niedziela 16 maja 2021     Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Szykuj się na noc w lesie
eGorzowska - 10700_G8aYzZlQEdtfFQWqbe.jpgOdpoczynek w lesie z nocowaniem i to bez konsekwencji? Wkrótce będzie to możliwe. W maju ruszy program Zanocuj w lesie.

Coraz więcej osób szuka odpoczynku w lasach. To nie tylko miłośnicy aktywności terenowej, nastawieni na bliski kontakt z naturą, minimalizm i samowystarczalność. To również ci, którzy chcą na jakiś czas uciec od zgiełku miast, co jest ważne szczególnie w okresie pandemii, gdy szukamy miejsc odludnych i spokojnych.

W minionym roku Lasy Państwowe pilotażowo realizowały projekt „Zanocuj w lesie”. Zaprosiły do niego wybrane nadleśnictwa (46 obszarów – ich listę znajdziesz tu na mapie Banku Danych o Lasach: http://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/lista-obszarow-pilotazowych). Co prawda, nie było wśród nich najbliższych Gorzowowi czy lubuskich w ogóle, to – jak zapowiadają nadleśniczy z Bogdańca Piotr Pietkun i Kłodawy Tomasz Kalembkiewicz – wkrótce tam się pojawią.

Nie łamać przepisów ustawy
Ponieważ ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego, dlatego Lasy Państwowe w 2019 r. (ze środowiskami bushcraftowców i surwiwalowców) wyznaczyło pilotażowe obszary przeznaczone do odpoczynku i nocowania, obejmujące ponad 65 tys. ha lasów. To doświadczenie pokazało, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu.

- Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu/wakacji/weekendu, wszystkich którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób które być może nigdy wcześniej nie nocowały na dziko w lesie, bez udogodnień. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Tak więc w każdym z 429 nadleśnictw zostaną wydzielone specjalne tereny, z których miłośnicy nocowania w lesie będą mogli korzystać bez obaw o naruszenie ustawy. Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021. Oczywiście, będzie obowiązywał tam regulamin. Czytaj tu: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/regulamin-korzystania-z-obszarow-pilotazowych.

Najważniejsze jego punkty to:
  • Maksymalna liczba osób nocujących przez dwie noce z rzędu bez zgłoszenia, to dziewięć.
  • Nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwóch nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.
  • Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
  • Miejsce musi być posprzątane zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).
Gdzie w okolicach Gorzowa?
- Choć nie byliśmy zaproszeni do testowania programu, ale pozytywne opinie ze strony społeczeństwa przekonują nas, że warto w tym kierunku iść – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec Piotr Pietkun. – Chcemy u nas znaleźć takie tereny. Pomysłów mam kilka. Chciałbym wyznaczenie tych miejsc powiązać z okolicą zbiorników wodnych. Nasze nadleśnictwo ma tylko cztery większe, nad którymi można odpocząć. Teraz robimy analizę, przy którym będzie pierwszy wyznaczony teren.

Nadleśniczy myślał o jeziorze Rak przy Mosinie, ale też Wielkim, Marwicko czy Długim przy Sosnach.

Podobnego zdania jest nadleśniczy Nadleśnictwa w Kłodawie Tomasz Kalembkiewicz, który zapewnia, że także w tych lasach będzie możliwe nocowanie.
– Tak, będzie można i u nas nocować, ale jeszcze o szczegółach mówić nie mogę, ponieważ dosłownie wczoraj (25 lutego – dop. red.) dostaliśmy informacje z generalnej dyrekcji, że wszystkie nadleśnictwa mogą z tego programu skorzystać, a wręcz wskazane jest, by zorganizować takie miejsca – podkreśla w rozmowie z redakcją. – Na pewno zrobimy program także u siebie, bo mamy na tyle atrakcyjne nadleśnictwo, że to będzie i łatwe, i konieczne. Jeszcze nie zastanawialiśmy się nad skalą tego działania, czy np. zorganizujemy takie miejsca nad każdym jeziorem, bo chodzi o to, by nie było konfliktu a także dewastacji lasów. Niektóre atrakcyjne części nad jeziorami są dedukowane obozom harcerskim, ale też zachowujemy rotację, by co roku nie przyjmować tylko tych grup. Musimy nad tym tematem usiąść, ale obiecuję, że na pewno w to wejdziemy – zaznacza.

Oba nadleśnictwa ze sobą współpracują, realizują też projekt udostępnienia terenów Puszczy Gorzowskiej, więc są otwarte na dalsze kontakty. – Do 30 marca mamy wyznaczyć i określić miejsca – dodaje nadleśniczy Piotr Pietkun.

W regulaminie jest mowa m.in. o tym, by nie wjeżdżać do lasu autem, a zostawić je na specjalnych parkingach. Są jednak osoby niepełnosprawne, dla których pokonanie większej odległości byłoby niemożliwe. Co wtedy? - Chcemy również dla osób niepełnosprawnych udostępnić teren i takie rozwiązanie będziemy brali pod uwagę – wyjaśnia Piotr Pietkun. – Będziemy o wszystkim informować i przekazywać informacje, by dotarła do ogółu społeczeństwa.

Hanna Kaup

26 lutego 2021 11:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dwie śmieciarki w pogotowiu.
Anonim_5386, 26.02.2021, 12:35, 5.173.169.163 ##

Mądrala, która czeka tylko, by wylać żółć. Daj sobie trochę luzu. Świat od razu będzie fajniejszy
Anonim_6337, 26.02.2021, 12:45, 188.146.129.21 ##

Myślałem że w lesie to my już jesteśmy
Anonim_4851, 27.02.2021, 05:26, 37.248.156.123 ##

Anonim 5386 ma rację!!!!! Sporo chodzę lasami więc wiem. Dzisiaj byłem na starej żwirowni k. Kłodawy a wracałem ścieżką obok Srebrnej. Ludzie. Było posprzątante, zamontowano barierki żeby samochody nie mogły wjeżdżać a smieci dalej są tutaj wyrzucane...przykro patrzeć...dzicz a miasta G.
Anonim_5381, 28.02.2021, 14:45, 89.228.146.207 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Pchli targ w nowym miejscu
Gorzowski Rynek Hurtowy uruchomił w nowym miejscu tzw. pchli targ. Teraz mieści się na parkingu, między bramą wjazdową od ulicy Woskowej, ... <czytaj dalej>
Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
O udział gorzowian
w tworzeniu strategicznego dokumentu
Publikujemy interpelację radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz, skierowaną do prezydenta Jacka Wójcickiego. Szanowny Prezydencie, na najbliższą sesję Rady Miasta przedkłada Pan projekt uchwały o ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Inserv" Bartłomiej Kobiałka

ul. Matejki 66 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 22 398 89 98
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
Gorzowska Akcja - Agata 2

ul. Dunikowskiego 4 b m. 2, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Stowarzyszenia, kluby, związki <czytaj dalej>
"RE-WA" Szkoła Kierowców Walenty Reszkowski

ul. Kosynierów Gdyńskich 8, Gorzów Wlkp.
tel. 509 179 110
branża: Nauka jazdy - kursy, szkolenia <czytaj dalej>

Na razie na obrazku. Za rok na ulicach
Gorzów zakupi osiem elektrycznych autobusów firmy Solaris ze stacjami ładowania. ... <czytaj dalej>
Obsługa robota chirurgicznego celująca
Lekarze urolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie celująco zdali ... <czytaj dalej>
Pchli targ w nowym miejscu
Gorzowski Rynek Hurtowy uruchomił w nowym miejscu tzw. pchli targ. Teraz ... <czytaj dalej>
Noc Muzeów 2021
Muzeum Lubuskie w Gorzowie zaprasza na Noc Muzeów 2021. W sobotę, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Konkurs na fraszkę
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
Hanna Kaup:
Pożegnanie Ireneusza Krzysztofa Szmidta
W słoneczny majowy poniedziałek o 13.15 rozpoczęło się pożegnanie śp. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4113:
+ że coś dla mlodych. Na bezrybiu i rak ryba <czytaj dalej>
Anonim_3473:
A w Łośnie zrobiono porządek na niemieckim cmentarzu. Wycięto krzaki, kilka drzew, ogrodono i założono lapidarium. Przy nim dwie ławeczki zapra <czytaj dalej>
Anonim_4113:
Pocalujta w d..e wójta! <czytaj dalej>
Anonim_8895:
Rozumiem że po wojnie, wg władzy komunistycznej, konieczne było wyrugowanie jakiejkolwiek pamięci po niemieckich mieszkańcach tych ziem.
Je <czytaj dalej>
Miejscowy:
Kto to jest ten Owczarek, jaką firmę prowadził, że wie? W willi powinno być Muzeum naszego Gorzowa, a Landsberg-a. Nie zaś kolejny żłób. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej