
Monety, telegramy, ceramika, obuwie, a nawet dziecięce zabawki to tylko niektóre ze znalezisk odkrytych w trakcie prac archeologicznych prowadzonych po pożarze na wieży gorzowskiej katedry.
Przez kilka miesięcy prace prowadzili przez kilka miesięcy archeolodzy Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta na terenie bazy ENERIS Surowce. Wszystkie cenne znaleziska będzie można zobaczyć podczas wystawy „Archeologia niebiańska”. Zostanie otwarta 29 czerwca.
Od października 2017 r. ekipa archeologów z Muzeum Lubuskiego pod kierunkiem Stanisława Sinkowskiego przeszukiwała popożarowe odpady pochodzące z wieży katedry. Na plac ENERIS Surowce pracownicy spółki przewieźli ponad 3 tony różnych materiałów odebranych bezpośrednio po pożarze oraz w trakcie prac przygotowawczych do remontu. Centymetr po centymetrze, przy użyciu wykrywaczy metali i innych specjalistycznych urządzeń archeolodzy poszukiwali śladów przeszłości.
Wynikiem kilkumiesięcznych prac jest swoista kronika Gorzowa, którą tworzą cenne znaleziska. Najstarsze datowane są na XIV wiek. Nagromadzone przez kilkaset lat w murach kościoła monety, ceramika, gazety i przedmioty codziennego użytku stanowią niezwykłą lekcję historii o mieście i jego mieszkańcach.
— Badania prowadzone przez archeologów Muzeum Lubuskiego należą do pionierskich. Po raz pierwszy w Polsce prace archeologiczne prowadzone były w materiale pochodzącym ze sklepień budowli średniowiecznej. Również samo wypełnisko sklepień w świątyni gorzowskiej należy do nietypowych. Budowniczowie średniowieczni powszechnie stosowali gruz ceglany, natomiast u nas zastosowano ziemię, zebraną zapewne z najbliższego sąsiedztwa świątyni — powiedział kierownik Działu Archeologii Muzeum Lubuskiego w Gorzowie
Stanisław Sinkowski.
Wszystkie cenne eksponaty będzie można zobaczyć z bliska w ramach przygotowywanej w Muzeum Lubuskim wystawy „Archeologia niebiańska”. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 czerwca o. 11:00. Oglądać ją będzie można bezpłatnie do 15 września.
oprac. redakcja
foto Eneris Surowce
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ...
<czytaj dalej>Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha.
Światowy Dzień ...
<czytaj dalej>Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację.
Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ...
<czytaj dalej>Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ...
<czytaj dalej>