
Niedzielne spotkanie przy pomniku Włodzimierza Korsaka zostało zorganizowane niemal w 45. rocznicę śmierci i 132. – urodzin znanego przyrodnika, literata i prekursora ochrony przyrody, który przez wiele lat mieszkał w Gorzowie.
23 września 2011 r. w Parku Górczyńskim odsłonięto pomnik Włodzimierza Korsaka. Komitet budowy – z honorowym przewodniczącym, ówczesnym wojewodą
Janem Świrepo - powierzył jego wykonanie gorzowskiemu artyście
Andrzejowi Moskalukowi, który przedstawił siedzącą na trójnogu postać leśnika z myśliwskim psem obok. Przy pomniku wmurowano tablicę z napisem: „Włodzimierz Korsak. Ur. 1.08.1886 r. - Zm. 23.09.1973 r. Naczelny Łowczy Lasów Państwowych Rzeczypospolitej (1923-1925), łowczy lasów państwowych na Wileńszczyźnie (1929-1939), łowczy przy Dyrekcji Lasów Państwowych w Gorzowie Wielkopolskim (1945-1959). Myśliwy, leśnik, pisarz, malarz, rysownik i fotografik przyrody.”
Od siedmiu lat rzeźba stoi w Parku Górczyńskim niedaleko fontanny.
Włodzimierz Korsak ma pomnik dzięki myśliwym, leśnikom i lokalnym przedsiębiorcom. I to oni 5 sierpnia uczcili pamięć tego szczególnego człowieka. Okręgowa Rada Łowiecka oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Gorzowie zadbali, by na uroczystości pojawiły się nie tylko kwiaty czy poczty sztandarowe, nie tylko hejnaliści, ale i zespół Bukowina ze Zdroiska, który uświetnił spotkanie koncertem pieśni kresowych.
Całość prowadził
Władysław Sobków, a Wielkiego Łowczego wspominał m.in. prezes Okręgowej Rady Łowieckiej
Piotr Gajewski.
To Włodzimierz Korsak zainicjował działalność Ligi Ochrony Przyrody w Gorzowie i regionie. Angażował się też w życie społeczne i kulturalne oraz wychowanie młodzieży.
Pochodził z Białorusi. Studiował w Czechach. Zwiedzał Europę Zachodnią, a także uczestniczył w wyprawach myśliwsko-przyrodniczych do Azji.
Po I wojnie światowej osiadł w Warszawie. Pracował tam w Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Państwowych jako główny łowczy Rzeczpospolitej. W Gorzowie osiadł po II wojnie światowej i do przejścia na emeryturę w 1949 r. pracował tu jako łowczy.
Pisał opowiadania. Wydał 11 książek o tematyce przyrodniczej i myśliwskiej.
Zmarł w 1973 r. w Domu Spokojnej Starości w Krakowie. Po dziesięciu latach jego prochy przeniesiono do Gorzowa.
Oddając hołd Wielkiemu Łowczemu, Okręgowa Rada Łowiecka oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Gorzowie dbają, by pamięć o nim nie zaginęła.
Hanna Kaup
Foto Dawid Nowakowski
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ...
<czytaj dalej>Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha.
Światowy Dzień ...
<czytaj dalej>Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację.
Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ...
<czytaj dalej>Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ...
<czytaj dalej>