, który zapewnia, że także w tych lasach będzie możliwe nocowanie.
– Tak, będzie można i u nas nocować, ale jeszcze o szczegółach mówić nie mogę, ponieważ dosłownie wczoraj (25 lutego – dop. red.) dostaliśmy informacje z generalnej dyrekcji, że wszystkie nadleśnictwa mogą z tego programu skorzystać, a wręcz wskazane jest, by zorganizować takie miejsca – podkreśla w rozmowie z redakcją. – Na pewno zrobimy program także u siebie, bo mamy na tyle atrakcyjne nadleśnictwo, że to będzie i łatwe, i konieczne. Jeszcze nie zastanawialiśmy się nad skalą tego działania, czy np. zorganizujemy takie miejsca nad każdym jeziorem, bo chodzi o to, by nie było konfliktu a także dewastacji lasów. Niektóre atrakcyjne części nad jeziorami są dedukowane obozom harcerskim, ale też zachowujemy rotację, by co roku nie przyjmować tylko tych grup. Musimy nad tym tematem usiąść, ale obiecuję, że na pewno w to wejdziemy – zaznacza.

Oba nadleśnictwa ze sobą współpracują, realizują też projekt udostępnienia terenów Puszczy Gorzowskiej, więc są otwarte na dalsze kontakty. – Do 30 marca mamy wyznaczyć i określić miejsca – dodaje nadleśniczy Piotr Pietkun.

W regulaminie jest mowa m.in. o tym, by nie wjeżdżać do lasu autem, a zostawić je na specjalnych parkingach. Są jednak osoby niepełnosprawne, dla których pokonanie większej odległości byłoby niemożliwe. Co wtedy? - Chcemy również dla osób niepełnosprawnych udostępnić teren i takie rozwiązanie będziemy brali pod uwagę – wyjaśnia Piotr Pietkun. – Będziemy o wszystkim informować i przekazywać informacje, by dotarła do ogółu społeczeństwa.

Hanna Kaup

26 lutego 2021 11:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dwie śmieciarki w pogotowiu.
Anonim_5386, 26.02.2021, 12:35, 5.173.169.163 ##

Mądrala, która czeka tylko, by wylać żółć. Daj sobie trochę luzu. Świat od razu będzie fajniejszy
Anonim_6337, 26.02.2021, 12:45, 188.146.129.21 ##

Myślałem że w lesie to my już jesteśmy
Anonim_4851, 27.02.2021, 05:26, 37.248.156.123 ##

Anonim 5386 ma rację!!!!! Sporo chodzę lasami więc wiem. Dzisiaj byłem na starej żwirowni k. Kłodawy a wracałem ścieżką obok Srebrnej. Ludzie. Było posprzątante, zamontowano barierki żeby samochody nie mogły wjeżdżać a smieci dalej są tutaj wyrzucane...przykro patrzeć...dzicz a miasta G.
Anonim_5381, 28.02.2021, 14:45, 89.228.146.207 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
New Age Network Radosław Opała

ul. Partyzantów 24, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 74 63
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
"Piotrex" Piotr Krupski

ul. Ściegiennego 5 b l. 9, Gorzów Wlkp.
tel. 792 467 476
branża: Handel - pośrednictwo <czytaj dalej>

Spisz się w czwartek - to łatwe
W Gorzowie będzie można spisać się w Parku Górczyńskim. Trwa Narodowy ... <czytaj dalej>
Gorzowscy stypendyści
88 uczniów gorzowskich szkół otrzymało stypendia. Stypendia naukowe i artystyczne odebrało ... <czytaj dalej>
Dron pomaga kontrolować użytkowników hulajnóg
Wiele osób wykorzystuje hulajnogi elektryczne, które szybko stały się popularnym ... <czytaj dalej>
Złoto, srebro, brąz
Złoto, srebro i brąz to dorobek KS Bulldog Gorzów w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 11-1.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tu chodzi o porządek
Na rynku ukazała się publikacja „Miejsca składowania odpadów. Poradnik dla ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy:
Bardzo się cieszę, ze podpisano taki traktat. Liczyłem, że przez okres tak długi będzie się poprawiał klimat do współpracy i integracji. Ale <czytaj dalej>
Anonim_3689:
Może sam wróć i naucz się czytać i rozumieć to, co czytasz. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo "nie płaca oodatkow!) Wcale! Nie zostawiają 50% zarobionych (w nim i napędzając pkb i profity firm dajac zateudnienie w szkołach i admini <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Mi się osobiście podoba ta droga z podłoża naturalnego. Asfalt tylko będzie oznaczal większy ruch.

Natomoast ruch za duzy jest w mies <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo teraz nie płacą podatków miastu k.. mać!? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej