czwartek 5 sierpnia 2021     Oswald, Emil, Maria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Błędy menedżerskie
eGorzowska - 6652_kY26eCx4knoDARSM9fY.jpgPrezes Zakładu Utylizacji odpadów Artur Czyżewski w ostatnim tygodniu dwa razy spotkał się z dziennikarzami.

Pierwszym razem, 3 marca na spotkaniu pojawili się również radni Gorzowa, burmistrzowie i wójtowie Gmin MG - 6, Celowego Związku Gmin SGO5 oraz przedstawiciele biur związków.

Prezes Zarządu ZUO przedstawił strategiczne kierunki rozwoju spółki i plany inwestycyjne na najbliższy okres. Zapowiedział zmianę strategii i Powrót do źródeł. To odpowiedź na zmiany, które zachodzą na rynku, również w uwarunkowaniach prawnych.

Priorytety ZUO to:
  • Wprowadzenie nowych standardów zbierania i transportu odpadów komunalnych.
  • Wypracowanie modelu umożliwiającego obniżenie kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami.
Odbiór i transport odpadów komunalnych ma pozytywnie wpłynąć na tzw. czystość strumienia odpadów, co wiąże się z obowiązkiem nałożonym na gminy m.in. wzrostu w kolejnych latach stopnia odzysku i recyklingu zbieranych odpadów komunalnych. Ma to stworzyć kompleksowy system zbiórki odpadów, ich transportu i unieszkodliwiania.

Ta zmiana nie tylko poprawi efektywność odbioru i transportu odpadów, ale też estetykę infrastruktury miejskiej związanej z ich zbiórką.

Rebranding marki
Spółka podjęła działania w zakresie rebrandingu marki i chce zmienić nazwę także z uwagi na liczbę podmiotów funkcjonujących na rynku pod tą samą nazwą.

Na drugie spotkanie z dziennikarzami, 8 lutego, prezes Czyżewski zaprosił również przedstawicieli firmy, która przeprowadziła audyt wybranych obszarów funkcjonowania firmy. Decyzję o nim podjęła w październiku 2015 r. Rada Nadzorcza Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. Przeprowadziła go firma Zarzecki, Lasota i Wspólnicy Sp. z o.o. Valuation & Corporate Finance ze Szczecina w listopadzie i grudniu 2015 r.

Przeanalizowano pięć umów cywilnoprawnych zawartych przez ZUO Sp. z o.o. m.in. pod kątem rozkładu korzyści i ryzyk ekonomicznych, możliwości ich rozwiązania, zgodności z Prawem zamówień publicznych, Kodeksem spółek handlowych oraz regulacjami wewnętrznymi (umowa spółki, regulaminy działania organów spółki).

Zbadano proces sprawowania przez spółkę nadzoru właścicielskiego nad Wastrol Sp. z o.o. oraz odpowiedziano na pytanie, czy spółka właściwie zabezpieczyła swoje prawa jako udziałowca mniejszościowego w Bioenergy Farm Stanowice Sp. z o.o.

Jakie wnioski płyną z audytu?

W przypadku zdecydowanej większości przebadanych zagadnień wskazano pewne nieprawidłowości:
  • zawieranie umów cywilnoprawnych bez uzyskania niezbędnych zgod korporacyjnych lub z pominięciem procedur określonych w Prawie zamówień publicznych,
  • zawieranie umów cywilnoprawnych o przewadze ryzyk nad korzyściami ekonomicznymi,
  • nieskuteczny nadzór właścicielski nad Wastrol Sp. z o.o.,
  • brak skutecznych mechanizmów zabezpieczających prawa spółki, jako udziałowca oddającego kontrolę nad Bioenergy Farm Stanowice Sp. z o.o.
- Część z tych nieprawidłowości rozpatrywaną samodzielnie można by uznać jako mieszczącą się w granicach dopuszczalnego ryzyka gospodarczego, jednak ujmowane łącznie wskazują na utratę przez zarząd kontroli nad ryzykiem ponoszonym przez Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o., co w konsekwencji może utrudnić spółce zabezpieczenie finansowania dla inwestycji niezbędnych w ramach podstawowej działalności przedsiębiorstwa - mówił prezentujący raport Miłosz Kołodziejczyk.

Były prezes ZUO Marek Wróblewski nie zgodził się z wnioskami.
- Przypomnę, że audyt dotyczył tylko wybranych zagadnień z czterech lat i mam nadzieję, że nie jest to audyt moich dokonań. Zakład, którym kierowałem, przybrał na wartości w szeregu działań gospodarczych - ripostował. Dodał też, że nie zgadza się z zarzutem nieogłaszania przetargu, bowiem uznał (po konsultacji z prawnikiem), że w umowie przedwstępnej przetargu nie musi się stosować.

Z kolei z tym stwierdzeniem nie zgodził się prezes Czyżewski, ale ostatecznie powiedział, że dla niego sprawa jest zakończona, że audyt był bilansem otwarcia i pokazał, w którym miejscu jest spółka i co dalej należy robić.
- Dla mnie sprawa jest zamknięta jako dla prowadzącego spółkę. Trzeba tylko poprawić, co jest do poprawienia, a o nieprawidłowościach powinien wypowiedzieć się prawnik. Nie wiem, co dalej będzie z audytem. Nie wszystkie naruszenia prawa mają ten sam ciężar - zakończył.

Wskazane nieprawidłowości Miłosz Kołodziejczyk nazwał błędami menedżerskimi.

tekst i foto Hanna Kaup
(również na podstawie materiałów ZUO)
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
bledy managerskie, zdjęcie 1/9

bledy managerskie, zdjęcie 2/9

bledy managerskie, zdjęcie 3/9

bledy managerskie, zdjęcie 4/9

bledy managerskie, zdjęcie 5/9

bledy managerskie, zdjęcie 6/9

bledy managerskie, zdjęcie 7/9

bledy managerskie, zdjęcie 8/9

bledy managerskie, zdjęcie 9/9


8 lutego 2016 23:15, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Byłem, słuchałem... Zarówno były, jak i nowy prezes Spółki ZUO (a i przeprowadzający audyt) mówili na takim stopniu ogólności, że tak naprawdę wyjaśnili nam niewiele. I to ich ciągłe zastrzeganie się - przy prośbie o wyrażenie własnego zdania: prawnik mówi, że na prawie się nie zna, sprawujący latami zarząd spółką teraz dopiero głośno myśli, czy np. umowa przyrzeczenia dzierżawy i wpłacona w związku z tym zaliczka to inwestycja, czy nie... Szkoda było czasu na słuchanie ludzi, którzy pytani o konkrety i wyrażenie własnego zdania mówili wprost: nie ogarniam całości, nie odnoszę się do niej, bo nie muszę. Wykonałem zadanie np. audytorskie od-do i tyle mam (niezrozumiale dla słuchaczy) do powiedzenia. A może właśnie o to chodziło?
Andrzej Trzaskowski, 09.02.2016, 05:45, 83.20.140.76 ##

A cele krótkoterminowe, długoterminowe, strategia, przepływy pieniężne i bilans, wizja, SWOT itd.
Anonim_1339, 09.02.2016, 17:12, 62.152.144.3 ##

Nie sugeruję, że w każdym przypadku tak jest. Piszę tylko, że istnieje matematycznie i praktycznie udowodniona możliwość przy kapitale firmy 14 milionów i liczbie zatrudnionych osob 50-60 kontrolowane przejadanie kredytu bankowego i kontrolowane bankructwo przez okres czasu 7-10 lat. Można być prezesem w następnych 16 firmach zmieniając każdą co 2-3 lata. Do 7 lat zostaną nam 4 lata, a więc personel będzie musiał poradzić sobie z kredytem przez kolejne 4-7 lat samodzielnie bez tego prezesa, który dostanie takie samo stanowisko w firmie kolejnej.Personel albo wyjdzie na prostą, albo zakończy działalność plajtą. CV prezesa w tym przypadku zostanie bez uszczerbku.
Anonim_1339, 10.02.2016, 13:55, 62.152.151.65 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Wojewoda unieważnia uchwałę
Publikujemy treść komunikatu dotyczącego unieważnienia przez Wojewodę Lubuskiego uchwały Nr XXXVIII/686/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Od Willi Pauckscha do Willi nad Wartą
Publikujemy informację, jaka dotarła do redakcji na temat Willi Paukscha. Willa Pauckscha to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najcenniejszych zabytków Gorzowa ... <czytaj dalej>
Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Reflect" Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Regina Talarczyk

ul. Chodkiewicza 16 a lok. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 65 12
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
P.H.U. WOKA,TERRAZYT

ul. NadbrzeżnaNisza 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 80 08
branża: Okna <czytaj dalej>
"Oib" Obsługa Inwestycji Budowlanych Adam Szkiłądź

ul. Kosynierów Gdyńskich 33, Gorzów Wlkp.
tel. 601 773 884
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>

Ćwicz na osiedlu
Dzieci, młodzież i seniorzy mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych na ... <czytaj dalej>
Kupujesz używane auto? Oby nie popowodziowe
Polacy najczęściej sprowadzają używane samochody z Niemiec. Czy to oznacza, ... <czytaj dalej>
33. Romane Dyvesa
Kolejny festiwal „Romane Dyvesa” odbędzie się 14 sierpnia w gorzowskim ... <czytaj dalej>
Wieża, która po nas zostanie
Z górą dwa tygodnie przyglądałam się zdjęciom wieży widokowej w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2021 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Facebookowe pułapki
Zbieranie największej liczby znajomych na portalach społecznościowych to dla jednych rodzaj rywalizacji, dla innych dowód na popularność, dla jeszcze innych krok do ekonomicznego sukcesu. Wydawać by się mogło, że jeśli ktoś ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - cud1.jpg
Hanna Kaup:
Na szlaku Wspólnoty
O tym, że Adam Bałdych jest mistrzem skrzypiec, w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Wieża, która po nas zostanie
Z górą dwa tygodnie przyglądałam się zdjęciom wieży widokowej w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Team building, czyli jak zbudować zespół
Podpowiadamy, w jaki sposób zmotywować pracowników do działania i zwiększyć ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekordowe stawki za pracę sezonową
Wakacje na półmetku, a w wielu sektorach wciąż trwa gorączkowe ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9795:
wujt w gumiakach niech buduje lepiej domy opieki bo jest ogromny problem z tym.
na Zachodzie normalnie się oddaje starego człowieka a u nas le <czytaj dalej>
Anonim_3469:
Nie gratuluję. za niedołęctwo przy miejskich inwestycjach powinna być kara a nie nagroda stanowiskowa <czytaj dalej>
Anonim_9423:
Geubo przed 15tą wszyscy juz spakowani do wyjścia. Elegancko ubrani.

A robole z kołchozów tpv faureci i pomniejsaych zapier.. świątek <czytaj dalej>
Anonim_9423:
Wolne soboty niedziele i święta. 13tki. Urlop kiedy sie chce - żyć nie umierać taka państwowa posadka <czytaj dalej>
Anonim_9423:
Rozpisać konkurs na atanowisko i wybrać.
A nie wysyłac na posadke <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej