
Szczelina przeciwlotnicza na Kwadracie jest już dostępna dla zwiedzających. Ale tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z Miejskim Centrum Kultury, w zorganizowanych grupach i do 22 maja.
Tzw. schron przeciwlotniczy odkryto w czasie prac rewitalizacyjnych prowadzonych na Kwadracie w 2017 r. Od 8 maja w środy od 12.00 do 14.00 i w czwartki od 17.00 do 19.00 zorganizowane grupy – po 16 osób – będą mogły schodzić pod ziemię i zobaczyć to miejsce. Chętne grupy muszą się wcześniej zgłosić się w Klubie Kultury Jedynka. MCK wyznaczył godziny, ponieważ spacer po szczelinie odbywa się z przewodnikiem.
Pierwszego dnia wielu chętnych czekało na zobaczenie nowej atrakcji Gorzowa, w której Muzeum Lubuskie w przyszłym roku zorganizuje stałą wystawę. Dziś znalazły się tam tablice w języku polskim i niemieckim, informujące o historii miejsca, na którym po wojnie grzebano żołnierzy.
Do „schronu” prowadzi stroma metalowa drabina. Najlepiej schodzi się po niej tyłem, a na dole trzeba uważać na niski strop. Wejść mogą dzieci, ale powyżej trzeciego roku życia. Każdy musi mieć kask ochronny, a nad zejściem powinny zastanowić się osoby cierpiące na klaustrofobię.
Szczelina to obiekt modułowy, posiada trzy przedziały ochronne, wyposażona jest w wentylację grawitacyjną, z siedmioma czerpniami powietrza. W czasie wojny była zaopatrzona w sanitariaty, a także w śluzy przeciwgazowe. Całość rozciąga się na długości 90 metrów i siedem razy zagina się pod kątem 90 stopni, tworząc zygzak.
Po 22 maja obiekt będzie udostępniany okazjonalnie, podczas różnych imprez miejskich. Jeśli pojawią się jakieś grupy zorganizowane czy turyści, będą mogli obejrzeć szczelinę oczywiście po wcześniejszym zgłoszeniu w MCK.
Otwarcie szczeliny ubarwiła obecność Grupy Rekonstrukcji Historycznych Jäger.
Test i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Boże Ciało - utrudnienia w mieście
W czwartek (8 czerwca) przez ulice miasta przejdzie procesja Bożego Ciała. Należy liczyć się z okresowym wstrzymaniem ruchu drogowego, co ...
<czytaj dalej>300 tys. zł dla AWF
300 tys. złotych dla gorzowskiego AWF-u. To wsparcie na dietetykę i fizjoterapię.
– To kierunki przyszłości, dlatego konsekwentnie je wspieramy – ...
<czytaj dalej>Poznaj plan zagospodarowania
Można poznać plan zagospodarowania dla obszaru u zbiegu Podmiejskiej i Łukasińskiego.
Do 26 czerwca do publicznego wglądu wyłożono projekt miejscowego planu ...
<czytaj dalej>Wręczono nagrody 25-lecia samorządu
Z okazji rocznicy powstania województwa lubuskiego 3 czerwca 2023 r., podczas Święta Wolności, przekazano nagrody dla tych, którzy najbardziej zasłużyli ...
<czytaj dalej>