piątek 1 marca 2024     Antonina, Antoni, Albin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kobieta nie musi być liderem, ale...
eGorzowska - 5611_vyvJWXtYKUxdaGvHd4az.jpgRozmowa z radcą prawnym, kandydatką do sejmiku województwa lubuskiego, członkiem PSL w Gorzowie Magdaleną Gudzowską-Kolczyńską.

Co młoda, piękna i wykształcona kobieta robi czy chce robić w polityce? Nie wystarczy spełnienie zawodowe?
– Ja myślę o spełnieniu na gruncie społeczno-politycznym. Kiedy patrzę na to, co się dzieje w mieście, czuję, że chcę coś dla niego zrobić. Dlatego chodzi mi bardziej o działalność społeczno-polityczną, a nie czysto polityczną.

Mam przez to rozumieć, że idzie nowe, czyli łączenie polityki ze sprawami społecznymi?
– Myślę, że właśnie tak. Wystarczy spojrzeć na tę młodą grupę ludzi, która akurat jest ze mną i w kole PSL, od razu widać, że taka jest idea. Przyświeca nam nie tylko cel polityczny. Nie ukrywamy swoich ambicji, nie wstydzimy się aktywności politycznej. Chcemy tę politykę zmieniać, aby była bliżej ludzi, aby nie miała cynicznej twarzy. Nie ukrywamy, że działalność polityczna jest także jedną z dróg rozwoju kariery zawodowej, ale jeżeli tak uprawiana polityka służy ludziom i zmienia naszą rzeczywistość na lepszą, to właśnie o to chodzi.

OK. Jednak będę drążyć. Wykonuje pani zawód zaufania publicznego i co by mi pani nie powiedziała o tym łączeniu polityki i spraw społecznych, zawsze polityka będzie wybijała się na pierwszy plan, a polityka to ostra walka, czasami z zastosowaniem chwytów poniżej pasa. Da się pogodzić jedno z drugim?

– Mam taką nadzieję. Nie widzę przeszkód, by to się nie udało. Ale ja nie zamierzam korzystać z wszystkich środków, by osiągnąć cel.

W takim razie rozumiem, że wykonanie swojej pracy i spokojne odpoczywanie w domu z rodziną to dla pani nie wszystko?
– Tak można, oczywiście, że można, tylko to nie daje pełni satysfakcji. Rodzina, praca, to co robię, daje mi spełnienie, ale na obecnym etapie widzę siebie również w roli wspierającej lokalną politykę.

Chce pani zabezpieczać polityczne tyły?
– Dlaczego? Czy kobieta w polityce zawsze musi zabezpieczać tyły ? Nie. Kobieta nie musi być liderem, ale może być doskonałym doradcą.

W takim razie wróćmy do spraw społecznych. Założyła pani z koleżankami Koło Gospodyń Miejskich. Spotykacie się, pieczecie, dziergacie, robicie fajne rzeczy i fajnie spędzacie czas. Ale czy to wystarczy, by przekonać do siebie gorzowian i to obojętnie czy zostajemy na płaszczyźnie społecznej, czy już politycznej. Bo – upierając się przy tej drugiej – jeśli pani wchodzi do jakiejś grupy, ona będzie panią zawłaszczać, a świat zewnętrzny będzie panią identyfikował.

– Idea założenia Koła była taka, by mieć miejsce do spotkań z innymi kobietami, wymieniać się doświadczeniami, żeby tak naprawdę ten wolny czas zaktywizować, zrobić coś razem. W polityce kobiety często spychane są do innych ról, niekoniecznie przywódczych. Więc powołanie Koła to była inicjatywa stricte kobieca. Czy to wystarczy i na ile, to czas pokaże.

A jak się ma to wasze działanie do inicjatyw Ludzi dla Miasta. Ta społeczność sadziła kwiatki, malowała ławki, organizowała potańcówki na osiedlach.
– Myślę, że o rywalizacji nie może być mowy, chyba że w dobrym tego słowa znaczeniu. Mieliśmy wspólne inicjatywy, np. akcja Ratujmy ulicę Chrobrego. Współorganizowałyśmy dzień dziecka, zbierałyśmy pieniądze na potrzeby podopiecznego Fundacji Mam Marzenie. Takie inicjatywy są pożądane. Także sadzenie drzewek czy kwiatów to ze wszech miar pożyteczna sprawa. Moim zdaniem każda inicjatywa społeczna warta jest wsparcia niekoniecznie przez osobę, która należy do jakiegoś klubu czy koła, ale po prostu jako mieszkankę Gorzowa.

To czym pochwalicie się jako młode Koło?

– Takim wydarzeniem, którym chciałabym się pochwalić, była zorganizowana przez nas profilaktyczna pogadanka na temat raka szyjki macicy. Takie spotkania są bardzo ważne, bo mogą nas uchronić przed zachorowaniem. A mówię to, sama obciążona genetycznie niebezpieczeństwem zachorowania. W ten sposób trzeba kobiety zachęcać do troski o swoje zdrowie. Poza tym, miałyśmy zbiórkę dla mieszkańców DPS-u. Byłam zdziwiona odzewem. Zebrałyśmy bardzo dużo rzeczy (męskich i damskich), które potem przekazałyśmy podopiecznym domu pomocy w Gorzowie. Ta ilość nas zaskoczyła. Pani dyrektor była pod wrażeniem.

Czyli te proste działania są najprzyjemniejsze?
– Moim zdaniem tak. I na pewno będziemy je kontynuować.

Co się pani marzy, by zmienić w Gorzowie?
– Marzy mi się położnie większego nacisku na dzieci. I chodzi mi nie tylko o infrastrukturę typu żłobek czy przedszkole, ale też o zajęcia kulturalne, o możliwość uczestnictwa np. w zajęciach tanecznych. Poza tym mamy piękną filharmonię, ale wydaje mi się, że jeszcze jest nie w pełni wykorzystana. Gdyby tam przenieść wszystkie szkoły i muzyczne, i artystyczne, aż się prosi, by dzieci mogły tam uczestniczyć w profesjonalnie prowadzonych zajęciach kulturalno-artystycznych.

A co warto by zmienić w Gorzowie 18+? I jak pani skomentuje wciąż niską frekwencję w wyborach?
– Myślę, że jest to spowodowane ogólną niechęcią ludzi do tej agresywnej polityki, która nie daje poczucia stabilizacji. Poza tym spora część społeczeństwa nie wierzy, że można coś zmienić. Zbyt wiele osób wyemigrowało za chlebem i tak jak identyfikują się z ojczyzną, tak nie identyfikują się z polityką. Większość tych, którzy wyjechali, to młodzi ludzie, stąd też ja i ci młodzi, którzy współpracują ze mną w Kole i PSL-u, chcemy pokazać, że zmiany na lepsze są jednak możliwe, że da się załatać dziury w chodnikach i drogach, zbudować ścieżki rowerowe, uporządkować podwórka. W Gorzowie mamy miejsca, które trzeba lepiej wykorzystać, tak jak wspomnianą filharmonię.

Za chwilę jesienne samorządowe wybory. Jak będzie tym razem?

– Mam nadzieję, że będzie lepiej, bo głosujemy tu na swoich i mamy wszyscy możliwość wybierania osób, które kształtują to, co się dzieje wokół nas, tu blisko. Frekwencja na pewno będzie lepsza.

A jak wy społecznice włączacie się w ten gorący okres?
– Część z koleżanek zdecydowała się startować do Rady Miasta.

Pani nazwiska nie znalazłam na liście?

– Bo jest na liście do sejmiku województwa.

I co pani chciałaby tam zrobić?

– Chciałabym skoncentrować się na połączeniach kolejowych między północą a południem, między Gorzowem, a resztą świata. Chciałabym, aby urzędnicy nie latali w obłokach, ale dbali, by mieszkańcy mogli szybko i sprawnie przemieszczać się między miastami. Będę starała się o zwiększenie liczby i dostępności do poradni specjalistycznych. Obecna sytuacja jest nie do przyjęcia. W Gorzowie do specjalisty czekamy miesiącami, podczas gdy w innych ościennych miastach czy miasteczkach wizyta u specjalisty to kwestia kilku dni. Wielokrotnie słyszę od znajomych, iż lepiej pojechać np. do Szczecina, aby tam dostać się do specjalisty.

Jednak trzeba sobie szczerze powiedzieć, że w mieście PSL-u nie widać. Jaki jest więc pomysł na zaistnienie w Gorzowie? Bo przecież chcielibyście mieć tu coś do powiedzenia.

– Moim zdaniem przede wszystkim powinniśmy dyskutować, wyrażać swoje opinie i stanowiska, wszędzie i na każdy temat. PSL zmienia się. Są wśród nas nowe młode twarze. Jest mnóstwo mądrych wykształconych ludzi. To fachowcy w swoich dziedzinach, więc oni na pewno mają świeże spojrzenie na problemy miasta. Budujemy ofertę dla mieszkańców Gorzowa i liczymy na ich zainteresowanie i poparcie. Mam nadzieję, iż wynik wyborczy pozwoli na stałą obecność członków PSL-u w radzie. Dzięki temu będziemy mieli wpływ na lokalną politykę i jej kształt. Bo zmiany są potrzebne.

Dziękuję.

Rozmawiała Hanna Kaup
Foto Michał Kapuściński


27 października 2014 23:26, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"...I chodzi mi nie tylko o infrastrukturę typu żłobek czy przedszkole, ale też o zajęcia kulturalne, o możliwość uczestnictwa np. w zajęciach tanecznych. Poza tym mamy piękną filharmonię, ale wydaje mi się, że jeszcze jest nie w pełni wykorzystana..."
Heheeee proponuję całą "infrastrukturę typu żłobek" przenieść do Filharmonii... A jak starczy miejsca to i starcy się znajdą do wypełnienie wolnych pomieszczeń.
W garażach można zrobić... stadninę koni wyścigowych! Można ja połączyć z Polem Golfowym... i organizować rozgrywki w polo!
Można wiele - tylko za co? Prezio już zadbał żeby następcy mieli o co walczyć.
Anonim_8991, 28.10.2014, 19:09, 87.105.21.238 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kaszczyński Zdzisław Sklep Mięsny

ul. Hawelańska 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 44 90
branża: Mięso, wędliny - detal <czytaj dalej>
Zielona Pracownia Bogumił Śpiołek

ul. Siedlicka 9, Gorzów Wlkp.
tel. 605 636 305
branża: Ogrodnicze usługi <czytaj dalej>
"Marcello" Cukiernia

ul. Mościckiego 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 64 80
branża: Cukiernie, cukiernicze sklepy <czytaj dalej>

Czy Gorzów musi być Wielkopolski
W ramach wtorkowego spotkania Klubu Na Zapiecku Barbara Schroeder gościła ... <czytaj dalej>
Czy będzie Kolejowa Magistrala Zachodnia?
We wtorek, 27 lutego w Świebodzinie odbyło się spotkanie lubuskich ... <czytaj dalej>
Do Kawiarenki Zdrowia przez laboratorium
W niedzielę 3 marca w holu głównym Ośrodka Radioterapii Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 7g.jpg
admin ego:
Polecajka noclegowa
A dziś Trättelanda stugby, kolejna polecajka noclegowa. Na wypadek, gdybyście ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wybory nie tylko w kwietniu
W tym roku pójdziemy do urn więcej niż raz! Oprócz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej