
W niedzielę 12 maja oficjalnie przecięto wstęgę w zakładzie radioterapii przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Wszystko jest gotowe na przyjęcie pacjentów, tylko… nie ma kontraktu.
Zespół lekarski jest, fizycy i technicy gotowi do działania. - Moglibyśmy zacząć i jutro – powiedziała po przecięciu wstęgi kierownik Ośrodka Radioterapii w Gorzowie
Edyta Wolny-Rokicka. Niestety, nie umiała powiedzieć, kiedy kontrakt będzie.
- Chciałabym, żeby zdarzyło się to jutro. Ja codziennie przyjeżdżam do pracy, więc po prostu jutro mogę napromieniać pacjentów. Niestety, nie wiem, ile czasu potrzebują urzędnicy, żeby przygotować ten kontrakt - dodała. Przypomniała też, że poradnie, w których odbywa się kwalifikacja pacjentów działają, że odbywają się konsylia.
– Dużo pacjentów pyta, czy ten ośrodek już pracuje, czy możemy napromieniać, ale niektórzy są na takim etapie leczenia, że czekają. Myślę, że jeśli dziś mamy połowę maja, to fajnie byłoby rozpocząć pracę od 1 czerwca, a nawet jutro. My jesteśmy gotowi – podkreśliła raz jeszcze.
Ośrodek Radioterapii, którym kieruje będąc jednocześnie adiunktem Uniwersytetu Zielonogórskiego, to zespół, który tworzą: zakład radioterapii, planowania leczenia, oddział radioterapii i poradnia onkologiczna.
- Pacjenci z rozpoznaniami onkologicznymi już są i z obliczeń wiem, że było ich kierowanych 500 rocznie. To bardzo pokaźna liczba jeśli chodzi o sam szpital. Są jeszcze poradnie wokół szpitala, inne szpitale, które też kwalifikują i tu kierują, ale to trudno obliczyć. Niemniej to naprawdę pokaźna liczba na starcie – powiedziała Edyta Wolny-Rokicka.
Ośrodek Radioterapii w Gorzowie składa się z dwóch części: hostelowej dla pacjenta ambulatoryjnego i oddziału z nadzorem pielęgniarsko-lekarskim. W pierwszej są 24 łóżka w pokojach dwuoosobowych. Może tam przyjeżdżać i przebywać pacjent, który nie wymaga ścisłego nadzoru lekarskiego. Wystarczy, że zejdzie schodami na dół i od poniedziałku do piątku będzie poddawany radioterapii - z przerwą na sobotę i niedzielę. Potem kolejny tydzień leczenia. - To bardzo dobra opcja dla pacjentów, którzy mają dość daleko albo problemy z dojazdami – dodała kierownik Wolny-Rokicka.
Drugą część stanowi 25-łóżkowy oddział z nadzorem medycznym dla tych pacjentów, którzy będą wymagać dłuższej opieki, mają leczenie skojarzone lub wymagają ścisłej obserwacji.
W oficjalnym przecięciu wstęgi uczestniczyli: marszałek województwa
Elżbieta Anna Polak i członek zarządu
Marcin Jabłoński oraz szef struktur PO
Grzegorz Schetyna i partyjni koledzy, m.in.:
Bartosz Arłukowicz,
Witold Pahl, Krystyna Sibińska, Waldemar Sługocki.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Boże Ciało - utrudnienia w mieście
W czwartek (8 czerwca) przez ulice miasta przejdzie procesja Bożego Ciała. Należy liczyć się z okresowym wstrzymaniem ruchu drogowego, co ...
<czytaj dalej>300 tys. zł dla AWF
300 tys. złotych dla gorzowskiego AWF-u. To wsparcie na dietetykę i fizjoterapię.
– To kierunki przyszłości, dlatego konsekwentnie je wspieramy – ...
<czytaj dalej>Poznaj plan zagospodarowania
Można poznać plan zagospodarowania dla obszaru u zbiegu Podmiejskiej i Łukasińskiego.
Do 26 czerwca do publicznego wglądu wyłożono projekt miejscowego planu ...
<czytaj dalej>Wręczono nagrody 25-lecia samorządu
Z okazji rocznicy powstania województwa lubuskiego 3 czerwca 2023 r., podczas Święta Wolności, przekazano nagrody dla tych, którzy najbardziej zasłużyli ...
<czytaj dalej>