poniedziałek 14 czerwca 2021     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Błędy menedżerskie
eGorzowska - 6652_kY26eCx4knoDARSM9fY.jpgPrezes Zakładu Utylizacji odpadów Artur Czyżewski w ostatnim tygodniu dwa razy spotkał się z dziennikarzami.

Pierwszym razem, 3 marca na spotkaniu pojawili się również radni Gorzowa, burmistrzowie i wójtowie Gmin MG - 6, Celowego Związku Gmin SGO5 oraz przedstawiciele biur związków.

Prezes Zarządu ZUO przedstawił strategiczne kierunki rozwoju spółki i plany inwestycyjne na najbliższy okres. Zapowiedział zmianę strategii i Powrót do źródeł. To odpowiedź na zmiany, które zachodzą na rynku, również w uwarunkowaniach prawnych.

Priorytety ZUO to:
  • Wprowadzenie nowych standardów zbierania i transportu odpadów komunalnych.
  • Wypracowanie modelu umożliwiającego obniżenie kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami.
Odbiór i transport odpadów komunalnych ma pozytywnie wpłynąć na tzw. czystość strumienia odpadów, co wiąże się z obowiązkiem nałożonym na gminy m.in. wzrostu w kolejnych latach stopnia odzysku i recyklingu zbieranych odpadów komunalnych. Ma to stworzyć kompleksowy system zbiórki odpadów, ich transportu i unieszkodliwiania.

Ta zmiana nie tylko poprawi efektywność odbioru i transportu odpadów, ale też estetykę infrastruktury miejskiej związanej z ich zbiórką.

Rebranding marki
Spółka podjęła działania w zakresie rebrandingu marki i chce zmienić nazwę także z uwagi na liczbę podmiotów funkcjonujących na rynku pod tą samą nazwą.

Na drugie spotkanie z dziennikarzami, 8 lutego, prezes Czyżewski zaprosił również przedstawicieli firmy, która przeprowadziła audyt wybranych obszarów funkcjonowania firmy. Decyzję o nim podjęła w październiku 2015 r. Rada Nadzorcza Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. Przeprowadziła go firma Zarzecki, Lasota i Wspólnicy Sp. z o.o. Valuation & Corporate Finance ze Szczecina w listopadzie i grudniu 2015 r.

Przeanalizowano pięć umów cywilnoprawnych zawartych przez ZUO Sp. z o.o. m.in. pod kątem rozkładu korzyści i ryzyk ekonomicznych, możliwości ich rozwiązania, zgodności z Prawem zamówień publicznych, Kodeksem spółek handlowych oraz regulacjami wewnętrznymi (umowa spółki, regulaminy działania organów spółki).

Zbadano proces sprawowania przez spółkę nadzoru właścicielskiego nad Wastrol Sp. z o.o. oraz odpowiedziano na pytanie, czy spółka właściwie zabezpieczyła swoje prawa jako udziałowca mniejszościowego w Bioenergy Farm Stanowice Sp. z o.o.

Jakie wnioski płyną z audytu?

W przypadku zdecydowanej większości przebadanych zagadnień wskazano pewne nieprawidłowości:
  • zawieranie umów cywilnoprawnych bez uzyskania niezbędnych zgod korporacyjnych lub z pominięciem procedur określonych w Prawie zamówień publicznych,
  • zawieranie umów cywilnoprawnych o przewadze ryzyk nad korzyściami ekonomicznymi,
  • nieskuteczny nadzór właścicielski nad Wastrol Sp. z o.o.,
  • brak skutecznych mechanizmów zabezpieczających prawa spółki, jako udziałowca oddającego kontrolę nad Bioenergy Farm Stanowice Sp. z o.o.
- Część z tych nieprawidłowości rozpatrywaną samodzielnie można by uznać jako mieszczącą się w granicach dopuszczalnego ryzyka gospodarczego, jednak ujmowane łącznie wskazują na utratę przez zarząd kontroli nad ryzykiem ponoszonym przez Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o., co w konsekwencji może utrudnić spółce zabezpieczenie finansowania dla inwestycji niezbędnych w ramach podstawowej działalności przedsiębiorstwa - mówił prezentujący raport Miłosz Kołodziejczyk.

Były prezes ZUO Marek Wróblewski nie zgodził się z wnioskami.
- Przypomnę, że audyt dotyczył tylko wybranych zagadnień z czterech lat i mam nadzieję, że nie jest to audyt moich dokonań. Zakład, którym kierowałem, przybrał na wartości w szeregu działań gospodarczych - ripostował. Dodał też, że nie zgadza się z zarzutem nieogłaszania przetargu, bowiem uznał (po konsultacji z prawnikiem), że w umowie przedwstępnej przetargu nie musi się stosować.

Z kolei z tym stwierdzeniem nie zgodził się prezes Czyżewski, ale ostatecznie powiedział, że dla niego sprawa jest zakończona, że audyt był bilansem otwarcia i pokazał, w którym miejscu jest spółka i co dalej należy robić.
- Dla mnie sprawa jest zamknięta jako dla prowadzącego spółkę. Trzeba tylko poprawić, co jest do poprawienia, a o nieprawidłowościach powinien wypowiedzieć się prawnik. Nie wiem, co dalej będzie z audytem. Nie wszystkie naruszenia prawa mają ten sam ciężar - zakończył.

Wskazane nieprawidłowości Miłosz Kołodziejczyk nazwał błędami menedżerskimi.

tekst i foto Hanna Kaup
(również na podstawie materiałów ZUO)
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
bledy managerskie, zdjęcie 1/9

bledy managerskie, zdjęcie 2/9

bledy managerskie, zdjęcie 3/9

bledy managerskie, zdjęcie 4/9

bledy managerskie, zdjęcie 5/9

bledy managerskie, zdjęcie 6/9

bledy managerskie, zdjęcie 7/9

bledy managerskie, zdjęcie 8/9

bledy managerskie, zdjęcie 9/9


8 lutego 2016 23:15, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Byłem, słuchałem... Zarówno były, jak i nowy prezes Spółki ZUO (a i przeprowadzający audyt) mówili na takim stopniu ogólności, że tak naprawdę wyjaśnili nam niewiele. I to ich ciągłe zastrzeganie się - przy prośbie o wyrażenie własnego zdania: prawnik mówi, że na prawie się nie zna, sprawujący latami zarząd spółką teraz dopiero głośno myśli, czy np. umowa przyrzeczenia dzierżawy i wpłacona w związku z tym zaliczka to inwestycja, czy nie... Szkoda było czasu na słuchanie ludzi, którzy pytani o konkrety i wyrażenie własnego zdania mówili wprost: nie ogarniam całości, nie odnoszę się do niej, bo nie muszę. Wykonałem zadanie np. audytorskie od-do i tyle mam (niezrozumiale dla słuchaczy) do powiedzenia. A może właśnie o to chodziło?
Andrzej Trzaskowski, 09.02.2016, 05:45, 83.20.140.76 ##

A cele krótkoterminowe, długoterminowe, strategia, przepływy pieniężne i bilans, wizja, SWOT itd.
Anonim_1339, 09.02.2016, 17:12, 62.152.144.3 ##

Nie sugeruję, że w każdym przypadku tak jest. Piszę tylko, że istnieje matematycznie i praktycznie udowodniona możliwość przy kapitale firmy 14 milionów i liczbie zatrudnionych osob 50-60 kontrolowane przejadanie kredytu bankowego i kontrolowane bankructwo przez okres czasu 7-10 lat. Można być prezesem w następnych 16 firmach zmieniając każdą co 2-3 lata. Do 7 lat zostaną nam 4 lata, a więc personel będzie musiał poradzić sobie z kredytem przez kolejne 4-7 lat samodzielnie bez tego prezesa, który dostanie takie samo stanowisko w firmie kolejnej.Personel albo wyjdzie na prostą, albo zakończy działalność plajtą. CV prezesa w tym przypadku zostanie bez uszczerbku.
Anonim_1339, 10.02.2016, 13:55, 62.152.151.65 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Auto-Lack" Maciej Chmielewski

ul. Saperów 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 54 02
branża: Samochody - blacharstwo, lakiernictwo <czytaj dalej>
Kieszonka Agnieszka Pilarczyk

ul. Piłsudskiego 11 g l. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 11 28
branża: Sprzedaż wysyłkowa <czytaj dalej>

Obraz pożądania
"Obrazem pożądania" powraca do gorzowskich widzó Kino Konesera. Nowy filmowy ... <czytaj dalej>
Internetowe oko na miasto
Znowu można oglądać centrum miasta online. Dzięki dwóm kamerom zamontowanym ... <czytaj dalej>
Nos w nos z nosorożcem...
Stefania zaprasza na III piknik naukowy „Nos w nos z ... <czytaj dalej>
Miejski Rzecznik Konsumenta ostrzega
To kolejne ostrzeżenie skierowane do gorzowian przez Miejskiego Rzecznika Konsumenta. Tomasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6b.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7681:
Świetne na czasie!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Słabizna była głównie z powodu pogody (deszcz)
Mało b. ludzi
I tak nie mogłem być bo w pracy.

Ale atrakcyjniejszy był wy <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Głupota że czarno białe.
Muzeum to powinno raczej powyciągać od mieszkańcow zdjecia stare z albumów jak Gorzów wyglądał wcześniej <czytaj dalej>
Anonim_9959:
Mam 75 lat i chciałabym być na wielu wystawach,koncertach,bo propozycje fantastyczne!Na pewno będę przed filharmonią,bo bębny kocham,jak starczy <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej