
Tramwaje od zawsze budziły w gorzowianach emocje. Nie inaczej było w miniony piątek 17 kwietnia, gdy odbyło się testowanie nowego Twista na trasie Wieprzyce – Silwana. W ślad za naszą publikacją relacji z przejazdu pojawiły się pytania, co z zakupem biletów za pomocą karty płatniczej, w którą to możliwość nie są wyposażone zakupione składy?
„Mamy w końcu XXI wiek. Nawet za usługę w niektórych szaletach można płacić kartą płatniczą, np. w toalecie dworcowej na dworcu głównym PKP w Poznaniu..." przeczytaliśmy w korespondencji do redakcji. I dalej: "Wystarczy w biletomatach zamontować moduł czytnika i terminal opłat zbliżeniowych, tak jak ma to miejsce np. w Szczecinie. Na płycie czołowej biletomatów w Gorzowie widnieją owalne zaślepki. To właśnie miejsce na czytnik zbliżeniowy terminala."
Z pytaniem o taką możliwość zwróciliśmy się do dyr. MZK
Romana Maksymiaka, przywołując zdanie czytelnika, że aplikacja netowa MZK nie załatwia sprawy do końca, bowiem nie każdy musi posługiwać się smartfonem. Pasażer, który nie ma akurat drobnych i aplikacji, nie kupi biletu, natomiast karty płatnicze posiada niemal każdy.
Dyrektor skierował nas do Miasta po szczegółową odpowiedź, podpowiadając, że czyni ono starania o uruchomienie w ramach projektu tramwajowego, zintegrowanego systemu mobilnych usług publicznego transportu zbiorowego polegającego m.in. na dostawie, montażu i wdrożeniu nowego systemu sprzedaży biletów. System ten ma spełniać oczekiwania w zakresie możliwości wnoszenia opłaty za pomocą kart płatniczych czy telefonu. Zakłada też inne usługi.
Odpowiedź otrzymaliśmy od kierownik Referatu Transportu Publicznego Wydziału Gospodarki Komunalnej
Joanny Mikołajko, która podkreśliła, że przetarg za zakup tramwajów niskopodłogowych został ogłoszony w listopadzie 2016 r., gdy jeszcze nie były określone kierunki w zakresie rozwoju systemu sprzedaży biletów. Stąd Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia nie zawierała zapisów dotyczących wyposażenia pojazdów w biletomaty z modułami, które umożliwiałyby zapłatę za nie w systemie płatności elektronicznych.
Joanna Mikołajko potwierdziła, że takie płatności w środkach transportu miejskiego stały się standardem, dlatego w Gorzowie zaplanowano wyposażenie wszystkich pojazdów MZK w system umożliwiający dokonywanie zapłaty za przejazd przy użyciu bezgotówkowego systemu rozliczeń, czyli kart płatniczych.
„Odbywa się to w ramach zadania inwestycyjnego, jakim jest Zintegrowany system mobilnych usług publicznego transportu zbiorowego w Gorzowie Wlkp. Miasto planuje zrealizować go w ramach tzw. projektu tramwajowego” – czytamy w przesłanej do redakcji odpowiedzi.
Co zaplanowano w ramach tego zadania?
- dostawę, montaż i wdrożenie nowego systemu sprzedaży biletów,
- zakup lub dzierżawę urządzeń sprzedaży w pojazdach (kasowników) z intuicyjnym interfejsem dostępnym w kilku wersjach językowych,
- dostawę czytników kontrolerskich zdolnych do odczytu bankowej karty płatniczej, karty GKM oraz czytnik QR kodów,
- dostawę terminali sprzedaży w punktach handlowych,
- dostawę kart miejskich (Gorzowskie Karty Mieszkańca) kompatybilnych z systemem.
Miasto rozważa też dostawę biletomatów stacjonarnych obsługujących płatności kartą.
Teraz oczekuje na zgodę od jednostki dofinansowującej, czyli Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wtedy będzie mogło przedstawić ostateczny zakres rzeczowy zadania i termin jego realizacji, który był zaplanowany na rok 2020 „… jednakże z uwagi na obecną sytuację, związaną z pandemią koronawirusa i opóźnieniach w funkcjonowaniu gospodarki, może ulec zmianie” – dodała kierownik referatu Joanna Mikołajko.
Tekst i foto Hanna Kaup
Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym.
Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ...
<czytaj dalej>Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ...
<czytaj dalej>Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ...
<czytaj dalej>Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza.
Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ...
<czytaj dalej>