poniedziałek 26 lipca 2021     Anna, Grażyna, Mirosława
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Błędy menedżerskie
eGorzowska - 6652_kY26eCx4knoDARSM9fY.jpgPrezes Zakładu Utylizacji odpadów Artur Czyżewski w ostatnim tygodniu dwa razy spotkał się z dziennikarzami.

Pierwszym razem, 3 marca na spotkaniu pojawili się również radni Gorzowa, burmistrzowie i wójtowie Gmin MG - 6, Celowego Związku Gmin SGO5 oraz przedstawiciele biur związków.

Prezes Zarządu ZUO przedstawił strategiczne kierunki rozwoju spółki i plany inwestycyjne na najbliższy okres. Zapowiedział zmianę strategii i Powrót do źródeł. To odpowiedź na zmiany, które zachodzą na rynku, również w uwarunkowaniach prawnych.

Priorytety ZUO to:
  • Wprowadzenie nowych standardów zbierania i transportu odpadów komunalnych.
  • Wypracowanie modelu umożliwiającego obniżenie kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami.
Odbiór i transport odpadów komunalnych ma pozytywnie wpłynąć na tzw. czystość strumienia odpadów, co wiąże się z obowiązkiem nałożonym na gminy m.in. wzrostu w kolejnych latach stopnia odzysku i recyklingu zbieranych odpadów komunalnych. Ma to stworzyć kompleksowy system zbiórki odpadów, ich transportu i unieszkodliwiania.

Ta zmiana nie tylko poprawi efektywność odbioru i transportu odpadów, ale też estetykę infrastruktury miejskiej związanej z ich zbiórką.

Rebranding marki
Spółka podjęła działania w zakresie rebrandingu marki i chce zmienić nazwę także z uwagi na liczbę podmiotów funkcjonujących na rynku pod tą samą nazwą.

Na drugie spotkanie z dziennikarzami, 8 lutego, prezes Czyżewski zaprosił również przedstawicieli firmy, która przeprowadziła audyt wybranych obszarów funkcjonowania firmy. Decyzję o nim podjęła w październiku 2015 r. Rada Nadzorcza Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. Przeprowadziła go firma Zarzecki, Lasota i Wspólnicy Sp. z o.o. Valuation & Corporate Finance ze Szczecina w listopadzie i grudniu 2015 r.

Przeanalizowano pięć umów cywilnoprawnych zawartych przez ZUO Sp. z o.o. m.in. pod kątem rozkładu korzyści i ryzyk ekonomicznych, możliwości ich rozwiązania, zgodności z Prawem zamówień publicznych, Kodeksem spółek handlowych oraz regulacjami wewnętrznymi (umowa spółki, regulaminy działania organów spółki).

Zbadano proces sprawowania przez spółkę nadzoru właścicielskiego nad Wastrol Sp. z o.o. oraz odpowiedziano na pytanie, czy spółka właściwie zabezpieczyła swoje prawa jako udziałowca mniejszościowego w Bioenergy Farm Stanowice Sp. z o.o.

Jakie wnioski płyną z audytu?

W przypadku zdecydowanej większości przebadanych zagadnień wskazano pewne nieprawidłowości:
  • zawieranie umów cywilnoprawnych bez uzyskania niezbędnych zgod korporacyjnych lub z pominięciem procedur określonych w Prawie zamówień publicznych,
  • zawieranie umów cywilnoprawnych o przewadze ryzyk nad korzyściami ekonomicznymi,
  • nieskuteczny nadzór właścicielski nad Wastrol Sp. z o.o.,
  • brak skutecznych mechanizmów zabezpieczających prawa spółki, jako udziałowca oddającego kontrolę nad Bioenergy Farm Stanowice Sp. z o.o.
- Część z tych nieprawidłowości rozpatrywaną samodzielnie można by uznać jako mieszczącą się w granicach dopuszczalnego ryzyka gospodarczego, jednak ujmowane łącznie wskazują na utratę przez zarząd kontroli nad ryzykiem ponoszonym przez Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o., co w konsekwencji może utrudnić spółce zabezpieczenie finansowania dla inwestycji niezbędnych w ramach podstawowej działalności przedsiębiorstwa - mówił prezentujący raport Miłosz Kołodziejczyk.

Były prezes ZUO Marek Wróblewski nie zgodził się z wnioskami.
- Przypomnę, że audyt dotyczył tylko wybranych zagadnień z czterech lat i mam nadzieję, że nie jest to audyt moich dokonań. Zakład, którym kierowałem, przybrał na wartości w szeregu działań gospodarczych - ripostował. Dodał też, że nie zgadza się z zarzutem nieogłaszania przetargu, bowiem uznał (po konsultacji z prawnikiem), że w umowie przedwstępnej przetargu nie musi się stosować.

Z kolei z tym stwierdzeniem nie zgodził się prezes Czyżewski, ale ostatecznie powiedział, że dla niego sprawa jest zakończona, że audyt był bilansem otwarcia i pokazał, w którym miejscu jest spółka i co dalej należy robić.
- Dla mnie sprawa jest zamknięta jako dla prowadzącego spółkę. Trzeba tylko poprawić, co jest do poprawienia, a o nieprawidłowościach powinien wypowiedzieć się prawnik. Nie wiem, co dalej będzie z audytem. Nie wszystkie naruszenia prawa mają ten sam ciężar - zakończył.

Wskazane nieprawidłowości Miłosz Kołodziejczyk nazwał błędami menedżerskimi.

tekst i foto Hanna Kaup
(również na podstawie materiałów ZUO)
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
bledy managerskie, zdjęcie 1/9

bledy managerskie, zdjęcie 2/9

bledy managerskie, zdjęcie 3/9

bledy managerskie, zdjęcie 4/9

bledy managerskie, zdjęcie 5/9

bledy managerskie, zdjęcie 6/9

bledy managerskie, zdjęcie 7/9

bledy managerskie, zdjęcie 8/9

bledy managerskie, zdjęcie 9/9


8 lutego 2016 23:15, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Byłem, słuchałem... Zarówno były, jak i nowy prezes Spółki ZUO (a i przeprowadzający audyt) mówili na takim stopniu ogólności, że tak naprawdę wyjaśnili nam niewiele. I to ich ciągłe zastrzeganie się - przy prośbie o wyrażenie własnego zdania: prawnik mówi, że na prawie się nie zna, sprawujący latami zarząd spółką teraz dopiero głośno myśli, czy np. umowa przyrzeczenia dzierżawy i wpłacona w związku z tym zaliczka to inwestycja, czy nie... Szkoda było czasu na słuchanie ludzi, którzy pytani o konkrety i wyrażenie własnego zdania mówili wprost: nie ogarniam całości, nie odnoszę się do niej, bo nie muszę. Wykonałem zadanie np. audytorskie od-do i tyle mam (niezrozumiale dla słuchaczy) do powiedzenia. A może właśnie o to chodziło?
Andrzej Trzaskowski, 09.02.2016, 05:45, 83.20.140.76 ##

A cele krótkoterminowe, długoterminowe, strategia, przepływy pieniężne i bilans, wizja, SWOT itd.
Anonim_1339, 09.02.2016, 17:12, 62.152.144.3 ##

Nie sugeruję, że w każdym przypadku tak jest. Piszę tylko, że istnieje matematycznie i praktycznie udowodniona możliwość przy kapitale firmy 14 milionów i liczbie zatrudnionych osob 50-60 kontrolowane przejadanie kredytu bankowego i kontrolowane bankructwo przez okres czasu 7-10 lat. Można być prezesem w następnych 16 firmach zmieniając każdą co 2-3 lata. Do 7 lat zostaną nam 4 lata, a więc personel będzie musiał poradzić sobie z kredytem przez kolejne 4-7 lat samodzielnie bez tego prezesa, który dostanie takie samo stanowisko w firmie kolejnej.Personel albo wyjdzie na prostą, albo zakończy działalność plajtą. CV prezesa w tym przypadku zostanie bez uszczerbku.
Anonim_1339, 10.02.2016, 13:55, 62.152.151.65 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Od Willi Pauckscha do Willi nad Wartą
Publikujemy informację, jaka dotarła do redakcji na temat Willi Paukscha. Willa Pauckscha to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najcenniejszych zabytków Gorzowa ... <czytaj dalej>
Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Netrex" Michał Słaby

ul. Armii Ludowej 26 /5, Gorzów Wlkp.
tel. 669 522 587
branża: Elektroinstalatorstwo <czytaj dalej>
"Reseta" Sławomir Wrzosek

ul. KEN 2 /6, Gorzów Wlkp.
tel. 691 767 214
branża: Telekomunikacja - systemy, usługi <czytaj dalej>
Urząd Miasta

ul. Sikorskiego 3 -4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 55 00
branża: Urzędy Miast i Gmin <czytaj dalej>

Dyrygentka-rezydentka w Gorzowie
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłosił wyniki konkursu „Dyrygent-rezydent”. Filharmonia ... <czytaj dalej>
Szpitalni biegacze
Szóstka biegaczy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie ukończyła Dolnośląski ... <czytaj dalej>
Jak przygotować się do urlopu?

Czas wakacji. Marzymy o beztroskim wypoczynku, ale zdarza się, że ... <czytaj dalej>
Rocznicowy festiwal
To będzie już dziesiąty Festiwal Filmów Frapujących. Dziesiąty Festiwal Filmów Frapujących ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2021 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Facebookowe pułapki
Zbieranie największej liczby znajomych na portalach społecznościowych to dla jednych rodzaj rywalizacji, dla innych dowód na popularność, dla jeszcze innych krok do ekonomicznego sukcesu. Wydawać by się mogło, że jeśli ktoś ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s.jpg
Hanna Kaup:
Ma Gorzów Szymona Giętego, ma Krynica Nikifora
Nie wiem dlaczego, ale kiedy mówię o Nikiforze, myślę o ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Tylicz jak jego mieszkańcy
Gdyby zapytać ludzi, czy kojarzą miejscowość o nazwie Krynica Zdrój, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Autem po Europie
Coraz więcej kierowców decyduje się na jazdę własnym samochodem po ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na fotoradary
Wyjeżdżasz nad morze? Uważaj, by nie wrócić z niechcianą „pocztówką”. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4268:
czytam o "kampanii Gorzow wie bist du?" i o jej sukcesach, byly koktajle, jablka i foldery tlumaczone na j.niemiecki.
Czy "Gorzow <czytaj dalej>
Anonim_9355:
Ale za "pracowitą" niedzielę i przygotowanie show we Frankfurcie urzędasy dostaną premie i będzie o czym pisać. Drodzy państwo z prez <czytaj dalej>
Anonim_6274:
albo w nova park. A pociąg bezpośredni do i z Berlina? Zostało cos wspomniane?
Z pogranicza to oni przyjezdzaja tylko na tanie zakupy w polenm <czytaj dalej>
Anonim_6274:
Atrakcje Gorzowa promowane przez liberkowską? Kaseta stilonowska której juz sie nie produkuje i nosorożec stefania płci męskiej.

Teraz <czytaj dalej>
Maria:
Faktycznie przedziwne jak na kościół.Ale dzięki temu niesamowicie oryginalne.Dobrze, że zachowane w tak dobrym stanie co widać na zdjęciach. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej